Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Αν είχατε ένα Death Note, θα το χρησιμοποιούσατε?


  • Please log in to reply
1121 replies to this topic

#1 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 13 January 2007 - 22:28

Θα ήταν ένα μεγάλο διλλημα...Να μπορείς να γραψεις σε ένα απλό τετράδιο το ονομα και την αιτία θανατου ένος προσώπου σε ένα απλό τετράδιο και αυτός να πεθάνει την ώρα και με τον τρόπο που υποδεικνύεται.^^(για όσους δεν ξερουν,αν υπάρχει κάποιος...)
Φυσικα δεν υπάρχουν L στην πραγματική ζωή αρα θα ήταν κομματάκι δύσκολο να σας συλλάβει κάποιος.
Και φυσικά αυτό συνεπάγεται μια συναρπαστική ζωή με οποιονδήποτε τρόπο και να το χρησιμοποιήσει κάποιος.Να σκοτώσει το μεγαλύτερο εχθρό του,να σκοτωσει άμεσα κάποιον εγκληματία όταν απειλείται η ζωή του,να σκοτώσει για χοντρό χρμα,να σκοτώσει για μεγάλη δόξα,να ξεφορτωθεί τους εμπόρους ναρκωτικών και τους βιαστές,να σκοτώσει για την πλάκα του αν είναι ψυχομανιακός...Ή μπορεί και να το παρει κα να το κάψει μόλις το πάρει στα χέρια του αν είναι πιο φρόνιμο παιδι. :P

Γενικα μπορεί να γίνει κάποιος ο θεός ενός νέου κόσμου με το κόστος μερικών γραμμαρίων μελάνι,ευκολα και γρήγορα!

Αλλα η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής,ακόμη και του μεγαλύτερου εγκληματία, είναι πραγμα εφικτο για όλους μας?Μπορεί κάποιος να μην έχει επιρροή απο αυτό το "διαολοτετράδιο" στον ψυχολογικό τομέα εως κάποιο σημείο?

Περιμένω τις απόψεις σας. ^^
Εγω προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμη πως θα αντιδρούσα...:S

#2 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 13 January 2007 - 22:30

Εγώ τουλάχιστον θα το έκαιγα...είμαι υπέρ πιο βάναυσων μεθόδων κατά των εγκληματιών...ένας θάνατος δε μου φτάνει (OMG, ακούγομαι πολύ κακιά!!!)

#3 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 13 January 2007 - 22:37

Ναι αλλα αν ο εγκληματίας κυκλοφορεί ελεύθερος και η σύλληψή του είναι από δύσκολη έως αδύνατη???(μιλάω ΚΑΙ για τους νομιμους εγκληματίες,δικά σας τα συμπεράσματα...)
Δεν θα ήταν πιο εύκολο να τον ξεφορτωθείς από τον καναπέ του σπιτιού σου? :P

#4 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 13 January 2007 - 22:38

Ρε συ samurai_pizza_dora κάνεις κάτι ερωρήσεις ώρες ώρες.. και πως σκατά πρόλαβες και έκανες τόσα πολά posts..

Εγώ θα το έκαιγα αφου έκανα κανα δυο πυράματα... μερικές γενοκτονίες αν γινόταν και στην αρχή που θα έκανα ενα πείραμα για να δώ αν όντως είναι Death Note.

#5 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 13 January 2007 - 22:51

[off topic]Εεεεεεεεε είμαι μέλος εδώ και πολύ καιρό :P και παρακολουθουσα το forum απο την πρώτη μέρα δημιουργίας του απο τον bro μου Ash.Απλα το παρατησα αυτό το φθινόπωρο επειδη είχα και διαβασμα και βαριομουν να συνδέω το δικτυο να μπω στο νετ.Και αν ασχοληθείς και με την διακίνηση υπερβολικα όπως εγώ πριν πάρω κόκκινη,μαζεύεις αρκετα posts ^^[/off topic]
(αν αυτό εννοούσες -_-)

Γενικα η ερώτηση δεν είναι τόσο γελοια,είναι πιο σημαντικό και από το ζήτημα με την θανατικη ποινη.
Σε τελική αναλυση θα μπορούσε να διατυπωθει και αλλιως η ερωτηση:"Θα πληρωνες το τίμημα της ανθρωποκτονίας για να γίνεις κυριολεκτικά θεός και να βοηθησεις την κοινωνία να προοδεύσει,να σωσεις τον πλανητη κλπ κλπ?"

#6 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 13 January 2007 - 22:58

Γενικα η ερώτηση δεν είναι τόσο γελοια,είναι πιο σημαντικό και από το ζήτημα με την θανατικη ποινη.
Σε τελική αναλυση θα μπορούσε να διατυπωθει και αλλιως η ερωτηση:"Θα πληρωνες το τίμημα της ανθρωποκτονίας για να γίνεις κυριολεκτικά θεός και να βοηθησεις την κοινωνία να προοδεύσει,να σωσεις τον πλανητη κλπ κλπ?"


off topic: Δεν θεωρώ την ερώτηση γελοία.. αν ήταν δεν θατ ην απαντούσα. :bleh:

#7 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 13 January 2007 - 23:02

Κορίτσια...το μονωπολούμε το ερώτημα της αγαπημένης pizza dora's...Άντε αγόρια (που είστε και πιο δυναμικοί και με νεύρο)...απαντήστε στο ερώτημα (Φαντάζεστε να πει κανείς ότι δεν χρειάζεται το DeathNote γιατί έχει τα μπράτσα του;)).

#8 Matthew

Matthew

    Anime Amateur

  • Members
  • 88 posts

Posted 13 January 2007 - 23:22

Οπως λες και εσυ samurai_pizza_dora θα ηταν μεγαλο διλλημα!!!
Και αυτο γιατι μπορει να εχανες το μετρο σε καπια φαση!!!

Να σε ρωτησω κατι lisa25gr???
εσυ τι προβλημα εχεις τωρα με τον/την samurai_pizza_dora και του/της τη λες???

#9 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 14 January 2007 - 00:13

Domine Hajime Saito... :respect:
Θα το χρησιμοποιούσα, για δικό μου καλο βεβαια, σιγα μην κάθομε στο internet να ψάχνω για κακοποιούς... προτιμω τα ero-si- *cough*
Θα δημιουγούσα την χώρα μου επιτέλους βρε αδερφε...
όνειρο ζωής!

LfNX0dh.png


#10 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 14 January 2007 - 00:58

Και εγώ πιστεύω άμα είχα ένα deathnote θα το χρησιμοποιούσα αλλά δεν θα ήθελα να μου το χρησιμοποιείσουν.:nerd: Και βέβαια θα προσπαθούσα να το κρατήσω μυστικό γιατί άμα μαθευόταν ότι υπάρχει τέτοιο 'όπλο' θα γινόταν τρίτος παγκόσμιος πόλεμος.:shutup:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#11 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 14 January 2007 - 02:11

Θα το έκαιγα.

#12 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 14 January 2007 - 03:10

φυσικα και θα το χρησιμοποιυσα.θα σκοτωνα τους παντες.θα αφηνα μονο τις πανεμορφες γυναικες στον πλανητη και θα τις απειλουσα οτι θα το χρησιμοποιησω αν δεν συμμορφωθουν με τις "ιδεες" μου.

Posted Image


#13 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 14 January 2007 - 09:00

Θα το χρησιμοποιούσα φυσικά! Θα σκότωνα όποιον άνθρωπο δεν έχει λόγο ύπαρξης. (κλασσικά, θα σκότωνα πολλούς Έλληνες) Και καταλαβαίνετε τι εννοώ... Πρωί καφετέρια, μεσιμέρι, καφετέρια, βράδυ καφετέρια, τσιγάρο, ποτό, χαρτιά.... Πραγματικά κάτι τέτοιοι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.... <<

oR4yYRl.gif


#14 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 14 January 2007 - 13:21

Γιατί; Ποιον ενοχλούν; Κάνουν κακό σε κάποιον;

#15 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 14 January 2007 - 13:28

Δεν νομίζω ότι σκοπός του ανθρώπου είναι να κάθεται στα αυγά του άπραγος... Καλά αν έκαναν κακό σε κάποιον απλά δεν θα το συζητάγαμε... Το θέμα είναι ότι ένας άνθρωπος δεν είναι σωστό να μην προσφέρει στην κοινωνία, ή να μην προσπαθεί καν.
Ξέρεις ότι άλλοι παράγοντες ζημιόνονται για ανατροφή τέτοιον ανθρώπων, και πολλές φορές ακόμα και το αντίθετο ρεύμα ευχαριστεί αυτούς που δεν κάνουν τίποτα...
Πραγματικά, θεωρώ αυτούς τους χασομέριδες ό,τι χειρότερο υπάρχει, και αν δεν είναι εισβάρος κάποιου, είναι εισβάρος του συνόλου...
Άποχή μου φυσικά... :D

oR4yYRl.gif