Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνεται στη φήμη του?


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του? (129 member(s) have cast votes)

Πόσο συχνά ένα anime ανταποκρίνετε στη φήμη του?

  1. σχεδών ποτέ (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. λίγες φορές (9 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. 50/50 (33 votes [45.83%] - View)

    Percentage of vote: 45.83%

  4. συνήθως (25 votes [34.72%] - View)

    Percentage of vote: 34.72%

  5. σχεδόν πάντα (5 votes [6.94%] - View)

    Percentage of vote: 6.94%

Vote Guests cannot vote

#1 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 November 2006 - 16:20

Εγώ είμαι στο 50/50
Το καλο με τα πολύκροτα ανιμε είναι οτι σχεδών ποτέ δεν είναι αίσχη ;)
Posted Image


#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 November 2006 - 18:34

Όντως, τα anime που πολυδιαφημίζονται, δεν είναι τα αριστουργήματα που λένε όλοι, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι και σαβούρες

E5VV38U.jpg


#3 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 10 November 2006 - 18:46

εγω ειμαι της αποψης οτι μια σειρα φαινεται αν ειναι καλη απο το πρωτο αντε το πολυ δευτερο επισοδειο.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#4 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 November 2006 - 18:58

εγω ειμαι της αποψης οτι μια σειρα φαινεται αν ειναι καλη απο το πρωτο αντε το πολυ δευτερο επισοδειο.

Aύτο είναι μεγάλη παγίδα που αδικεί πολλες σειρές
Πάρε για παράδειγμα Narutaru ή Μai HiME αν δεν ξέρεις περί τινος πρόκειτε είναι πολύ ευκολο να τις παρατίσεις απο την αρχη και δέν το αξίζουν...
Posted Image


#5 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 10 November 2006 - 19:03

εγω ειμαι της αποψης οτι μια σειρα φαινεται αν ειναι καλη απο το πρωτο αντε το πολυ δευτερο επισοδειο.


Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή. Αλλά αν ήταν έτσι δεν θα είχα δει ούτε το Fullmetal Alchmist, ούτε το Wolf's Rain, ούτε το Gungrave, ούτε πολλά άλλα

E5VV38U.jpg


#6 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 10 November 2006 - 20:01

Για να μη μιλήσουμε για Suzumiya Haruhi no Yuuutsu :hehe:

Πάντως αυτό που λες είναι γενικά υπερβολικό, καθώς ακόμα και το One Piece που σου αρέσει προφανώς τι το εξαιρετικό έδειξε στο 1ο συγκεκριμένα επεισόδιο? :huh:
1

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 November 2006 - 20:12

και εγώ συμφωνώ πως δεν πρέπει να κρίνεται κάτι από τα πρώτα επεισόδια, αλλά ανιμε όπως Bottle Fairy και Kokoro Library δοκίμασαν την υπομονή μου και τα παράτησα. Αν τα αντέξετε και τα δείτε όλα σας παραδέχομαι.

#8 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 November 2006 - 20:15

Συνήθως αμα δεν τελειώσει μια σειρά, δεν μπορώ να έχω άποψη...βλέπεις οι ζουρλοί οι Ιάπωνες έχουν και μανία με τις εκπλήξεις....(SURPRISE!!...μετά απο 25 επεισόδια ο πρωταγωνιστής...πεθαίνει).... :pinch:

Το να σου βγεί εντελώς μάπα ένα hyped anime, είναι αρκούντως δύσκολο τηρουμένων των αναλογιών...πάντως, πολλά "διαμάντια" μου βγήκαν "μέτριοτητες". (Απο την άλλη βέβαια έχω και περίεργα γούστα οπότε Οk)...:happy2:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#9 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 10 November 2006 - 21:16

και εγώ συμφωνώ πως δεν πρέπει να κρίνεται κάτι από τα πρώτα επεισόδια, αλλά ανιμε όπως Bottle Fairy και Kokoro Library δοκίμασαν την υπομονή μου και τα παράτησα. Αν τα αντέξετε και τα δείτε όλα σας παραδέχομαι.

True
Δε θές και πολύ για να καταλάβεις τι καπνο φουμάρουν anime οπώς το Azumanga η το Excel saga και να δράσεις ανάλογα :happy2:
Posted Image


#10 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 10 November 2006 - 21:21

Εννουσα πως πιστευω πως μπορεις να καταλαβεις την φιλοσοφια και το "στυσιμο" μιας σειρας απο τα 2 πρωτα επισοδεια (δηλαδη ξερεις σε πια πλαισια θα κινηθει για τα επομενα 25-1000 επισοδια.γουστα ειναι αυτα)
Επισης δεν εχω ολο τον χρονο του κοσμου (οπως ο satou-kun στο "welcome to NHK") για να παρακολουθω οποια σειρα πεφτει στα χερια μου.
Με αυτο το σκεπτικο παρακολουθησα και παρακολουθω πρωτιστως onepiece,dragonball,naruto,bleach και μετα samurai7,basilisk,welcome to nhk,black lagoon,gintama,samurai champloo,blood trinity,fate stay night,speed grapher,tonagura,golden boy,flcl,he is my master,i my me stawberry eggs (και μερικα αλλα που δε θυμαμαι τωρα) και δεν εχω μετανοιωσει πως εχασα τον χρονο μου για κανενα. (sorry για την εκθεση που εγραψα αλλα αυτα ηθελα να πω)
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#11 picollomaster

picollomaster

    Starting...

  • Members
  • 24 posts

Posted 11 November 2006 - 14:13

Τις περισσοτερες φορες τιτλοι με πολυ καλες κριτικες μου αρεσουν αν και υπηρξαν εξαιρεσεις για παραδειγμα Gundam Seed + Gimi Ga Nozomou Eien (μου ηρθαν πρωτα στο μυαλο) τα οποια δεν μου αρεσαν.
Το αντιστροφο (το οποιο στο χωρο μας, δεν ειναι τοσο πολυ ανιμε τα οποια εχουν παρει κακες κριτικες αλλα μαλλον ειναι αγνωστα) αντιθετως ειναι καπου στο 60/40. Αρκετες φορες μια σειρα η οποια ειναι αγνωστη μου αρεσε πχ El Hazard The Magnificent World το οποιο ακομα και τωρα παραμενει αγνωστο ή το Shekai no Mosnhou το οποιο 4 χρονια πριν οταν το ειδα (και δεν ειχε προβληθει ακομα απο τα αμερικανικα δικτυα) δε το ηξερε ουτε η μανα του...

#12 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 13 November 2006 - 23:57

Δεν ξερω ρε παιδες τη να πω γιατι σηνιθος τα anime που βλεπο δεν καθομαι να ψαξω κρητικες η βαθμολογιες αν ακουσω οτι κατι λεει θα το δω αλλα και να μην ξερω τιποτα για αυτο παλι θα το δω και αν μαρεσει θα το σηνεχισω,αλλα οντως μια σηρα δεν μπορουμε να την κρινουμε απο τα πρωτα επισοδεια ειδικα αν ειναι διαφορετικη απο οτι εχουμε σηνιθειση π.χ οταν πρωτο ειδα το gankutsuou το πρωτο επισοδειο δεν μου εκανε εντηποσει ητανε και διαφορετικο το στιλη του ος προς τον σχεδιασμο αλλα μετα το 3 επισοδειο μου αρεσε παρα πολυ.

#13 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 15 November 2006 - 12:38

Πιστεύω πως είναι λίγες οι φορές.. διότι εξαρτάται απο πολλά.. σκηνοθέτη.. Studio.. Απλά είναι θέμα εμπιστοσύνης του κοινού προς τον Καλλλιτέχνη αν μιλάμε για κάποια κορυφαία παραγωγή.. Η τον έμπορο που κάνει την δουλειά μόνο για φράγκα παρά για ψυχαγωγία..

Αυτά τα πράγματα τα κρίνει μόνο το κοινό και οι fan των γραφικών τεχνών..
Κ επειδή μιλάμε για ολόκληρο κύκλωμα παίζει και πολύ ρόλο η μουσική και τα audio effects πέρα απο τα άλλα..

Οπότε στην ουσία την φήμη την φτιάχνουμε εμείς..
;)

Επίσης είναι αυτό που λέει και ο Uzumaki είναι θέμα γούστου.. :happy2:
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#14 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 15 November 2006 - 14:56

Η φήμη για μένα είναι το τελευταίο πράγμα που θα κοιτάξω!! Κι αυτό γιατί πολύ απλά συμφωνώ μ' αυτο που είπε ο Igore πιο πάνω... "τη φήμη τη φτιάχνουμε εμείς"!
Επίσης τα δικά μου γούστα πολλές φορές εντοπίζονται σε σειρές που δεν είναι και τόσο γνωστές, οπότε... ;)

Posted Image



#15 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 15 November 2006 - 17:08

Η φήμη δεν σημαίνει και πολλά για το ποιο anime θα δω. Απλά το βλέπω κι αν μου αρέσει το συνεχίζω!
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τα anime που στέκονται άξια στη φήμη τους δεν είναι και λίγα. Σε ένα μεγάλο ποσοστό το anime κρίνεται σωστά από το κοινό. Πάντως παιζει και θέμα αντικειμενικής κρίσης, πιστεύω.
Κι εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τον Igore. Η φήμη του anime φτιάχνεται από το κοινό του. Εμάς.