Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Grave Of The Fireflies


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#16 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 08 June 2008 - 19:27

στο ιδιο κλιμα με τα παιδια .... σε καποια σημεια προς το τελος εφυγαν καποια δακρυα, η ταινια μεταφερει πολυ δυνατα συναισθηματα.

#17 Dammonar

Dammonar

    Crusnic 02

  • Members
  • 194 posts

Posted 08 June 2008 - 19:34

τελεια! /νταουνλοαντινγκ!

#18 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 09 June 2008 - 14:12

Πραγματι, ειναι μια ταινια που καταφερνει να μεταδωσει ενα νοημα προκαλλωντας παρα πολυ εντονα συναισθηματα!

Οσο τη θυμαμαι, μονο συγκινηση μπορω να νιωθω...
Υπαρχουν τοσα πολλα συγκινητικα σημεια στην ιστορια, που πια δεν υπαρχει καν λογος να τα αναφερω...

Θα ελεγα οτι, απο ολες τις παραγωγες με αντιπολεμικο μηνυμα που εχω δει προσωπικα (ειτε anime ειτε κανονικες ταινιες), αυτη οχι μονο με εκανε να νιωσω το νοημα, αλλα το εμφυτευσε κιολας στο μυαλο μου....

#19 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 10 June 2008 - 05:57

εγω την ειδα και γεια της επομενες 2 μερες οταν την θυμομουν μου εσπαγαν τα νευρα επειδη μου χαλαγε η διαθεση και μελαγχολουσα....

#20 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 10 June 2008 - 08:34

Φοβερή ταινία. Στο τέλος σχεδόν έκλαψα. Σίγουρα μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ. Respect.

Η Setsuko είναι γλύκα.

15fkk04.jpg


#21 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 June 2008 - 12:03

σε οσους αρεσε, περα απο το γνωστο Barefoot Gen να προτεινω και αλλες καλες και δραματικες ταινιες οπως αυτην

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=4588

αλλα και τις παλιοτερες

Rail of the Star at AnimeLink

και αυτην

Who's Left Behind?

#22 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 10 June 2008 - 14:35

Δε νομίζω οτι θα αντέξω για κάποιο καιρό άλλη τέτοια ταινία, αλλά ευχαριστούμε για τα links. Ακόμα με πιάνει η ψυχή μου κάθε φορά που το σκέφτομαι...

#23 Rei Ayanami

Rei Ayanami

    Going MAD

  • Members
  • 28 posts

Posted 11 June 2008 - 19:56

Την περίοδο που είδα το grave of the fireflies, ήμουν σε μια depressed mode κατάσταση (elfen lied, now and then here and there κλπ), και είχα ενθουσιαστεί! Βλέποντάς την σε δεύτερη φάση έμεινα περισσότερο στην καταπληκτική ποιότητα του animation και στη δομή των χαρακτήρων.

Πολύ καλή και αγαπημένη σκηνή, έξω απο την σπηλιά, όταν η Setsuko κυνηγάει τις πηγολαμπίδες..
Animate my world..

#24 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 17 June 2008 - 09:53

Η ταινία αυτή είχε παιχτεί αρχικά σαν ένα double bill μαζί με το My Neighbor Totoro απ'όσο θυμάμαι,και δεν πήραν αρχικά κανένα από τα δύο την αναγνώριση που τους άξιζε:if:.Στη συνέχεια βέβαια την πήραν φυσικά και οι δύο:wis:.Προσωπικά η ταινία μου άρεσε εν μέρη.Και λέω εν μέρη γιατί δεν είμαι άτομο που προτιμά τις μελαγχολικές πραγματικές ιστορίες:thatsit:.Παρόλα αυτά η ταινία αξίζει ότι και να πει κανείς γι'αυτή γιατί καταφέρνει να μεταφέρει στον θεατή την άθλια κατάσταση του απλού λαού μετά τον πόλεμο είτε αυτός είναι ο Ιαπωνικός είτε οποιοσδήποτε άλλος.Για όσους δεν γνωρίζουν πρόσφατα κυκλοφόρησε και μια live action special εκδοχή του,την οποία έχω αλλά δεν έτυχε ακόμα να δω για να μεταφέρω εντυπώσεις:bath:.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#25 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 17 June 2008 - 14:21

Απ΄ τα πιο άρτια πράγματα που έχω δει σε άνιμε. Τί να πρωτοπιάσω, τα γραφικά, τους χαρακτήρες, την πλοκή, τα νοήματα, όλα είναι άριστα δοσμένα. Σπόνσορας δε ήταν η softex της Ιαπωνίας.:bleh:

Spoiler:


#26 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 22 January 2009 - 03:01

Την είδα και εγώ σήμερα την ταινία.Πρέπει να είσαι πολύ αναίσθητος για να μη συγκινηθείς έστω και λίγο σε κάποια από τις πολύ δυνατές σκηνές της.Το να μιλάμε για animation,σκηνοθεσία και ost είναι πλεονασμός όταν από πίσω υπάρχει το Studio Ghibli.Περνάει το αντιπολεμικό της μήνυμα χωρίς ίχνος preaching και δείχνει πόσο αποκτηνώνει ο πόλεμος τους ανθρώπους
Spoiler:


Πάντως η πρωταγωνίστρια της τρίτης ταινίας που προτείνει ο Petran μοιάζει υπερβολικά με τη Setsuko.

#27 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 January 2009 - 23:51

Πραγματικά μια αριστουργηματική ταινία. Την είδα δεύτερη φορά σήμερα και ομολογώ ότι συγκινήθηκα πάρα πολύ. Ήρεμη, όμορφη και πάνω από όλα πολύ συγκινητική. Η Setsuko ήταν τόσο γλυκιά :wooi2:.... Αν και ήξερα πως θα εξελιχθεί συγκινήθηκα πάρα πολύ στο τέλος.... Πέρα από τα αντιπολεμικά μυνήματα, το πολύ όμορφο σχέδιο σκηνοθεσία και μουσική μου μου άρεσε πολύ ο τρόπος αφήγησης .Συγκεκριμένα
Spoiler:


Tην ταινία την είχα δει πρώτη φορά σε τρυφερή ηλικία (ήμουνα δημοτικό) - καθότι η μάνα μου και το video club της γειτονιάς μου δεν ήξεραν την διαφορά μεταξύ anime και cartoon - και είχα πέσει σε κατάθλιψη για κανα διήμερο...


#28 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 27 June 2009 - 18:59

Καταπλικτικη ταινια που οταν την πρωτοειδα με ειχε συγκινηση πραγματικα κλασικη.

#29 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 02 April 2010 - 23:54

η ταινια εχει τελειωσει εδω και μιση ωρα και απλα στεκομαι και κοιταζω την οθονη!
καιρο ειχα να κλαψω ετσι, τωρα αν καταφερω να κοιμηθω το πιο πιθανο ειναι να δω εφιαλτες
καταπληκτικη ταινια

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#30 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 03 April 2010 - 09:09

καταπληκτικη ταινια


Συμφωνώ κι επαυξάνω, αν και πάνε τουλάχιστον 5 χρόνια από τότε που την είδα..... Πρέπει να την κάνω ένα re-watch σίγουρα. Πάντως για Μ. Παρασκευή έπιασες το κλίμα και με το παραπάνω με την ταινία που είδες!

Posted Image

Posted Image