Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Τι με τσαντίζει και σε ποιο anime;;


  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#91 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2007 - 18:12

Υπάρχουν διάφορα σκηνικά που μου την σπάνε σε anime. Αυτά που μου την σπάνε πιο πολύ όμως είναι τα εξής:
- Να διακόπτεται κάθε τόσο η μάχη για να γίνει μια ώρα επεξήγηση πως γίνεται η τάδε επίθεση, από τι εκπαίδευση πέρασε για να την μάθει, τι επίθεση θα κάνει μετά κ.ο.κ. Πράγμα που γίνεται, δηλαδή, στα περισσότερα shonen. Eυτυχώς στο One Piece τέτοια σκηνικά γίνονται σε πολύ μικρότερο βαθμό. Συν τ' ότι δεν βλέπουμε βαρετές εκπαιδεύσεις στυλ Naruto. Καλά, στο Yu-Gi-Oh! (ή "Γιου-Γκι-Ωχ!" όπως το 'λεγε ο αδελφός μου) το σκηνικό "για δέκα λέπτα μάχη βλέπουμε μια ώρα επεξήγηση των κινήσεων" έχει καταντήσει ανέκδοτο.


Αυτό φαντάζομαι έχεις καταλάβει γιατί γίνεται. Ένας λόγος είναι για να δώσει έναν πιο "δραματικό" χαρακτήρα σε μια μάχη. Ένας άλλος είναι ότι αρκετές φορές επηρεάζονται από το Manga που έχει μπλα-μπλα στις μάχες και φυσικά καθόλου animation αλλά μόνο στατικές εικόνες. Αλλά ο κυριότερος είναι απλά για να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ξαναρχίσει η μάχη. Είναι πολύ δύσκολο σε εβδομαδιαίες σειρές οι μάχες να είναι full στο animation, απλά δεν γίνεται, πρέπει να ξεπατωθούνε αυτοί που το σχεδιάζουνε. Για παράδειγμα το Final Fantasy VII Advent Children είχε εντυπωσιακές μάχες με φοβερό animation αλλά δεν είναι εβδομαδιαίο anime αλλά CG Movie υψηλής παραγωγής οπότε είναι κάτι διαφορετικό.

Πάντως μερικά μπλα-μπλα δεν με χαλάνε καθόλου, ειδικά οι μάχες του Zoro στο One Piece. Zoro vs Mr.1, για παράδειγμα απλά έπος.

#92 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3.707 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2007 - 18:22

Αλλά ο κυριότερος είναι απλά για να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ξαναρχίσει η μάχη.

μπορουσαν να λενε ομως χιλια-δυο πιο ενδιαφεροντα πραγματα,απο αυτα τα βαρετα που λενε τωρα... :P

Είναι πολύ δύσκολο σε εβδομαδιαίες σειρές οι μάχες να είναι full στο animation, απλά δεν γίνεται, πρέπει να ξεπατωθούνε αυτοί που το σχεδιάζουνε.

well that's their job :P αν δεν ξεπατωθουν και λιγο το αποτελεσμα ειναι επιικως μετριο παντα...
αλλα,αν κρινουμε απο τα τελευταια χρονια,δε ξεπατωνοται ακριβως στη δουλεια...:P(with some exceptions..)

#93 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2007 - 18:50

Εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα όταν ο ιδιοφυής κακός, ενώ τα έχει σχεδιάσει όλα άψογα και με πολύ κόπο, στο τέλος όλα πάνε στραβά γιατί ανοίκει "στο λάθος στρατόπεδο". Αφήστε τον άνθρωπο (ή ότι κι αν είναι τέλος πάντων) να κερδίσει και καμιά φορά. Τελευταίο επεισόδιο είναι ;)
Επίσης κλασικά όταν έχεις πιάσει τον ήρωα και αντί να τον καθαρίσεις επί τόπου, πρέπει πρώτα να τον κάνεις να υποφέρει και λοιπές αηδίες. Αγαπητέ κακέ, πρώτα σκοτώνουμε και μετά βασανίζουμε. Ο βασανισμένος ήρωας εξακολουθεί να είναι ο ήρωας και αν δεν τον καθαρίσεις αμέσως θα καθαρίσει αυτός εσένα, έστω και αν θυσιαστεί για να το πετύχει.
Α και να μην ξεχάσω. Δεν χρειάζεται να στέλνεις κάθε φορά τον αμέσως δυνατότερο μπράβο σου για κάνεις τον ήρωα να τον καθαρίσει με το ζόρι και να προπονηθεί σκληρά για τον αμέσως επόμενο. Αν σου καθαρίσει τον πρώτο που έστειλες, στείλε μετά τους 3 καλύτερους δικούς σου. Αν δεν τα καταφέρουν κι αυτοί παραδώσου. Δεν χρειάζεται να φτάσεις τα 100+ επεισόδια για να δεις αν θα κατακτήσεις τον κόσμο ή όχι.

x2

Απαραίτητο ανάγνωσμα: The Top 100 Things I'd Do If I Ever Became An Evil Overlord

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#94 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2007 - 18:50

Εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα όταν ο ιδιοφυής κακός, ενώ τα έχει σχεδιάσει όλα άψογα και με πολύ κόπο, στο τέλος όλα πάνε στραβά γιατί ανοίκει "στο λάθος στρατόπεδο". Αφήστε τον άνθρωπο (ή ότι κι αν είναι τέλος πάντων) να κερδίσει και καμιά φορά. Τελευταίο επεισόδιο είναι ;)


Spoiler:

rsrGbGx.gif

#95 SakuSuki

SakuSuki

    rabid fangirl

  • Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 00:39

εμένα με τσαντίζουν αφάνταστα οι τρεις βλάκες από το green green:erk:
(και γενικά όλοι οι παρόμοιοι τύποι που υπάρχουν στα anime)

εκτός οτί είναι και οι τρεις σιχαμένοι και ανώμαλοι. . . για την ακρίβεια δεν έχω να πω κάτι άλλο. . . απλά είναι και οι τρεις σιχαμένοι και ανώμαλοι. . .
(έκαναν όλο ηλίθιες σκέψεις, τους έτρεχαν τα σάλια λές και ήταν και έγω δεν ξέρω τι)
αλλά τι να πει κανεις. . . ΑΓΟΡΙΑ:uhh:

:erk::uhh::erk::uhh::erk::uhh:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#96 mizuiroElk

mizuiroElk

    Anime Amateur

  • Members
  • 71 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 00:43

To πιό ενοχλητικό πράγμα στα anime κατ' εμέ είναι τα μακροσκελή flashback ><
(βλέπε Naruto π.χ. ειδικά στα αρχικά eps ;O)
Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

#97 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2.573 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 01:39

εμένα με τσαντίζουν αφάνταστα οι τρεις βλάκες από το green green:erk:
(και γενικά όλοι οι παρόμοιοι τύποι που υπάρχουν στα anime)

εκτός οτί είναι και οι τρεις σιχαμένοι και ανώμαλοι. . . για την ακρίβεια δεν έχω να πω κάτι άλλο. . . απλά είναι και οι τρεις σιχαμένοι και ανώμαλοι. . .
(έκαναν όλο ηλίθιες σκέψεις, τους έτρεχαν τα σάλια λές και ήταν και έγω δεν ξέρω τι)
αλλά τι να πει κανεις. . . ΑΓΟΡΙΑ:uhh:

:erk::uhh::erk::uhh::erk::uhh:



Διαφωνώ.Και οι τρεις ήταν υπέροχοι.Εκτός του ότι είχαν και πολύ γέλιο.Γενικά όλο το Green Green ήταν χάρμα οφθαλμών:lovulovu:Φανταστική σειρά με πολύ γέλιο.

ontopic:Με εκνευρίζει που συνήθως(για να μην πω πάντα) οι καλοί τη βγάζουν καθαρή χωρίς ούτε μια απώλεια ή ακόμα και αν έχουν απώλειες είναι ελάχιστες σε σχέση με τους κακούς.:erk:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#98 SakuSuki

SakuSuki

    rabid fangirl

  • Members
  • 117 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 01:55

Διαφωνώ.Και οι τρεις ήταν υπέροχοι.Εκτός του ότι είχαν και πολύ γέλιο.Γενικά όλο το Green Green ήταν χάρμα οφθαλμών:lovulovu:Φανταστική σειρά με πολύ γέλιο.


τι να πω. . . έσυ ξέρεις:wis:

εγώ την γνώμη μου την είπα :)

ontopic:Με εκνευρίζει που συνήθως(για να μην πω πάντα) οι καλοί τη βγάζουν καθαρή χωρίς ούτε μια απώλεια ή ακόμα και αν έχουν απώλειες είναι ελάχιστες σε σχέση με τους κακούς.:erk:


Σε αυτό έχεις δίκιο (σε οποιοδήποτε άλλο anime) αλλά δεν θεωρώ αυτούς τους τρεις τους καλούς της παρέας :uhh:
Δεν μου άρεσε πολύ το χιούμορ του αλλά γούστα είναι αυτά:wis:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#99 tsoup

tsoup

    Starting...

  • Members
  • 7 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 10:47

Αυτο το thread μαμαει!!
1.Ρε παιδια πόσο κλασσικο και βαρετο εχει πια καταντισει αυτο με τα φτερα αγγέλου?Α τι ομορφος/ομορφη που ειναι ΑΣ ΤΗΣ ΚΟΤΣΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΤΕΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ .Η εμφανιση αυτη συνοδευεται απαραιτητα και από λουλουδοχιονι(μαργαρίτες να μαδάω ...) ή φτεροχιονι(Ποιον ξεπουπουλιάζουν παλι??)
.ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΟΟΣ ΠΙΑΑΑ!
2.Επισης με εκνευρίζουν τα PERVERT αστεία και οι pervert χαρακτήρες.Ποσο αστειο είναι όταν σκοντάφτει και πέφτει στα βυζιά της .Το εχουμε δει εκατομμύρια φορές.(Jiraya υπάρχει θεραπεία.Αυτοικανοποιήσου ή βρες γκόμενα!!).
3.Οι ελεεινές και τρισάθλιες γκόμενες που μια ζωή χρειάζονται βοήθεια .ΑΑΑΑχ σώσε με δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνη μου ( sakura από Naruto ).το καλύτερο ??μετά νιώθουν και τύψεις .Άμα ψοφήσεις δεν θα μας λείψεις.
4.Οι χαρακτήρες που παρουσιάζονται σουπερ ουαου - ο τα μαμαω όλα και αποδεικνυονται εντελώς μάπα.Ξενέρα.....

#100 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2.573 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2007 - 12:07

2.Επισης με εκνευρίζουν τα PERVERT αστεία και οι pervert χαρακτήρες.Ποσο αστειο είναι όταν σκοντάφτει και πέφτει στα βυζιά της .Το εχουμε δει εκατομμύρια φορές.(Jiraya υπάρχει θεραπεία.Αυτοικανοποιήσου ή βρες γκόμενα!!).


Μπα μην το λες.Και χίλιες γκόμενες να είχα πάλι το ίδιο θα απολάμβανα τις pervert σκηνές.Και αφού δε σου αρέσουν μην βλέπεις ecchi anime.Αλλά δε μπορώ να το καταλάβω γιατί τις λένε pervert σκηνές μια χαρά φυσιολογικές είναι,το αντίθετο θα ήταν αφύσικο.:hihi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#101 tsoup

tsoup

    Starting...

  • Members
  • 7 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2007 - 07:26

Εμμ δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα αλλά στον χαρακτήρα του naruto.:wis:(καλα τι γουτσουνια emoticon !!).Μπα δεν βλέπω ecchi ανιμε για αυτον ακριβώς τον λόγο.βασικά μου φαίνεται ότι είναι λίγο πάνω κάτω επαναλαμβανώμενα.Ίδιες καταστάσεις ίδια αστεία.

#102 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Ιούνιος 2007 - 09:57

Εμένα δε μου αρέσουν:
Ι. Τα μεγάλου μήκους flashbacks, τα οποία σπάνια επιρεάζουν την ιστορία.
ΙΙ. Όταν η ατμόσφαιρα είναι υποτίθεται σοβαρή ή μελαγχωλική, να πετάγεται κάποιος και να λέει κοτσάνες και να την χαλά τελείως. Ειδικά το Bleach που βλέπω τώρα τελευταία, το κάνει συνέχεια.

#103 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1.116 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιούνιος 2007 - 01:34

Αυτό φαντάζομαι έχεις καταλάβει γιατί γίνεται. Ένας λόγος είναι για να δώσει έναν πιο "δραματικό" χαρακτήρα σε μια μάχη. Ένας άλλος είναι ότι αρκετές φορές επηρεάζονται από το Manga που έχει μπλα-μπλα στις μάχες και φυσικά καθόλου animation αλλά μόνο στατικές εικόνες. Αλλά ο κυριότερος είναι απλά για να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να ξαναρχίσει η μάχη. Είναι πολύ δύσκολο σε εβδομαδιαίες σειρές οι μάχες να είναι full στο animation, απλά δεν γίνεται, πρέπει να ξεπατωθούνε αυτοί που το σχεδιάζουνε. Για παράδειγμα το Final Fantasy VII Advent Children είχε εντυπωσιακές μάχες με φοβερό animation αλλά δεν είναι εβδομαδιαίο anime αλλά CG Movie υψηλής παραγωγής οπότε είναι κάτι διαφορετικό.

Πάντως μερικά μπλα-μπλα δεν με χαλάνε καθόλου, ειδικά οι μάχες του Zoro στο One Piece. Zoro vs Mr.1, για παράδειγμα απλά έπος.

Eγώ θα 'λεγα ότι το κάνουν για να "γεμίσουν" το anime/manga ώστε να τραβήξει η σειρά όσο πιο πολύ γίνεται. Όποιος λόγος και να 'ναι εν πάσει περιπτώσει σε άλλα action anime όπως το Samurai Champloo τέτοια σκηνικά δεν ηφίστανται. Iδού γιατί δεν βλέπω πλέον μεγάλες action σειρές του είδους πλην του One Piece.

#104 Haruspex

Haruspex

    Anime Amateur

  • Members
  • 70 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιούνιος 2007 - 18:32

Eγώ θα 'λεγα ότι το κάνουν για να "γεμίσουν" το anime/manga ώστε να τραβήξει η σειρά όσο πιο πολύ γίνεται. Όποιος λόγος και να 'ναι εν πάσει περιπτώσει σε άλλα action anime όπως το Samurai Champloo τέτοια σκηνικά δεν ηφίστανται. Iδού γιατί δεν βλέπω πλέον μεγάλες action σειρές του είδους πλην του One Piece.


Ναι όντως το Samurai Champloo είχε από τις καλύτερες σκηνές μάχης που έχω δει ποτέ σε Anime. Λες και έβλεπες την ταινία Crouching Tiger Hidden Dragon.

Μακάρι να βλεπάμε τέτοια και στα 3 γνωστά ongoing Shounen. Εντάξει όχι και τόσο πολύ καθώς αυτά έχουνε και διαφορές από το Samurai Champloo. Αλλά αρκετές φορές το παρακάνουνε. Υπάρχουν βέβαια καλές μάχες και σε αυτά όπως για για παράδειγμα στο Naruto Season 1 την μάχη του Lee με εκείνον δεν το θυμάμαι τώρα, αυτόν που έβγαζε από το κορμί του κόκκαλα. Είχε εξαιρετικό animation η συγκεκριμένη μάχη. Λες και έβλεπες μια παλιά ταινία του Τσάκι Τσαν ονόματι Drunken Master.

#105 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Ιούνιος 2007 - 11:41

Είδα το Tales of Symphonia OVA episode 1 και μου τη σπαει λίγο που ερχεται καποιος να τους σκοτωσει και αυτοί καθονται μεχρι να τους ερθει καποιος να τους σωσει >__>