Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνεται στη φήμη του?


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του? (129 member(s) have cast votes)

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του?

  1. σχεδών ποτέ (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. λίγες φορές (9 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. 50/50 (33 votes [45.83%] - View)

    Percentage of vote: 45.83%

  4. συνήθως (25 votes [34.72%] - View)

    Percentage of vote: 34.72%

  5. σχεδόν πάντα (5 votes [6.94%] - View)

    Percentage of vote: 6.94%

Vote Guests cannot vote

#16 Daf_Chan

Daf_Chan

    Fumoffu!

  • Members
  • 63 posts

Posted 02 September 2008 - 23:04

50/50..βασικά είναι σχετικό το τι είναι ωραίο και τι όχι για τον καθένα.Πάντως συνήθως μ αρέσουν τα πιο "γνωστά" anime..:riiight:
Posted Image Konata rulez.:hero:

#17 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 02 September 2008 - 23:10

Συνηθως,λεω εγω...

Παντα βλεπω και προτεινω καποιον να δει τουλαχιστον τα πρωτα 5-10 επεισοδια μιας σειρας για να ναι σιγουρος..^^

#18 Yu_Kanda

Yu_Kanda

    Live and die by the sword

  • Members
  • 309 posts

Posted 02 September 2008 - 23:18

50/50 Διοτι κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα γουστου για το καθε ανιμε και ανιμε που εχω ακουσει τα καλυτερα λογια δεν ηταν του στυλ μου η απλα δεν μου αρεσαν και τα αφησα στη μεση..Προχειρο παραδειγμα εχω το NGE το οποιο μου φανηκε πραγματικα βαρετο:stubborn: και το αφησα στο 8 επισοδειο
Posted Image

#19 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 02 September 2008 - 23:20

Πολύ 50-50 και πολύ ανάλογα το γούστο το καθενός.

Για παράδειγμα εμένα δε με ξετρελαίνει κανένα απ'τα εξής κι ας έχει γίνει τεράστιος ντόρος γύρω τους :
Haruhi, Elfen Lied, Fma, Code Geass, TTGL, Naruto, Bleach, One piece, Dragonball.
Όλα overrated τα θεωρώ αυτά και τρομερά ρηχά-παιδικά για το γούστο μου, αν και η αλήθεια είναι πως βλεπόνται τα περισσότερα και είναι ίσως above average.
Αλλά σε καμιά περίπτωση masterpieces που κάνουν όλοι σαν τρελοί έλεος.

Απ'την άλλη υπάρχουν και anime που έχει γίνει τεράστιος ντόρος και όντως αξίζουν να τα δεις τουλάχιστον μια φορά όπως :

Monster, Miyazaki movies, 12kingdoms, guardian of the sacred spirit, mushishi, gits, gankutsuou, death note, ergo proxy, gto, kaiba, berserk (κυρίως το manga) και πολλά άλλα ίσως αν κάτσω να σκεφτώ.

Η αλήθεια είναι πως ο καθένας ανάλογα με το γούστο που έχει, πρέπει να το ψάχνει λίγο παραπάνω πριν δει κάτι, είτε με reviews και γνώμες στο νετ, είτε ρωτώντας άτομα με παρόμοιο γούστο.
Πάντως εντελώς τυχαίο, οπότε χωρίς ψάξιμο δε βγαίνει άκρη αυτή την άποψη έχω.

Και συμφωνώ με L, πως δε γίνεται να κρίνεις απο λίγα επεισόδια.
Για παράδειγμα στο Gankutsuou και στο Texhnolyze ειδικά η αρχή είναι πολύ δύσκολη όπως και στο Kaiba αν δεν έχεις συνηθίσει το σχέδιο.
Μετά ξεφεύγουν όμως τελείως σαν anime.

Edited by Radagast, 03 September 2008 - 00:04.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#20 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 02 September 2008 - 23:32

Η φήμη υπάρχει για δύο λόγους. Για να ξέρεις τι να ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΪΔΕΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΕΙΣ και για να ξοδεύουν χιλιάδες dollars σε προώθηση οι εταιρίες παραγωγής προσπαθώντας να μας πείσουνε ότι η τελευταία τους μετριότητα αξίζει.

#21 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 September 2008 - 23:49

Προχειρο παραδειγμα εχω το NGE το οποιο μου φανηκε πραγματικα βαρετο:stubborn: και το αφησα στο 8 επισοδειο

Καλά ρε ιερόσυλε, το παράτησες ΑΚΡΙΒΩΣ στο επεισόδιο όπου ξεκινά το ενδιαφέρον; :hahaha:

[...] Απ'την άλλη υπάρχουν και anime που έχει γίνει τεράστιος ντόρος και όντως αξίζουν όπως :

Monster, Miyazaki movies, 12kingdoms, guardian of the sacred spirit, mushishi, gits, gankutsuou, death note, ergo proxy, gto, kaiba, berserk (κυρίως το manga) και πολλά άλλα ίσως αν κάτσω να σκεφτώ. [...]

( ' ')

(' ' )

... που είναι ο ντόρος για το Kaiba; Οι περισσότεροι το αποκαλούν gay. >.>

Anyway, δεν με απασχολεί το αν μια σειρά αξίζει το hype της. Περισσότερο με απασχολεί το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή, το πόσα και ποια anime που βρίσκονται στην αφάνεια αξίζουν πολύ περισσότερο promotion. Στο hype μπορείς να κλείσεις τα αυτιά σου. Τα άγνωστα anime όμως δεν τα βρίσκεις παρά μόνο με πολύ κόπο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#22 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 03 September 2008 - 00:01

... που είναι ο ντόρος για το Kaiba; Οι περισσότεροι το αποκαλούν gay. >.>

Χμμμ ναι είναι dementia κιόλας κατά κάποιο τρόπο κι ίσως να μην έπρεπε να το αναφέρω, παρόλα αυτά απ'τα φετινά anime έχει γίνει αρκετός ντόρος πιστεύω γι'αυτό, και φαίνεται κιόλας κι απ'τα ratings του που έχει στο νετ. Θέμα χρόνου είναι οπότε για να το μάθουν όλοι. Αν και πράγματι δεν είναι για τα γούστα ολονών το συγκεκριμένο. Κάποιοι δεν αντέχουν το surreal/παιδικό/weird σχέδιό του.

Anyway, δεν με απασχολεί το αν μια σειρά αξίζει το hype της. Περισσότερο με απασχολεί το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή, το πόσα και ποια anime που βρίσκονται στην αφάνεια αξίζουν πολύ περισσότερο promotion. Στο hype μπορείς να κλείσεις τα αυτιά σου. Τα άγνωστα anime όμως δεν τα βρίσκεις παρά μόνο με πολύ κόπο.

Ναι έχεις δίκιο φυσικά, γι'αυτό και είπα και στο post μου πως γενικά "το αντικείμενο" θέλει πάρα πολύ ψάξιμο, μεράκι και κόπο, αλλιώς είτε χάνεις τα πραγματικά καλά anime, είτε βλέπεις την μια πατάτα μετά την άλλη και αναρωτιέσαι στο τέλος γιατί έπεσε τόσο το επίπεδο του γούστου σου.

Anime πάντα θα υπάρχουν καλά, αρκεί να έχεις όρεξη να τα ψάξεις να τα βρεις αυτό είναι το συμπέρασμα. Πάντως οι "φήμες" δε θα έλεγα πως βοηθάνε ιδιαίτερα.

PS : Για παράδειγμα αναρωτιέμαι πόσοι πραγματικά έχουν εντοπίσει και έχουν δει τα "Hi no tori" (the phoenix) που είναι πραγματικά διαμάντια. (3ovas & 1series, ψάχνω και το movie του 78' αλλά μάταια). (μέχρι και οι ψήφοι στο anidb είναι ελάχιστοι αν είναι δυνατόν)

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#23 Pindrops

Pindrops

    tiny silver hammers

  • Members
  • 41 posts

Posted 03 September 2008 - 01:44

Καταρχάς, μια φήμη μπορεί να είναι καλή αλλά και κακή.
Όπως φάνηκε από τα ποστ σε αυτό το θέμα, ακόμα και οι φήμες μπορείνα μην είανι κάτι ενιαίο. Εξαρτάται που ψάχνεις και από ποιους αντλείς πληροφορίες και συζητάς. Θεωρώ ότι αν έχεις κάποια άτομα ή ένα χώρο στο μυαλό σου που να εμπιστεύεσαι και να καταλαβαίνεις αυτά που εννούν, ότι πέφτεις μέσα.
Επίσης, η φήμη αν το ψάξεις κανείς καλά δεν είναι απλά "καλό" ή "κακό", αλλά ένα σύνολο από χαρακτηρισμούς πιο συγκεκριμένους. Σε αυτό το thread και γενικά παντού σχεδόν δε θα βρεις μια ενιαία άποψη για το Dragonball στο αν είναι καλό ή κακό. Παρόλα αυτά δε θα δεις κάποιον τυπά να βγει και να πει::dazed: "ψαγμένο", ή "ψυχολογικό", "έκλαψα". Είναι κάτι συγκεκριμένο και το ξέρουν όλοι πάνω κάτω.
Το λέω χοντρικά.

Το θέμα είναι και συμφωνώ με τον Κεννυ πως μερικά μένουν στην αφάνεια και δεν έχουν καν φήμη..
Posted Image
How do you like my swimming?:chigau:

#24 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 03 September 2008 - 08:49

Λογικά, για να υπάρχει τόσο hype για μια σειρά δε θα είναι και τελείως για τα σκουπίδια. Οπότε απλά τα βλέπω κι αν μου αρέσουν τα συνεχίζω ως το τέλος. Κι αν δεν προσφέρουν κάτι, τουλάχιστον βλέπονται (τα περισσότερα) πολύ ευχάριστα.

15fkk04.jpg


#25 Dark_Venus

Dark_Venus

    Error 404

  • Members
  • 161 posts

Posted 03 September 2008 - 13:52

Βασικα θα πω 50-50,γιατι ειναι κατι το υποκειμενικο.Μπορει σ αυτον που στο πρότεινε να αρεσε σε σενα ομως να μην αρεσει καθόλου........ολα ειναι σχετικα νομιζω.....

#26 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 04 September 2008 - 23:28

Με μια προχειρη στατιστικη αναλυση, μαλλον 50-50. Πχ ακουγα τελεια λογια για Death Note και Code Geass, το πρωτο ειναι πια το αγαπημενο μου, το δευτερο μου φανηκε απλα καλουτσικο (θα ελεγα μετριο αν δεν ειχα διαβασει ενα ποστ της Maya-chan). Ακουγα οτι ειναι πολυ αστειες καφριλες τα Azumanga Daioh και FLCL, το πρωτο επιβεβαιωθηκε, το δευτερο το θεωρησα πατατα. Ολα ειναι θεμα γουστου τελικα, ακομα και αν κατι ακουγεται απο παντου οτι ειναι καλο, μπορει σε μερικους να μην αρεσει.
Posted Image

#27 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 02 December 2008 - 18:10

Νομιζω οτι ανταποκρινονται γυρο στο 70%.....πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο που καποια ανιμε ειναι πολλυ γνωστα...αρα αυτο συμβαδιζει και με την πλοκη του.Απο την αλλη πλευρα ομωσ ειναι και διαφορετικα τα γουστα,εμενα δεν μου αρεσουν τα ρομαντικα,ασ πουμε το Love hina,αλλα σε ενα ατομο που βλεπει τετοιου ειδουσ ανιμε μπορει να το θεωρει κορυφη,και να μου το προτεινει..αλλα αυτο εξαρταται παλι με τα γουστα
Posted Image

#28 Vizard_Ioannis

Vizard_Ioannis

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 20 May 2009 - 12:28

με βαση οσα εχω δει εγω βρισκομαι στο σχεδον παντα..!

#29 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 20 May 2009 - 14:07

Οντως η διαφημιση επηρεαζει....
Παρτε παραδειγμα το bleach, ειναι μετριο anime αλλα ειναι απο τα πιο δημοφιλη.
Η την ταινια dragonball evolutio, ηταν πατατα αλλα εκανε παρα πολλες πωλησεις,


#30 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 20 May 2009 - 15:33

Συνήθως τα βρίσκω overhyped. Τα περισσότερα παρουσιάζονται από το κοινό ως εξαίρετα, καταπληκτικά, αριστουργήματα, ενώ στην πραγματικότητα είναι από μέτρια εως πολύ καλά, αλλά σίγουρα όχι εξαίρετα.