Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Requiem For A Dream


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#16 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 29 November 2006 - 18:50

Δν νομιζω οτι τιθεται θέμα το πόσο ακραίο είναι. Υπάρχουν κ ''undergorund'' δήθεν ταινίες που δείχνουν τρελές ανωμαλίες κ στην ουσία σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο (το αντίθετο από την τέχνη δλδ).


Δεν μίλησε κανείς για ακραίες ταινίες αλλά μιας και το ανέφερες υπάρχουν πραγματικά ακραίες ταινίες που είναι πραγματικά αριστουργήματα και άλλες που ουδέποτε έγιναν για να εκφράσουν κάτι η να θεωρηθούν τέχνη.Αν θες ανέφερε και κάποιους τίτλους ταινιών για να καταλάβω ακριβώς ποιες ταινίες εννοείς.

#17 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 November 2006 - 20:15

Λαθος εκφραση μου..

Αυτή την ταινία δεν την έβλεπα για καιρό επειδή νόμιζα θα τρομοκρατηθώ

. Κυριως εδώ αναφερόμουν. Τώρα όταν λες ακραίες εξαρτάται πως το κατακαλαβαίνεις ο καθένας. Μου περιέγραφαν κάποτε κάποια άτομα κάτι καφρίκες (με την κακή έννοια) υποθέσης που δν έχω τη δυνατότητα να διατυπώσω στο forum. Κ btw ας μην παρεκτρεπόμαστε σιγά σιγά από το θέμα.
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#18 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 29 November 2006 - 22:15

Κυριως εδώ αναφερόμουν. Τώρα όταν λες ακραίες εξαρτάται πως το κατακαλαβαίνεις ο καθένας. Μου περιέγραφαν κάποτε κάποια άτομα κάτι καφρίκες (με την κακή έννοια) υποθέσης που δν έχω τη δυνατότητα να διατυπώσω στο forum. Κ btw ας μην παρεκτρεπόμαστε σιγά σιγά από το θέμα.

το rfad δεν ειναι ακραιο.οταν σε μια μεση ταινια blockbuster του hollywood υπαρχουν 2-3 αιματοκυλισμενες σκηνες το requiem δεν μπορει να θεωρειθει ακραιο σε καμια περιπτωση.σοκαρει με τθν απλοτητα του και την δυναμη της εικονας , της μουσικης και της εκφρασης των 4 πρωταγωνιστων του.
οι περισσοτερες ακραιες ταινιες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τρελες μαλακιες που απλα εγιναν με σκοπο να δημιουργηθει καποιο σουσουρο γυρω απο το ονομα τους και να αποκτησουν καποιο KVLT status.
κ επισης το υφακι μου ειναι αυτο.αν σου αρεσει ή οχι,ποσως ενδιαφερομαι.
το requiem παραεγινε γνωστο.χωρις διαφιμηση αλλα απο στομα σε στομα και πανω απο ολα γιατι ειναι μια παρα πολυ καλη ταινια που εχει κατι να πει.

Posted Image


#19 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 November 2006 - 22:27

Εκεί ακριβώ νιώθεις την μπουνιά στο στομάχι, όταν καταλαβαίνεις πόσο δίπλα σου είναι όλα αυτά και ότι ανα πάσα στιγμή μπορούν να σου συμβούν.
Κάθε μορφή εθισμού έχει και διαφορετική κατάληξη.
#διορθώστε με αν έχω λάθος (οχι ορθογραφικο)#

#20 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 30 November 2006 - 06:14

Yep, its true...αναφέρθηκαν τα memento και kids κάπου...και αυτά δυνατές ταινίες....να προτείνω και εγώ το θεϊκό Das Experiment...:thumbup:

Παίδες, έχουμε και thread για movie recommendations, οπότε μπορούμε να αναπτύξουμε άλλες ταινίες εκεί.

Και επίσης, παρακαλώ stop flaming...:)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#21 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 01 December 2006 - 04:53

Για μενα πολυ καλη ταινια με πολυ εξυπνο κ πολυ αλιγορικο νοημα ισως πιο βαθυ απο αυτο που φαινετε διοτι το θεμα του δνε ειναι απλα ο εθιμος σε ακτι οπως φαινετε αρχικα αλλα ο λογος για τον οποιο εθιζεσε "το ψευτικο ονειρο"...
Παρολα αυτα πιστευω οτι κατι τις λειπει σαν ταινια... πιστευω οτι ειχε ακομα μεγαλυτερες δυνατοτητες σαν ταινια απο αυτο που εδειξε κ απλα βασιζετε σε μια εξυπνη ας πουμε σκηνοθεσια κ ενα πολυ καλο μουσικο συνολο...

Btw τα επιχειρηματα αγαπητε DarkTraquillity τα δινουμε αμα γουσταρουμε κ αμα εχουμε ορεξη... δεν περιμενουμε να μας υπογραψεις κανα χαρτι πριν ποσταρουμε με το συμπαθειο κιολας...

Και επισης το das experiment σπερνει απιστευτα. Αυτο ειναι παρανοια ^^

#22 Rihardil

Rihardil

    ~ Anchor...Hoenn Region ~

  • Members
  • 493 posts

Posted 25 July 2007 - 17:45

Την ταινια αυτη απο καιρο ηθελα να τη δω γιατι ειχα ακουσει πολλα,ετσι την ειδα προσφατα και πιο συγκεκριμενα τη προηγουμενη βδομαδα στην ΝΕΤ!Μολις τελειωσε,ειχα μεινει μ.....ς!Ηταν πολυ ρεαλιστικη και περναγε μηνυματα!Επισης κι εγω πιστευω πως υπηρχαν και κρυφα νοηματα οπως ειχε ο toXas,ο εθισμος στο ψευτικο ονειρο και η συντριβη ολων των ηρωων,ετσι προκυπτει κι τιτλος "Requiem for a dream"!

Επισης ελω να σας ενημερωσω για οσους δεν το ξερετε,πως ο πρωταγωνιστης η αλλιως ο Jarden Leto ειναι στα vocals σε ενα group που ιδρυσε και λεγεται 30 seconds To Mars!Εχουν πολυ καλα τραγουδια και μεχρι στιγμης εχουν κυκλοφορησει ενα album με τιτλο Beautiful Lie!

YOU HAVE TO PAY FOR MY BROKEN BICYCLE ASH KETCAM!!!

:chigau:


#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 25 July 2007 - 18:09

μάλλον δεν έπιασα το νόημα της ταινίας.

πάντως χθες σκεφτόμουν ποια θα μπορούσε να είναι η συνέχεια τις ταινίας και μάλλον πως το παρωδία μου βγηκε.

#24 Rihardil

Rihardil

    ~ Anchor...Hoenn Region ~

  • Members
  • 493 posts

Posted 25 July 2007 - 18:11

Αποψη σου,δεν γινεται να συμφωνουμε σε ολα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα!

YOU HAVE TO PAY FOR MY BROKEN BICYCLE ASH KETCAM!!!

:chigau:


#25 the_end

the_end

    Μ.Ο.Ν.Κ.

  • Members
  • 56 posts

Posted 25 July 2007 - 18:55

εδώ είναι το τόπικ που θάβουμε το requiem for a dream? :P lol

#26 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 25 July 2007 - 19:31

Αποψη σου,δεν γινεται να συμφωνουμε σε ολα,αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα!


λάθος το διόρθωσα...
και λέγετ Jared Letto

#27 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 25 July 2007 - 20:47

Από τις πιο δυνατές ταινίες που έχω δει.:respect:
Μου προκάλεσε συναισθήματα που λίγες ταινίες έχουν καταφέρει να κάνουν.
Έδειξε με ρεαλιστική ωμότητα σε αρκετές σκηνές το που μπορεί να φτάσει η κάθε μορφή εθισμού, το πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ο άνθρωπος για να ικανοποιήσει την επιθυμία του εθισμού του.
Τελικά ''παν μέτρο άριστον'' όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#28 Rihardil

Rihardil

    ~ Anchor...Hoenn Region ~

  • Members
  • 493 posts

Posted 26 July 2007 - 18:27

λάθος το διόρθωσα...
και λέγετ Jared Letto


Tωρα το ειδα!!!Sorry...

YOU HAVE TO PAY FOR MY BROKEN BICYCLE ASH KETCAM!!!

:chigau:


#29 somnium_mortiis

somnium_mortiis

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 26 July 2007 - 18:41

παρα πολυ καλη ταινια.... τραγικοι και αλυτρωτοι χαρακτηρες χωρις πολλα αχ βαχ μιαου σνιφ κλαψ...
οσο για την μπαντα του Jared Letto τους 30 seconds to mars δεν θα μπορουσε κανεις να τους πει μεταλ... μαλλον ειναι εμο.... αν και ενα videoclip τους για το τραγουδι the kill ειναι πιστή αντιγραφή ταινίας του κιουμπρικ, η λάμψη. (απίστευτη ταινία)
μεμεντο και το πείραμα ειναι τρομερές ταινίες.... ιδίως η δέυτερη.. (moritz bleibtreu ftw)
Posted Image
when in doubt..... set something on fire

#30 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 26 July 2007 - 18:56

Λυπαμε που θα διαφωνησω με τον φιλο μου D.Tranquality και με ολους εσας... και ξερω οτι θα τα ακουσω πολυ αγρια αλλα θα πω την αποψη μου...

Πολυ καιρο με επρηζε ενας φιλος μου να δω αυτη τη ταινια μεχρι που μια μερα την ειδα και αρχισαν οι καβγαδες οπως με ολους...

Η συγκεκρημενη ταινια δεν μου αρεσε καθολου ηταν τοσο σουρεαλιστικη και τοσο υπερβολικη που καταντουσε για γελια, πρωτα απ ολα ετυχε καποια στιγμη στη ζωη μου να κανω παρεα με παιδια που περνουν ναρκωτικα και ουδε μια σχεση ειχαν με αυτους τους βλακες της ταινιας ,ενα απο τα τρελα που θημαμαι ηταν πως ο πρωταγωνιστης βαρουσε ενεση στην ιδια φλεβα ολη την ωρα πραγμα ακυρο καθως ενα πρεζονι χτυπαει διαφορετικη φλεβα οταν καποια αχρηστευετε, οι περισσοτερες σκηνες δημιουργηθηκαν για εκφοβισμο στο αντικειμενο, κατα τη γνωμη μου η ταινια απευθηνεται σε 13αχρονα που πολυ καλως προσπαθει να τα αποτρεψει απο τη μαλακια τα ναρκωτικα κατα την εκτιμηση μου η καλυτερη ταινια περι ναρκωτικων ηταν το Christiane F μια αληθινη ιστορια.


Youtube Video

ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)