Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 5 votes

Ιαπωνικά


  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

Poll: Μιλάτε ιαπωνικά; (740 member(s) have cast votes)

Μιλάτε ιαπωνικά;

  1. Ναι μιλάω (119 votes [16.08%] - View)

    Percentage of vote: 16.08%

  2. Όχι,αλλά σκοπεύω να μάθω (519 votes [70.14%] - View)

    Percentage of vote: 70.14%

  3. Όχι και ούτε σκοπεύω να μάθω (102 votes [13.78%] - View)

    Percentage of vote: 13.78%

Vote Guests cannot vote

#1696 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 12 September 2013 - 00:03

γεια σε ολους! ειμαι εντελως καινουργια, τοσο εδω στο forum οσο και στα ιαπωνικά, αλλά πολύ αποφασισμένη να μαθω τη γλώσσα. Λατρεύω τόσο την ακουστική της όσο και την ιαπωνική κουλτούρα και αισθητική (είμαι ίσως από τους λίγους που δεν θέλησαν να την μάθουν με αφορμή τα ανιμε) Από την έρευνα που έχω κάνει, εξακολουθω να είμαι μπερδεμένη για το αν ειναι καλυτερα να γραφτω στο Διδασκαλειο ή στο Σιουντρη στο Χολαργο, που ειναι κοντά μου. Δεν με απασχολεί τόσο πολύ η εξοικονόμηση χρημάτων (δεν ειμαι φοιτητρια ελλ.πανεπιστημιου, οποτε το κοστος για μενα στο διδασκαλειο θα ειναι 480 ευρω, σε αντιθεση με φροντηστηριο που θα ειναι κατι λιγοτερο από τα διπλασια), όσο οι ρυθμοι και η ποιότητα της διδασκαλείας. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι στο Σιουντρη, με 6μελες τμημα και ενα 3ωρο μαθημα τη βδομαδα, λενε οτι θα εισαι σε θεση να δωσεις το πρωτο διπλωμα στον 1 χρονο, ενώ στο διδασκαλειο με 6ωρο τη βδομαδα και οκ, περισσοτερα ατομα στο τμημα, νομιζω οτι διαβασα ότι για το Ν5 δινουν στο τελος του 2ου ετους..  Γιατι λετε οτι συμβαινει αυτο? Οντως στο φροντιστηριο θα εχουμε καλυψει την υλη για να μπορω να δωσω το Ν5 στο τελος του 1ου ετους ή λενε βλακείες? Γιατι αν θελω 2 χρονια στο διδασκαλειο, για την ιδια υλη που θα καλυψω σε 1 χρονο σε πιο ολιγομελες τμημα, τοτε οικονομικά έρχεται μία ή άλλη..

οποιοι εχουν καποια γνωμη για το ενα ή το αλλο, ας μου απαντησουν  

 

domo arigatou  :byejg9:

 

Ο Σιούντρης δεν είναι στον Χολαργο, εκτος και αν άνοιξε παράρτημα, στη Νέα Σμύρνη είναι. Τέλος πάντων, για την απόκτηση του πρώτου πτυχίου ένας χρόνος είναι αρκετος είτε στο διδασκαλείο είτε σε ιδιαίτερα/φροντιστήριο . Εγω στον Σιούντρη πήγαινα, που χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, τα μαθήματα είναι εξαιρετικά αν και για αυτό ήταν υπεύθυνος κυρίως ο καθηγητής μου, ξεκινήσαμε Οκτώβρη, Μάιο σταματήσαμε,με αρκετο homeworrk για το καλοκαίρι, μιλάμε για τόνους φωτοτυπίες, ασκήσεις, listening cd's etc.  Σεπτέμβρη πάλι ξεκινήσαμε και τον Δεκέμβρη δώσαμε για Ν5. Αυτό που απαιτείται είναι διάβασμα. Τα λεφτά που έδωσα εκεί δεν τα μετανιώνω αλλα αυτό είναι και θέμα σχετικό με τον καθηγητή γιατι όταν έκανα κάποια μαθήματα με μια συγκεκριμένη καθηγήτρια ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.



#1697 MariRuri

MariRuri

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 12 September 2013 - 11:07

σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!!

Μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος για το διδασκαλείο οσον αφορα τον 2ο χρονο. Ισως εννοουσαν οτι κατά τη διαρκεια (και οχι το τελος) του 2ου ετους να προετοιμαζονται για να δωσουν το πρωτο διπλωμα, αφου οι εξετασεις πεφτουν Δεκεμβρη..

 

Ο Σιούντρης δεν είναι στον Χολαργο, εκτος και αν άνοιξε παράρτημα, στη Νέα Σμύρνη είναι. Τέλος πάντων, για την απόκτηση του πρώτου πτυχίου ένας χρόνος είναι αρκετος είτε στο διδασκαλείο είτε σε ιδιαίτερα/φροντιστήριο . Εγω στον Σιούντρη πήγαινα, που χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, τα μαθήματα είναι εξαιρετικά αν και για αυτό ήταν υπεύθυνος κυρίως ο καθηγητής μου, ξεκινήσαμε Οκτώβρη, Μάιο σταματήσαμε,με αρκετο homeworrk για το καλοκαίρι, μιλάμε για τόνους φωτοτυπίες, ασκήσεις, listening cd's etc.  Σεπτέμβρη πάλι ξεκινήσαμε και τον Δεκέμβρη δώσαμε για Ν5. Αυτό που απαιτείται είναι διάβασμα. Τα λεφτά που έδωσα εκεί δεν τα μετανιώνω αλλα αυτό είναι και θέμα σχετικό με τον καθηγητή γιατι όταν έκανα κάποια μαθήματα με μια συγκεκριμένη καθηγήτρια ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

ο Σιουντρης εχει ανοιξει παραρτημα και στον Χολαργο και εχει αρκετες ωρες τμηματα. Σιγουρα ο καθηγητης παιζει μεγαλο ρολο..

εχω διαβασει καποια πολυ καλα λογια για καποιες καθηγητρτιες του διδασκαλειου και καποια αρνητικα για καποιες αλλες.. η καθηγητρια που δε σου αρεσε ήταν στο Σιουντρη και αλλαξες τμημα?



#1698 Sukeban

Sukeban

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 12 September 2013 - 22:48

ΔΗλαδή εγώ που δίνω Δεκέβρη με λίγοτερο απο ένα χρόνο (μιας και το καλοκαίρι δεν λειτυργούσε το σύστημα) θεωρήτε εξωπραγματικό?

 

Πιστεύω πως τα 2 χρόνια είναι σχετικά πολυ για το πρώτο πτυχίο, εξαρτάται και τον άνθρωπο βέβαια, αλλα  αν έχεις την όρεξη και τον χρόνο και ασχολείσαι με το θεμα(κανεις τη προετοιμασια που πρέπει), στον πρώτο χρόνο πιστεύω μπορείς να δώσεις.  Τώρα αν ήθελες για επόμενα πτυχια δε ξέρω κατα πόσο είναι δυνατό να ετοιμαστεις στον  χρόνο, παίζει να τη θες τη 2ετια όντος.

 

Εγώ σε φροντηστήριο πάω πάντος, αν τύχει να πας στο διδασκαλείο (η αν πηγαίνει κάποιος άλος γενικά) θαθελα πληροφορίες μιας και το βλέπω να πηγαίνω προς τα κει απτου χρόνου, είναι πολυ πιο οικονομικά όπως και να χει.

Mε παρεξήγησες,εγώ μίλησα για Ν5,εάν δεν έγινε αντιληπτό. Υπολογίζοντας και 2 μήνες θερινά μαθήματα,ένας χρόνος (μιλώντας πάντα για ένα χρόνο φοίτησης και όχι 12μηνο),είναι μια χαρά για το Ν1 π.χ. Αλλά σε καμία περίπτωση για Ν5,μην τρελαθούμε τώρα.



#1699 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 September 2013 - 23:02

Mε παρεξήγησες,εγώ μίλησα για Ν5,εάν δεν έγινε αντιληπτό. Υπολογίζοντας και 2 μήνες θερινά μαθήματα,ένας χρόνος (μιλώντας πάντα για ένα χρόνο φοίτησης και όχι 12μηνο),είναι μια χαρά για το Ν1 π.χ. Αλλά σε καμία περίπτωση για Ν5,μην τρελαθούμε τώρα.

 

υμμ....N5 = πρώτο πτυχίο. N1 = profficiency (και κάτι πιο ψηλα)


フカフカ

#1700 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 13 September 2013 - 00:28

 

σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!!

Μπορεί να κατάλαβα εγώ λάθος για το διδασκαλείο οσον αφορα τον 2ο χρονο. Ισως εννοουσαν οτι κατά τη διαρκεια (και οχι το τελος) του 2ου ετους να προετοιμαζονται για να δωσουν το πρωτο διπλωμα, αφου οι εξετασεις πεφτουν Δεκεμβρη..

 

 

ο Σιουντρης εχει ανοιξει παραρτημα και στον Χολαργο και εχει αρκετες ωρες τμηματα. Σιγουρα ο καθηγητης παιζει μεγαλο ρολο..

εχω διαβασει καποια πολυ καλα λογια για καποιες καθηγητρτιες του διδασκαλειου και καποια αρνητικα για καποιες αλλες.. η καθηγητρια που δε σου αρεσε ήταν στο Σιουντρη και αλλαξες τμημα?

 

'Οχι δεν άλλαξα τμήμα για αυτο τον λόγο. Αρχισα με τον καθηγητή μου και σχεδον μέχρι τέλους με αυτον συνέχισα απλά επειδη τα μαθήματα της σχολής καθώς πλησίαζαν οι εξετάσεις για το πτυχίο συνεπιπταν με τις ωρες των ιαπωνικών  άλλαξα τμήμα για μερικα μαθήματα με άλλη καθηγητρια. Δεν λέω πως ήταν κακή αλλα επειδή είχα συνηθίσει σε εναν τρόπο μαθήματος το να μπω σε άλλη τάξη με τελείως διαφορετικο, πολυ σφιχτό κλίμα και με μια καθηγήτρια που μιλούσε ιαπωνικά λες και είμασταν ειδήμονες στη γλώσσα με ενόχλησε. Πολλές φορες δεν ήξερα τι έλεγε, π..χ τελείωνε το μάθημα με μια φράση στα ιαπωνικα.

υμμ....N5 = πρώτο πτυχίο. N1 = profficiency (και κάτι πιο ψηλα)

^Αυτο



#1701 MariRuri

MariRuri

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 13 September 2013 - 08:22

Αν υπαρχει κανεις που να ειχε παρακολουθησει μαθηματα στο φροντιστηριο Κα ρ αρηγας θα το εκτιμουσα να μου πει την γνωμη του και για τον τροπο διδασκαλειας/ποιοτητα μαθηματος εκει



#1702 Nagaremono

Nagaremono

    Starting...

  • Members
  • 2 posts
  • LocationAthens

Posted 25 September 2013 - 15:24

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κι εγώ μεγάλος fan της ιαπωνικής κουλτούρας (όπως έγραψε και η MariRuri, όχι λόγω του anime) και σκέφτηκα να γραφτώ στο forum και να μπω κι εγώ στην παρέα σας.

Εγώ, ως προς το θέμα της γλώσσας, κάποια στιγμή πέρισυ και μετά από πάρα πολλές ιαπωνικές ταινίες, συνειδητοποίησα ότι θέλω έστω και στα γεράματα (36歳) να μάθω ιαπωνικά (στο πίσω μέρος του μυαλού μου ομολογώ ότι σκέφτηκα, πως ήταν ο μόνος τρόπος να φύγω από δω και πάω να ζήσω στη Νιχόν!)

Το έψαξα για φροντιστήριο και κατέληξα ότι με τα ωράρια εργασίας που έχω θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να είμαι συνεπής,

Γι'αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω μόνος μου.

Ξεκίνησα διαβάζοντας το Colloquial Japanese, σύντομα όμως κατάλαβα ότι με το ρυθμό που με πήγαινε (και το πήγαινα) θα τελείωνα σε καμια 10ετία και το παράτησα. Με τη βοήθεια 2-3 εξαιρετικών applications και αρκετών σελίδων στο internet αφού έμαθα γρήγορα τα kana, άρχισα να μαθαίνω ό,τι έβρισκα μπροστά μου. (kanji, γραμματική, συντακτικό, counters, εκφράσεις κτλ.).

Τον Ιούνιο μπήκα στο site του jlpt και δοκίμασα να κάνω το τεστ του Ν5. Είδα ότι το παλεύω και πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και έκανα τα χαρτιά μου για το Δεκέμβριο. Συνειδητοποίησα βέβαια, λίγο αργά, ότι είχα δώσει πολύ μεγάλη βάση στα kanji και μικρότερη στο λεξιλόγιο και στο listening και τώρα προσπαθώ να καλύψω τα κενά μου.

Κατέβασα και τα επίσημα Practice Workbooks από τη σελίδα του JLPT με θέματα από το 2010 και 2011 και τώρα τρέχω! Πιστεύω όμως ότι με λίγη εξάσκηση στο Listening τα υπόλοιπα τα έχω.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με όλα αυτά, απλά είπα να συστηθώ γράφοντας κάποια πράγματα για μένα!

Καλό απόγευμα!



#1703 MariRuri

MariRuri

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 26 September 2013 - 00:06

Nagaremono ποτε δεν ειναι αργα, ποσο μαλλον για να κανεις αυτο που σου αρεσει! Επίσης, αν βοηθαει, σημασια εχει οτι : ειμαστε οσο νοιωθουμε :)

Aν θες πες μας ποια aplications και sites στο ιντερνετ σε βοηθησαν στην εκμαθηση των ιαπωνικων..

Καλη επιτυχια σου ευχομαι με τις εξετασεις και καλη δυναμη ωστε να καταφερεις αυτο που θες!



#1704 Nagaremono

Nagaremono

    Starting...

  • Members
  • 2 posts
  • LocationAthens

Posted 05 October 2013 - 00:10

Σε android με έχουν βοηθήσει αφάνταστα το JED για λεξικό, το Kanji Recognizer για να βρίσκω άγνωστα kanji και το Obenkyo για λεξιλόγιο.

Από σελίδες είναι κάμποσες. Αυτά που μου έρχονται τώρα είναι:

http://www.nhk.or.jp/lesson/english/learn/list/index.html στην αρχή,

η σελίδα του Tim Sensei (http://ww8.tiki.ne.jp/~tmath/home/index.htm) με βοήθησε πολύ στη γραμματική (και σε πιο intermediate επίπεδο),

οι "εύκολες" ειδήσεις του NHK (http://www3.nhk.or.jp/news/easy/), οι οποίες είναι λίγο μανίκι, αλλά παλεύονται,

η κλασική σειρά Let's learn Japanese στο Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=k0kU2cc85ZA) που είναι καμια 50αριά μαθήματα.

Είναι και κάμποσα ακόμα που κατά καιρούς με έχουν βοηθήσει.

Τις τελευταίες μέρες την έχω βρει με το http://newsinslowjapanese.com/ που έχει διάφορες ειδήσεις σε κανονική και σε αργή ταχύτητα για βελτίωση του listening.

Αυτά! Και φυσικά, ευχαριστώ για τις ευχές!



#1705 Natty

Natty

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 08 October 2013 - 17:19

Καλησπέρα παιδιά.

Κι εγώ είμαι καινουρια εδώ, οπότε χαιρετώ τους πάντες.

 

Επειδή κάπου είδα για το φροντιστήριο του Σιούντρη ότι δεν έχει μαθήματα Ιαπωνικών στο Χολαργό...Απλά ενημερώνω ότι φέτος ξεκίνησε και στο Χολαργό, εκτός από Νέα Σμύρνη...Το ξέρω γιατί ξεκίνησε ο ξάδερφός μου.

Και τελικά δεν είναι και πολλά τα λεφτά απ'ότι μου είπε. Και το σκέφτομαι να κάνω και εγώ μαζί, θα κάνουν καλύτερη τιμή λέει. Μου είπαν να κάνω και εγώ ένα μάθημα δοκιμαστικά αφού είμαι αναποφάσιστη.

Απλά νομίζω ότι καλύτερα στο Σιούντρη παρά κάπου αλλού, γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.....Και αν είναι να μάθω καλά και σωστά ας δώσω και 100ευρώ παραπάνω από το να κλαίω αυτά που έδωσα.

Να ξέρετε ότι αλλάξει ονομασία και είναι Siountri School αν θέλετε να το ψάξετε γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή.

Επίσης, γνώρισα και την καθηγήτρια, η οποια αν θυμάμαι καλά τη λένε Kaori και είναι Γιαπωνέζα και είναι πολύ καλή (απ' όσο μιλήσαμε).

Ρωτήσαμε και για τα διπλώματα κτλ, το 1ο δίπλωμα Ν5 το δίνουμε του χρόνου το Δεκέμβρη, ουσιαστικά σε διδακτικούς μήνες του φροντιστηρίου είναι 10-11 οπότε λιγότερο από χρόνο.

Αυτά προς το παρόν.

 

Τώρα πάω για ένα δοκιμαστικό μάθημα και όποιος θέλει εντυπώσεις ας με ρωτήσει!!!



#1706 Lirinin

Lirinin

    アスパラガス

  • Members
  • 1 posts

Posted 15 October 2013 - 12:06

Παιδιά,μια ερώτηση!

Επειδή έχω περιορισμένη σύνδεση και δεν μπορώ να κοιτάξω όλες τις σελίδες καθώς είναι 100+,θα ήθελα να μου πείτε για κάποιον που είναι πρωτάρης με την Ιαπωνική γλώσσα και δεν σκοπεύει να αρχίσει Ιαπωνικά για αυτή τη χρονιά,τουλάχιστον,ποιο είναι προτιμότερο : το Colloquial ή το Genki?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



#1707 Ch1K4r1ArIm0a3i

Ch1K4r1ArIm0a3i

    Starting...

  • Members
  • 7 posts
  • LocationStockholm

Posted 03 January 2016 - 02:12

Γεια σε όλους! :D
Αυτή η ερώτηση είναι για όσους έχουν πάει Ιαπωνία...
Πως σας φάνηκε; Ποια είναι τα πιο εντυπωσιακά μέρη να επισκεφτείς; Οι άνθρωποι εκεί είναι φιλικοί η όχι;
Το έχω ψάξει το θεματάκι αλλα θέλω και τη δίκη σας γνώμη, άμα θέλετε πείτε μου... :)
Arigato ;)

Edited by Ch1K4r1ArIm0a3i, 03 January 2016 - 02:13.


#1708 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 06 January 2016 - 13:03

Γεια!

Η Ιαπωνία είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα χώρα να επισκεφτείς.

Τα πιο εντυπωσιακά μέρη...; Είναι υποκειμενικό!

Αν είσαι της τεχνολογίας κατά Τόκυο,

αν είσαι του πολιτισμού/ιστορίας κατά Κυότο,

αν είσαι της φύσης κατά Χοκκάιντο ή Οκινάβα.

 

Οι άνθρωποι είναι αρκετά φιλικοί αν και είναι σχετικά κλειστοί.

Το σίγουρο είναι ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Λίγοι πάντως μιλούν αγγλικά ή άλλη ξένη γλώσσα οπότε πριν πας, μάθε όσο μπορείς περισσότερα Ιαπωνικά.

 

ΥΓ: (Νομίζω ότι η ερώτηση θα έπρεπε να πάει στη συζήτηση "Ταξίδι στην Ιαπωνία"...)

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1709 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 13 January 2016 - 22:28

Παίδες απορία

 

Στα Kanji ξέρετε έναν καλόν τρόπο να μπορώ να μάθω την On-Yomi και την Ku-Yomi προφορά.

 

Πάνω κάτω μπορώ να μάθω τα strokes και την έννοια αλλά πως το καλό μαθαίνεις τις προφορές; Στα hiragana και katakana διαβαζοντας άρχιζα και ένιωθα ότι το κατείχα. Αλλά στο βιβλίο πάνω από τα Kanji έχει hiragana έτσι ενστικτοδώς το μάτι πάει στα kana πάνω από το kanji. Υπάρχει ένας τρόπος να του λέω ποια kanji ξερω και αυτόματα το κείμενο να διαμορφώνετε καταλλήλως έτσι ώστε να αναγκαστώ να διαβάσω kanji. 



#1710 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 January 2016 - 14:56

Χμμ. τι είδους βιβλίο έχεις που μπορείς να του μιλάς; Θέλω και εγώ ένα τέτοιο!

 

Για τις προφορές των κάντζι δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση εκτός από την τακτική εξάσκηση.

 

Δεν μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη λύση, αλλά εγώ έκανα χειροποίητες κάρτες με τα κάντζι που ήξερα.

Στη μια πλευρά γράφεις την (ή τις ) On-Yomi και στην άλλη την (ή τις) Kun-Yomi και μερικά παραδείγματα.

Τα ανακατεύεις και απλά τα τσεκάρεις ότι θυμάσαι τις προφορές.

Συνήθως η Kun-Yomi πάει όταν το κάντζι είναι σκέτο και η On-Yomi πάει ότι έχουμε συνδυασμό κάντζι.

 

 

Για εξάσκηση δεν είναι κακό να διαβάζεις κείμενα με χιραγκάνα πάνω από κάντζι. Άλλωστε και οι Ιάπωνες έτσι τα μαθαίνουν στα παιδιά τους.

Αν θες βέβαια να κάνεις εξάσκηση σε κείμενο χωρίς προφορές, δοκίμασε κάτι σε στυλ Ιαπωνική wikipedia.

 

Καλή συνέχεια!


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.