Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 1 votes

Kaguya-sama wa Kokurasetai: Tensai-tachi no Ren`ai Zunousen

romance Comedy

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 28 January 2019 - 21:08

Kaguya-sama wa Kokurasetai

~ Tensai-tachi no Ren`ai Zunousen ~


0hxfA2z.jpg


Kaguya-sama

Love Is War


Anidb - MAL - ANN


From a good family? Check! A good personality? Check!
Shuchiin Academy is where all these elite students with bright futures flock to.
As the two leaders of the student council, Kaguya Shinomiya and Miyuki Shirogane have supposedly fallen in love…
But after almost half a year, nothing has happened!?
They both have too much pride and can’t be honest.
Things have gotten troublesome, and they are now caught in a war of "How to get the other to confess their love first."

The fun part of romance is playing the game!
This is a whole new romantic comedy, following an outbreak of cunning warfare between two elite students in love.



Η συνταγή είναι απλή: Δύο πρωταγωνιστές που θέλει ο ένας τον άλλον αλλά λόγο της θέσης τους είναι πολύ περήφανοι για να το παραδεχτούν, παίζουν mini mind games ώστε να ΜΗΝ εξομολογηθούν το πως νιώθουν. Η σειρά βασίζεται στο ομώνυμο manga.
 

Spoiler: Trailers

phmava.php

#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 28 January 2019 - 21:30

Δεν συνηθίζω να βλέπω τέτοιες σειρές αλλά είπα να την δοκιμάσω και φαίνεται διασκεδαστική μέχρι στιγμής.

Spoiler: Episode 3

phmava.php

#3 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 10 February 2019 - 21:25

Η σειρά μου αρέσει όλο και περισσότερο. Βέβαια τίθεται το θέμα του πως θα καταλήξει, αλλά προς το παρών είναι πολύ διασκεδαστική!
 

Spoiler: 5ο επεισόδιο


phmava.php

#4 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 March 2019 - 19:59

Το λατρεύω. Έχω δει μέχρι το όγδοο επεισόδιο και απόψε σκοπεύω να δω μέχρι το δέκατο. Το χιούμορ του είναι φοβερό και δεν βαριέμαι λεπτό. Έχω πολλές αγαπημένες σκηνές, ειδικά από τα τελευταία επεισόδια.

Spoiler:


Η Chika ειναι φοβερή. How cute.
Το απολαμβάνω τρομερά. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο με διασκεδάζει τα βραδάκια ανάμεσα στις 11 και 12 πριν πάω να κοιμηθώ. Πραγματικά το καλύτερο pill.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 24 March 2019 - 21:45

Είναι αλήθεια, η σειρά είναι πραγματικά πολύ καλή. Το μόνο κακό είναι ότι τελειώνει την άλλη βδομάδα.

Είναι romantic comedy done right. Η σειρά έχει μια αίσθηση φρεσκάδας που δεν την συναντάς εύκολα και κάθε επεισόδιο νιώθεις ότι προσφέρει και δεν είναι απλώς επαναλαμβανομενα tropes.

Highly recommended και ίσως είναι η σειρά της χρονιάς.
phmava.php

#6 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 March 2019 - 14:42

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι την Κυριακή. Όταν επιτέλους βγει και το δω, απλά θα πιάσω το μάνγκα επιτόπου.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 31 March 2019 - 10:30

ΔΟΥΒΛΕ ΠΟΣΤ ΕΝΔ Ι ΔΟΝΤ ΨΑΡΕ.

Ήταν υπέροχο. Όλο το άνιμε. Είδα χθες, με το που εμαθα ότι βγήκε, το δωδέκατο επεισόδιο.

Spoiler:


Με λίγα λόγια, ένα άνιμε από το οποίο δεν περίμενα πολλά, αλλά κατέληξα να ζητάω κι άλλα. Εξαιρετικό.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#8 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 01 April 2019 - 01:02

Είδα κι εγώ το 12. Τι να πω, θα μου κακοφανεί που δεν θα έχει επεισόδιο την επόμενη βδομάδα.
 

Με λίγα λόγια, ένα άνιμε από το οποίο δεν περίμενα πολλά, αλλά κατέληξα να ζητάω κι άλλα. Εξαιρετικό.


Αυτό ακριβώς. Η σειρά ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Δεν ξέρω αν θα διαβάσω το manga ακόμα, ίσως θα περιμένω μήπως ανακοινωθεί κάποια στιγμή δεύτερη season... Αλλά θα δούμε.
phmava.php

#9 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 08 April 2019 - 20:16

Εντάξει. Απλά εντάξει.

Έφτασα up to date με το μάνγκα. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο υπέροχο είναι και ποσο υποχρεωμένοι είναι να φτιάξουν μια δεύτερη σεζόν που θα καλύψει τα κεφάλαια με το school festival.

Πραγματικά ένα υπέροχο άνιμε βασισμένο σε ένα άψογο μάνγκα με τρομερή ακρίβεια σαν adaptation. Τώρα δηλαδή που έχω διαβάσει τα 144 κεφάλαια του μάνγκα (που ακομα συνεχίζεται) μπορώ να καταλάβω πόσο καλή δουλειά έκαναν στο άνιμε.

Οπωσδήποτε διαβάστε. Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#10 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 29 April 2019 - 19:38

Το ξεκίνησα με το που βγήκε το τελευταίο επεισόδιο και το τελείωσα όλο σε μία μέρα, δεν το περίμενα. Διασκεδαστική σειρά, δεν με κούρασε, αν και το φοβήθηκα στα πρώτα επεισόδια. Ψοφούσα για τα κομμάτια με το ζευγάρι που κατέληξε μαζί από τη βλακεία του πρωταγωνιστή, κρίμα που η stalker τους δεν έβγαλε ποτέ νόημα, φαντάζομαι θα παίζει ρόλο στο manga. Η φίλη τους έφτιαχνε τη σειρά, αν και το πρωταγωνιστικό ζευγαράκι ήταν συμπαθητικό και ευτυχώς προς το τέλος είχε και κάποια εξέλιξη. Βέβαια θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς το background της πρωταγωνίστριας που το έχουμε δει 5000 φορές.

 

Το OP δεν το σκίπαρα ποτέ. Ελπίζω σε μία 2η σεζόν. Ίιιισως κάποια στιγμή να τσεκάρω και το manga.


ySss0UF.jpg


#11 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 April 2019 - 22:24

H stalker, πληροφορικά, εμφανίζεται επίσημα πιο μετά στο μάνγκα και είναι θα έλεγα ένας ενδιαφέρων χαρακτήρας.

Όσον αφορά τα flashbacks από το παρελθόν της Kaguya, θα έλεγα ότι είναι απαραίτητα για την περαιτέρω ανάπτυξή της, ειδικά πιο μετά.

Ντροπή πάντως που δεν αναφέρεται πουθενά ο Ishigami, το καλύτερο αγόρι

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#12 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 03 May 2019 - 07:36

Ναι, δεν αμφιβάλλω ότι συμβάλλει στην ανάπτυξή της, απλώς είναι εντελώς κλισέ και δεν ένιωθα ότι βλέπω κάτι καινούργιο. Θα μπορούσα να ζήσω και με το ότι ήταν απλώς μια πλούσια κοπέλα που ήταν μαθημένη έτσι χωρίς το δραματικό κομμάτι, έτσι κι αλλιώς κωμωδία είναι η σειρά δεν θα έχανε κάτι.


ySss0UF.jpg


#13 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 06 March 2020 - 18:16

kaguya_sama0015.jpg

 

N A I

 

 

(Τον Απρίλιο)


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#14 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 11 April 2020 - 16:16

Η δεύτερη σεζόν ξεκινά στην Ιαπωνία σήμερα (στην πραγματικότητα σε ένα τέταρτο!), οπότε αναμένεται να το έχουμε διαθέσιμο στα αγγλικά στα συνήθη services μέχρι το βραδάκι!


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#15 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 19 April 2020 - 23:25

I am glad this is back in my life.


phmava.php



Also tagged with one or more of these keywords: romance, Comedy