Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Seirei no Moribito - Guardian of the Sacred Spirit


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#76 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 30 January 2009 - 02:42

Nα πω και εγώ με τη σειρά μου τί με χάλασε στο Moribito ? Ότι εξαρχής σου δίνει την εντύπωση ότι θα είναι ένα epic story και γύρω στο 9 επεισόδιο σε προσγειώνει σε ένα slice of life /fantasy style.Εκεί ψιλοαπογοητεύτικα αλλά συνέχισα και εκτίμησα τη σειρά για όσα έχει να σου δώσει.


Έτσι είναι τα novel-like stories. Δεν πρόκειται σχεδόν ποτέ να σε ικανοποιήσουν σε δράση, και εννοείται πως παίζει πολύ slice of life, αλλά αυτό εμπνέει και άλλο αέρα ρεαλισμού απ'την άλλη. Και στην πραγματικότητα άλλωστε, όλες τις εποχές/χρόνια, δεν υπάρχει ζωή ανθρώπου που να είναι όλο δράση.
"It is only human, to rest in a while, from life's clutches and perils."
(τι λέω ε;; κάηκα.. τώρα μου βγήκε) :burningbe3:

Εγώ πάντως σε όσους πρότεινα την σειρά τους το λέω.
ΜΗΝ ξεγελιέστε απ'τα πρώτα επεισόδια. Η σειρά ΔΕΝ έχει πολύ action.
Αν την δει κάποιος για αυτό που είναι, χωρίς συγκεκριμένες απαιτήσεις, θα ικανοποιηθεί.

Πάρτε και περίληψη του Δεύτερου Βιβλίου όσοι ενδιαφέρεστε :

Minor spoilers (καλύτερα μην το ανοίξετε όσοι δεν έχετε δει την σειρά) :
Spoiler:

Edited by Radagast, 30 January 2009 - 03:02.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#77 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 30 January 2009 - 11:58

Σχετικά με την περίληψη του βιβλίου
Spoiler:


#78 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 30 January 2009 - 12:24

Μακάρι να συνέχιζαν τη σειρά...

Αυτό ξαναπέστο. Αλλά και να συνεχίσει αποκλείεται να συνεχίσει για 10 σεζόν. Τόσα είναι τα βιβλία. Πάντως εγώ τώρα διαβάζω το 1ο στα Αγγλικά, και να ξέρετε ότι είναι μικρό και ευκολοδιάβαστο. (Απευθύνεται εξάλλου και σε πιο μικρές ηλικίες. )Οπότε ακόμα και να μην έχετε πολύ καλή σχέση με τα βιβλία ή φοβάστε ότι θα σας κουράσει στα Αγγλικά, θα λεγα να δοκιμάσετε να τα διαβάσετε.

Βέβαια ακόμα το 2ο είναι να εκδοθεί.:bahhh:

Posted Image

Posted Image


#79 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 30 January 2009 - 15:07

Περίμενα και εγώ το δεύτερο βιβλίο για να τα διαβάσω παρέα με το πρώτο (η τουλάχιστον κοντά το ένα με το άλλο). Απ όσο ξέρω το βιβλίο έχει δρομολογηθεί γύρω στον Μάιο (από το amazon το έμαθα)

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#80 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 31 January 2009 - 02:05

καλέ Radagast κάνω ένα συνοπτικό (σχεδόν βαριεστημένο) ποστ και απαντάς σεντόνι, πως διάλο το καταφέρνεις :hahaha:
για το κοιλουμπάκι γι'αυτό έγραψα ότι ήταν ασήμαντο. θα μπορούσε να συμπτυχθεί σε ένα επεισόδιο αντί για 3 πάντως, γιατί όταν έφτασα στο 3το λέω οκ αν συνεχίσει έτσι θα βαρεθώ, αλλά μέτα ευτυχώς έγινε της πόρνης πάλι :P :congrats:

όσο για τους χαρακτήρες απλά λατρεύω και τους κομπάρσους που τα σπάνε, και τους 'γκρίζους' no good-no evil συνεπώς ρεαλιστικούς χαρακτήρες (really now, to all of you who like such charas go read Angel Sanctuary :P). βασικά δεν ήταν κανένας κακός, απλά είχαν διαφορετικές αντιλήψεις και αξίες, πράγμα απολύτως φυσικό. έτσι δημιουργούνται οι συγκρούσεις μεταξύ ανθρώπων, γιατί κάποιοι δεν ταιριάζουν με κάποιους άλλους και όλοι κυνηγάμε κάποια πράγματα και οι δρόμοι μας διαρκώς διασταυρώνονται, για καλό ή κακό. (και όχι επειδή κάποιος δαιμονοποιηθείς 'κακός' αποφάσισε να κατακτήσει τον κόσμο or smthn :deadga6:)

Posted Image


#81 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 12 March 2009 - 11:20

Απίστευτη σειρά με πολύ ωραίους χαρακτήρες και φανταστική ιστορία. Σίγουρα κρύβονται πολλά περισσότερα πίσω από τους μύθους και τις δοξασίες που είδαμε, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και ψάξιμο για να τα μάθουμε.
Μπορεί να είχε λίγες σκηνές δράσης, αλλά το animation εκεί ήταν κορυφαίο! Μακάρι να είχε περισσότερες να απολάμβανα κι άλλο τόσο φανταστικό animation!
Μακάρι να δούμε και 2η σεζόν κάποτε, αν το manga συνεχίζεται και να λυθεί, σε όλους μας πιστεύω, η απορία για το
Spoiler:

Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#82 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 12 March 2009 - 13:31

Μακάρι να δούμε και 2η σεζόν κάποτε, αν το manga συνεχίζεται και να λυθεί, σε όλους μας πιστεύω, η απορία για το

Spoiler:

Η ιστορία συνεχίζεται. Για την ακρίβεια το anime βασίζεται στο πρώτο τόμο μιας σειράς που αποτελείται από 10 nonels(Όχι manga). Προσωπικά αμφιβάλλω αν θα συνεχιστεί η ιστορία στο anime. Σίγουρα αποκλείεται να καλύψει τα γεγονότα όλων των υπόλοιπων 9 βιβλίων. Θα ήθελα πάντως πολύ να συνεχίσει το anime όσο το δυνατόν περισσότερο την ιστορία.

Για την απορία σου, εγώ πάντως δεν την είχα.:congrats:Δεν αμφέβαλλα καθόλου ότι
Spoiler:
Δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι διαφορετικό. Μακάρι να έχεις δίκιο.

Posted Image

Posted Image


#83 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 12 March 2009 - 14:36

Ναι, δίκιο έχεις. Τώρα που ξαναείδα την σκηνή το κατάλαβα. Μιλούσα για την τελευταία σκηνή του 3ου επεισοδίου, αλλά αργότερα όταν η Balsa διηγείται την ιστορία του Jigouro, βλέπουμε ξεκάθαρα ότι
Spoiler:

Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#84 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 March 2009 - 23:08

Ναι, δίκιο έχεις. Τώρα που ξαναείδα την σκηνή το κατάλαβα. Μιλούσα για την τελευταία σκηνή του 3ου επεισοδίου, αλλά αργότερα όταν η Balsa διηγείται την ιστορία του Jigouro, βλέπουμε ξεκάθαρα ότι

Spoiler:


Spoiler:


Fingolfin αν έχεις αγωνία για την συνέχεια μπορείς υποθέτω να παραγγείλεις την δεύτερη νουβέλα από εξωτερικό (amazon/αγγλία κτλπ), αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να την βρεις available στα αγγλικά. Σε παραπέμπω σε παλιό μου post για περίληψη του δεύτερου βιβλίου. (μέσα στο spoiler) : link

Spoiler:


Τώρα για δεύτερο season όλοι ελπίζουμε, αλλά δεν φαίνεται να γίνεται τπτ στο κοντινό μέλλον δυστυχώς. Για μένα ήταν το αριστούργημα της Production IG. (σαν σύνολο)

Edited by Radagast, 21 March 2009 - 22:49.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#85 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 21 March 2009 - 22:53

Bump για να παραθέσω δυο πολύ ωραία reviews της σειράς επί την ευκαιρία, με πολλά όμορφα screenshots κιόλας.

To πρώτο ένα πρόσφατο που έγινε στα ελληνικά στην Animeclipse :
greek review of snm

Και το δεύτερο ένα personal favorite 2σέλιδο indepth review από ξένο site :
english review of snm

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#86 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 24 March 2009 - 10:39

Μόλις είδα το 1ο επεισόδιο χτες και μπορώ να πω ότι έχω μείνει έκθαμβος από την ομορφιά του σχεδίου των χαρακτήρων και του περιβάλλοντος:η φύση,οι άνθρωποι και τα σπίτια έγιναν με απίστευτη λεπτομέρεια,αναπνέουν κυριολεκτικά.

Η Balsa αξιολάτρευτη από την αρχή ήδη,γυναίκα σχετικά νέα,με άπειρη σοφία μέσα της και εμπειρίες τόσο ζωής όσο και στην μάχη.

Πολύ δυναμική,ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την θέση των γυναικών εκείνη την εποχή,ανυπομονώ να μάθω το παρελθόν της και τι την οδήγησε στο να γίνει σωματοφύλακας.:gotit:

ΥΓ:Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Radagast-sensei που με πρήζει σπρώχνει εδώ και περίπου μισό χρόνο να ξεκινήσω αυτό που αποτελεί μια από τις αγαπημένες του σειρές αλλά μόνο τώρα βρήκα χρόνο και όρεξη να ασχοληθώ,κακώς μεν για τα δεδομένα της σειράς,αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε.:

Σύντομα άλλες εντυπώσεις.

#87 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 29 March 2009 - 18:09

mini-BUMP!

6/26 episodes watched,20 more to go!:wooi2:

Ότι και να πω είναι λίγο και αδικεί την σειρά!:bath:


Απίστευτη από την κορφή ως τα νύχια:σχέδιο,animation,ήχοι και μουσική,όλα top quality...εννοείται ότι και η ψυχή της σειράς,η ιστορία,δεν πάει πίσω από τα λεφτά που επενδύθηκαν για τον κορμό της.;)


Να πω μόνο ότι,αν και λίγο περισσότερο από 20λεπτη διάρκεια,ο πλούτος των στοιχείων του κάθε επεισοδίου με κάνει να χάνω απίστευτα πολύ χρόνο ξανακοιτώντας πολλές σκηνές,μην τυχόν χάσω τίποτα από την πανέμορφη αυτή σειρά.


(που είναι και ο λόγος που κάνω αιώνες να τελειώσω την καθεμιά.:emptyonexg1:)


Respect στα πρώτα 3 επεισόδια,η πλοκή εξελίχθηκε πολύ γρήγορα,επιτυγχάνοντας να μην κουράσει τον,νέο ως προς την σειρά,θεατή,όμως ούτε και να του δημιουργήσει κενά.


Ειδικά η δράση στο 3ο επεισόδιο ήταν πραγματικά μοναδική σε συνδιασμό με την απίστευτη μουσική.


Από το 4ο επεισόδιο και μετά ομολογώ ότι ο ρυθμός έγινε πιο αργός και οι απορίες άρχησαν να μαζεύονται
Spoiler:


Συνειδητοποίησα όμως(και ρώτησα το κατάλληλο άτομο-you know who you are:P)ότι απαντιούνται με επάρκεια σιγά σιγά,ήδη το 5ο εξήγησε αρκετά.


Με το 6ο πήγαμε back in action,ένα suspense filled επεισόδιο που με έκανε να αγωνιώ για την συνέχεια και το ποιός θα φανεί πιο έξυπνος:
Spoiler:


Προσθέτω και ότι λατρεύω το Opening της σειράς,παρ'ότι άκουσα ότι δεν άρεσε σε διαφόρους καθώς δεν ταιριάζει με το κλίμα της.


Εγώ πάλι το βρήκα πολύ ονειρικό,φανταστικό και να προωθεί πολύ την ελευθερία,κάτι που αναζητούν η Balsa και ο πρίγκιπας(ρυθμός πανέμορφος,απλά).


Το Ending από την άλλη δεν με τράβηξε τόσο,αλλά μπορώ να πω ότι το βρήκα ΟΚ,δεν με χάλασε ούτε.


Από τους χαρακτήρες,πέρα από την Balsa που αποτελεί τον καλύτερο anime(ίσως και γενικά)γυναικείο χαρακτήρα που έχω συναντήσει ως τώρα(σοφή,όριμη και δυνατή,όπως και γλυκιά και συμπαθητική,ανάλογα με το τι επιτρέπει η περίσταση,όπως ήδη είπα),να παραδεχτώ ότι,έως τώρα,όλοι οι χαρακτήρες στην σειρά είναι καλογραμμένοι και κανένας δεν νιώθει περιττός.


(ίσως ο Tanda μου φάνηκε λίιιγο αναίσθητος,πολύ των καλών τρόπων ανεξαιρέτου της κατάστασης,συγκριτικά με το σύνολο των υπολοίπων,αλλά όχι αισθητά,γενικά μου άρεσε κι αυτός)


Τι να πω:
Spoiler:
Όλοι πραγματικά απίστευτοι χαρακτήρες,που δεν σου έρχετε να τους μισήσεις ακόμη και για τα κακά του χαρακτήρα τους.:gotit:

(να προσθέσω ότι η Torogai και ο Tohya δεν μου άρεσαν αρχικά,κυρίως λόγω εμφάνισης,ενώ τώρα μου αρέσουν πολύ)


Μοναδικές μου απορίες:

Spoiler: Episode 6 Spoilers


Αυτά,σύντομα η συνέχεια.:hot:

Edited by Zoro, 30 March 2009 - 10:26.


#88 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 29 March 2009 - 18:23

εγω παντως το βρηκα εκνευριστικα βαρετω μονο που δεν κοιμομουν....

#89 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 29 March 2009 - 19:47

Μοναδικές μου απορίες:

Spoiler: Episode 6 Spoilers

Spoiler:


εγω παντως το βρηκα εκνευριστικα βαρετω μονο που δεν κοιμομουν....


Είπαμε έχει pace νουβέλας, πολλοί δεν το αντέχουν τι να κάνουμε, αλλά απ'την άλλη αυτό του δίνει πειστικότητα και ρεαλισμό που αλλού δεν βρίσκεις κι είναι και ο λόγος που πολλοί το λατρέψαμε. Εγώ μια φορά που έχω διαβάσει και αρκετούτσικες fantasy νουβέλες, ουδέποτε βαρέθηκα βλέποντάς το. Αν περίμενες περισσότερο action σώνει και καλά, λογικό να ξενερώσεις.

Edited by Radagast, 31 March 2009 - 06:43.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#90 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 31 March 2009 - 05:31

Βασικά το pacing είναι πιο αργό και από της νουβέλας, δηλαδή το μεσαίο κομμάτι της σειράς είναι αρκετά expanded σε σχέση με τη νουβέλα, at least έτσι έχω μάθει, δεν το έχω διαβάσει. Είναι εκεί που η σειρά αποκτά έναν ελαφρώς slice of life χαρακτήρα. Εγώ νομίζω ότι έτσι έγινε η σειρά ακόμα καλύτερη, αλλά μπορώ να ψιλοκαταλάβω άλλους που περιμένανε κάτι πιο action packed (που κάπως έτσι φαίνεται ότι το πάει στο πρώτο επεισόδιο).