Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Kaze no Tani no Nausicaa

spring 1984 studio Ghible anime review adventure fantasy

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

Poll: Rating: (73 member(s) have cast votes)

Rating:

  1. Excellent (52 votes [71.23%] - View)

    Percentage of vote: 71.23%

  2. Very Good (16 votes [21.92%] - View)

    Percentage of vote: 21.92%

  3. Good (5 votes [6.85%] - View)

    Percentage of vote: 6.85%

  4. Bad (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Very bad (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#16 archeria

archeria

    pudding is delicious

  • Members
  • 87 posts

Posted 04 May 2008 - 11:12

Tί να πω?

Ήταν ίσως το πρώτο anime που είδα......Το έψαχνα για χρόνια γιατί μου είχε τυπωθεί πάρα πολύ.

Για την εποχή του είναι κορυφή - απλά κορυφή........

Για την εποχή μας δεν παύει να είναι respectful. Είναι από τα καλύτερα που έχουν βγει. Μ' αρέσει τρομερά η Nαυσικά ως χαρακτήρας. Μου είχε μεταδώσει πολύ γερά το αίσθημα της θυσίας και την είχα πρότυπο.

Αααχ.....θέλω να βγει κι άλλο τέτοιο αριστούργημα:if:!!!!

#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 May 2008 - 03:44

το συγκεκριμενο το ειχα δει για πρωτη φορα οταν ακομη πηγαινα δημοτικο. Εννοειται οτι τοτε δεν ηξερα τι εστι anime αλλα μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση. Το ξαναειδα πριν απο κανα μηνα περιπου και ηταν ακομη καλυτερο απο οτι το θυμομουν. Φοβερη υποθεση και σχεδιο και πανω απο ολα και με οικολογικο μυνημα (προτεινεται νομιζω απο το WWF)

Edited by iristella, 21 July 2009 - 11:03.


#18 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 May 2008 - 21:17

Θα γίνω κλισέ αν πώ και εγώ για το πόσο σπουδαία είναι η ταινία?
Θα γίνω κλισέ αν αναφέρω και την θεική μουσική?
Θα γίνω κλισέ και αν αναφέρω ότι ούτε ένα έργο που έβγαλε μετέπειτα δεν συγκρίνεται με τη Nausicca?
Θα γίνω κλισέ αν πώ ότι το manga είναι και αυτό απλά αριστούργημα με α κεφαλαία και ότι ίσως είναι και ότι καλύτερο έχω διαβάσει γενικά απο κόμιξ αλλά και βιβλία?

Ας γίνω κλισέ. Όλα αυτά όμως υσχίουν και με το παραπάνω. Πιο must απο τα must, πιο απαραίτητο απο τα απαραίτητα, κλασσικό των κλασσικών, η Nausicca απλά δεν συγκρίνεται μα οτιδήποτε.

υ.γ επίσης, συγχαρητήρια για τη κριτική. Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Edited by red pyramid, 19 May 2008 - 21:25.

Posted Image

#19 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 May 2008 - 21:24

Πραγματικά αριστούργημα. Το έχω δει σύνολο 3 φορές όπως τα περισσότερα καλά έργα του "Θεού" Miyazaki. Είναι πραγματικά απ'τα λίγα διαμάντια.

Αν αναλογιστεί κανείς και την εποχή που βγήκε είναι απλά αξεπέραστο. Μέχρι και το animation του που είναι τόσο παλιό, στέκει ακόμη και σήμερα. Ένα φοβερό παραμύθι που θίγει πραγματικά φαινόμενα που μας αφορούνε όλους άμεσα κι ας μη του φαίνεται με την πρώτη ματιά.

Τα λόγια είναι πολύ φτωχά για ένα τέτοιο έργο. Απλά δείτε το όσοι δε το είδατε. Άλλωστε το review είναι ήδη πάρα πολύ καλό. :)

Must-see oldtimes masterpiece.

Edited by Radagast, 08 December 2008 - 02:14.


#20 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 15 July 2008 - 09:45

Το ειχα δει οταν ειμουν μικρη και ηταν πολυ καλο.Η Ναυσικα σαν χαρακτηρας μου αρεσε παρα πολυ και ηθελα να τις μοιαξω.Συγκινητικη η ταινια, περναει μηνυματα για την προστασια του περιβαλλοντος οπως ειπατε.Πολυ καλοι και η μουσικη της.Πρεπει οπωςδηποτε αυτη την ταινια να την κατεβασω.:wooi2:

#21 kramih

kramih

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 22 September 2008 - 00:03

Με αυτή την ταινία μεγάλωσα, είναι απο τα anime που είναι βαθιά ριζωμένα μέσα μου. Και εγώ πιστεύω οτι είναι η καλυτερή ταινία του Miyazaki.

#22 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 27 September 2008 - 22:10

Αρκετά καλό, αλλά όχι αριστούργημα κατά τη γνώμη μου. Η υπόθεση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά η εξέλιξη είναι αρκετά φτιαχτή και κάπως προβλέψιμη. Οι χαρακτήρες θα μπορούσαν να αναπτυχθούν ελαφρώς καλύτερα και μερικές φορές είναι αρκετά ακραίοι. Γενικά νομίζω ότι έχει υπερεστιαστεί γύρω από τη Ναυσικά, η οποία παρουσιάζεται αρκετές φορές σε εκνευριστικό βαθμό, ως τέλεια.
Πέρα από αυτά έχει βλέπεται άνετα. Πολύ καλό, αλλά χάνει κάπως στο ρεαλισμό.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#23 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 30 September 2008 - 16:34

.......................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 01:02.


#24 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 09 October 2008 - 12:05

Η ταινα πραγματικα αξιζει, σκετη τρελα ! την ειχα δει πιτσιρικας(δεν θυμαμαι καναλι)
ολα τα λεφτα !!

#25 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 06 January 2009 - 17:28

Για πρώτη φορά είδα την ταινία σε κάποιο ελληνικό κανάλι. Δεν ήξερα ούτε τι ήταν, ούτε ποιου ήταν, αλλά είχα μείνει κυριολεκτικά μ*******. Το σχέδιο ήταν άψογο, και η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ.
Σήμερα έχοντας δει και άλλες ταινίες του Μιγιαζάκι, συνεχίζω να θεωρώ τη Ναυσικά μια από την καλύτερες, αν όχι την καλύτερη.
Το μάνγκα δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά από ότι ακούω πρέπει να είναι και αυτό τρομερό.



#26 zerone

zerone

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 19 February 2009 - 23:05

Όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα από τους περισσότερους γι’ αυτήν την ταινία
είναι απολύτως αληθεί, χωρίς υπερβολές.
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα…

Όπως και για πολλούς άλλους είναι η πρώτη ταινία (anime) που είδα στα παιδικά μου χρόνια,
τότε δεν ήξερα ούτε τον τίτλο, ούτε και τη σημαίνει anime και manga.
Ήταν με ελληνικούς διάλογους χωρίς να γνωρίζω ότι ήταν γιαπωνέζικη.

Την είχα δει μόνο μια φορά σε κάποιο κανάλι (που δεν θυμάμαι πιο) και από τότε
δεν την ξανάδα (Ανάθεμα την Ελληνική τηλεόραση).
Όταν την πρωτοείδα είχα μείνει με το στόμα ανοικτό, η επέλαση των αισθήσεων….
Βέβαια, αρκετά αργότερα κατάλαβα και για τα πόσα πολλά μηνύματα περνούσαν
μέσα από αυτό το αριστούργημα.

Με γραφικά πρωτοπόρα για την εποχή ,υπέροχη ιστορία και υπέροχοι χαρακτήρες.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους δεν το είδαν.
( που δεν νομίζω να είναι και πολύ αυτοί).

P.S.
[FONT="]Υπέροχο[/FONT][FONT="] review!![/FONT]

#27 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 12 February 2010 - 19:38

Μακράν η καλύτερη του Miyazaki κατά την άποψή μου. Την έχω δει πάρα πολλές φορές από πιτσιρικάς και δεν την έχω βαρεθεί καθόλου. Είναι σα να την βλέπω για πρώτη φορά όταν την ξαναβάζω! Φοβερό animation και ήχος, εκπληκτική ιστορία κι η πρωταγωνίστρια "όλα τα λεφτά"! Από τους καλύτερους θηλυκούς χαρακτήρες που έχω δει. Κλασσική ταινία που πάντα την ευχαριστιέμαι όταν την βλέπω.
Posted Image

Posted Image

#28 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 16 July 2010 - 16:23

Ευχάριστα νέα, επιτέλους (!!) το υπέροχο nausica, βγήκε στην Ιαπωνία σε bluray. Κυκλοφόρησαν ήδη κάποια raws από QTS και CHD, ενώ όρμηξαν κι οι Coalgirls.
Ας ελπίσουμε σε κάνα καλό rip στο κοντινό μέλλον, όποιος πάρει είδηση τπτ σφυράτε. ^^

Aναμένω από περιέργεια να δω πόσο όμορφη μπορεί να γίνει αυτή η ταινία σε artwork, λόγω bluray. :)

PS : Πάρτε κι ένα λινκ για το CHD bluray rip που πήρε το μάτι μου : (6gb)
torrent link

Edited by Radagast, 16 July 2010 - 16:49.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#29 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 July 2010 - 18:27

Μου φαινεται θα με αναγκασουν να δω ολες τις ταινιες τους ξανα αν αρχιζουν να τις βγαζουν σε bd.

#30 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 21 July 2010 - 10:41

Μου φαινεται θα με αναγκασουν να δω ολες τις ταινιες τους ξανα αν αρχιζουν να τις βγαζουν σε bd.


+1 άνετα, μια απ' τα ίδια. ^^

Anyway βγήκε σε 720p από ΤΗΟRA : torrent link (προβλέπω τρελό drool!! )

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:



Also tagged with one or more of these keywords: spring 1984, studio Ghible, anime review, adventure, fantasy