Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 5 votes

Ιαπωνικά


  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

Poll: Μιλάτε ιαπωνικά; (740 member(s) have cast votes)

Μιλάτε ιαπωνικά;

  1. Ναι μιλάω (119 votes [16.08%] - View)

    Percentage of vote: 16.08%

  2. Όχι,αλλά σκοπεύω να μάθω (519 votes [70.14%] - View)

    Percentage of vote: 70.14%

  3. Όχι και ούτε σκοπεύω να μάθω (102 votes [13.78%] - View)

    Percentage of vote: 13.78%

Vote Guests cannot vote

#1711 Cleopasal

Cleopasal

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 16 January 2016 - 13:09

Καλησπερα σε ολους.γνωριζει κανενας καποιον για μαθημστα ιαπωνικων. Θελω να ξεκινησω και ψαχνω καλο καθηγητη. Ειμαι εντελως αρχαριος. Εψαξα και για φροντηστηρια αλλα με δυσκολευουν οι ωρες. Ευχαριστω!

#1712 8tails

8tails

    アニメ マスター

  • Members
  • 406 posts

Posted 20 January 2016 - 12:54

Παίδες απορία

Στα Kanji ξέρετε έναν καλόν τρόπο να μπορώ να μάθω την On-Yomi και την Ku-Yomi προφορά.

Πάνω κάτω μπορώ να μάθω τα strokes και την έννοια αλλά πως το καλό μαθαίνεις τις προφορές; Στα hiragana και katakana διαβαζοντας άρχιζα και ένιωθα ότι το κατείχα. Αλλά στο βιβλίο πάνω από τα Kanji έχει hiragana έτσι ενστικτοδώς το μάτι πάει στα kana πάνω από το kanji. Υπάρχει ένας τρόπος να του λέω ποια kanji ξερω και αυτόματα το κείμενο να διαμορφώνετε καταλλήλως έτσι ώστε να αναγκαστώ να διαβάσω kanji.



Μη μαθαινεις το καθε καντζι χωριστα με τις προφορες του!
Εκτος κιαν εισαι μαζοχιστης ή απλα θες να μαθεις τα καντζι αποκομμενα απο τις λεξεις κατι σαν trivia game πχ.

Αντι να μαθαινεις καντζι ξεχωριστα, αποστηθιζοντας τις προφορες,
Μ α θ ε τ α σ ε λ ε ξ ε ι ς ! ! ! ! !

仕事 ーshigoto
事故 ー jiko

Με αυτο τον τροπο μαθαινεις και λεξιλογιο και καντζι. Στο παραδειγμα επανω βλεπεις ηδη δυο προφορες του 事.
Μη κατσεις να σκασεις με το ποιο ειναι -on και ποιο ειναι -kun . Υπαρχουν καντζι με 50 διαφορετικες προφορες , γιαυτο σου λεω ειναι τιμωρια το να κατσεις να τα μαθαινεις ετσι.

食べる ー taberu
食堂 ー shokudou

Μαθαινεις και προφορες και καντζι και ξερεις το ρημα "τρωω" και την "καφετερια"

Θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο και καταρχας αυτος ειναι ο μονος πρακτικος τροπος να μαθεις καντζι. Πρεπει να ειναι ενσωματωμενα στις λεξεις!

Ειναι ο τροπος που μαθαινουν και οι ιαπωνες. Αν ρωτησεις καποιον ιαπωνα πως προφερεται το ταδε καντζι, θα σκεφτει 2-3 λεξεις που περιεχουν το καντζι αυτο κιαπο κει θα βρει τις προφορες.

Κανενας ιαπωνας δε θυμαται την καθε on-yomi και kun-yomi για καθε καντζι, εκτος κιαν βρεις καποιον γλωσσολογο που το χει σπουδασει.

Γλυτωσε χρονο και μαθε εξυπνα, μολις περασουν καποιες βδομαδες κανοντας αυτο τον τροπο, αρχισε να διαβαζεις κειμενα. Θα δεις οτι θα καταλαβαινεις ακριβως πώς προφερονται οι λεξεις και θα με θυμηθεις ;)

#1713 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 20 January 2016 - 13:33

Πάντως σαν απλός απλοϊκός κανόνα, άμα η προφορά ενός χαρακτήρα είναι πολυσύλλαβη, είναι kun (ιαπωνική) ανάγνωση.

 

Όταν μελετούσα την γλώσσα, το Tagaini Jisho με είχε βοηθήσει πάρα πολύ γιατί για κάθε χαρακτήρα σου εμφανίζει λίστα από λέξεις που χρησιμοποιούν τις διάφορες κοινές αναγνώσεις του χαρακτήρα, που πράγματι βοηθά περισσότερο από το να πηγαίνεις στο Wiktionary και να βλέπεις τις αναγνώσεις αποσπασματικά. Και το άλλο καλό του Tagaini Jisho είναι ότι διατίθεται υπό την Γενική Άδεια Χρήσης του GNU, έκδοση 3.



#1714 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 January 2016 - 22:04

Πάντως σαν απλός απλοϊκός κανόνα, άμα η προφορά ενός χαρακτήρα είναι πολυσύλλαβη, είναι kun (ιαπωνική) ανάγνωση.

 

Όταν μελετούσα την γλώσσα, το Tagaini Jisho με είχε βοηθήσει πάρα πολύ γιατί για κάθε χαρακτήρα σου εμφανίζει λίστα από λέξεις που χρησιμοποιούν τις διάφορες κοινές αναγνώσεις του χαρακτήρα, που πράγματι βοηθά περισσότερο από το να πηγαίνεις στο Wiktionary και να βλέπεις τις αναγνώσεις αποσπασματικά. Και το άλλο καλό του Tagaini Jisho είναι ότι διατίθεται υπό την Γενική Άδεια Χρήσης του GNU, έκδοση 3.

私はGNU-GPLv3すきです。



#1715 lassiz

lassiz

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 06 February 2016 - 13:56

Kαλησπερα παιδια. Εχω αρχισει εδω και 1 μηνα να μαθαινω ιαπωνικα μονος μου. Χρησιμοποιώ memrise, iknow, human japanese κυριως και καμια φορα ανκι. Ακουω συνεχεια και απο ολους σε διαφορα βιντεο, σιτε κλπ να λενε τα καλυτερα για τα Genki books. Δοκιμασα μεσω amazon.jp που τα χει φθηνα(σε σχεση με εδω τουλαχιστον) αλλα μαλλον δεν λειτουργησε λογο καπιταλ κοντρολς? Ποια ειναι η γνωμη σας στα βιβλια αυτα? Με τα apps που χρησιμοποιω μαθαινω kanji,vocab, grammar με ικανοποιητικο ρυθμο. Και επισης, ξερετε καποιο σιτε να τα παραγγειλω που να μην επηρεαζεται απο καπιταλ κοντρολ? Ευχαριστω!



#1716 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 06 February 2016 - 15:06

Kαλησπερα παιδια. Εχω αρχισει εδω και 1 μηνα να μαθαινω ιαπωνικα μονος μου. Χρησιμοποιώ memrise, iknow, human japanese κυριως και καμια φορα ανκι. Ακουω συνεχεια και απο ολους σε διαφορα βιντεο, σιτε κλπ να λενε τα καλυτερα για τα Genki books. Δοκιμασα μεσω amazon.jp που τα χει φθηνα(σε σχεση με εδω τουλαχιστον) αλλα μαλλον δεν λειτουργησε λογο καπιταλ κοντρολς? Ποια ειναι η γνωμη σας στα βιβλια αυτα? Με τα apps που χρησιμοποιω μαθαινω kanji,vocab, grammar με ικανοποιητικο ρυθμο. Και επισης, ξερετε καποιο σιτε να τα παραγγειλω που να μην επηρεαζεται απο καπιταλ κοντρολ? Ευχαριστω!

Υπάρχουν σε pdf στο ίντερνετ αλλά αν θέλεις τα βιβλία υπάρχει το boodbepository και το cdjapan που στέλνουν Ελλάδα εν μέσω capital control.



#1717 lassiz

lassiz

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 07 February 2016 - 08:14

Υπάρχουν σε pdf στο ίντερνετ αλλά αν θέλεις τα βιβλία υπάρχει το boodbepository και το cdjapan που στέλνουν Ελλάδα εν μέσω capital control.

Τα εχω σε pdf αλλα δεν με βολευει καθολου. Θα κοιταξω τα αλλα 2, ευχαριστω!



#1718 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 09 February 2016 - 20:13

Kαλησπερα παιδια. Εχω αρχισει εδω και 1 μηνα να μαθαινω ιαπωνικα μονος μου. Χρησιμοποιώ memrise, iknow, human japanese κυριως και καμια φορα ανκι. Ακουω συνεχεια και απο ολους σε διαφορα βιντεο, σιτε κλπ να λενε τα καλυτερα για τα Genki books. Δοκιμασα μεσω amazon.jp που τα χει φθηνα(σε σχεση με εδω τουλαχιστον) αλλα μαλλον δεν λειτουργησε λογο καπιταλ κοντρολς? Ποια ειναι η γνωμη σας στα βιβλια αυτα? Με τα apps που χρησιμοποιω μαθαινω kanji,vocab, grammar με ικανοποιητικο ρυθμο. Και επισης, ξερετε καποιο σιτε να τα παραγγειλω που να μην επηρεαζεται απο καπιταλ κοντρολ? Ευχαριστω!

 

Τα Genki οπως τα περισσοτερα βιβλια των Ιαπωνικων ειναι μικροτερα σε μεγεθος (συνηθως Β5)

και σχετικα ακριβα μαζι με τα μεταφορικα για να τα παραγγειλεις.

 

Εγω θα σου προτεινα να τα τυπωσεις σε Α4 και να κανεις το διαβασμα σου απο εκει 

αλλα αν θελεις οπωσδηποτε να εχεις το αυθεντικο προϊον τοτε απο το Cdjapan (οπως προτεινε και η Ice_Hime)

θα τα παρεις με την φθηνοτερη τιμη.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#1719 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 April 2016 - 10:16

Παίδες θυμάστε πως ειναι η λέξη διαρκώ στα Ιαπωνικά. Συγγεκριμένα το θέλω για να πω στα Ιαπωνικά:

 

Η απόσταση Αθήνα - Θεσσαλονίκη διαρκεί 5 ώρες με τραίνο.

 

Προς το παρόν έχω γράψει:

 

じでん車でアテネからテサロニキまで5時に<θέση του ρήματος>。

 

Το θέλω γιατί κάνω σημειώσεις καθαρογραμμένες στον υπολογιστή μου διότι στο "民あの日本語" (Minna no nihongo) βιβλίο δεν τα έχει σε βολική - δομημένη μορφή για να τα κατανοήσω εγώ. 

 

Τέλος όταν θέλω να πω "Το λειτουργικό του υπολογιστή μου είναι Linux" στα Ιαπωνικά το λέω έτσι όπως αναγράφετε παρακάτω στην παράθεση;

 

私のコプータのOSは「Linux」です。

Edited by pc_magas, 24 April 2016 - 10:22.


#1720 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 April 2016 - 12:11

Παίδες θυμάστε πως ειναι η λέξη διαρκώ στα Ιαπωνικά. Συγγεκριμένα το θέλω για να πω στα Ιαπωνικά:

 

 

Προς το παρόν έχω γράψει:

 

じでん車でアテネからテサロニキまで5時に<θέση του ρήματος>

1。Υποθετω εννοεις με τραινο 電車=でんしゃ και οχι με ποδηλατο 自転車=じてんしゃ

2。Για διαρκεια σε ωρες γραφουμε 時間=じかん

3。Σε αυτη την περιπτωση χρησιμοποιουμε το ρημα かかる που εδω σημαινει καλυπτω(χρονο)

電車でアテネからテッサロニキまで5時間かかります。

 

Το θέλω γιατί κάνω σημειώσεις καθαρογραμμένες στον υπολογιστή μου διότι στο "民あの日本語" (Minna no nihongo) βιβλίο δεν τα έχει σε βολική - δομημένη μορφή για να τα κατανοήσω εγώ. 

Το σωστο ειναι "みんなの日本語"

 

Τέλος όταν θέλω να πω "Το λειτουργικό του υπολογιστή μου είναι Linux" στα Ιαπωνικά το λέω έτσι όπως αναγράφετε παρακάτω στην παράθεση;

私のコプータOSは「Linux」です。

コンピューター

Δεν ειναι λαθος γραμματικα.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#1721 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 April 2016 - 15:15

 

Παίδες θυμάστε πως ειναι η λέξη διαρκώ στα Ιαπωνικά. Συγγεκριμένα το θέλω για να πω στα Ιαπωνικά:

 

 

Προς το παρόν έχω γράψει:

 

じでん車でアテネからテサロニキまで5時に<θέση του ρήματος>

1。Υποθετω εννοεις με τραινο 電車=でんしゃ και οχι με ποδηλατο 自転車=じてんしゃ

2。Για διαρκεια σε ωρες γραφουμε 時間=じかん

3。Σε αυτη την περιπτωση χρησιμοποιουμε το ρημα かかる που εδω σημαινει καλυπτω(χρονο)

電車でアテネからテッサロニキまで5時間かかります。

 

Το θέλω γιατί κάνω σημειώσεις καθαρογραμμένες στον υπολογιστή μου διότι στο "民あの日本語" (Minna no nihongo) βιβλίο δεν τα έχει σε βολική - δομημένη μορφή για να τα κατανοήσω εγώ. 

Το σωστο ειναι "みんなの日本語"

 

Τέλος όταν θέλω να πω "Το λειτουργικό του υπολογιστή μου είναι Linux" στα Ιαπωνικά το λέω έτσι όπως αναγράφετε παρακάτω στην παράθεση;

私のコプータOSは「Linux」です。

コンピューター

Δεν ειναι λαθος γραμματικα.

 

ともありがとうございます。

 

Ακόμη θα ήθελα παραδείγματα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το μόριο も.


Edited by pc_magas, 24 April 2016 - 15:30.


#1722 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 April 2016 - 18:42

Τέλος η λέξη こくさいでんわ σημαίνει δημόσιο τηλέφωνο;



#1723 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 26 May 2016 - 21:32

Ακόμη θέλω να πώ:

O Δημήτρης θέλει 16Gb Ram στον Υπολογιστή του.

Θα πρέπει να το πω έτσι.

ヂィミトリオスさんはパーソーコンろくじゅギガバイトの「RAM」をほしかっています。

Δεν είμαι σίγουρος εάν πρέπει να βάλω に ή κάποιο άλλο μόριο. Από ότι θυμάμαι μια χρήση του に είναι για ρήματα που η ενέργειά του μεταβαίναι κάπου άλλού. πχ. 山田さんにえんぴつをもらいました。(Έλαβα ένα μολύβι από τον Κ. Γιάμαντα.)



#1724 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 May 2020 - 20:57

θυμαμαι αρχες 2000 στην Αγγλια ειχα διαλεξει Ιαπωνικα για ενα εξαμηνο ως ξενη γλωσσα αλλα μετα τα παρατησα. Μας ειχε προτεινει το Japanese for Busy People 1, το οποιο εχω ακομα, διχως το φωνητικο.

Πριν καποια χρονια ειπα να τα φρεσκαρω λιγω, μαθαινοντας τα κατακανα, χιραγκανα και βασικες φρασεις μεσω του βιβλιου αλλα παλι τα παρατησα. Τωρα μιας και ερχεται και το καλοκαιρι ειπα να το παρω πιο σοβαρα.

 

Εμαθα να αναγνωριζω τα χιραγκανα-κατακανα και να διαβαζω εστω και κουτσουρεμενα απλες προτασεις και κατεβασα και κατι pdf-ια με γραμματικες, λεξικα, καντζι και τη συνεχεια του Busy People 2 με το φωνητικο περιεχομενο.

 

Εγκατεστησα και στο κινητο ενα λεξικο, ενα γνωστο προγραμμα μαθησης καντζι και γενικα προγραμματα που σε βοηθουν στη μαθηση και απομνημονευση, Ankidroid κλπ. Τουλαχιστον μη χασω την επαφη. Εστω να μαθαινω και λιγα κατζι την ημερα. Ειλικρινα η τεχνολογια σου λυνει τα χερια, ιδιως για μια τοσο δυσκολη γλωσσα.

 

Συγκεντρωτικα σχεδον 7 μηνες ιαπωνικα απο ανιμε εχω ακουσει, μην πανε χαμενα. Φροντιστηρια, προς το παρον δεν χρειαζεται, θα πορευτω μονος μου. Πιο πολυ της αναγνωσης ειμαι ετσι και αλλιως ακομα και στις αλλες ξενες γλωσσες που ξερω. Ακομα και στα Ελληνικα μπορω να πω.

 

Ξερετε κανενα ιστιοτοπο που να βοηθαει στην εκμαθηση της γλωσσας; Αν ειναι στα Ελληνικα ακομα καλυτερα. 

Επειδη τα Ιαπωνικα διαφερουν απο αλλες γλωσσες, ποια ειναι η καλυτερη σειρα εκμαθησης μετα το αλφαβητο και βασικες προτασεις; Και πως θα το συνδυασω μαθαινοντας κάνα;

 

Τα κάνα απο οτι καταλαβα δεν λειτουργουν αν προσπαθησεις να τα μεταφρασεις μηχανικα στη γλωσσα σου, παρα απαιτουν μια διαφορετικη νοοτροπια.



#1725 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 May 2020 - 21:49

Busy people τα χα πιασει λιγο μονος μου πριν παω να ξεκινήσω σε φροντιστήριο, θυμαμαι βοηθουσαν καπως για πιο καθημερινες φρασουλες αλλα γενικα δεν μαθαινες ευκολα ετσι. Εγω θα πρότεινα να πας σε κανα genki με παρεούλα το basic kanji το πρωτο για αρχη και βλεπεις. Λεξικο το mazii ή το kanjistudy ισως ειναι τα καλύτερα που εχω ανακαλυψει. Αλλιως jisho αν εχεις μονημο ίντερνετ.

Μπορεις να βλεπεις καθημερινες συζητησεις γιουτουμπ , γενικα θεωρω πως πρεπει να μαθεις hiragana κ katakana απτην αρχη πριν περασεις σε οτιδήποτε άλλο, κ στη συνεχεια να μαθεις καλη γραμματική. Hiragana katakana απλα σκεψου τα πως ειναι το αλφαβητο των ιαπωνικων. Αρα πρεπει να το μαθεις κιαπτο 0, δεν μεταφράζεται στα ελληνικα ή αγγλικα.
Λεξιλογιο και kanji δεν τελιωνουν ποτε αρα αναλογα τη ταχύτητα π θελει κ να μαθει κανεις στο ποσα ανα μερα...

Κατι γενικο, οι nihongo no mori εχουν βγαλει απιθανα αν κ συνοπτικά βιντεο κ για γραμματικη κ για λεξιλόγιο όλων των επιπέδων ισως βοηθουσε κιαυτο ...
Οπως το MLC που εχει διαφορα τεστ κ φυλλαδια ...
Κατα ταλα μια επαφη με κάποιον ιαπωνα θα ταν κ το ιδανικο για να δοκιμαζεις κιαυτα που μαθαινεις


Στα ελληνικα δυστυχως δεν υπαρχει υλικο, περα απο λεξικο του καστανιωτη νζω? Αλλα δν κυκλωφορει δωρεαν

Edited by GhostPrince, 03 May 2020 - 22:00.

フカフカ