Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Πώς να μυήσω κάποιον στα anime;


  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#16 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 29 May 2007 - 19:24

Θα έλεγα κι εγώ Monster, αλλά για να λέμε την αλήθεια είναι κάπως βαρύ. :deadga6:

Γι' αυτό θα προτείνω Neon Genesis Evangelion. Κι αυτό είναι βαρύ, αλλά με την έννοια του "συναισθηματικά βαρύ" και όχι "βαρύ και ασήκωτο" όπως το Monster. Πιστεύω ακράδαντα ότι είναι ό,τι καλύτερο για άτομα που έχουν κάποιες ανησυχίες και δεν πιστεύω ότι πρέπει να είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τα βασικά νοήματα του. Eγώ πάντως όταν το είχα δει στα 12 μου, τα κατάλαβα και το θεωρούσα τότε ό,τι καλύτερο είχα δει στη ζωή μου. Βέβαια έβλεπα εφιάλτες για έναν μήνα αλλά δεν πειράζει. Και την επόμενη χρονιά το έδωσα σε έναν φίλο μου. Το είδε σε ένα σαββατοκύριακο και μου το 'πέταξε στη μάπα λέγοντας "ΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΝΑ ΔΩ; ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΡΕ #$$#%!@". Δηλαδή έπιασε. Καλά, άσχετο το ότι το ίδιο άτομο πριν από μερικούς μήνες είδε 100 επεισόδια Naruto σε ένα σαββατοκύριακο και μετά μου ζητούσε Hinata hentai. Μερικοί άνθρωποι χαλάνε, τι να κάνουμε. :wis:

#17 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 May 2007 - 19:48

Εξαιρετική σειρά για να μπάσεις κάποιον στα anime κατά την γνώμη μου, είναι το Elfen Lied.
Είναι μικρή, έχει μία ενδιαφέρουσα ιστορία, έχει Splatter (για να πείσεις κάποιον πως δεν είναι παιδικά όλα τα κινούμενα) κλπ. Επίσης τα OVAs του Kenshin (Trust & Betrayal) είναι ιδανική επιλογή να τους δείξεις.

Τα παραπάνω έχουν βγει και από την AnimeClipse με ελληνικούς υπότιτλους, και ένας βασικός λόγος που διάλεξαν τα συγκεκριμμένα, είναι πως θα μπορούσαν με αυτά να ελκύσουν νέα άτομα, αρνητικά προκατειλημμένα με τα anime

E5VV38U.jpg


#18 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 29 May 2007 - 19:49

ειναι κ αναλογο εκτος απο τις ηλικιες τα γουστα κ το φυλο...
πχ σε αγορια νομιζω σε σειρες οπως bleach κ d.gray man θα κολλησουν με τη μια :hahaha:
κοριτσια αντιθετως θα προτιμησουν σιγουρα καποια σειρα με πολλες αγαπες κ ιστοριες...
btw κ εγω θελω να αρχισει να βλεπει κανας φιλος μ anime κ καθε μερα τους λεω να ξεκινησουν αλλα ακουω το κλασσικο:ειναι για παιδια!
ε μετα τον σφαζεις η οχι?
η καποιοι βαριουνται να κατεβαζουν ξερω γω...

#19 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 29 May 2007 - 20:01

Θα έλεγα κι εγώ Monster, αλλά για να λέμε την αλήθεια είναι κάπως βαρύ. :deadga6:

Γι' αυτό θα προτείνω Neon Genesis Evangelion. Κι αυτό είναι βαρύ, αλλά με την έννοια του "συναισθηματικά βαρύ" και όχι "βαρύ και ασήκωτο" όπως το Monster. Πιστεύω ακράδαντα ότι είναι ό,τι καλύτερο για άτομα που έχουν κάποιες ανησυχίες και δεν πιστεύω ότι πρέπει να είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις τα βασικά νοήματα του. Eγώ πάντως όταν το είχα δει στα 12 μου, τα κατάλαβα και το θεωρούσα τότε ό,τι καλύτερο είχα δει στη ζωή μου. Βέβαια έβλεπα εφιάλτες για έναν μήνα αλλά δεν πειράζει. Και την επόμενη χρονιά το έδωσα σε έναν φίλο μου. Το είδε σε ένα σαββατοκύριακο και μου το 'πέταξε στη μάπα λέγοντας "ΤΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΝΑ ΔΩ; ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΡΕ #$$#%!@". Δηλαδή έπιασε. Καλά, άσχετο το ότι το ίδιο άτομο πριν από μερικούς μήνες είδε 100 επεισόδια Naruto σε ένα σαββατοκύριακο και μετά μου ζητούσε Hinata hentai. Μερικοί άνθρωποι χαλάνε, τι να κάνουμε. :wis:

Το NGE δεν είναι βαρύ και ασήκωτο; Δηλαδή στο Moster τι γίνεται; :oo:
Και άσε που ο σκοπός δεν είναι να του κάνεις πλύση εγκεφάλου ώστε να βάλει μυαλό, αλλά να τον βάλεις στον κόσμο των anime :wooi2:

Πάντως όπως προαναφέρθηκε εξαρτάται από τα γούστα του καθενός... Άμα είναι εφετζής πχ και του δώσεις κανένα κουλτουριάρικο μπορεί και να σε βρίσει. Και μην είσαι πιεστικός... Άμα δεις ότι δεν τραβάει η ομάδα άστο... Θα έχει αρνητικά αποτελέσματα και θα σου βγει και το όνομα...

#20 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 29 May 2007 - 20:07

Ε κι όμως, το NGE θα το συνεχίσει κάποιος πολύ πιο εύκολα απ' ότι το Monster. Πιστεύω πως θα τραβήξει κάποιον πολύ πιο εύκολα απ' ότι το Monster (προσωπική εκτίμηση).

Και ο Kenny ζητάει κάποια anime που θα πείσουν τους φίλους του ότι τα anime δεν είναι για παιδιά. Αν δώσει το Bleach ή το Naruto τότε είναι σαν να θέλει να αποδείξει το αντίθετο :P

#21 skiesofazel

skiesofazel

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 May 2007 - 20:25

Εχμ, το point μου δεν είναι να τους δείξω ότι υπάρχει και το άλλο άκρο (btw, συμφωνώ ότι το S.E. Lain σπέρνει ξερά), απλώς, θέλω να τους εισάγω στον υπέροχο κόσμο του anime και ψάχνω τι ταιριάζει για εισαγωγή... Μην τους πάω κατευθείαν στην βαριά κουλτούρα, θα τους πέσει βαριά στο στομάχι! :D

Νομίζω ότι η λίστα του Blademaster_X είναι αρκετά καλή. Πρέπει να τους δείξω anime ανάλογο με τα κινηματογραφικά τους γούστα.


Ναι ρε συ , πλάκα έκανα :) . Πάντως έχω μυήσει άτομα στα anime με το Lain οσο περίεργο και αν ακούγεται γιατί είναι τόσο διαφορετικό που αμέσως σπάει όλα τα στερεότυπα που έχουν συνήθως οι περισσότεροι μέσα στο μυαλό τους για αυτά.

#22 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 29 May 2007 - 21:39

βαλε ρε one piece να πωρωθουν σε οποιο παιδι το εχουν δωσει το εχει ξεσκισει.

#23 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 May 2007 - 22:07

ρε παιδια καθηστε λιγο:hahaha:
το ολο θεμα ειναι πολυ υποπτο
δεν ειμαστε καμια παραθρησκευτικη οργανωση που μυει ατομα στο χωρο της:oo:
οποιος γουσταρει βλεπει
οποιος δεν γουσταρει δεν βλεπει
αν σε καποιον δεν αρεσει δεν θα τον βαλεις κατω ντε και καλα να δει:wet2:

αυτα τα ολιγα:byejg9:
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#24 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 29 May 2007 - 22:18

δεν ειμαστε καμια παραθρησκευτικη οργανωση που μυει ατομα στο χωρο της:oo:
οποιος γουσταρει βλεπει
οποιος δεν γουσταρει δεν βλεπει
αν σε καποιον δεν αρεσει δεν θα τον βαλεις κατω ντε και καλα να δει:wet2:

x2
well said...

#25 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 29 May 2007 - 22:46

ρε παιδια καθηστε λιγο:hahaha:
το ολο θεμα ειναι πολυ υποπτο
δεν ειμαστε καμια παραθρησκευτικη οργανωση που μυει ατομα στο χωρο της:oo:
οποιος γουσταρει βλεπει
οποιος δεν γουσταρει δεν βλεπει
αν σε καποιον δεν αρεσει δεν θα τον βαλεις κατω ντε και καλα να δει:wet2:

αυτα τα ολιγα:byejg9:


ναι αλλα κατσε
οχι κ να σ λενε τα anime για μωρα παιδια κτλ...
δεν το δεχομαι απο ατομο που δεν εχει δει anime περα απο το db κ νομιζει πως anime=disney...

#26 Tomodachi2

Tomodachi2

    Repairer of Reputation

  • Members
  • 915 posts

Posted 29 May 2007 - 23:22

Η επιχείρηση: "φέρνω κάποιον σε επαφή με τα ανιμε, με την προϋπόθεση ότι αυτός δεν είχε καμιά πρωτύτερη επαφή", συμπεριλαμβάνει καποιες παραμέτρους.
Κατά τη δική μου γνώμη, είναι οι παρακάτω..

*Επειδή είναι κινούμενα σχεδια, δε σημαίνει πως απευθύνονται μόνο σε παιδιά. Αρκετά από αυτά είναι απαγορευτικά για ηλικίες πχ. κάτω από 12 και ΔΕΝ μιλάω για κατηγορία: αισχρο-hentai & σπλαττέρες. Μιλάω για έργα με δύσκολη υπόθεση.

*Στα ανιμε υπάρχει τεράστια ποικιλία. Η ποιότητα αγγίζει από το ζενίθ μέχρι το ναδίρ και έχει να διαλέξει κανείς από ένα σωρό πράγματα. Πρίν χώσουμε κάποιον στο λούκι, ας φροντίσουμε να μάθουμε ΤΙ του αρέσει να βλέπει (ξύλο? χαριτωμενιές? κουλτούρα? δράμα? επιστημονική φαντασία? ρομάτζο?). Ετσι ειν' ακι πιο εύκολο για μας να διαλέξουμε τίτλο από το πανέρι...

*Ποτέ δεν ακουμπάμε σε κάποιον κάποιο τίτλο, μόνο και μόνο επειδή αρέσει σε μας! :redcard2:

*Σίγουρα υπάρχουν καποιοι τίτλοι που είναι αντικειμενικά πάρα πολύ καλοί. Ποιός θα πει πχ. κακή κουβέντα για το Akira?
Αλλά αφού έχουμε πιπέρι, θα ρίξουμε και στα λάχανα? Βάζεις σε πρωτάρη να δει NGE? Εμένα δε το σηκώνει η πέτσα μου....:sadist:

*Τους εξηγούμε, ότι τα ανιμε στην ουσία αφηγούνται μια ιστορία. Ακριβώς όπως ένα οποιοδήποτε φίλμ. Με τη διαφορά ότι υπάρχει κινούμενο σχέδιο. Που, ίσα ίσα, μεγαλύτερη διέξοδο δίνει στη φαντασία! Θεωρώ, άτομο θετικό στην εικαστική του κινουμένου σχεδιου & των γραφικών, πείθεται αρκετά εύκολα να το δοκιμάσει...

*Και ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ δεν πρήζουμε κόσμο που δε θέλει καν να ακούσει για το θέμα!
Και δεν τους χαρακτηρίζουμε, ότι κι αν πούν...

#27 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 May 2007 - 23:47

Φίλε Kenny πιστεύω ότι το αν θα αρχίσει να ασχολείται κάποιος με τα anime εξαρτάται από το αν θα το έχει ''μέσα'' του ή όχι.Δεν πας να του δείξεις ότι θέλεις αν δεν έχει ήδη το μικρόβιο δεν θα κολλήσει.Εγώ πχ πάντα έβλεπα κινούμενα σχέδια αλλά δεν είχα ασχοληθεί με anime διότι δεν είχα internet.Φέτος έβαλα και κατά τύχη γνώρισα κάποιον που ασχολείται με anime και μου είπε να δω το Naruto(κάναμε μια συζήτηση για το Dragonball και τότε μου το ανέφερε).Αν και μου άρεσαν πάντα τα κινούμενα σχέδια δεν περίμενα ότι ήταν τόσο κάψιμο και γι'αυτό αν και κατέβασα όλο το Naruto έβαλα να δω το πρώτο επεισόδιο μετά από 2 μήνες.Από τότε τις συνέπειες μπορείτε να τις δείτε.Οπότε πιστεύω ότι και να δείξεις(μην είναι και καμία μάπα) αν ο άλλος είναι ήδη αρνητικός το πολύ πολύ απλά να δεχθεί ότι δεν είναι τόσο παιδικά.Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Τώρα όσον αφορά την ερώτησή σου εγώ προτείνω αν θες να δείξεις κάτι ελαφρύ που να έχει και γέλιο το GTO ή το Green Green(γέλιο και πολύ ecchi τι άλλο να ζητήσεις),από ξύλο Bleach,One Piece,με mecha κάποιο από τα Gundam Wing,Gundam Seed και για κάποιο πιο σοφιστικέ(πιο ψαγμένο κτλ) το Kino No Tabi(που αν δεν τους αρέσει κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχουν) ή το NGE.Πάντος ίσως να ήταν καλύτερο να μην τους βάλεις με τη μια στα βαθιά.

Posted Image


#28 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 29 May 2007 - 23:57

το Kino No Tabi(που αν δεν τους αρέσει κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχουν)


Μάλλον έχω κάποιο πρόβλημα. :hihi2:

Προσωπικά μυήθηκα στις anime σειρές με Lain ή NGE, δεν θυμάμαι. Πρόσφατα μύησα έναν φίλο με Death Note. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Όλοι έχουν δει κάποιο άνιμε στη ζωή τους. Απλά πρέπει να τους δώσεις κάτι που ταιριάζει στα γούστα τους. Οι ταινίες που τους αρέσουν είναι ένα hint, αλλά όχι απαραίτητα.

Posted Image


#29 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 30 May 2007 - 01:13

ρε παιδια καθηστε λιγο:hahaha:
το ολο θεμα ειναι πολυ υποπτο
δεν ειμαστε καμια παραθρησκευτικη οργανωση που μυει ατομα στο χωρο της

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ; Άκου εκύ πράγματα... ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΞΩ :madtodeath:

#30 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 May 2007 - 02:49

Thnx for the recommendations, everyone. :) [Βασικά, ρε μάγκες-ισσες, δεν σας προλαβαίνω! Ξεκινάω να απαντήσω κάτι, τσεκάρω, έχει γράψει κι άλλος, δαβάζω, τα γράφω από την αρχή, ξαναελέγχω, έχουν γράψει άλλοι τρεις κ.ο.κ.. :]

Μιας και με ρώτησε ο dante για τις ηλικίες των φίλων μου, όλοι είναι 19ρηδες μαντραχαλαίοι σαν εμένα, απλώς αυτοί το παίζουν πιο macho / tough-guy / δεν-βλέπω-κινούμενα-γιατί-με-κάνει-να-δείχνω-gay κ.τ.λ.. Καταλαβαίνετε ότι... I wanna put them in their places, γι' αυτό ζήτησα προτάσεις.

Οι περισσότεροι είναι του τρόμου και του εφφέ, οπότε λέω να τους... lure (γαμώτο ξεχνάω τα ελληνικά μου) δίνοντάς τους Monster και κανένα Gundam Seed, και σιγά-σιγά να τους φέρνω σε επαφή με Full Metal Alchemist, Death Note, NGE, Noein (γιατί όχι; ), και άλλα anime που έχουν και κανένα μήνυμα "homework-για-το-μυαλό" μέσα.

Αν και τα anime που πρότεινε ο Phantom Duck είναι εξίσου ενδιαφέροντα (και δεν τα έχω δει ούτε ο ίδιος), μιας και είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά. Θα είναι και πιο "ευκολοχώνευτα" για τους αμφισβητίες. Δεν αμφιβάλλω ότι οι περισσότεροί τους θα βαριούνται να διαβάζουν αγγλικα subs.

Προτάθηκε να τους δείξω ecchi/hentai... θα το αποφύγω. Αν και είναι ο super εγγυημένος τρόπς να τους παω από το 100% dislike στο 100% like, δεν θέλω η λανθασμένη γενίκευση "anime=παιδικά" να αντικατασταθεί από την εξίσου λανασμένη γενίκευση "anime=τσόντα".

Τα Naruto, Bleach κ.τ.λ. επίσης απορρίπτονται. Σε κάποιον που απορρίπτει τα anime ως παιδικά δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα. Τα βλέπει κανείς πρόθυμα μόνο αφού έχει αποδεχτεί την συγκεκριμένη τεχνοτροπία. Δηλαδή, κι εγώ στην θέση τους έτσι θα αντιδρούσα.

Όσο για το φύλο, οι φίλοι που προσπαθώ να μυήσω είναι όλοι αγόρια. Στα κορίτσια δεν νομίζω ότι θα αντιμετώπιζα μεγάλο πρόβλημα. Οποιοδήποτε καλό slice of life will do the job! ;)

Όχι, οι anime fans δεν μοιάζουμε ούτε στο ελάχιστο με παραθρησκευτική οργάνωση... το πάθος μας θεωρείται παλιμπαιδισμός (από άλλους δε θεωρείται υποκουλτούρα) και κάνουμε μια προσπάθεια να... set things straight. Αν δούμε ότι δεν πείθονται, δεν θα επιμείνουμε και με το στανιό... "σ' όσους αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε." :whistling:

Τώρα, όσο για το πόσο έχουν ή όχι το μικρόβιο. Είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημά τους δεν είναι το fantasy setting. FFS, όλοι τους γούσταραν τρελά όταν είδαν τον Superman ή τον Spiderman στους κινηματογράφους (btw, μπλιάχ*2). Έχουν καθαρά πρόβλημα με το κινούμενο σχέδιο, και ειδικά με την τεχνοτροπία των anime (τα moe features των anime characters τα έχουν συνδέσει άρρηκτα με την έννοια "παιδικό"). Είναι μια ανόητη προκατάληψη, και πιστεύω αξίζει τον κόπο να καταρριφθει.

Αλλά κι αν αποτύχω, δεν χάλασε ο κόσμος... Στο κάτω-κάτω, αυτοί χάνουν. :)