Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Requiem For A Dream


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#31 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 26 July 2007 - 20:37

Συμφωνω με τον strawhat οτι ναι μεν ειναι υπερβολικη σε ορισμενα σειμια αλλα ο σκοπος της (η κριτικη μιας σαπια κοινωνια) επιτυγχανεται πληρως.
Το στιλ του σκηνοθετη και η τεχνοτροπια του ξεχωριζουν (αν και πολλοι ειναι αυτοι που κουραζονται με τα γρηγορα πλανα...),εμενα παντως μου αρεσε πολυ.
Οσο για το soundtrack ειναι το κατι αλλο και δενει τελεια με την ταινια:nod:.

Απο αμερικανικες ταινιες κοινωνικης κριτικης που εχω δει την θεωρω μαζι με το

American beauty και το Forrest Gump απο τις καλυτερες.

#32 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 26 July 2007 - 21:27

Σε παρακαλω το soundtrack αναδειχτηκε στο επος του Παπακαλιατη "κλεισε τα ματια"...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#33 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 26 July 2007 - 23:11

Σε παρακαλω το soundtrack αναδειχτηκε στο επος του Παπακαλιατη "κλεισε τα ματια"...


Ναι κλείσε τα μάτια και ανοιξε τα πόδια.:hahaha:
Όπως και όλες οι σειρές του Παπακαλιάτη αλλωστε...:wis:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#34 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 July 2007 - 02:13

Τη 'μισώ' αυτή τη ταινία,γιατί κάθε φορά που την βλέπω με κάνει όχι να κλαίω αλλά να σπαράζω,στη καλύτερη των περιπτώσεων.Είναι όλα έτσι δομιμένα ώστε να σε οδηγίσουν στην απόγνωση.Δεν είμαι φίλος των happpy endings,όμως ούτε και η απόλυτη απαισιοδοξία μου αρέσει,βρίσκω δλδ ότι η ταινία έίναι στο άλλο άκρο.

Προσωπικός την περίοδο που την είδα πρώτη φορά,έπασχα από πολύ βαριά κατάθλιψη,οπότε στο τέλος ήμουν σαν ζόμπι,ήθελα απλώς να πάω στο δωματιό μου και να κλάψω χωρίς τέλος.Αν ο σκοπός της ταινίας είναι να προκαλέσει κατάθλιψη,συνχαριτήρια,τα καταφέρνει 1 χαρά,αλλά προσωπικός είμαι κάθετα αντίθετος με αυτού του είδους τις ταινίες.
Posted Image

#35 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 27 July 2007 - 13:33

Σου προτεινω να δεις το "Χωρευοντας στο σκοταδι" ειμαι σιγουρος πως θα σε ανεβασει αρκετα...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#36 Deafening_Silence

Deafening_Silence

    Daydreamer

  • Members
  • 44 posts

Posted 27 July 2007 - 14:06

Ταινιάρα το Requiem for a dream, και ναι, και εμένα όταν την είδα πρώτη φορά μου έριξε την ψυχολογία. Για μέρες προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω τι έγινε :P

Η ταινία που λές Νίκο είναι το Dancer in the Dark με την Bjork ? Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες και με είχε ρίξει ακόμα περισσότερο από το Requiem :P

Οπότε να στε ψυχολογικά προετοιμασμένοι όσοι σκοπεύεται να την δείτε :Blissfull:
"There is nothing like returning to a place that remains unchanged to find the ways in which you yourself have altered" -Nelson Mandela-

#37 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 July 2007 - 14:09

Πραγματικα αν δεν ηταν η καταπλικτικη σκηνοθεσια και το στορυ με την γιαγια η ταινια κατα την αποψη μου θα ηταν ενα χιλιοειπομενο παραμυθι! Καταρχιν γιατι να λυπιθο τον πρωταγονιστι και την κοπελα του? επειδι ειχαν ονειρα για ενα μαγαζι που θα ανιγαν πουλοντας ναρκοτικα? ωραιο ονειρο πραγματικα κατα σιγκινιθικα! απο τα λιγα εργα που χαρικα επειδη το τελος ηταν κακο! μονο την γιαγια λυπιθικα γιατι δεν εφτεγε σε τπτ ολοι αλλοι...they had it comin...
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#38 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 July 2007 - 14:27

Σου προτεινω να δεις το "Χωρευοντας στο σκοταδι" ειμαι σιγουρος πως θα σε ανεβασει αρκετα...


Το 'χω δεί δυστηχώς:yawn2:....τσέκαρε όμως και 'σύ το Mockingbirds don't sing και τα λέμε μετά για καταθλιπτικές ταινίες:riiight:
Posted Image

#39 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 27 July 2007 - 16:29

To χω και δει αυτο!!! παιδια ειμαι πολυ συνεφιλ μη κοιτατε που δεν το δειχνω... αλλα για μενα ο κορυφαιος σκηνοθετης και δημιουργος ταινιων ειναι ο Kim ki Douk!
Παντως χωρις πλακα red pyramid τσεκαρε το "Ανοιξη χειμωνας καλοκαιρι φθινοπωρο και παλι Ανοιξη" δε θα σε ανεβασει απλως αλλα θα σου φερει μια αναταση εκπληκτικη ταινια.


ΥΓ Η ταινια που με εριξε περισσοτερο απ ολες οσες λετε ηταν το Amadeus, ειλικρινα επεσα σε καταθλιψη για μια βδομαδα, δεν αντεχα να βλεπω τον Mozart να πεθεινει... ηταν φριχτο.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#40 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 July 2007 - 16:43

To χω και δει αυτο!!! παιδια ειμαι πολυ συνεφιλ μη κοιτατε που δεν το δειχνω... αλλα για μενα ο κορυφαιος σκηνοθετης και δημιουργος ταινιων ειναι ο Kim ki Douk!
Παντως χωρις πλακα red pyramid τσεκαρε το "Ανοιξη χειμωνας καλοκαιρι φθινοπωρο και παλι Ανοιξη" δε θα σε ανεβασει απλως αλλα θα σου φερει μια αναταση εκπληκτικη ταινια.


ΥΓ Η ταινια που με εριξε περισσοτερο απ ολες οσες λετε ηταν το Amadeus, ειλικρινα επεσα σε καταθλιψη για μια βδομαδα, δεν αντεχα να βλεπω τον Mozart να πεθεινει... ηταν φριχτο.


Κιμ Κι Ντούκ ε?Κοίτα να δείς που θα σε συμπαθήσω:hahaha:.Ανοιξη,χειμώνας,καλοκαίρι,φθινόπωρο και άνοιξη ,Το τόξο, Το νησί, Ολομόναχι μαζί,και πολλά ακόμη.Σήμερα θα κάτσω να δώ το Bad Guy.Όντως πολύ καλός σκηνοθέτης:wooi2:.

Έχεις δει και το Mockingbirds don't sing....άξιος!!!:hahaha::Blissfull:

Θα σου πρότεινα κι άλλες,αλλά θα βγούμε εντελώς off-topic,οπότε να προτείνω την δημιουργία σχετικού thread?
Posted Image

#41 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 27 July 2007 - 17:00

http://www.anime.gr/forums/tv-%CA%E9%ED%E7%EC%E1%F4%EF%E3%F1%DC%F6%EF%F2/1035-movies-recommendations.html παιδιά...

μπείτε, προτείνετε, συζητήστε ταινίες. μην τα κάνετε όλα αχταρμα...

#42 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 27 July 2007 - 18:43

Η ταινία δε μ' άρεσε. Σίγουρα ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη σε θέματα σκηνοθεσίας (ιδιαίτερα η κρίση της γιαγιάς αποδόθηκε φανταστικά), ηθοποιίας (η γιαγιά ήταν φανταστική), μουσικής (εννοείται) αλλά κάτι δεν πήγαινε καλά. Η ταινία ήταν μια ατέλειωτη κατηφόρα με καμία καλυτέρευση της κατάστασης των πρωταγωνιστών, κάτι που με έκανε να μείνω παγερά αδιάφορος. Είναι μια ωμή επίθεση κατά των ναρκωτικών και γενικότερα κατά του εθισμού, αλλά προσωπικά δεν περίμενα μια ταινία για να με "σώσει" και να με "διδάξει" για τις συνέπειες του εθισμού. Και αν είχε κάποιο βαθύτερο μήνυμα να δώσει όσων αφορά το κυνήγι ενός "ονείρου" και το πώς κάποιος αποφασίζει να κάνει χρήση κάποιον ουσιών για να φτάσει σ' αυτό, αυτό το μήνυμα το διέκρινα μόνο στην ιστορία της γιαγιάς. Οι υπόλοιποι έκαναν ναρκωτικά επειδή ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ να κάνουν και είχαν ΕΠΙΓΝΩΣΗ για το τι θα τους συνέβαινε. Και τέτοιους ανθρώπους δεν μπορώ να τους λυπηθώ.

#43 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 27 July 2007 - 21:21

[...] ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη σε θέματα σκηνοθεσίας (ιδιαίτερα η κρίση της γιαγιάς αποδόθηκε φανταστικά), ηθοποιίας (η γιαγιά ήταν φανταστική), [...]

x2. Και δεν θα ξεχάσω ότι εκείνη τη χρονιά η Ellen Burstyn έχασε το όσκαρ 1ου γυναικείου ρόλου από την Julia Rοberts για το Erin Brockovich. ΕΛΕΟΣ. :thumbdown:

Πάντως, η ταινία γενικά μου άρεσε, αν και κλασσικά έπεσα σε κατάθλιψη για λίγες μέρες.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#44 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 27 July 2007 - 22:27

Θα σου πρότεινα κι άλλες,αλλά θα βγούμε εντελώς off-topic,οπότε να προτείνω την δημιουργία σχετικού thread?


Οκ φτιαχτο οποτε γουσταρεις να τα λεμε εκει, εχω δει ολες τις ταινιες του Κιμ κι ντουκ, το badguy αν και πιο χαμηλης παραγωγης ειναι η αγαπημενη μου...
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#45 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 27 July 2007 - 22:33

Οκ φτιαχτο οποτε γουσταρεις να τα λεμε εκει, εχω δει ολες τις ταινιες του Κιμ κι ντουκ, το badguy αν και πιο χαμηλης παραγωγης ειναι η αγαπημενη μου...

Το παράθεσε σε link ήδη ο Spawn το αντίστοιχο θέμα που ήδη υπάρχει για γενική συζήτηση περί ταινιών...

http://www.anime.gr/forums/tv-%CA%E9%ED%E7%EC%E1%F4%EF%E3%F1%DC%F6%EF%F2/1035-movies-recommendations.html παιδιά...

μπείτε, προτείνετε, συζητήστε ταινίες. μην τα κάνετε όλα αχταρμα...

οπότε ας σταματήσει το off-topic εδώ.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image