Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Requiem For A Dream


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 21 November 2006 - 17:18

Ήθελα από καιρό να δημιουργήσω αυτό το topic...
Αυτή η ταινία είναι ξεχωριστή. Απόλυτος ρεαλισμός κ μία γροθιά στο εθισμό (αλλά κ στο στομάχι του θεατή...).
Πέρα από τα υψηλά μυνήματα που μπορεί να βρει κάποιος σε μια ταινία, το Requiem For A Dream δείχνει την καταστροφή 4 ανθρώπων. Μπροστά μας , χωρίς δεσμεύσεις. Χωρίς λύτρωση. Χωρίς διέξοδο.
Να μην κάνω spoilers αλλά το τέλος σου δίνει τόσα που δύσκολα τα αντέχεις.

Όσο για τη μουσική επένδυση, είναι απλά ότι καλύτερο έχω ακούσει σε ταινία. To main soundtrack δεν έφευγε από το μυαλό μου για μέρες.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα ''καταθέσω'' κι άλλες απόψεις μου.

Posted Image
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#2 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 21 November 2006 - 21:50

θα συμφωνήσω μαζί σου Παύλο,μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.όλη η ωμή αλήθεια περνάει από μπροστά σου μέσα σε δύο ώρες και στο τέλος σε αφήνει με ανοιχτό το στόμα,μερικές ταινίες δεν χρείαζονται happy end!!!
p.s. cronos quartet rulez!

#3 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 22 November 2006 - 00:03

μερικές ταινίες δεν χρείαζονται happy end!!!


x2.

Καταραμενο Hollywood βαρεθηκαμε τα harry endings!!
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#4 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 22 November 2006 - 00:51

Ε ο Darren Aranofsky είναι από τους σημαντικότερους σκηνοθέτες της εποχής μας,Το "π" και το "Requiem for a Dream" είναι σίγουρα απο τις καλύτερες ταινίας της τελευταίας 8ετίας.Το "Τhe "Fountain" που θα απολαύσουμε σε λίγο καιρό είναι με διαφορά η πιο πολυαναμένομενη ταινία που θέλω να δω.Νομίζω αυτά αρκούν για να εκφράσω τον θαυμασμό μου.

YΓ.Jennifer Connelly>all

#5 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 22 November 2006 - 06:25

Πραγματικά δυνατή ταινία, στα χνάρια των "trainspotting" και "clockwork orange"... a must see for everyone...:thumbup:



ΥΓ: Για το Τζενάκι, κοιτάμε attachments...:hypocrite:

Attached Files

  • Attached File  aaaa.jpg   35.77KB   35 downloads

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#6 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 22 November 2006 - 10:20

για το trainspotting θα διαφωνήσω,το σλόγκαν της ταίνιας ήταν πιο πολύ ''ζήσε την ζωή σου όπως θέλεις''.παραυτά και γαμώ της ταινίες,η σκηνή στην τουαλέτα ήταν θεική.το ''π'' 'ηταν ότι πιο εγκεφαλικό έχω δει,στο τέλος της ταίνιας είχα πονοκέφαλο:bye:

ρε συ dante έβαλες που έβαλες photo της jennifer,δεν μπορούσε να ήταν αυτή στο μπάνιο από το requiem for a dream?:heart:

επίσης ο πρωταγωνιστής της ταινίας jared leto παίζει σε ένα groupaki ''30 seconds from mars''.αμερικάνικο metal.

p.s.milla jovovich>all

#7 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 22 November 2006 - 15:42

Πραγματικά Αξέχαστες θα μου μείνουν 2 σκηνές:
Spoiler:

Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#8 Purgator

Purgator

    Daiguren Hyourinmaru

  • Members
  • 61 posts

Posted 22 November 2006 - 17:59

Μια απο της καλητερες που εχω δει... Την εχω δει 2 φορες μια περσι κ μια φετος
κ πραγματικα δεν παλευεται..
Εγω Δεν ξεχναω
Spoiler:

Posted Image

#9 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 22 November 2006 - 18:27

ρε συ dante έβαλες που έβαλες photo της jennifer,δεν μπορούσε να ήταν αυτή στο μπάνιο από το requiem for a dream?:heart:


Το forum είναι PG-13 αγορίνα...μην το κάνουμε κώλος...8D


PS: Μάρθα Βούρτση > the universe...:rofl:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#10 RiTO

RiTO

    Tactical.Leader

  • Members
  • 31 posts

Posted 22 November 2006 - 18:33

Πολυ "σοφη" ταινια.
Μπορω να πω με σιγουρια οτι εχει σωσει κοσμο..
Insanity has taken over me..
Posted Image

#11 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 posts

Posted 23 November 2006 - 01:50

Παιδιά την πρώτη φορά που την είδα έμεινα λίγο μαλα...:shock: πολύ καλή ταινία π παρουσιάζει την σκληρή πραγματικότητα με φοβερό ρεαλισμό!! όπως είπαν και οι προηγούμενοι πρεπεί να το δείτε
Posted Image

#12 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 29 November 2006 - 02:32

το ''π'' 'ηταν ότι πιο εγκεφαλικό έχω δει,στο τέλος της ταίνιας είχα πονοκέφαλο:bye:

η πλεον εμπορικη και επιτυχημενη ταινια MEMENTO τι σου προξενησε δηλαδη?εγκεφαλικο επεισοδιο?

επίσης ο πρωταγωνιστής της ταινίας jared leto παίζει σε ένα groupaki ''30 seconds from mars''.αμερικάνικο metal.

metal?wtf?emo/alternative rock παιζουν τα παιδια...

Posted Image


#13 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 November 2006 - 09:48

Αυτή την ταινία δεν την έβλεπα για καιρό επειδή νόμιζα θα τρομοκρατηθώ όταν την είδα δεν ήταν τόσο δυνατή όσο την περίμενα.. ακόμα δεν έχω δει το p ( <- fantasteite to sta ellhnika) του ιδιου σκηνοθέτη.

Το Memento με σόκαρε επειή πρώτη φορα είδα ταίνia γυρισμένη έτσι.

Τέλος.. Έχετε δει την ταινία Kids? Μήπως αν την eiaxme δει το Requiem For A Dream δεν θα μας φαινόταν τόσο extreem? η μήπως έχει να κάνει με την ηλικία που είχαμε όταν είδαμε την ταίνε? (by the way εγώ ούτε το kids έχω δει ούτε το trainspotting ακόμη)

#14 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 29 November 2006 - 11:14

η πλεον εμπορικη και επιτυχημενη ταινια MEMENTO τι σου προξενησε δηλαδη?εγκεφαλικο επεισοδιο?


Τίποτα γιατί δεν τnν έχω δει ακόμα.Θα της ρίξω μια ματιά,μου κίνησες το ενδιαφέρον!


metal?wtf?emo/alternative rock παιζουν τα παιδια...



thanks for the information,ένα-δύο κομμάτια άκουσα και δεν μου άρεσαν.<<

#15 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 29 November 2006 - 15:16

Δν νομιζω οτι τιθεται θέμα το πόσο ακραίο είναι. Υπάρχουν κ ''undergorund'' δήθεν ταινίες που δείχνουν τρελές ανωμαλίες κ στην ουσία σε κάνουν χειρότερο άνθρωπο (το αντίθετο από την τέχνη δλδ). (Pastor_Of_Muppets μας εδειξες κ εδω το καλο σου υφακι χωρις επιχειρηματα. )
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.