Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Seirei no Moribito - Guardian of the Sacred Spirit


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#46 Madarb

Madarb

    astatus

  • Members
  • 96 posts

Posted 22 May 2008 - 00:35

Αργό το λες, βαρετό δεν το λες.
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή σε πορώνει για να περιμένεις αρκετές γρήγορες σκηνές και μετά αυτό δε συμβαίνει, αλλά σε αποζημιώνει σε όλους τους άλλους τομείς και με το παραπάνω.:riiight:

オオカミの中心部


#47 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 03 August 2008 - 17:48

Δε ξέρω ρε παιδιά , ενώ τα πρώτα επεισόδια μου άρεσαν πολύ και μου είχαν δημιουργήσει πολλές προσδοκίες στα 7-8 άρχισα να ξενερώνω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους αργούς ρυθμούς και με την απουσία δράσης αλλά μέχρι στιγμής εκτός από την Balsa , οι υπόλοιποι χαρακτήρες δεν είναι και τόσο ενδιαφέροντες. Ειδικά ο Tanda που όπως λέει και ο ίδιος είναι σα τη "Γυναίκα κάποιου πολεμιστή που τον περιμένει να γυρίσει." Αλλά και πέρα από αυτό στο σενάριο γίνονται κάποια πράγματα που δεν έχουν , μέχρι στιγμής τουλάχιστον , πολύ λογική:

Στο 7ο επεισόδιο :
Spoiler:


8ο επεισόδιο :
Spoiler:


Τι να πω, εκεί που νόμιζα πως το σενάριο ήταν πραγματικά καλογραμμένο, αυτά τα 2 επεισόδια πάνε να μου αλλάξουν γνώμη και ίσως τελικά τη παρατήσω.

#48 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 03 August 2008 - 20:03

Στο 7ο επεισόδιο :

Spoiler:


Spoiler:

8ο επεισόδιο :

Spoiler:


Spoiler:

Το anime μπορεί να μην έχει τόση δράση αλλά σε αποζημιώνει πλήρως σε όλους τους άλλους τομείς. (κι από ατμόσφαιρα και ost δεν παίζεται απλά). Σε τελική είναι σαν να βλέπεις κάτι σαν Miyazaki αλλά σε σειρά και όχι σε ταινία. Στην πορεία θα δεις τρομερή ανάπτυξη χαρακτήρων σε όλους, πράγμα που θα σε ικανοποιήσει πλήρως πιστεύω. Απλά απαιτεί και λίγο ευελιξία απ'τους θεατές κι υπομονή για να ανταμειφθείς.

Edited by Radagast, 03 August 2008 - 20:10.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#49 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 August 2008 - 23:56

Bump. Οι [A-Kraze] ολοκλήρωσαν τα DVD rips της σειράς. Καλή αφορμή για να την ξαναδούμε. :Blissfull:

(Αν κι εγώ θα ήθελα να χρησιμοποιούσαν τα HDTV raws... :nanteee:)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#50 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 11 August 2008 - 00:01

(Αν κι εγώ θα ήθελα να χρησιμοποιούσαν τα HDTV raws... :nanteee:)

Θελιές και φούρκες:nosey:

Posted Image


#51 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 14 September 2008 - 03:01

Bump για "πολλούς" λόγους :

1. Ήταν και εξακολουθεί να είναι η αγαπημένη μου σειρά του 2007 αλλά και γενικά το καλύτερο/πιο άρτιο fantasy anime που έχω δει σαν σύνολο.

2. Είναι underrated στην Ελλάδα και πρέπει να το δουν περισσότεροι απλά πράγματα.

3. Βρήκα αυτό το πραγματικά υπέροχο in-depth review με πολλές ωραίες εικόνες επίσης και είπα να το αναφέρω για όσους θέλουν να το ρίξουν μια ματιά.
(μήπως ψηθούν περισσότερο και τελικά το δουν και κάποτε...:congrats: ) (αλλά και αυτοί που το έχουν δει μήπως και το εκτιμήσουν παραπάνω)
Indepth review with minor (τπτ το τρομερό βέβαια οπότε διαβάστε άφοβα) spoilers :
Spoiler:

4. Έχει ολοκληρωθεί από Ani-kraze στο DVD version και επίσης ολοκληρώθηκε σήμερα και από Animeclipse στα ελληνικά.
Άλλος ένας λόγος να το δουν όσοι δε το είδαν. (αλλά και για rewatch σε όσους το εκτίμησαν όσο του άξιζε. ^^ )

5. Αν ήταν όλα τα anime έτσι, δε θα ήταν οι Otaku (οι περισσότεροι έστω) τόσο "στον κόσμο τους" όσο είναι την σήμερον ημέρα και τόσο κολλημένοι σε action/fanservice/comedy series.
(είπα και την κακία μου, gomene αλλά δεν άντεξα. :P )

6. Το animation αλλά και η λεπτομέρεια στο σχέδιό του είναι "breathtaking", πραγματικά "χάρμα οφθαλμών", και το θεωρώ ακόμη αξεπέραστο σε "anime series".
Αν και σειρά, διατηρεί topnotch animation που είναι σαν movie-budget σε ποιότητα και μάλιστα απ'την αρχή ως το τέλος.

7. Επιτέλους ένα anime που δεν έχει ανάγκη από comedy, action και fanservice για να δείξει την αξία του. Απόδειξη του "professionalism" των δημιουργών αλλά και το ότι μείναν πιστοί στην άριστη νουβέλα.
(Σε τελική πόσοι είδαν το TTGL καθαρά επειδή πέτυχαν κάποιο screenshot με μια κοκκινομάλλα με "bigbubs" να μαμάει και να δέρνει και τα συναφή;; Έλεος απλά.)

Μακάρι να λάβει την επιτυχία που του αξίζει στο εξωτερικό, και να μη μπεί "μέσα" η Production IG
(που έχει βάλει το χεράκι της και σε άλλους φοβερούς τίτλους με απίστευτο animation/σχέδιο/budget όπως gits movies, gits sac, ghost hound, realdrive, flcl (μαζί με Gainax) και πολλοί άλλοι γνωστοί τίτλοι),
μήπως και δούμε sequel απ'την δεύτερη νουβέλα.
(ή όποια νουβέλα απ'τις υπόλοιπες 9 αποφασίσουν να ξανακάνουν σε anime) (Οι νουβέλες έχουν ήδη κερδίσει πάντως κάποια βραβεία παγκοσμίως-καθόλου τυχαίο)

Edited by Radagast, 14 September 2008 - 19:16.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#52 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 14 September 2008 - 03:10

Ειναι πολυ καλο anime, αλλα εχει ενα πολυ σοβαρο ελλατωμα
Spoiler:


#53 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 15 September 2008 - 17:03

Γιατί δεν ταίριαζε να έχει fanservice η σειρά αυτή....

Πάντως εγώ ελπίζω να κάνουν και τις υπόλοιπες νουβέλες anime. Το anime μπορεί μεν να είχε πολύ ικανοποιητικό τέλος, αλλά ήταν λίγο σαν απλά να τελειώσε ένα arc που είναι μέρος μιας πολύ μεγαλύτερης ιστορίας.

#54 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 15 September 2008 - 17:35

Γιατί δεν ταίριαζε να έχει fanservice η σειρά αυτή....

Πάντως εγώ ελπίζω να κάνουν και τις υπόλοιπες νουβέλες anime. Το anime μπορεί μεν να είχε πολύ ικανοποιητικό τέλος, αλλά ήταν λίγο σαν απλά να τελειώσε ένα arc που είναι μέρος μιας πολύ μεγαλύτερης ιστορίας.


Kοινώς "life goes on" όπως και στην πραγματική ζωή. Τι πιο ρεαλιστικό;
Στο περνάει καλά αυτό το feeling η σειρά πάντως.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#55 .::Rey::.

.::Rey::.

    ~Michael Jango~

  • Members
  • 315 posts

Posted 16 September 2008 - 10:09

Πολύ καλό το anime.Παρόλο που δεν με τραβηξε από την αρχή.
Κάτι διάβασα παραπάνω.Η ιστορία συνεχίζεται?

Posted Image

.::My Cartoon List::.

Posted Image

Posted Image
BUGGY IS BACK!!!OP FTW!


#56 sefiroth

sefiroth

    Anime Professional

  • Members
  • 537 posts

Posted 18 September 2008 - 00:24

Εχω φτασει ως το 22 και η σειρα ειναι καταπληκτικη! Μου αρεσουν πολυ τετοιες σειρες,με ωραιο character development και μυθολογικα στοιχεια. Εξαιρετικο animation,οι μαχες με τα δόρατα ειναι καταπληκτικες,ενω δεν λειπει και το χιουμορ κυριως προερχομενο απο την shaman torogai.

Ενα σημειο με απογοητευσε μονο προσωπικα (καθως η σειρα αγγιζει την τελειοτητα ουτως ή αλλως), ειναι η απουσία καποιας δολοπλοκιας μεσα απο το παλατι, πρωτη φορα στα χρονικα που σε ιστορια με Αυτκρατορες και τα λοιπα δεν βλεπω μοχθηρους συμβουλους,πισωπλατες μαχαιριες κατι βρε παιδι μου.Ακομα και ο μεγαλυτερος πριγκηψ
Spoiler:
! Εδω εχασε λιγο στην αληθοφανεια κατ'εμε αλλα μικρο το κακο.Εκτος αν γινεται κανενα Plot twist στα τελευταια 4 επεισοδια που δεν εχω δει ακομα και αποκαλυφθει οτι ο Holy Sage ειναι ο ανθρωπος πισω απο ολα,απο την αρχη που τον ειδα μου εχει καρφωθει αυτο.

υ.γ.Κατεβασα τα dvd-rips απο Ani-Kraze,πολλη καλη δουλεια ως συνηθως.
υ.γ. Και ω ναι,ενας narutard μπορεσε και ειδε μια τετοια σειρα! (sry αλλα δεν αντεξα) και το καλυτερο απο ολα; Του αρεσε κιολας!:deadga6:
Posted Image

#57 Nomedor

Nomedor

    BK-201

  • Members
  • 151 posts

Posted 18 September 2008 - 21:23

Γιατί δεν ταίριαζε να έχει fanservice η σειρά αυτή....

Πάντως εγώ ελπίζω να κάνουν και τις υπόλοιπες νουβέλες anime. Το anime μπορεί μεν να είχε πολύ ικανοποιητικό τέλος, αλλά ήταν λίγο σαν απλά να τελειώσε ένα arc που είναι μέρος μιας πολύ μεγαλύτερης ιστορίας.


Γκούχου Γκούχου....
Μα έτσι είναι, οι επόμενες νουβέλες είναι στο λινκ
The Scrumptious Anime Blog | Of Guardians and Travellers: the Moribito Series

Εξαιρετικό πάντως και μακάρι να δούμε σύντομα τη συνέχεια, που από ότι διάβασα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα!

#58 lexalkon

lexalkon

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 23 September 2008 - 20:10

Ενα σημειο με απογοητευσε μονο προσωπικα (καθως η σειρα αγγιζει την τελειοτητα ουτως ή αλλως), ειναι η απουσία καποιας δολοπλοκιας μεσα απο το παλατι, πρωτη φορα στα χρονικα που σε ιστορια με Αυτκρατορες και τα λοιπα δεν βλεπω μοχθηρους συμβουλους,πισωπλατες μαχαιριες κατι βρε παιδι μου.Ακομα και ο μεγαλυτερος πριγκηψ

Spoiler:
! Εδω εχασε λιγο στην αληθοφανεια κατ'εμε αλλα μικρο το κακο.Εκτος αν γινεται κανενα Plot twist στα τελευταια 4 επεισοδια που δεν εχω δει ακομα και αποκαλυφθει οτι ο Holy Sage ειναι ο ανθρωπος πισω απο ολα,απο την αρχη που τον ειδα μου εχει καρφωθει αυτο.


:oo::dazed:Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά!!!
Spoiler:

Ōkami-Fansubs
Ōkami IRC channel
_________
'Cause Wolves don't bite... They Fansub.

#59 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 23 September 2008 - 20:16

Spoiler:

Signature Removed

#60 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 23 September 2008 - 20:28

Spoiler:

Spoiler:

Edited by Radagast, 24 September 2008 - 04:24.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: