Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Seirei no Moribito - Guardian of the Sacred Spirit


  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 June 2007 - 12:17

Posted Image

Genres: Adventure, Fantasy
Plot Summary: Balsa the spearwoman is a wandering warrior, who takes on the task of saving lives, in atonement for a past sin. On her journey, she happens to save a prince, and is tasked with becoming his bodyguard. And he is going to need one, for his own father, the emperor, wants him dead.


Έχοντας δει τα 3 πρώτα επεισόδια, πρέπει να πω ότι φαίνεται ότι είναι ένα από τα καλύτερα της season. Αρκετά πρωτότυπη ιστορία και ενδιαφέρον χαρακτήρες.
Anybody interested?

oR4yYRl.gif


#2 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 03 June 2007 - 12:37

εχοντας δει και τα 8, συνυπογραφω...
Posted Image

#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 03 June 2007 - 13:24

εχωντας δει 8 θα συμφωνησω...αν και το επι 4 ή 5(δε θυμαμαι ακριβως) ηταν κομματακι βαρετο...γενικα ομως η σειρα ειναι ftw :wooi2:
choreographed spear fighting is teh greatest!

#4 Blast0

Blast0

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 03 June 2007 - 14:00

Έχω δει μέχρι το 7 και το βρήκα πολύ ωραίο...Πάω να κατεβάσω και το 8:P

Όταν άκουσα βέβαια το opening έμεινα κάπως έτσι...----->:uhh:

#5 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 03 June 2007 - 15:49

Όταν άκουσα βέβαια το opening έμεινα κάπως έτσι...----->:uhh:

γιατι?:P Laruku is great O_o!

#6 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 04 June 2007 - 15:36

Not at all :uhh:

Kαλά, μ'αρέσει ένα τραγούδι τους (Link) αλλά ειδικά το opening του SnM είναι απαίσιο και generic.

#7 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 04 June 2007 - 15:45

+1 για ψιλοαπαίσιο opening.....

To SnM είναι καλό so far....
Mε φοβερή σκηνοθεσία...(Kamiyama~GITS:SAC)...
Ωραίο animation~I.G....
Only flaw:λίγο περισσότερο character oriented
απ'όσο θα το ήθελα....:nosey:

Still good enough though../
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#8 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 25 August 2007 - 10:15

++1 για το lame j-pop opening , πότε θα καταλάβουν ότι σε τέτοιες σειρές πρέπει να είναι instrumental/symphonic τα openings?

Πάντως η σειρά μέχρι στιγμής φαίνεται κορυφαία και είναι ότι πρέπι για ένα 12Κ addict :P

#9 wutae

wutae

    Animeworm

  • Members
  • 65 posts

Posted 29 August 2007 - 16:25

πολυ καλο fantasy ανιμε , ειδα υπαρχει double post με το ονομα seirei no moritibo .

μεχρι στιγμης εχουν βγει 18-19 επισοδεια 26αρα σειρα , απλα το προτεινω . εχω να δω καλο fantasy anime πολυ καιρο και πραγματικα το συγκεκριμενο καλυπτει ολους τους τομεις. :)

1ο επισοδειο εδω απο anime-kraze http://www.anime-kraze.org/torrent/%5BA-Kraze%5D_Seirei_no_Moribito_-_01_%5BB9FC2A2C%5D.mkv.torrent

#10 anim

anim

    Anime crazy

  • Members
  • 9 posts

Posted 29 August 2007 - 20:18

Με τόσα καλά λόγια, μου φαίνεται πως θα του ρίξω μια ματιά. Αφού είναι και fantasy!

#11 Hajate_Raborosu

Hajate_Raborosu

    Monster

  • Members
  • 50 posts

Posted 30 August 2007 - 20:30

δυστηχώς ενώ η σειρά ξεκινά με πολλές υποσχέσεις κάπου στην πορεία το χάνει.
Έχω δει μέχρι το 16 και τα πιο πολλά επεισόδια ήταν απίστευτα βαρετά.Μάλλον
άλλα φανταζόμουνα οτι θα γίνουν και άλλα έγιναν.Οσοι περιμένετε να δείτε μάχες,ένταση κτλ ξεχάστε το.Πως είναι το Claymore?E,καμία σχεση...
Posted Image

#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 August 2007 - 21:15

Ρε παιδιά, αφού είναι novel adaptation, τί περιμένετε; Λεπίδες να σκίζουν τον αέρα συνεχώς; :P

Εγώ το βλέπω σαν λάτρης του Imperial Japan genre και του fantasy στοιχείου - και το anime τα σπάει. :)

Όσο για το lame op/end song, θα συμφωνήσω... αλλά οι ιάπωνες μας έχουν συνηθίσει στα out of mood op/end songs, οπότε δεν δίνω και πολύ σημασία. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 30 August 2007 - 21:15

δυστηχώς ενώ η σειρά ξεκινά με πολλές υποσχέσεις κάπου στην πορεία το χάνει.
Έχω δει μέχρι το 16 και τα πιο πολλά επεισόδια ήταν απίστευτα βαρετά.Μάλλον
άλλα φανταζόμουνα οτι θα γίνουν και άλλα έγιναν.Οσοι περιμένετε να δείτε μάχες,ένταση κτλ ξεχάστε το.Πως είναι το Claymore?E,καμία σχεση...



Επιτέλους! Και έλεγα μόνο εγώ το βλέπω αυτό...
Γενικά από την αρχή κάτι δεν μου καθόταν καλά αλλά έχει καλό σχέδιο και το συνέχισα. Ωστόσο ακόμα και τώρα που υποτίθεται ότι το story έχει προχωρήσει εγώ εξακολουθώ να νυστάζω.. Έχει μερικά καλά σημεία στο σενάριο αλλά μέχρι εκεί... Γενικά not my style! Και πολύ υπνωτικοί διάλογοι, ούτε στην formula1 λίγο πριν αρχίσουν τα pit stop δεν νυστάζω τόσο....

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#14 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 10 September 2007 - 22:16

Όταν είδα Production I.G., το σημείωσα αμέσως στην anime wishlist μου XD
καλά, όταν είδα και L'Arc~en~Ciel OΡ, the fangirl in me was a very happy one XD:wooi2:
Και επίσης, μου άρεσε πολύ το SHINE :

Δυστυχώς, ακόμα (!) έχω δει μόνο το πρώτο ep, και έτσι οι εντυπώσεις μου είναι μόνο αρχικές... Καταπληκτική δουλειά οπτικά, ενώ και το σενάριο φαίνεται ενδιαφέρον.
Για το θέμα του OP, όσο κι αν τους αγαπάω τους Laruku κι όσο κι αν μου άρεσε το SHINE, δεν ταιριάζει με το κλίμα του anime:bahhh: (+1 για instrumental opening, ghostdog XD)
Αλλά, ahem, οι L'Arc~en~Ciel έχουν μια 16χρονη καριέρα, το να κρίνουμε όλη τους την πορεία από ένα τραγούδι είναι άδικο imo.

#15 auron12

auron12

    Starting...

  • Members
  • 29 posts

Posted 11 September 2007 - 00:19

Εγω παραδοξος,επειδη βλεπω αυτο τον καιρο και αλλα anime, δεν το εχω προχωρήσει, εχω δει μονο το πρωτο επεισοδιο και αυτο απο την animeclipse.Αρκετα ενδιαφερον το βρισκω,ενταξει δεν αφηνει υποσχεσεις για μεγαλες και επικες μάχες, ωστοσο η ιστορια του δειχνει αρκετα ενδιαφερουσα και θα το δω σιγουρα καποια στιγμη.