Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Grave Of The Fireflies


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 03 April 2010 - 09:31

ευτυχως που ειχα διαβασει το θρεντ πριν δω την ταινια και ημουν καπως υποψιασμενος για το τι να περιμενω (αλλο που το τι συναισθηματα σου προκαλει τελικα δεν περιγραφεται!)
για καποιον που δεν εχει ιδεα περι τινος προκειται θα πεσει πολυ βαρια

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#32 ~riaria~

~riaria~

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 07 April 2010 - 17:24

To είδα κι εγώ. Aπό τα πιο sad όχι μόνο anime αλλά και ταινίες γενικότερα ever.

Edited by iristella, 07 April 2010 - 17:28.
greeklish converted. No greeklish in the forum please.


#33 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 03 December 2011 - 02:33

Ναι, παρακολούθησα και εγώ αυτό το αριστούργημα. Σε όλους τους τομείς αριστούργημα από ένα πολύ έμπειρο Studio. Το τέλος πάρα πολύ συγκινητικό και μόλις τελείωσε έριξα ένα κλάμα, άλλο πράμα.

Η Setsuko τρομερή.
Ρεαλιστικότατη απεικόνιση του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και μια πολύ σημαντική αντιπολεμική ταινία. Απλά τρομερή.

Κάθε φορά που τη θυμάμαι, στεναχωριέμαι...

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#34 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 09 June 2012 - 13:28

Σε ένα μήνα περίπου βγαίνει το bluray. (μαζί και το Totoro)
Ετοιμαστείτε για τέλεια ποιότητα ήχου και εικόνας! (όπως φαίνεται από προηγούμενα Ghibli bluray)

Posted Image
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#35 Xan D Er

Xan D Er

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 10 June 2012 - 19:11

Ποιό bluray...
Θα με πιάσει πάλι η ψυχή μου σε HD!...

#36 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 10 June 2012 - 22:03

Ποιό bluray...
Θα με πιάσει πάλι η ψυχή μου σε HD!...


Εμ έτσι θέλει..
Αν ψυχοπλακώνεσαι, να είναι τουλάχιστον με glamour!
Όχι με dvdrip της κακιάς ώρας! :hehehe:
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#37 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 26 March 2016 - 16:37

Πολυ ωραια ταινια"ανιμ".Την εχω σε dvd,μονο που ειναι μεταφρασμενη στα Αγγλικα,χωρις υποτιτλους,ουτε και Αγγλικους.Μου την"κατεβασε"ενας φιλος μου,που δυστυχως δεν μπορεσε να βρει υποτιτλους ουτε Ελληνικους.Δεν πειραζει ομως,ετσι και αλλιως καταλαβαινω Αγγλικα.Ειχα κανει καποτε φροντιστηριο.Σχετικα με την ταινια,για οσους δεν ξερουν,προβληθηκε στις Ιαπωνικες Κινηματογραφικες αιθουσες στις 16 Απριλιου 1988.Και στις Αμερικανικες στις 2 Ιουνιου 1993.Δεν προβληθηκε απο φοβο στην Νοτια Κορεα απο οτι ξερω,για να μην προκαλεσει αντιδρασεις,σχετικα με την συμμετοχη της Ιαπωνιας στον Β.Π.Π.Αλλα δεν νομιζω οτι οι δημιουργοι ειχαν αυτο τον σκοπο κατα βαθοςΔυστυχως ουδεποτε προβληθηκε στην..."ΨωροΚωσταινα"Γιατι;Γιατι οι υπευθυνοι διανομης εδω ειναι δυστυχως αρκετα..."κομπλεξικοι"με τα Ιαπωνικα κινουμενα σχεδια.Για αυτους κινουμενα σχεδια ειναι μονο τα...Αμερικανικα και τα...Ευρωπαικα.Αλλα τα εχω ξαναπει αλλωστε και σε παλιοτερα σχολια μου.Παντως η ταινια αυτη αξιζει τον κοπο να την δειτε.Ειναι δραματικη,χωρις να καταφευγει σε υπερβολες οπως αλλα"ανιμ".Οταν μαλιστα την παραγωγη επιμελειται η εταιρια"Ghibli"του διασημου Χαγιαο Μιγιαζακι,το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο 100%.Κριμα που δεν κανει ο Χαγιαο Μιγιαζακι σκηνοθεσια.Αλλα δεν πειραζει.Πολυ ομορφη,και συγκινητικη.Και το τελος θλιβερο.Δεν νομιζω οτι θα ξαναγινουν ταινιες κινουμενων σχεδιων σαν και αυτη.Δυσκολο,πολυ δυσκολο...



#38 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 26 March 2016 - 18:34

Υποθετω πως εννοεις οτι την εχεις μεταγλωτισμενη στα Αγγλικα και οχι μεταφρασμενη.

Στα Ιαπωνικα με Αγγλικους υποτιτλους παντως υπαρχει στο τορρενταδικο της γειτονιας

π.χ. https://kat.cr/grave-of-the-fireflies-1988-720p-bluray-x264-psychd-publichd-t6519064.html

 

Ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν ψαξεις λιγο στον γουγλη θα βρεις και Ελληνικους υποτιτλους 

να ταιριαζουν.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#39 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 27 March 2016 - 00:15

Υπάρχει στο anime-greek με ελληνικούς υπότιτλους σε ποιότητα bluray rip.


Edited by filmmusic, 27 March 2016 - 00:15.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#40 LittleLordFauntleroy

LittleLordFauntleroy

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 27 March 2016 - 14:50

Απίστευτη ταινία, πραγματικά την απόλαυσα! Επίσης έχει κυκλοφορήσει και μια live action τηλεοπτική σειρά, για να γιορτάσουν τα 60 χρόνια από το τέλος του πολέμου, αρκετά καλή, το 2005 κυκλοφόρησε...



#41 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 10 August 2018 - 16:22

Μ' εφαγε η ταινια. Απο τα πρωτα πεντε λεπτα, ειχα ηδη ανατριχιασει. Η υπολοιπη ταινια ηταν καταθλιπτικη, ειδικα σε σημεια που πραγματικα απεικονιζεται η καταστροφη του πολεμου και η μιζερια που ακολουθει. Πολυ δυνατο φιλμ, η σκηνη που τα δυο αδελφια πιανουν τις πυγολαμπιδες και τις παγιδευουν μεσα στο διχτυ ηταν απο τις αγαπημενες μου. Η Setsuko ηταν σκετη γλυκα, πολυ τη συμπαθησα και αυτην και τον Seita. Bλεπουμε την αδικια, την πεινα, τη σκληροτητα, την αδιαφορια των αλλων, αλλα και το πως τα δυο αδελφια αγαπιουνται τοσο που συνεχιζουν να προσπαθουν να επιβιωσουν.

Το τελος με λυγισε.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#42 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 August 2018 - 07:17

Τι σε λύγισε, εγώ είχα πάθει σοκ. Πιστεύω όποιος αντέξει το τέλος μάλλον δεν είναι άνθρωπος ή απλά τέρμα κυνικός.
rsrGbGx.gif

#43 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 11 August 2018 - 11:08

Μα δεν κατάλαβες. Είχα βάλει στόχο να μην κλάψω, έχοντας ακούσει τις φήμες ότι είναι πολύ καταθλιπτικό. Έχω και ένα στάτους να διατηρήσω, αλλά δεν με βλέπω για πολύ ακόμα. Το περηφανευομουν ότι είμαι σκληρό αντράκι (μαλακίες) και δεν έκλαιγα γενικώς σε ταινίες όσο και να με στενοχωρουσαν (μου έχει μείνει το κουσουρι). Τώρα τελευταία όμως δεν αντέχω. Από το δεύτερο μισό της ταινίας είχα αρχίσει να νιώθω άσχημα, να αλλάζω θέση στο σαγόνι μου, να βουρκωνω από το σημείο που
Spoiler:

Το τέλος ήταν όμως αυτό που με λύγισε AKA άρχισα να κλαίω. Είχε αυτό το κάτι που με έκανε να νιώσω τόσο περίεργα, αλλά και καθησυχασμένος, δεν ξέρω. Ακόμα και τώρα που το σκέφτομαι, νιώθω έναν κόμπο στο στομάχι.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#44 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 11 August 2018 - 11:51

Εμένα πάλι δε με συγκίνησε η ταινία ενώ από αυτά που άκουγα περίμενα ότι θα κλάψω. Μου φάνηκε λίγο forced το όλο θέμα, θυμάμαι ότι απλώς είχα εκνευριστεί με τη θεία και αν θυμάμαι καλά είχαν και έναν λογαριασμό με λεφτά που δεν πήγε να χρησιμοποιήσει μέχρι όταν ήταν πολύ αργά; Μπορεί και να με απατάει η μνήμη μου για το τελευταίο πάνε και κάτι χρόνια. Επίσης είχα ξενερώσει τη ζωή μου με την τελευταία σκηνή με τα φαντάσματα των παιδιών και το in your face μήνυμα που προσπαθούσε να περάσει τύπου "δείτε επάνω σε τι χτίστηκε αυτό που έχετε εσείς σήμερα". 


ySss0UF.jpg


#45 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 11 August 2018 - 16:03

Ας ειμαστε ειλικρινεις, η ταινια δεν ηταν τελεια. Σιγουρα.

Για παραδειγμα, κατι που θεωρω οτι μας πεταξαν τελειως ξαφνικα και χωρις ιδιαιτερη αιτιολογηση ηταν ο λογαριασμος με τα λεφτα και

Spoiler:

Ηταν απλα δυο λεπτα η ολη φαση, αν και μπορουμε να το δουμε ακριβως οπως το βλεπει ο Seita. Κυριολεκτικα εμαθε οτι η Ιαπωνια εχασε τον πολεμο και για το αλλο γεγονος ξαφνικα, χωρις εξηγηση. Οσο ξαφνικο και ατοπο ηταν για εμας, ηταν και για εκεινον, οποτε δεν ξερω αν ηταν ακριβως λαθος εκ μερους του σκηνοθετη.

Αλλο που δεν μου εκατσε καθολου καλα ηταν το πως η μανα τους εφυγε πρωτη, αφηνοντας τους πισω και λεγοντας τους "καντε οσο πιο γρηγορα μπορειτε". Μια μανα θα τραβουσε τα παιδια μαζι της και ισως μαλιστα να τα εδιωχνε πρωτα και μετα να ακολουθουσε αυτη. Δεν μπορω να την δικαιολογησω με κανεναν τροπο.

 

 

είχαν και έναν λογαριασμό με λεφτά που δεν πήγε να χρησιμοποιήσει μέχρι όταν ήταν πολύ αργά

Aυτο πραγματι ισχυει, προς το τελος της ταινιας πηγε ο Seita να τα σηκωσει και αυτο μονο και μονο επειδη πραγματικα τα χρειαζονταν. Ισως να ηταν χαζη κινηση να το κανει τοσο αργα, εκλαβε το ομως σαν μια κινηση εκτακτης αναγκης. "Δεν υπαρχει κυριολεκτικα καμια αλλη λυση, πρεπει να παρω τα χρηματα". Ισως ετσι να εκανα και εγω σε παρομοια περιπτωση. Οσο μπορουσαν να επιβιωσουν με οσα ειχαν, δεν υπηρχε λογος να σηκωσουν τα λεφτα, που ηταν πολυ σημαντικο μεγεθος κατα τη διαρκεια ενος πολεμου.

 

 

είχα ξενερώσει τη ζωή μου με την τελευταία σκηνή με τα φαντάσματα των παιδιών και το in your face μήνυμα που προσπαθούσε να περάσει τύπου "δείτε επάνω σε τι χτίστηκε αυτό που έχετε εσείς σήμερα"

Πρωτον, ετσι ειναι. Για να εχουμε εμεις αυτη την "ειρηνη" (υποθετικα παντα), υπηρξαν πολεμοι και ανθρωποι που αγωνιστηκαν για να υπαρχουν οι προϋποθεσεις να δημιουργηθει αυτο το αυριο. Γενικως, το ολο θεμα της ταινιας ηταν προφανως η καταστροφη που φερνει ο πολεμος, αλλα και το πως πρεπει εμεις να ειμαστε grateful που ζουμε σε πιο ειρηνικους καιρους. Κανενα λαθος δεν βρηκα σε αυτη τη σκηνη και καθολου in your face που λες. In fact, πριν το αναφερεις, δεν ειχε περασει καν απο το μυαλο μου οτι ηθελε να σου περασει τετοιο μηνυμα. Απλα ηταν τα δυο αδελφια μαζι στο σημερα, σημαδι οτι η ψυχη υπαρχει ακομα και οτι τα γεγονοτα δεν ξεχνιουνται. Ειναι ακομα εκει.

 

Καλα, η θεια σκατανθρωπος ηταν. Παραδειγμα της αδικιας και αδιαφοριας σε αυτους τους χρονους.

 

Αυτο που νομιζω οτι πετυχε η ταινια ηταν να δειξει μια απλη αλλα ρεαλιστικη ιστορια των χρονων του WW2. Το εκτιμω.


8J90AKf.jpg

that's a dude!