Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 2 votes

Ελληνας μανγκακα;;;


  • Please log in to reply
256 replies to this topic

#226 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 15 May 2012 - 17:53

Χρειαζομαι την πενα γιατι με το μολυβι κανω το rough sketch.Δεν σβινω guidelines κτλ , και απλα (θα) περναω με την πενα τα σωστα σημεια.(Γι αυτο θελω πενα)

οκ εγω μια συμβουλη σου εδωσα :D ..... οπως λεει και ο
Six Winged Angel ειναι καλο να μην χρησιμοποιεις εργαλεια τα οποια εχουν μεγαλη δυσκολια στη χρηση και χρειαζεται ολη η δουλεια σου να περιστρεφεται γυρω απο αυτα!!! Απο κει και περα επελεξε εσυ τι θελεις να κανεις !!!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#227 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 15 May 2012 - 17:58

O τρόμος της σκοτεινής κυλίδας^^^^^^. Μετά περνάς και μία με το δάχτυλο καταλάθος και άντε να το βγάλεις το μελάνι με το astor. O κύριος λόγος όμως που θεωρώ την πένα κουραστική είναι αυτό που είπε για το βούτηγμα, πρέπει να προσέχεις πόσο την βουτάς και στην πρώτη γραμμή να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα μην κυλίσει.


μαρκαδοράκι 0.2 πάχους + ριζόχαρτο >>>> all

Γιατί βρε θοδωρή ριζόχαρτο, είναι εύαισθητο!!! Διαφάνεια φορ λάιφ ή και κατευθείαν πάνω στο χαρτί άμα δεν το έχω κουράσει με το μολύβι. :wooi2:

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#228 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 16 May 2012 - 09:32

O τρόμος της σκοτεινής κυλίδας^^^^^^. Μετά περνάς και μία με το δάχτυλο καταλάθος και άντε να το βγάλεις το μελάνι με το astor. O κύριος λόγος όμως που θεωρώ την πένα κουραστική είναι αυτό που είπε για το βούτηγμα, πρέπει να προσέχεις πόσο την βουτάς και στην πρώτη γραμμή να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα μην κυλίσει.



Γιατί βρε θοδωρή ριζόχαρτο, είναι εύαισθητο!!! Διαφάνεια φορ λάιφ ή και κατευθείαν πάνω στο χαρτί άμα δεν το έχω κουράσει με το μολύβι. :wooi2:

Indeed! Η διαφάνεια είναι καλύτερη ^^ Αλλά το μπλοκάκι με τα ριζόχαρτα είναι πιο φθηνό! :himitsu: Το καλό είναι πως και στα δύο, το μελάνι από το μαρκαδοράκι γλιστράει ελαφρώς λόγω της κάπως πιο λείας επιφάνειας του χαρτιού, και έτσι μπορείς να κουμαντάρεις τα strokes μέχρι ένα σημείο, σαν να ήταν ένα mini-brush~

#229 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 16 May 2012 - 10:00

May I suggest some reading on the subject? :benkyou:

Κατ' αρχήν, να προτείνω τα προφανή. Για τη θεωρία των κόμικς (και κατ' επέκταση των manga), προτείνω τα βιβλία του scott McCloud "Understanding Comics", Reinventing Comics" και "Making Comics", καθώς και μια μικρή εξερεύνηση της ιστοσελίδας του.

Ένα καλό συμπλήρωμα στη θεωρία είναι αυτό το καταπληκτικό Tumblr με τίτλο "Indistinguishable from magic", στο οποίο ένας πραγματικά ψαγμένος τύπος εξερευνά σε βάθος τα κόμικς και τη θεωρία τους. Διαβάστε το από την τελευταία σελίδα μέχρι την πρώτη, καθώς τα πιο χρήσιμα βρίσκονται στα παλαιότερα posts.

Για το σχέδιο, προτείνω τη σειρά άλμπουμ "Leonardo Collection", τεύχη της οποίας πωλούνται σε διάφορα καταστήματα ειδών σχεδίου σε αρκετά χαμηλή τιμή.

Επίσης, προσωπικά θεωρώ πως δεν χρειάζονται πολύπλοκα εργαλεία. Δεν θα κάνουν τα πράγματα πολύ πιο εύκολα όσο καλά κι αν είναι. Το απόλυτο εργαλείο στο σχέδιο είναι το μολύβι, όλα τα υπόλοιπα είναι επιφανειακά. Καθαρά προσωπική και υποκειμενική άποψη, βέβαια. :thatsit:

Δημοσιευμένη  εικόνα

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#230 angelika28970

angelika28970

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 30 June 2013 - 19:05

αχχ... οι περισσοτεροι εδω εχουμε το ιδιο ονειρο.... πιστευω πως δεν εχει σημασια απο ποια χωρα καταγεται καποιος. αν προσπαθει πραγματικα κα του αρεσει αυτο που κανει θα διαπρεψει σε οποιον τομεα κι αν εργαζεται και σε οποια χωρα κι αν ειναι. μια ερωτηση βρε παιδια. τι ειναι ο διαγωνισμος στο 9? τι ειναι το 9? το εχω διαβασει 4-5 φορες στη συζητηση και δεν καταλαβα τι ειναι.

#231 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 30 June 2013 - 23:21

μια ερωτηση βρε παιδια. τι ειναι ο διαγωνισμος στο 9? τι ειναι το 9? το εχω διαβασει 4-5 φορες στη συζητηση και δεν καταλαβα τι ειναι.




το 9 ηταν ενα περιοδικο με (οχι τοσο) ωραια κομιξ απλα προσφερε μια φορα το χρονο με ενα μεγαλο διαγωνισμο δυνοντας υποτροφια στη σχολη Ακτο οπου ειπαρχει κλαδος κομιξ-σκετς-καρτουν ...


Spoiler:
...αλλα εκλεισε
Imagination is the only limit!

#232 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 01 July 2013 - 20:07

το 9 ηταν ενα περιοδικο με (οχι τοσο) ωραια κομιξ απλα προσφερε μια φορα το χρονο με ενα μεγαλο διαγωνισμο δυνοντας υποτροφια στη σχολη Ακτο οπου ειπαρχει κλαδος κομιξ-σκετς-καρτουν ...


Spoiler:
...αλλα εκλεισε


Το θυμάμαι αυτό. Τα κομιξ που είχε ήταν... ας πούμε γραφικά στην πλειοψηφία τους. Έπαιρνε ο πατέρας μου την ελευθεροτυπία και εγώ έψαχνα πάντα για το 9 κάπου στο σωρό.

Νομίζω σε κάποια φάση είχα διαβάσει και ένα άρθρο σχετικά με μια υποτροφία που είχαν δώσει σε κάποιους σε σχολές σχεδίου στο εξωτερικό για να κάνουν κομιξ (ήταν δεν ήταν το '03 ή το '04).

#233 Eleza

Eleza

    Starting...

  • Members
  • 31 posts
  • LocationPatra

Posted 05 January 2014 - 22:01

εγώ θέλω να γίνω μάνγκακα επαγγελματικά.έχω ήδη σκεφτεί αρκετές ιστορίες αν και για την ώρα θα ακολουθήσω την πιο δύσκολη που έχω...

 

10 κεντρικοί χαρακτήρες(5 γυναίκες 5 άντρες) από κάθε φυλή

Ένας κακός που θυμίζει τον Σάουρον γιατί το σώμα του είναι κατεστραμμένο αλλά η μαγική του δύναμη εξακολουθεί να υπάρχει

μιαν αποστολή να καταστραφεί ολοσχερώς η προαναφερόμενη δύναμη

αυτοί οι 10 θα έχουν μαθητευόμενους

και ένα sequel(θα είναι και οι μαθητευόμενοι)

 

ακόμα δεν έχω full τίτλο αλλά είμαι σε καλό δρόμο.


Ok,time's up.lets do this...

 

 

LEEEEEEERRRRRRRROOOOOOOOYYYYYYYYY JEEEEEEEEENNNNNNNNKKKKKKKKKIIIIIINNNNNSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!

 


#234 0neZ

0neZ

    Commander

  • Members
  • 236 posts
  • Locationearth

Posted 05 January 2014 - 22:11

Μην λες τις ιδεες σου μπορει να στις κλεψουν! Πλακα κανω  :P Και εγω οταν ημουν μικρος μαρεσε να φτιαχνω κομικς συνδιαζοντας ηρωες απο διαφορα ανιμε και να ζωγραφιζω βλεποντας ηρωες απο εικονες.


Edited by 0neZ, 05 January 2014 - 22:15.

latest?cb=20130808020445

Spoiler:

#235 Eleza

Eleza

    Starting...

  • Members
  • 31 posts
  • LocationPatra

Posted 08 January 2014 - 01:05

Μην λες τις ιδεες σου μπορει να στις κλεψουν! Πλακα κανω  :P Και εγω οταν ημουν μικρος μαρεσε να φτιαχνω κομικς συνδιαζοντας ηρωες απο διαφορα ανιμε και να ζωγραφιζω βλεποντας ηρωες απο εικονες.

 

 

Πως θα μου κλέψουν την ιδέα όταν δεν ξέρουν καν τα μισά από το τι θα παίξει? δεν ξέρουν ούτε το όνομα της ιστορίας,ούτε καν την ολόκληρη πλοκή. :hiding_something:

 

Αν κι εγώ φτιάχνω ολόδικούς μου χαρακτήρες,πολύ σπάνια να φτιάχνω και κάνα fanart.

 

Τουλάχιστον από τα anime και τα manga που βλέπω και διαβάζω,μπορώ μέσες άκρες να καταφέρω να βγάλω μια καλούτσικη δικιά μου.Οπότε θέλω να δω ποιος θα έρθει να μου κλέψει τις ιδέες... :kill4u:


Ok,time's up.lets do this...

 

 

LEEEEEEERRRRRRRROOOOOOOOYYYYYYYYY JEEEEEEEEENNNNNNNNKKKKKKKKKIIIIIINNNNNSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!

 


#236 DragonCrafter Alex

DragonCrafter Alex

    Starting...

  • Members
  • 13 posts
  • LocationDragonCraft Land

Posted 16 January 2014 - 22:48

Πως θα μου κλέψουν την ιδέα όταν δεν ξέρουν καν τα μισά από το τι θα παίξει? δεν ξέρουν ούτε το όνομα της ιστορίας,ούτε καν την ολόκληρη πλοκή. :hiding_something:

 

Αν κι εγώ φτιάχνω ολόδικούς μου χαρακτήρες,πολύ σπάνια να φτιάχνω και κάνα fanart.

 

Τουλάχιστον από τα anime και τα manga που βλέπω και διαβάζω,μπορώ μέσες άκρες να καταφέρω να βγάλω μια καλούτσικη δικιά μου.Οπότε θέλω να δω ποιος θα έρθει να μου κλέψει τις ιδέες... :kill4u:

Μην το λες! Καταρχάς, να ξέρεις ότι η ιδέα σου είναι ήδη χρησιμοποιημένη! Αν μου δώσεις λίγο χρόνο να τα ξαναβρώ, θα σου φέρω τουλάχιστον 2 παραδείγματα! Αυτό στο λέω για να σου δείξω πόσο εύκολο είναι να πάρεις μια ιστορία ή απλώς μια ιδέα κάποιου!

Επέτρεψε μου να σου πω κάτι.. Το να έχεις 10 κεντρικούς χαρακτήρες, δεν είναι καθόλου viable! Άλλο να έχεις έναν ή δύο, άλλο δέκα! Εκτός αν εννοείς βασικούς για την ιστορία χαρακτήρες. Και τι θα έλεγες για αυτόν τον τίτλο; VS Evil.


Dragon-on-Fire_copy2.jpg

DragonCraft Productions. Where Anime and Games are serious business.
Click on the image to view the channel!


 


#237 Daughter of Sephiroth

Daughter of Sephiroth

    Starting...

  • Members
  • 1 posts
  • LocationGreece

Posted 05 January 2015 - 18:37

παιδια εγω θελω να γινω mangaka...
και το ξερω οτι 9α ακουστει λιγο ΕΛΕΟΣ αλλα παω σε σχολη ζωγραφικης που διδασκει την τεχνη της ζωγραφικης των manga....(εγω το ειπα οτι θα ακουστει ελεος...τωρα δεν ξερω γ εσας!! :/ ) αλλα γενικα ζωγραφιζω (το κατεχω το"ταλεντο" στην ζωγραφικη....ζωγραφιζω απο μικρη :') )και αμα ξερει κανεις αμα γινεται κατι τετοιο οπως ειπε η пустая комната ( :oo: ) να πηγαινα βρε παιδια!! ;) ;/

(γραφω εν το μεταξυ μαζι με την κολλητη μου plot και σχεδιο...οποιος 9ελει να του το πω να μου πει γνωμες αν ειναι ωραιο........ :blush2: )

Σε ποια σχολή πας; Πλζ, πες!

Επίσης θα χαρώ να ακούσω το σενάριό σας! 



#238 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 05 January 2015 - 20:01

Τεχνη ζωγραφικης σε μανγκα .....γουατ?περα του οτι ακουςτηκε καπως, για Ελλαδα μιλαμε η άλλη χωρα ? χΔ
Τωρα απτην αλη τι καθομαι και ρωταω, το ποστ απτο 12 ειναι , πιθανον αγνωουμενο μελος,μπουχ ....
フカフカ

#239 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 05 January 2015 - 22:34

Τεχνη ζωγραφικης σε μανγκα .....γουατ?περα του οτι ακουςτηκε καπως, για Ελλαδα μιλαμε η άλλη χωρα ? χΔ
Τωρα απτην αλη τι καθομαι και ρωταω, το ποστ απτο 12 ειναι , πιθανον αγνωουμενο μελος,μπουχ ....

Οταν λες μελος? xD Posts: 11, Last Online: April 2012 :P


Edited by Itachi Akatsuki, 05 January 2015 - 22:35.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#240 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 January 2015 - 15:55

μια "δικια μας" ήδη διευρινει τους οριζοντες της:

 

http://www.kyoto-seika.ac.jp/eng/edu/graduate/manga/

 

Christina Plaka Master’s Program 2nd Year Student

From a young age I liked Japanese manga and anime, and at university in Germany I majored in Japanese Studies. I made my manga debut in Germany’s first shojo manga magazine during my university days. Although I had become the first German female manga artist, my desire to study manga in Japan did not disappear, and I chose Kyoto Seika University’s Graduate School where you can specialize in research into manga.
Currently I am working on a personal diary-style manga and have started to draw the memories I want to keep of the most important experiences I have had in Kyoto. I have come up with the storyboards for it but have heard different opinions from teachers and friends about the drawing style, so it is now a case of trial and error. I hope to publish this work in both Japan and Germany.

 

ήδη κυκλοφορησε:

 

http://www.carlsen.de/softcover/kimi-he-worte-an-dich/31612