Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνεται στη φήμη του?


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του? (129 member(s) have cast votes)

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του?

  1. σχεδών ποτέ (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. λίγες φορές (9 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. 50/50 (33 votes [45.83%] - View)

    Percentage of vote: 45.83%

  4. συνήθως (25 votes [34.72%] - View)

    Percentage of vote: 34.72%

  5. σχεδόν πάντα (5 votes [6.94%] - View)

    Percentage of vote: 6.94%

Vote Guests cannot vote

#31 adamsbankai

adamsbankai

    MangaReader

  • Members
  • 512 posts

Posted 20 May 2009 - 16:25

Βασικα και 50/50 επειδή ειναι αναλογα με το γούστο του καθενός. πχ. εχω ακούσει τοσα και τοσα για το One Piece και εγω το θεωρω μλκ...το ξεκίνησα και έμεινα στα πρωτα 10 επεισόδια.

#32 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 20 May 2009 - 16:49

Για τα ανιμε θα έλεγα πως προτιμώ να ακούω ολοκληρωμένα σχόλια (αναλύσεις χαρακτήρων -σκηνών)και τους λόγους που είναι τόσο σπουδαίο αυτό το ανιμε παρά μονολεκτικά σχόλια του τύπου ''τέλειο'' and thats all...και μπορώ να πω ότι όσες φορές εμπιστεύτηκα τα κάλά σχόλια για ένα ανιμε από αρκετούς βέβαια δεν διαψέυτηκα...πχ monster -death note-mononoke...
Posted Image

#33 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 20 May 2009 - 17:05

απο την, μικρη, δικη μου εμπειρια...

λιγες φορες αν ειναι shounen...
50/50 αν ειναι seinen...
συνηθως αν ειναι καθε ειδους mind fuck...

:nosey:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#34 Ankaa

Ankaa

    :]

  • Members
  • 121 posts

Posted 20 May 2009 - 17:15

50/50 φυσικά ..

Death Note-->Όταν άκουσα την πλοκή δέν τρελάθηκα και μάλιστα βλέπωντας το 1ο επισόδειο δέν μου άρεσε το σκίτσο...αλλα ? μάλλον έπρεπε να ακούσω περισσότερα γιαυτο γιατι είναι το καλύτερο anime που έχω δει.
Bleach----> ενώ είναι απο τα πιό γνωστα , εμένα μου φαινετε τραγικα γελείο.
Naruto--> Δέν άκουσα τίποτα και απο κανέναν ....απλα μια μέρα μου το θύμησε μια κοπέλα και άρχισα να το βλέπω...το καλύτερο shonen μέχρι τώρα.
One Piece--->Συνέχεια άκουγα οτι είναι βαρετό το unpsofable mode και όντως γίνετε βαρετό κάποια στιγμή ... αν και που και που βλέπω κανα επισόδειο.
Higurashi No Naku Koro Ni--> Μου είπαν οτι είναι psycho και οτι δέν είναι ωραίο ...λάθος είναι απτα πιο ωραία psycho anime που υπάρχουν.

Πάνω απόλα είναι τα γούστα.

Edited by Ankaa, 20 May 2009 - 17:20.

Spoiler:

#35 olesos

olesos

    Anime/Manga Veteran

  • Members
  • 525 posts

Posted 20 May 2009 - 17:37

Βασικα και 50/50 επειδή ειναι αναλογα με το γούστο του καθενός. πχ. εχω ακούσει τοσα και τοσα για το One Piece και εγω το θεωρω μλκ...το ξεκίνησα και έμεινα στα πρωτα 10 επεισόδια.

Μα πως περιμένεις να σου αρέσει αν είδες ΜΟΝΟ 10 επεισοδια απο τα 401!!!Ούε εγω πιστευα πως είναι καλό αλλα πρέπει να δεις πολλα επεισόδια και να μπείς στη ιστορια του anime αυτο συνέβει και με το bleach τα πρώτα 15 επεισόδια δέν ηταν καλα αλλά μετα πέρνει φόρα:tensai:

MbcN7u5.png
 


#36 adamsbankai

adamsbankai

    MangaReader

  • Members
  • 512 posts

Posted 20 May 2009 - 19:13

Μα πως περιμένεις να σου αρέσει αν είδες ΜΟΝΟ 10 επεισοδια απο τα 401!!!Ούε εγω πιστευα πως είναι καλό αλλα πρέπει να δεις πολλα επεισόδια και να μπείς στη ιστορια του anime αυτο συνέβει και με το bleach τα πρώτα 15 επεισόδια δέν ηταν καλα αλλά μετα πέρνει φόρα:tensai:

Spoiler:


#37 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 21 May 2009 - 00:07

One Piece has a weak start wait till Arlong Park to judge it.
Το One Piece γίνεται ολοένα και καλύτερο(μετά το 40 κάτι τα σπάει συνεχώς) ενώ το Bleach άλλοτε τα σπάει και άλλοτε στα σπάει.

#38 tomo

tomo

    Anime Amateur

  • Members
  • 76 posts

Posted 21 May 2009 - 00:56

μάλλον 50-50 ,άλλες φορές κάποια anime μου φάνηκαν αντάξια της φήμης τους (naruto,death note)k άλλα δημοφιλή anime απλά μου φάνηκαν ανυπόφορα (toradora,gintama)οπότε μάλλον είναι τελικά θέμα προσωπικού γούστου κατά πόσο θα "κολλήσεις" με κάποια από αυτά

#39 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 May 2009 - 01:32

Συνήθως τα βρίσκω overhyped. Τα περισσότερα παρουσιάζονται από το κοινό ως εξαίρετα, καταπληκτικά, αριστουργήματα, ενώ στην πραγματικότητα είναι από μέτρια εως πολύ καλά, αλλά σίγουρα όχι εξαίρετα.


ποιο κοινο ομως, εδω ειναι το θεμα. Αν ειναι απο τους fans, τοτε δεν απορω. καλυτερα να βλεπεις χωρις προσδοκιες οτι θα σε συνεπαρει, αλλα και αν σε συνεπαρει τοτε να εχεις στο νου σου πως ο επομενος που θα το δει μπορει να μην εχει τα ιδια γουστα. Προτιμω να διαβαζω τις γνωμες του καθενος, παρα τις βαθμολογιες. Γιατι να βαθμολογεις την καθε σειρα με 90ρια, σου δινει την εντυπωση πως ειναι αριστουργημα ενω δεν ειναι ετσι.

#40 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 21 May 2009 - 09:54

ποιο κοινο ομως, εδω ειναι το θεμα. Αν ειναι απο τους fans, τοτε δεν απορω. καλυτερα να βλεπεις χωρις προσδοκιες οτι θα σε συνεπαρει, αλλα και αν σε συνεπαρει τοτε να εχεις στο νου σου πως ο επομενος που θα το δει μπορει να μην εχει τα ιδια γουστα. Προτιμω να διαβαζω τις γνωμες του καθενος, παρα τις βαθμολογιες. Γιατι να βαθμολογεις την καθε σειρα με 90ρια, σου δινει την εντυπωση πως ειναι αριστουργημα ενω δεν ειναι ετσι.

Ναι. Όμως, επειδή συνήθως διάβαζα τη γνώμη fans για τις σειρές την πατούσα κάπως έτσι. Με τον καιρο έμαθα να κοιτάζω περιλήψεις μήπως και βρω κάτι που με ενδιαφέρει.

#41 olesos

olesos

    Anime/Manga Veteran

  • Members
  • 525 posts

Posted 21 May 2009 - 10:51

Spoiler:

Spoiler:

MbcN7u5.png
 


#42 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 21 May 2009 - 10:54

Spoiler:

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη,
Spoiler:

Posted Image

#43 darkssj

darkssj

    the pacesetter

  • Members
  • 106 posts

Posted 25 May 2009 - 00:31

Τα anime που διαφημίζονται και προβάλλονται εντονότερα είναι εκείνα
που κατα κανόνα έχουν πιο εύπεπτη θεματολογία και ανταποκρίνονται
σε ευρύ κοινό όπως λ.χ είναι ο κλάδος των action / shounen. Τώρα κατα
πόσο θα αρέσει ένας συγκεκριμένος τίτλος σε κάποιον είναι καθαρά
υποκειμενικό ( περίμενα περισσότερα απο τα Saint Seiya & Ghost όπως
στην απέναντι όχθη δεν περίμενα να βρώ ενδιαφέρον τα Gantz και
Elfen Lied ).

Απο τους λόγους που ψήφισα 50 / 50

Edited by darkssj, 25 May 2009 - 00:37.

Posted Image

#44 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 25 May 2009 - 09:05

Θα συμφωνήσω με Uzumaki , Ιgore και πολλούς άλλους που έχουν παρόμοια άποψη αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματά τους :wooi2: (έχω μνήμη χρυσόψαρου ένα πράγμα...:deadga6:) και απλά θα προσθέσω ότι, κατά την ταπεινή μου πάντα αποψη, κανένα ανιμέ δεν ανταποκρίνεται στη φήμη του, γιατί αυτή διαμορφώνεται από υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά κριτήρια.
Το μόνο στο οποίο βοηθάει η φήμη ενός ανιμέ, όσον αφορά το αν θα το επιλέξουμε, είναι ότι θα μας κεντρίσει το ενδιαφέρον για να ψάξουμε και να μάθουμε για αυτό.
The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#45 Scargonar

Scargonar

    Dark Lord

  • Members
  • 110 posts

Posted 03 June 2009 - 18:27

50/50 πιστευω....
πχ ειχα ακουσει τα καλυτερα για το Elfen Lied αλλα προσωπικα εμενα δεν με αγγιξε...
μου αρεσε δεν λεω....αλλα ως εκει. τιποτα το ιδιαιτερο
There's only one certainty in life. A strong man stands above and conquers all...