Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Prison School

comedy echhi romance seinen over the top humor hiramoto akira

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 25 March 2015 - 23:48

                                             Prison School

                                監獄学園(プリズンスクール)

 

             RXX9KWr.jpg

 

 

 

Authors:Hiramoto Akira

 

Genres: comedy, echhi, romance

 

Chapters:171 and going

 

Year: 2011

 

Status:Ongoing

 

 

 

Υπόθεση/Σχολιασμός

 

Σε ένα υψηλού κύρους σχολείο μόνο για κορίτσια μετα από χρόνια αυτή η παράδοση θα σπάσει και θα γίνει και για τα δύο φύλα και την πρώτη χρονιά  μόνο πέντε αγόρια θα καταφέρουν να περάσουν.O Kiyoshi Fujino ένας από τους πέντε τυχερούς μαθητές είναι ιδιαίτερα χαρούμένους για αυτήν την εξέλιξη και περιμένει μια γεμάτη συγκινήσεις σχολική ζωή αλλά ίσως τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα περιμένει.Ένα πολύ καλό echhi manga γεμάτο με over the top humor και echhi scenes όχι για αυτούς που έχουνε ελαφρά την καρδία,  από τον mangaka του ore to akuma no blues. Το story και οι χαρακτήρες είναι αρκετά καλοί  για τέτοιου είδους manga αν και κάποιοι αργούν να εξελιχθουν αλλά δυό είναι τα πολύ δυνατά σημεία του manga το art που είναι από τα καλύτερα στο είδος και ανεβάζει το χιούμορ πολύ με το contrast serious art-juvenile humor   και φυσικά το comedy που αν σας αρέσει θα το λατρέψετε  για την δημιουργητικότητα του και την over the top φύση του.Αν εξαιρέσουμε το χιούμορ που είναι πιο υποκειμενικό ένα αρνητικό  είναι ότι μετά από ένα σημείο χάνει το συνεχόμενο  edge και κάνει μια κάποια κοιλιά  αλλά παραμένει πολύ ενδιαφέρον.

 

yYLiChL.jpg


Edited by pasxaleas, 05 May 2015 - 05:01.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 March 2015 - 01:15

Είναι το μόνο manga το οποίο με έχει κάνει να κλείσω τον υπολογιστή από τα νεύρα μου και να φωνάζω δυνατά " η κακοποίηση δεν είναι αστεία!!!!". Άντεξα πάρα πολύ λίγο και μέσα μου ελπίζω να το έχω αδικήσει, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει ο κόσμος στο συγκεκριμένο σίχαμα. Ναι οκ το αρτ είναι συμπαθητικό αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι τόσο μα τόσο γλοιώδη που χάνεις την πίστη σου στο ανθρώπινο είδος. Πιστεύω ότι ο κόσμος έγινε λίγο χειρότερος από τότε που άρχισε να βγαίνει. 

Το anime δεν το πλησιάζω ούτε με σφαίρες και πραγματικά έχω απορία πώς θα περάσει στην τηλεόραση. 

Συγγνώμη για το rant ενώ έχεις κάνει προσπάθεια να γράψεις την παρουσίαση αλλά πραγματικά ειδικά μετά από τις συζητήσεις οι οποίες έχω δει να γίνονται μέσα στην anime κοινότητα (την συγκεκριμένη και αλλού) πάνω στο πόσο αδικία είναι να διαμαρτυρόμαστε για την κακοποίηση των γυναικών στα anime την στιγμή που το "man abused by girl" trope είναι γνωστή πηγή γέλιου, δεν μπορώ να καταλάβω το κοινό της συγκεκριμένης σειράς.



#3 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 26 March 2015 - 03:03

 

από τον mangaka του ore to akuma no blues.

 

 

What? How?



#4 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 26 March 2015 - 03:05

Όταν κάτι είναι τόσο over the top και αποσχισμένο από την πραγματικότητα δεν ξέρω γτ το προσπαθείς να το κρίνεις με το πόσο σοβαρό ή όχι θα ήταν αν συνέβαινε στην πραγματικότητα.Προφανώς κάποια πράγματα δεν είναι αστεία στην πραγματικότητα αλλά το χιούμορ προέρχεται από το να συμπέριφέρεσαι αστεία σε κάτι σοβαρό ή σοβαρά σε κάτι αστείο το αν σου αρέσει ή είναι πετυχημένο είναι άλλο πράγμα.Γενικά είναι τόσο too much το manga που δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά για να κάνω κριτική για κάποια real life πράγματα.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#5 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 26 March 2015 - 03:09

What? How?

Ο ναι και από ότι κατάλαβα μάλλον λόγω της επιτυχίας του prison school ξανάρχισε να εκδίδεται το ore to akuma no blues αλλά δεν το έχουν κανει scanlate ακόμα :cry5:


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#6 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 26 March 2015 - 11:53

Εγώ πάντα έβλεπα το Prison School σαν parody των χαζών ecchi/fanservice shows που μας έχουν ζαλίσει τα τελευταία χρόνια, βλέπε Maken-ki, DxD, Shinmai Maou no Testament και πολλά άλλα. Το Prison School παρωδεί τα περισσότερα ecchi tropes παίρνοντάς τα και πηγαίνοντας τα σε άλλο επίπεδο. Αυτό βέβαια δεν το κάνει λιγότερο αηδιαστικό η προσβλητικό για μερικούς και αυτό είναι απολύτως κατανοητό.

Αυτό ομως που χαρακτηρίζει το manga/anime είναι τo attitude "Ecchi θες, ecchi θα σου δώσω" του mangaka. Όταν στην πορεία όμως γυρνάνε μερικοί και λένε "That's TOO MUCH ecchi" η μόνη απάντηση είναι "The ecchi is never too much".

Αυτό γίνεται γιατί; Γίνεται πολύ απλά, πιστεύω δηλαδή, για να δείξει στον θεατή/αναγνώστη ότι επειδή βλέπεις άλλες παρόμοιες σκηνές σε πιο ήπιες μορφές(βλέπε άκυρα panchira έτσι απλά για το γαμώτο, boobshots χωρίς λόγο, OBLIGATORY BEACH EPISODE, πολεμάμε και μας φεύγουν τα ρούχα από το στήθος πρώτα κτλ.) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ΟΚ που συμβαίνουν, ειδικότερα εάν σκεφτεί κανείς τον τρόπο και την συχνότητα που συμβαίνουν.

Είμαι fan του καλού, occasional fanservice όπως αυτό που υπήρχε στο  Evangelion. Αν και θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι και στο Eva ήταν λίγο forced. Δεν είμαι fan της "SEX SELLS, BOIS" κουλτούρας που έχει κατακλήσει εδώ και κάποια χρόνια στα anime και πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει ένα manga/anime που με το extreme fanservice/ecchi μπορεί να κάνει μερικούς να σκεφτούν "Ιιιιουυυυ δικέ μου, τι σκατά διαβάζω/βλέπω ?"

Προτείνω σε όποιον προσπάθησε να το δει και το πήρε έστω και λίγο στα σοβαρά σταματήσει και να δώσει λίγη σημασία σε αυτό του θέλει να σατιρήσει η σειρά. Επίσης προτείνω σε οποίον ενδιαφέρετε έστω και λίγο για την σειρά να πάει να διαβάσει το manga πρώτα γιατί το anime, με 85% πιθανότητα, θα είναι heavily censored με αποτέλεσμα να χάσει το επιθυμητό effect.
 

Δεν γίνεται να πάρεις το Prison School στα σοβαρά, χάνει αμέσως το νόημά του και γίνεται απείρως μέτριο. Το prison school δεν είναι σοβαρό anime για φυλακισμένα παιδιά, δεν είναι το rainbow.

 

Edit: inb4 Warchief appears to call me mysoginst.


Edited by Takayama Yuichi, 26 March 2015 - 11:55.


#7 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 26 March 2015 - 15:14

Είναι το μόνο manga το οποίο με έχει κάνει να κλείσω τον υπολογιστή από τα νεύρα μου και να φωνάζω δυνατά " η κακοποίηση δεν είναι αστεία!!!!". Άντεξα πάρα πολύ λίγο και μέσα μου ελπίζω να το έχω αδικήσει, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει ο κόσμος στο συγκεκριμένο σίχαμα. Ναι οκ το αρτ είναι συμπαθητικό αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι τόσο μα τόσο γλοιώδη που χάνεις την πίστη σου στο ανθρώπινο είδος. Πιστεύω ότι ο κόσμος έγινε λίγο χειρότερος από τότε που άρχισε να βγαίνει. 

Το anime δεν το πλησιάζω ούτε με σφαίρες και πραγματικά έχω απορία πώς θα περάσει στην τηλεόραση. 

Συγγνώμη για το rant ενώ έχεις κάνει προσπάθεια να γράψεις την παρουσίαση αλλά πραγματικά ειδικά μετά από τις συζητήσεις οι οποίες έχω δει να γίνονται μέσα στην anime κοινότητα (την συγκεκριμένη και αλλού) πάνω στο πόσο αδικία είναι να διαμαρτυρόμαστε για την κακοποίηση των γυναικών στα anime την στιγμή που το "man abused by girl" trope είναι γνωστή πηγή γέλιου, δεν μπορώ να καταλάβω το κοινό της συγκεκριμένης σειράς.

Σε λατρευω Ιρι!

Μετα απο αυτο το post, θα το διαβασω σιγουρα! :hehehe:

Ωραια παρουσιαση Πασχαλεα :D

EDIT: Just noticed, 171 chapters!Yep yep, δεν παιζει να το διαβασω αυτη την στιγμη!


Edited by Itachi Akatsuki, 26 March 2015 - 15:20.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#8 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 26 March 2015 - 18:03

το ειχα ξεχασει αυτο το μανγκα

 

ps το θεμα ειναι να μην το διαβασεις λες και ειναι πραγματικοτητα



#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 March 2015 - 20:52

Όταν κάτι είναι τόσο over the top και αποσχισμένο από την πραγματικότητα δεν ξέρω γτ το προσπαθείς να το κρίνεις με το πόσο σοβαρό ή όχι θα ήταν αν συνέβαινε στην πραγματικότητα.Προφανώς κάποια πράγματα δεν είναι αστεία στην πραγματικότητα αλλά το χιούμορ προέρχεται από το να συμπέριφέρεσαι αστεία σε κάτι σοβαρό ή σοβαρά σε κάτι αστείο το αν σου αρέσει ή είναι πετυχημένο είναι άλλο πράγμα.Γενικά είναι τόσο too much το manga που δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά για να κάνω κριτική για κάποια real life πράγματα.

 

Με μπερδευει που λες πως το manga μετα κανει κοιλια και γινεται λιγοτερο ακραιο. Σημαινει δηλ πως παει να ξεφυγει απο το ειδος του και να γινει σοβαρο; 



#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 March 2015 - 21:53

Κοιτάχτε από το πολύ λίγο που διάβασα δεν μου φάνηκε ότι το πήγαινε για σάτυρα. Τουλάχιστον όχι από αυτήν που θέλει να αποδομήσει αυτό το οποίο σατυρίζει. Δεν είναι θέμα του "αντιμετωπίζω σοβαρά το story" είναι το θέμα ότι όσο διάβαζα αντί να περνάω καλά σφιγγόταν η καρδιά μου. Kαι όχι επειδή ήταν σοκαριστικό καθώς έχω διαβάσει τέρατα κατά καιρούς αλλά πώς να το πω... το ιστορικό context καιι η πραγματικότητα κάποιων πραγμάτων δεν πρόκειται να εξαφανιστεί όσο και αν τεντώσεις το suspension of desbilief. Περισσότερο για φετιχισμό και για απόπειρα στο grimdark edgy χιούμορ μου φάνηκε. 

Σε κάθε περίπτωση προφανώς δεν πρόκειται για κάτι το οποίο μπορώ να συνεχίσω ή μπορώ να εκφέρω παραπάνω άποψη. Προτιμώ όποτε θέλω να ξαναδώ ecchi να πάω σε κάτι λιγότερο σκατόψυχ- εχμ ανατρεπτικό. 

So ehmmm.... have fun I guess. 

 



#11 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 26 March 2015 - 22:58

Με μπερδευει που λες πως το manga μετα κανει κοιλια και γινεται λιγοτερο ακραιο. Σημαινει δηλ πως παει να ξεφυγει απο το ειδος του και να γινει σοβαρο; 

Κοιλιά εννοώ περισσότερο ότι σαν story γίνεται πιο repetitive όχι σαν θεματολογία και έχει κάποια chapter πιο filler αν μπορούμε να το πούμε έτσι.Δηλάδή εκεί που πάει με 100 η σειρά αρχίζει και πάει πιο σιγά, σε κάποιους μπορεί να μην το ένιωσαν αλλά εμένα μέ έβγαλε λίγο απο το κλίμα.Ελπίζω να με ψιλοκαταλάβεις δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#12 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 March 2015 - 23:22

OK καταλαβα! Παντως μου φαινεται ειναι μια σειρα που καλυτερα να περιμενω να τελειωσει για να την διαβασω ολοκληρη. Γιατι αμα την αφησω, αμφιβαλλω αν θα την ξαναπιασω ποτε. Γιατι φοβαμαι πως θα εχω χασει πασα ιδεα για αυτην!

 

Ετσι την πατησα και με το Gantz!



#13 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 26 March 2015 - 23:29

Εντάξει το story δεν είναι πολύπλοκο η μπέρδεμένο για να μην μπορείς να την πιάσεις αν την έχεις σταματήσει και γενικά έχει πολλά cliffhangers και δεν σε αφήνει να την αφήσεις αλλά γλυτώνεις την αναμονή αν την αρχίσεις όταν τελειώσει.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#14 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 27 March 2015 - 00:43

Spoiler:



#15 Zentsugi

Zentsugi

    Anime Professional

  • Members
  • 640 posts

Posted 31 March 2015 - 12:56

Το καλύτερο σημείο είναι η σοβαρότητα με την οποία οι χαρακτήρες αντιμετωπίζουν τις (για εμάς) κωμικές καταστάσεις που τους συμβαίνουν. Κυρίως με εκφράσεις και πόζες που πιο πιθανό θα ήταν να έβλεπες στο Death Note για παράδειγμα παρά σε μια τέτοια σειρά.





Also tagged with one or more of these keywords: comedy, echhi, romance, seinen, over the top humor, hiramoto akira