Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η αρχή του κακού...


  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 01 November 2006 - 16:55

Όλοι μας, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς, βλέπαμε σαν παιδάκια που ήμασταν anime στην TV κι αρχίσαμε να τ' αποδεχόμαστε και να τ' αγαπάμε, αλλά... Όλα αυτά ήταν ασυνείδητα και απλά γιατί θέλαμε να βλέπουμε "παιδικά". Το μικρόβιο, όμως, το κολλήσαμε σα μεγαλώσαμε! Λοιπόν, αυτό που ρωτώ είναι, πως φτάσατε να είστε animάδες???? Ποια ήταν η "αρχή του κακού"???

Posted Image



#2 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 01 November 2006 - 17:37

Nα σου πώ την αληθεια δεν έχω σταματίσει να βλέπω παιδικά :happy2:
Απλώς καποια στιγμη πριν 6 χρόνια έμαθα τι είναι anime μεσο του dragonball Z και παράλληλα έμαθα και ένα αλλο διάσημο anime με το όνομα NGE.
Τελικα κατεύασα και είδα NGE σε κάτι τρισελεηνά και τρισάθλια encodes μεσώ kazaa με τη 56κ σύνδεση.
Και χαρις σε αυτο εφτάσα τώρα να είμαι ενας περήφανος anime sucker :clap:
Posted Image


#3 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 01 November 2006 - 17:53

Νομιζω μπορω να δηλωσω χωρις κανεναν ενδοιασμο οτι το μικροβιο το κολλησα απο τον Cubicle...:twisted:
Στην αρχη δεν ειχα τοσο καλη γνωμη για τα anime αλλα αργοτερα αλλαξε η αποψη μου, ως που ειδα την πρωτη μου σειρα!
[spoiler:a6b5892cac]και υστερα και τη δευτερη, και την τριτη, και την τεταρτη, και και και..... :bleh: [/spoiler:a6b5892cac]
Posted Image

#4 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 01 November 2006 - 18:01

Thanks Despic! Let the love flow around.

Εγώ ήξερα τι είναι τα άνιμε αλλά δεν είχα δει ποτέ. Είχα μεγάλο ενδιαφέρον να δω απο πρώτο χερί ένα fansub οπότε είχα ρωτήσει σε ένα forum για καμιά καλή σειρά για starters. Μου πρότειναν το Tenshi na Konamaiki, μετά γνώρισα τον Blademaster_X (φυσικά ο CommanderSP με βοήθησε και αυτός πολύ) and the rest is history! ^^,
Posted Image

#5 kami

kami

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 01 November 2006 - 18:30

η αρχη του κακου ηταν οι μαχες του dragonball :dwarf: .
ηταν κατι το διαφορετικο απο τα υπολοιπα κινουμε σχεδια που εβλεπα...και με την βοηθεια ενος φιλου που ειχε isdn το ψαξαμε λιγο και κολησαμε...
For things to change You have to change

#6 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 01 November 2006 - 18:34

Το πρωτο anime που ειδα ηταν το ghost in the sell απο ενα φιλο μου και εμεινα μ@#$%^&.
Μετα ακολουθησαν τα Akira, NGE.
Απο εκει και μετα η συνεχεια ειναι οπως ολων μας...
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#7 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 01 November 2006 - 20:05

Εγώ το μικρόβιο το κόλλησα όταν μια μέρα που έκανα zapping στην TV πέτυχα το Gundam Wing αλλά είδα πολύ λίγα eps λόγο του ότι τα έβαζαν πάρα πολύ νωρίς το πρωί. Λίγους μήνες αργότερα (όταν έβαλα ADSL) έψαξα στο Net για Gundam και βρήκα την σειρά Gundam Seed και άρχησα να κατεβάζω. Αλλά η αρχή ήταν ομαλή το κακό ξεκίνησε όταν συμμετείχα για πρώτη φορά σε αλυσίδα του ADN(περίπου 6 μήνες αργότερα) και πήρα πολλά DVD. ¶ρχισα να βλέπω σαν τρελός(όπως λέει και ο Dante βουρ στον πατσά)

#8 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 01 November 2006 - 21:53

Τελικα κατεύασα και είδα NGE σε κάτι τρισελεηνά και τρισάθλια encodes μεσώ kazaa με τη 56κ σύνδεση.
Και χαρις σε αυτο εφτάσα τώρα να είμαι ενας περήφανος anime sucker :clap:

Ε τι να πω!!!! :respect: Φίλε είσαι άξιος επαίνου για την υπομονή σου...!!
Εγώ κόλλησα όταν πρωτομπήκα στο dragonball.gr και έμαθα τι είναι anime και ότι το dbz είναι anime....

#9 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 01 November 2006 - 23:28

Όπως όλοι μας και εγώ παλαιότερα έβλεπα παιδικά στην ελληνικά τηλεόραση και φυσικά ήμουν πορωμένος με το dragonball.Οπότε χάρις στο dragonball.gr έμαθα τι είναι anime,manga κτλ.Αλλά αυτό που με κράτησε στα anime είναι ο σχεδιασμός.Μου αρέσει υπερβολικά όταν κάτι είναι καλοσχεδιασμένο και με λεπτομέρεια και αυτό το στυλ των anime και των manga είναι το αγαπημένο μου(όχι όπως τα αμερικάνικα που είναι χοντροκομμένα χωρίς καμια λεπτομέρεια :mad2: ) Επείσης κάτι ακόμα είναι ότι δεν μου αρέσει κάτι να το αρχίζω και ποτέ να μην το τελείώνω,να μην μαθαίνω το τέλος.¨Ετσι επειδή δεν μπορούσα να περιμένω να τελειώσουν οι διάφορες anime σειρές από την ελληνική τηλεόραση άρχισα στις αναζητήσεις των διάφορων αυτών σειρών(onepiece,dragonball) :happy2: Βέβαια πρέπει να ευχαριστούμε όλοι τον CommanderSP ο οποίος είχε αυτή την φαεινή ιδέα για την ελεύθερη διακίνησει και χάρις σε αυτόν πολλά άτομα(και εγώ) μπορούν άνετα να λαμβάνουν anime χωρίς παραπάνω χρέωση.(goux...oneiro...goux) :greece: :kakashithumbup:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#10 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 02 November 2006 - 01:44

Lyra πολή καλή ιδέα για topic! Σαν παιδί κι εγώ, έλιωνα μπροστά ατην τηλεόραση χαζεύοντας τα διάφορα παιδικά προγράμματα. Μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον οι περιπέτειες του Kabamaru, αργότερα κόλλησα με το Dragonball (η αιτία που κόλλησα το μικρόβιο των anιme, μα στην ουσία δεν ήξερα πώς λεγόταν η "ασθένεια" αυτή ;) ), ακολούθησαν τα Yu-gi-oh! και το One Piece.
Όμως άρχισα να ασχολούμαι με το τι εστί anime από τότε που είδα για πρώτη φορά Naruto και κυριολεκτικά κόλλησα!
Τέλος, ήρθε και η γνωριμία μου με τον CuBiCle και να μαι! Τώρα πια δεν γίνομαι καλά με τίποτα!

#11 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 02 November 2006 - 01:49

Τέλος, ήρθε και η γνωριμία μου με τον CuBiCle και να μαι!

Ναι ναι, αυτος φταιει για ολα...!
Just kidding Cubi, lure more victims into our society... :happy2:
Posted Image

#12 Narita-L-Saru

Narita-L-Saru

    Πανμεγιστος blogger

  • Members
  • 27 posts

Posted 02 November 2006 - 08:01

απ'οτι καταλαβα δεν εννοεις lyra να αναφερουμε τα παλια kabamaru,plawres sanshiro e.t.c....
ωστοσο εμενα μου εκδηλωθηκε προσφατα με την αποκτηση dsl και την αναζητηση του plawres--->animeclipse

παρ'ολα αυτα ειχε αρχιζει να επωαζει μεσα μου το animeμικροβιο (να υποτροπιαζει δλδ) μετα απο princess mononoke το 2002

#13 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 02 November 2006 - 21:08

το τι σημαινει anime το εμαθα απο το dragonball
αλλα με την "candy" περιμενα για πρωτη φορα το επομενο επισοδειο με αγωνια (kabamaru,plawress,captain harlock και robotech που προβαλονταν εκεινη την εποχη τα εβλεπα οποτε τυχενε)
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 November 2006 - 00:07

Μου πρότειναν το Tenshi na Konamaiki, μετά γνώρισα τον Blademaster_X


και μετά [τον blade] το τέλος του κόσμου :P

Thundersub - Kabamaru - Robotech, βέβαια κάποια στιγμή έμαθα τι ήταν αυτά και όποτε έβρισκα τίποτα έβλεπα [black jack movie σε vhs {όχι από silver star}, είχα πάθει σοκ :P ]
rsrGbGx.gif

#15 LeeoN

LeeoN

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 05 November 2006 - 01:29

εγώ πέρασα σχεδόν απο όλα τα anime της ελληνικής τηλεόρασης. Αναλυτικα: Plowres sanshiro, Kabamaru, Captain harloc, Saber Riders, Getta Robo, Candy Candy (μην γελάτε με την ξαδέρφη μου το έβλεπα) Jura tripper, Forbidden garden (δέν ξέρω αν το λέγαν έτσι. το κορίτσι νομίζω το έλεγαν shandybell) Lensman, Dragonball, Tarro ο γιός της δράκενας, Area 88, robotech.
ΚΑΙ τωρα μερικά που δέν ξέρω το όνομα τους.
τα περιγράφω και τα βρίσκετε!

στο τοτε NEW channel ένα ψιλοδραματικό με ένα αγόρι που έχασε τους scientists γονείς τους απο μία περίεργη έκρηξη και μετακομίζει στον θείο του σε ένα αστεροσκοπείο που γνωρίζει μια μυστηριωδη κοπέλα... (Δέν φτάνω στα επίπεδα του spoiler αλλα το έχω δεί όλο το anime)

Στο J's tv Με ένα κορίτσι που μαζί με τους γονείς της διατηρούσαν ενα pet shop sto τοκυο. Φέυγοντας οι γονείς της την αφήνουν μόνη της να προσέχει το pet shop αλλα μαθαίνει απο τις ειδήσεις το κορίτσι οτι το αεροπλάνο που επέβαιναν οι γονείς τής χάθηκε στην thaiti Και έτσι, με το μικρό αεροπλανάκι της και την ιδιότητα της να μεταμορφώνεται σε ενήληκη, ξεκινάει να τους βρει.

Στο J's tv πάλι, Ενα διαστημικό δράμα με μία πριγκίπισσα του πλανήτη illuminus που έρχεται αντιμέτωπη με την αρπαγή των κατοίκων του πλανήτη της. (απο εκεί πρέπει να εμπνέυστηκαν οι daft punk τα Videoclip τους με τα anime)

ε μετα....δέν ήθελα και πολύ να δώ naruto και να γίνει η animemania μόνιμος κάτοικος... :P
Oh Sh*T.... i mean... mama mia.......
Posted Image
The revolution is near....