Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Seirei no Moribito - Guardian of the Sacred Spirit


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#16 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 12 September 2007 - 11:11

Βγήκε και το δεύτερο από animeclipse και αυτό σε εξαιρετική ποιότητα, μπράβο στα παιδιά.

#17 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 14 September 2007 - 07:00

Όμορφη σειρά, άλλα όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

#18 Balsa-san

Balsa-san

    bored to write english

  • Members
  • 62 posts

Posted 22 September 2007 - 00:24

Το βλέπω τώρα,έχω δει μέχρι επεισόδιο 5 κου μου αρέσει πολύ.Το animetion είναι καταπληκτικό.Και το opening δεν με χαλάει καθόλου. ^_^
Posted ImageDanzai no hana Guilty sky....

#19 Balsa-san

Balsa-san

    bored to write english

  • Members
  • 62 posts

Posted 26 September 2007 - 06:07

Seen till 16 now very nice^_^

And btw whats wrong with the opening? I have heard a lot worse songs,and in my opinion goes well with the anime. I didnt hear any bad opinions in other forums either(international i mean).
Posted ImageDanzai no hana Guilty sky....

#20 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 19 October 2007 - 00:04

BUMP, γιατί τέλειωσε κι αυτό επιτέλους (μας βγάλαν το λάδι στο τέλος οι ani-kraze). Εξαιρετικό όπως το περίμενα (αν και το τέλος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο), το αγαπημένο μου της σεζόν που πέρασε. Όσοι αρέσκεστε σε fantasy-themed ιστορίες δεν νομίζω ότι θα σας απογοητεύσει με τίποτα. Αν δεν το έχετε δει μέχρι τώρα, σπεύσατε.
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)

#21 Etherios

Etherios

    Anime Fan

  • Members
  • 219 posts

Posted 22 October 2007 - 13:03

BUMP, γιατί τέλειωσε κι αυτό επιτέλους (μας βγάλαν το λάδι στο τέλος οι ani-kraze). Εξαιρετικό όπως το περίμενα (αν και το τέλος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο), το αγαπημένο μου της σεζόν που πέρασε. Όσοι αρέσκεστε σε fantasy-themed ιστορίες δεν νομίζω ότι θα σας απογοητεύσει με τίποτα. Αν δεν το έχετε δει μέχρι τώρα, σπεύσατε.


Το τέλος μου άρεσε .. επιτέλους ξέφυγε λίγο από τα συνηθισμένα... Να το δείτε ΌΛΟ.


Spoiler:


#22 Sanosuke

Sanosuke

    Anime Fan

  • Members
  • 245 posts

Posted 23 October 2007 - 09:13

Καταπληκτικο.Το τελευταιο επεισοδιο οχι κατι ιδιαιτερο....αλλα και φοβερη η μουσικη απο kawai kenji:congrats::congrats:

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 April 2008 - 14:03

Bump for great justice.

1. Κάπου πήρε το μάτι μου ένα HD raw του πρώτου επεισοδίου. Γίνεται το anime rebroadcast σε κάποιο HD κανάλι; Raziel, μιας και η animeclipse ασχολείται μ' αυτό το anime, το έχεις δοκιμάσει; Είναι true HD ή station upscale;

2. Υπέροχο anime, το τέλος δεν με απογοήτευσε, σαν story και character development ήταν από τα καλύτερα της χρονιάς που μας πέρασε. Αν σας αρέσει το fantasy genre, δείτε το. Αν δεν σας αρέσει το fantasy genre, και πάλι δείτε το γιατί μπορεί να αλλάξετε γνώμη μετά απ' αυτό. :P

3. Μιας και το Seirei No Moribito βασίζεται στον πρώτο τόμο μιας 10τομης σειράς, και σαν anime τα πήγε καλά στην Ιαπωνία, μπορούμε να ελπίζουμε και σε μεταφορά σε anime και των υπόλοιπων τόμων sooner or later... *crosses fingers* ^^

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 stean_202

stean_202

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 06 April 2008 - 14:25

Το τελείωσα πρόσφατα, αρκετά συμπαθητικό αλλά μου έφερε στο νου το σαφώς ανώτερο 12 kingdoms.

#25 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 06 April 2008 - 16:16

Σίγουρα το καλύτερο "συνολικά" άνιμ για μένα της χρονιάς που πέρασε.
Άλλωστε Seinen ftw, δεν μ'αρέσουν τόσο οι άλλες κατηγορίες.

Τι να πρωτοπεί κανείς γι'αυτή τη σειρά. Σκηνοθεσία; OST; Διάλογοι; Character Development; Animation; Όλα κινούνται σε άριστα επίπεδα. Μπορεί το story να είναι character-oriented αλλά αυτό είναι που το κάνει και πιο ανθρώπινο. Ρεαλισμός κι απίστευτο storytelling, αυτό βρίσκει κανείς εδώ.

Όποιος θέλει action, χαβαλέ και γρήγορο σενάριο ας τα ξεχάσει δε θα τα βρει εδώ, καθώς πρόκειται για μια σοβαρή σειρά ίσως αρκετά ώριμη για μερικούς που ψάχνουν mainstream shows. Οποιανού του αρέσουν οι ηπερήρωες, οι ψευτιές και τα superpowers επίσης να το ξεχάσει δεν έχει απ'αυτά εδώ. Δεν απορώ που δεν άρεσε σε πολλούς, καθώς ο περισσότερος κόσμος βαριέται εύκολα και δεν έχει υπομονή, αλλά και δεν εκτιμά ρεαλισμό και καλά σκηνοθετημένους διαλόγους.

Κορυφαίο fantasy show που αν και fantasy, είναι πιο ρεαλιστικό σχεδόν από οτιδήποτε non-fantasy show και να δει κανείς αυτές τις μέρες.

PS1 : Πραγματικά το μόνο που εύχομαι είναι να κάνουν κι άλλους τόμους σε anime απ'τους άλλους 9.
PS2 : Kenny, απ'όσο ξέρω δε θα βγάζανε HD raw στην συγκεκριμένη σειρά, αλλά και πάλι δεν είμαι και 100% σίγουρος οπότε περιμένω επιβεβαίωση από κάποιον που ξέρει σίγουρα.

#26 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 06 April 2008 - 16:55

κι εμένα βαρετό μου'χε φανεί. ελπιδοφόρο ξεκίνημα (τα πρώτα 6-7 επεισόδια) αλλά μετά τίποτα που να μου προκαλέσει το ενδιαφέρον.
αν bumpάρατε το thread σε 3-4 μήνες ίσως να μη θυμόμουν ότι το έχω δει:P
Posted Image

#27 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 06 April 2008 - 17:36

Για μενα ηταν απο τις καλυτερες σειρες που ειδα τωρα τελευταια και προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο και απο το θεμελιωδες (για το ειδος αυτο) 12Kokki γιατι ειχε και ενα ολοκληρωμενο τελος βρε παιδι μου (αν και εδω δεν φταινε οι παραγωγοι που βαρεθηκε η συγγραφεας και τους τελειωσε το υλικο για παρακατω...).

το fantasy ειδος γενικα μου αρεσει πολυ και ποσο μαλλον οταν βλεπω ενα τετοιο καλοφτιαγμενο συνολο. καθε καρε σχεδον ηταν σαν πινακας, δεν χορταινα να το βλεπω. κατι λεπτομερειες και φωτισμους που ειχε, μου επεφτε ο σαγωνας. πραγματικα εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις πως η ποιοτητα δεν επεφτε ουτε στα τελευταια επισοδεια ως συνηθιζουν στα περισσοτερα ανιμε την αρπακολλικη μεθοδο.
Αλλο καλουδι, η ωραια ροη της ιστοριας και η εξελιξη των χαρακτηρων. πολλα επισοδεια ηταν ηρεμα αλλα οταν ειχε ενταση ηταν υπεροχα σκηνοθετημενη. οι μαχες ειχαν επιτελους ενα σκοπο αλλο απο το να κουναει κανεις το σπαθι περαδωθε σαν τη μυγοσκοτωστρα.
καπου διαβασα οτι το συγκρινανε με Miyazaki και νομιζω δεν ειναι μεγαλη υπερβολη. εξαλλου ειχε αρκετα απο τα φυσιολατρικα στοιχεια του "Δημιουργου".

Σαν ιστορια μου αρεσε τοσο που παρηγγειλα και τα βιβλια απο το Japan να δω τι γινεται και παρακατω γιατι--αντιθετα με οτι ειδα εδω--διαβασα οτι μαλλον δεν θα βγει αλλο ανιμε μιας που δεν ηταν τοσο δημοφιλες οσο ελπιζαν οι παραγωγοι.


#28 psofia

psofia

    Retired troll

  • Members
  • 395 posts

Posted 07 April 2008 - 18:04

To έχω δει όλο.
Γενικά κινείται σε πολύ ήρεμους ρυθμούς και ίσως φανεί βαρετό σε κάποιον που του αρέσει η δράση. To animation και η μουσική είναι υπέροχα. Η ιστορία θα μπορούσε να είναι πιο δυνατή. Αξίζει να το δείτε πάντως!

#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 April 2008 - 18:15

Τελικά κατέβασα το raw, και είναι όντως HD. Βέβαια μου είναι μάλλον άχρηστο, μιας και οι [a-kraze] δεν έχουν softsubs. :if:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 April 2008 - 19:16

Τελικά κατέβασα το raw, και είναι όντως HD. Βέβαια μου είναι μάλλον άχρηστο, μιας και οι [a-kraze] δεν έχουν softsubs. :if:


Έλεος δλδ... Όσο σκέφτομαι πόσο κόπο έχουν ρίξει κάποια fansubs όπως οι "Ani-kraze" αλλά και οι "Animeclipse" σ'αυτο το release και τελικά μετά από τόσο καιρό να βγαίνει HD χωρίς να το περιμένει κανείς... Απλά έλεος...

Πάντως οι AC χρησιμοποιούν πλέον softsubs στα releases αν σε παρηγορεί αυτό Kenny. (αν και ξέρω πως είσαι "λίγο κολλημένος" με τα eng subs).

Nevertheless HD AC gr subs>>>DVD Ani-kraze subs. Imo πάντα.