Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Πώς να μυήσω κάποιον στα anime;


  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 28 May 2007 - 20:22

Καταρχήν χαιρετώ όλα τα μέλη του forum, μιας και αυτό είναι το πρώτο μου post.

(Επίσης ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε παλαιότερο thread, πάντως έκανα μια αναζήτηση με διάφορους όρους και δεν εντόπισα τίποτα σχετικό. Don't bite the newcomer! :) )

Anyway, στο θέμα μας. Οι περισσότεροι φίλοι μου που γνωρίζουν ότι μου αρέσουν τα anime, τα απορρίπτουν ως κάτι το παιδικό και ανούσιο, δίχως να έχουν δει κανένα, ή κρίνοντας εσφαλμένα από τα λίγα και μετριότατα anime που δείχνει η ελληνική τηλεόραση. Φυσικά εσείς κι εγώ ξέρουμε ότι αυτή η άποψη απέχει έτη φωτός από την αλήθεια, αλλά η κοινή γνώμη, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι στα anime και γενικώς στα κινούμενα σχέδια;

Σε περίπτωση που έχετε εισπράξει παρόμοια αντιμετώπιση από τους φίλους σας, τι anime διαλέξατε να τους δείξετε για να τους πείσετε ότι κάνουν λάθος; Ή, όπως λέει και ο τίτλος, ποιο anime θα χρησιμοποιούσατε για να τον/την μυήσετε σ' αυτήν την τέχνη;

Πάντως, από τα λίγα έχω στην συλλογή μου (GitS, Windaria, Captain Herlock), κανένα δεν προσφέρεται γι' αυτή τη δουλειά. Θα πρέπει να έχεις ήδη αποκτήσει τη "βίδα"... :)

#2 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 28 May 2007 - 20:49

κατάρχας καλωσήρθες Kenny...

(Δεν έχει συζητηθεί τέτοιο thread από όσο ξέρω...)

Εγώ δεν έχω πρόβλημα αν βλέπει κανείς κάτι ή όχι...η παρέα μου ξέρει ήδη ότι βλέπω anime, μάλιστα έχω έναν κολλητό μου που είδε Naruto + Dragonball(όλες τις σειρές).Εμένα θα μου άρεσε να μυηθώ τον Inuyasha ή τον Naruto-kun αν ξαναγίνει cosplay festival.

Μην περιμένεις θαύματα από εμάς για την συλλογή που έχουμε...Αμά θες να τα αποκτήσεις κι εσύ μπορείς να πηγαίνεις στο thread που μοιράζουμε τα animes που κατέχουμε.Και για best παράδειγμα...μπες στην μπλέ ιστοσελίδα στο signature μου ;) (εκτός αν βέβαια τα θέλεις όλα αυτά).
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#3 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 28 May 2007 - 21:12

To θεμα του τι αντιμετωπιση λαμβανεις οταν λες οτι βλεπεις anime εχει ηδη συζητηθει...αλλα μιας και το thread εδω διαπραγματευεται τροπους για να αντιμετωπιστει αυτο πιστευω ειναι ok...
Τα παρακατω ειναι θεωριες απο προσωπικες εμπειριε και δεν ξερω κατα ποσο βοηθανε...
Λοιπον σχετικα με το θεμα αυτο οταν θες να μυησεις καποιον ο οποιος δεν εχει ουτε μια οθιση προς το θεμα τοτε θα ειναι δυσκολο. Αν το ατομο εχει εστω και μια μικρη κλιση σε ταινιες,παιχνιδια,τεχνη, πραγματα τα οποια εχουν να κανουν με εικονα τοτε ειναι πιο ευκολο
Μετα απο αυτο πρεπει να βρεις τη σωστη στιγμη και το καταλληλο anime για το ατομο. Ρωτα τον τι ειδος ταινιας του αρεσει και διαλεξε αναλογως.
Movie Genre - Anime
Horror = Monster
Romance = Chobits,Honey & Clover
Comedy = Great Teacher Onizuka, Full Metal Panic: Fumoffu?!
Action = Naruto, Bleach, Dragonball(<--αυτο το ειδος ειναι το πιο δυνατο αλλα εχει ωρες ωρες αρνητικα αποτελεσματα. Ναι, αυτο πηγαινει σε ολους τους Narutards,Bleachtards που δεν καταδεχονται να δουν αλλα anime!)
Sci-fi = Τα περισσοτερα sci-fi anime ειναι mecha αρα Gunbuster/Diebuster

και παει λεγωντας. Βεβαια τωρα πια πολλα anime ειναι συνδυασμοι ειδων αρα καλυπτουν πολυ κοσμο. Τα προτινομενα μου:

Eureka 7
Full Metal Alchemist
Wolf's Rain
One Piece
Blood+
Fate-Stay Night

Και κατι τελευταιο. Μην το παρεις πολυ ζεστα το θεμα γιατι μετα θα δυσαρεστησει ο αλλος που θα σε βλεπει να προσπαθεις κατι οταν δε θελει. Ολοι μας εχουμε γουστα δικα μας:wis:

#4 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 May 2007 - 21:20

Θα συμφωνησω με τον Βlademaster σε αυτα που ειπε οπως και τις επιλογες τιτλων που εκανε.
Επισης να πω οτι το θεμα παει και λιγο ηλικιακα...δηλαδη αν δειξεις σε ενα παιδι 10 χρονων το death note μαλλον δεν θα καταλαβει και πολλα... Απο την αλλη εγω δεν μπορω με τιποτα να δω dragonball gt... παραειναι ΠΑΙΔΙΚΟ!
Posted Image

#5 skiesofazel

skiesofazel

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 May 2007 - 01:04

Καταρχήν χαιρετώ όλα τα μέλη του forum, μιας και αυτό είναι το πρώτο μου post.

(Επίσης ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν αυτό το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε παλαιότερο thread, πάντως έκανα μια αναζήτηση με διάφορους όρους και δεν εντόπισα τίποτα σχετικό. Don't bite the newcomer! :) )

Anyway, στο θέμα μας. Οι περισσότεροι φίλοι μου που γνωρίζουν ότι μου αρέσουν τα anime, τα απορρίπτουν ως κάτι το παιδικό και ανούσιο, δίχως να έχουν δει κανένα, ή κρίνοντας εσφαλμένα από τα λίγα και μετριότατα anime που δείχνει η ελληνική τηλεόραση. Φυσικά εσείς κι εγώ ξέρουμε ότι αυτή η άποψη απέχει έτη φωτός από την αλήθεια, αλλά η κοινή γνώμη, στην Ελλάδα τουλάχιστον, είναι αρνητικά προκατειλλημένη απέναντι στα anime και γενικώς στα κινούμενα σχέδια;

Σε περίπτωση που έχετε εισπράξει παρόμοια αντιμετώπιση από τους φίλους σας, τι anime διαλέξατε να τους δείξετε για να τους πείσετε ότι κάνουν λάθος; Ή, όπως λέει και ο τίτλος, ποιο anime θα χρησιμοποιούσατε για να τον/την μυήσετε σ' αυτήν την τέχνη;

Πάντως, από τα λίγα έχω στην συλλογή μου (GitS, Windaria, Captain Herlock), κανένα δεν προσφέρεται γι' αυτή τη δουλειά. Θα πρέπει να έχεις ήδη αποκτήσει τη "βίδα"... :)


Πες τους να δουν το παιδικό και ανούσιο Lain και μετά ρώτα τους και τι κατάλαβαν . Μιας και είναι τόσο παιδικό και τόσο ανούσιο λογικά δεν θα δυσκολευτούν να σου αναλύσουν τις έννοιες της υποκειμενικής πραγματικότητας , του συλογικού ασυνειδήτου κλπ με τα οποία ασχολείται ;) .

#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 May 2007 - 01:54

Εχμ, το point μου δεν είναι να τους δείξω ότι υπάρχει και το άλλο άκρο (btw, συμφωνώ ότι το S.E. Lain σπέρνει ξερά), απλώς, θέλω να τους εισάγω στον υπέροχο κόσμο του anime και ψάχνω τι ταιριάζει για εισαγωγή... Μην τους πάω κατευθείαν στην βαριά κουλτούρα, θα τους πέσει βαριά στο στομάχι! :D

Νομίζω ότι η λίστα του Blademaster_X είναι αρκετά καλή. Πρέπει να τους δείξω anime ανάλογο με τα κινηματογραφικά τους γούστα.

#7 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 May 2007 - 02:25

Βάλτους το AMV Malevolent Skies και αμα δεν καραταυλώσουν.... τότε τι να πώ. Tο αφήνω ασχολίαστο. Κάνε παρέα με κάναν άλλο :Blissfull:

Τέλος για fatality πέτα τους ένα AppleSeed. Ίσως και το Battle Fairy Yukikaze να κάνει για την περίσταση.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#8 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 29 May 2007 - 03:35

Don't bite the newcomer! :) )

why not ? fresh meat taste always da best !!! ^^

anyhow καλώς ήρθές

βασικά εξαρτάτε από τα ενδιαφέροντα του καθενός κατά πόσο εύκολα θα κόλληση στα anime (προσωπικά πιστεύω πως όση περισσότερη φαντασία έχει κάποιος τόσο πιο εύκολα κολλάει )

απλά πρέπει να δόσεις τα σωστά anime στο κάθε άτομο ανάλογα με τα ενδιαφέροντα του (κάποιους τους πέταξα με την μια στα βαθιά δήνοντα NGE Elfen Lied κτλ και σε άλλους έδωσα Ranma1/2 ) το τι δίνεις στον καθένα εξαρτάτε από τι του αρέσει σε άλλα πράματα όπως τανίνες βιβλία κτλ ..

προσπάθησε να μην γίνεσαι πάντως πιεστικός και να αποφεύγεις μαζικές λύσεις του τύπου : ελάτε όλoι αύριο από το σπίτι μου για anime :P it doesn't work !
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 29 May 2007 - 07:01

Kenny, αν θες εξατομικευμένο ωροσκόπιο, πες μας λίγο τις ηλικίες των φίλων σου. Μετά πολύ απλά ανάλογα με το είδος των ταινιών που αρέσει στον καθένα, θα προσθέσουμε τις σειρές, ταινίες ή OVA που περιέχουν τον μεγαλύτερο δείκτη "κεφαλοστροφής" για την κάθε κατηγορία...

Don't worry man, η μύηση είναι κάτι πολύ ευκολότερο από ότι ακούγεται...:riiight:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 May 2007 - 15:06

συμφωνω με τους προλαλησαντες...

διαλεξε το ανιμε αναλογα με τα κινηματογραφικα γουστα του φιλου σου.. παντος επειδη το σινυθισμενο προβλημα ειναι η αντιληψη οτι κινουμενο σχεδιο = παιδικο, διαλεξε κατι πιο ενηλικο (οχι hentai :)

εγω σε σινεφιλ βαζω millenium actress aπο Satoshi Kon

σε scifi - horror φανς βαζω ολα τα επεισοδια του Boogiepop Phantom σερι...

καπως ετσι να κινηθεις!! :byejg9:
Posted Image

#11 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 29 May 2007 - 15:20

give them pussy.they ll love it.

Posted Image


#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 May 2007 - 15:29

εμένα η μικρή μου ειναι 14 και το μόνο που την ενδιαφέρει ειναι τα αγόρια θα ήθελα όμως να την μυήσω στα anime.. Και πραγματικά δεν ξέρω τι θα της κινούσε το ενδιαφέρον για να την κάνει να κάτσει να τα δει.
τουλάχιστον μύησα τον συμμαθητή της χάρη στο Ναρούτο

#13 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 29 May 2007 - 15:39

εμένα η μικρή μου ειναι 14 και το μόνο που την ενδιαφέρει ειναι τα αγόρια θα ήθελα όμως να την μυήσω στα anime..


δοκιμασε: Kimi Ga Nozomu Eien, Full Moon wo Sagashite, η Honey and Clover.


give them pussy.they ll love it.


Posted Image
Posted Image

#14 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 29 May 2007 - 15:44

Τι να πω, τα AMV ειναι μια αρκετα καλη λυση αρχικα...
Βεβαια υπαρχει κ ο τροπος που τεσταρησε πανω μου (με επιτυχια) καποιος... :wis:
Δηλαδη την ωρα που θα ειναι σπιτι σου, υπουλα και βρωμιαρικα βαλε καποιο anime να παιζει χωρις να τον προειδοποιησεις...
In my case Tenshi na Konamaiki worked just fine... :riiight:

Edit:

δοκιμασε: Kimi Ga Nozomu Eien, Full Moon wo Sagashite, η Honey and Clover.

Kimi Ga on a 14 year old? :wallbash:
Posted Image

#15 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 May 2007 - 18:55

δοκιμασε: Kimi Ga Nozomu Eien, Full Moon wo Sagashite, η Honey and Clover.


ΟΧΙ, ΟΧΙ, ΝΑΙ:oo:

Βάλτους Monster, αν δεν τους αρέσει δεν υπάρχει ελπίδα :deadga6:
rsrGbGx.gif