Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Inari, Konkon, Koi Iroha

1x episodes Romance Comedy Supernatural School Life Winter 2014

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 18 January 2014 - 06:18

Inari, Konkon, Koi Iroha
いなり, こんこん, 恋いろは

 nw4s.jpg

~ Προσοχή στο τι εύχεσαι! Μπορεί να πραγματοποιηθεί~

Mία από τις πιο συμπαθητικές σειρές της χειμωνιάτικης season ξεκίνησε στις 16 Ιανουαρίου από το Studio Production IMS. Φαίνεται να είναι από τα πρώτα μεγάλα projects του Studio και αν συνεχίσει όπως ξεκίνησε τολμώ να πώ ότι μιλάμε για μία αξιοπρεπέστατη πρώτη προσπάθεια. Δυστυχώς η έκτασή της είναι περιορισμένη στα 10 επεισόδια αλλά υποθέτω δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Σκηνοθετεί ο Takahashi Tooru ο οποίος σκηνοθέτησε και το δεύτερο μέρος του Otona Joshi no Anime Time. H ιστορία βασίζεται στο ομώνυμο manga της Yoshida Morohe που αυτή τη στιγμή είναι στον 7ο τόμο του στην Ιαπωνία.


 5aje.jpg

Επίκεντρο της ιστορίας έιναι η Fushimi Inari. Η κλασσική ατσούμπαλη, αθώα, καλοκάγαθη κορασίδα που βρίσκεται σε αφθονία στα Ιαπωνικά σχολεία. Και επειδή η νιότη φέρνει και τον έρωτα, η Inari έχει τάξει την καρδιά της στον συμμαθητή της Tanbabashi. Δυστυχώς όμως γι αυτήν όχι μόνο καταφέρνει να τον γελοιοποιήσει άθελα της μπροστά σε όλη την τάξη - κερδίζοντας επάξια τον ασίγαστο θυμό του - μαθαίνει παράλληλα ότι του αρέσει η συμμαθήτριά τους με το όνομα Sumizome. Mια χαριτωμένη, γεμάτη χάρη νεαρή η οποία φαίνεται να ενσαρκώνει όλες τις αρετές που ονειρεύεται η μέση έφηβη μαζί με την καρδιά του αγοριού που αρέσει στην Inari. Έτσι όταν μέσα σε όλη αυτήν την σύγχιση θα της δοθεί η ευκαιρία για μία ευχή από την Uka no Mitama no Kami , μία θεότητα του γειτονικού ναού ως δειγμα ευγνωμοσύνης, αυθόρμητα θα πει ότι θέλει να γίνει η Sumizome. ¨Οπως είναι φυσικό μία τόσο επιπόλαιη ευχή δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα και η θεότητα μην θέλοντας να την στεναχωρήσει παραβαίνει τους κανόνες ώστε να μπορεί η Inari να αλλάζει μορφές κατά βούληση. Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι από μία ηλίθια ευχή κατέληξε με super power. Το αρνητικό όμως είναι ότι ο πειρασμός για την χρήση της είναι μεγάλος και οι συνέπειες του παραστρατήματος της αλεπουδοθεότητας μπορούν να ειναι πολύ σοβαρές.


 jyq0.jpg
 dfxz.jpg
 

Το πρώτο επεισόδιο ήταν πολύ διασκεδαστικό και έφυγε πάρα πολύ γρήγορα. Κατόρθωσε επίσης να δώσει μία πολύ ξεκάθαρη εικόνα του setting των χαρακτήρων αλλά και των σχέσεων μεταξύ τους. Ίσως η Inari να μην είναι η πιο πρωτοτυπη πρωταγωνίστρια ever, αλλά γρήγορα γίνεται συμπαθής μέσα από τα παθήματα της. Θετική η παρουσία των δευτερευόντων χαρακτήρων και η αλληλεπίδρασή τους μεταξύ τους όπως και η διαφορετικότητα μεταξύ αυτών. Δίνεται έμφαση στην γενικότερη ζωή της πέρα από το love interest και καταλαβαίνουμε αρκετά πράγματα για το οικογενειακό και φιλικό της περιβάλλον. Από την άλλη ο Tanbabashi δεν είναι ο κλασσικός cool, aιθέριος τύπος που αποτελεί το στόχο κάθε θηλυκής ύπαρξης στο σχολείο. Είναι ένα απλό καθημερινό παιδί το οποίο δουλεύει σκληρά για να πετυχει αυτά τα οποία θέλει και βάζει τα δυνατά του στο κάθε τι. Είναι αμήχανος, ντροπαλός, με ελαττώματα και γενικά πέρασε από ένα απίστευτο εύρος συναισθημάτων.  Kαι ανέφερα τα γλυκήτατα αλεπούδια που έρχονται να πάρουν στην σκυτάλη από το Gingitsune?

vlsu.jpg
*σοβαρά σώζει μία φορά ένα κατοικίδιο και παίρνει super power και εγώ που κάνω τη δουλάρα στο γατί εδώ και μία δεκαετία ούτε καν το Τζόκερ? *

Youtube Video


Όλα τα παραπάνω πασπαλισμένα με αρκετά καλή δουλειά στον οπτικό τομέα. Μπορεί να μην υπάρχουν εξεζητημένες σκηνές δράσης και over the top οπτικά εφέ είναι όμως ένα προσεγμένο συνολο με όμορφα χαρούμενα και ζεστά χρώματα το οποίο μεταδίδει στο έπακρο τον τόνο που υποτίθεται ότι πρέπει να έχει η καθε σκηνή.  Η ωραία μουσική έρχεται να πλαισιώσει την σειρά με την Maya Sakamoto να τραγουδάει το Ending theme "Saved" και την May'n  το οpening με τίτλο Kyou ni Koiiro.

Aν δώσετε μία ευκαιρία στη σειρά είμαι σίγουρη πως δεν θα το μετανιώσετε.

Αnidb | ANN | Official Page


hv9.gif


6e7h.gif


27x.gif



 



#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 18 January 2014 - 18:58

Μαγικά όμορφο anime.Εγώ το λάτρεψα τόσο τους χαρακτήρες και την πλοκή όσο και τον τεχνικό τομέα.One of my favorites this season.


Posted Image


#3 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 23 January 2014 - 15:51

Το πρώτο επεισόδιο ήταν τόσο γλυκούλι. Μου θύμισε σε κάποιες φάσεις cardcaptor sakura, ιδίως σε ότι αφορά τον αδερφό της Inari και τη μεταξύ τους σχέση. Το περίμενα πιο σοβαρό (λιγότερο ελάτε-κόσμε-μοιράζουμε-ευχές-και-μαγικές-δυνάμεις) δεδομένου ότι πίστευα ότι θα μας πέρναγε με πιο σκληρό τρόπο ηθικά διδάγματα (πρόσεξε τι εύχεσαι, μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου έτσι όπως είναι και λοιπά παρεμφερή ωραία) . Δε με χάλασε όμως γιατί αφενός ακόμη κι έτσι βγήκε κάτι αισθητικά πολύ προσεγμένο και αφετέρου γιατί το σκηνικό όπου πιασαν απροετοίμαστη την θεότητα κατά την δεύτερη εισβολή στα διαμερίσματα της, ήταν απρόβλεπτό και μου χάρισε έντονες στιγμές γέλιου. Λέω να περιμένω να μαζευτούν επεισόδια...Όμως ως γνωστόν, άλλα λέω άλλα κάνω, οπότε οψόμεθα. :P



Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#4 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 11 February 2014 - 00:19

Πολύ καλό, σε μαγεύει πιστεύω απο την πρώτη στιγμη που το βλέπεις. Ρεαλιστικοί φτιαγμένοι χαρακτήρες, με τα προβλήματα τους, τις αντιπάθιες ή συμπάθιες τους, τις απροσεξίες τους!! Ήδη είμαι στο 4ο επεισόδιο περιμένω με αγωνία τα επόμενα.

 

Spoiler:


30w46c0.jpg


#5 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 14 March 2014 - 01:52

Από την μία μου αρέσει η ευαισθησία που δείχνει προς τους χαρακτήρες και τις μεταξύ τους σχέσεις, από την άλλη οι διάλογοι μου φαίνονται ετοιματζίδικοι και τα εμπόδια με τα οποία έρχονται αντιμέτωποι νιώθω ότι τα έχω ξαναδεί αρκετές φορές σε άλλες σειρές. Ίσως αν είχε φύγει λιγάκι από ορισμένες στερεοτυπικές συμπεριφορές να μην μου καθόντουσαν τόσο άσχημα τα παραπάνω πράγματα. Τα μεγάλα expectations με έκαψαν λίγο υποθέτω.

Spoiler:
.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#6 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 14 March 2014 - 12:58

Από την μία μου αρέσει η ευαισθησία που δείχνει προς τους χαρακτήρες και τις μεταξύ τους σχέσεις, από την άλλη οι διάλογοι μου φαίνονται ετοιματζίδικοι και τα εμπόδια με τα οποία έρχονται αντιμέτωποι νιώθω ότι τα έχω ξαναδεί αρκετές φορές σε άλλες σειρές. Ίσως αν είχε φύγει λιγάκι από ορισμένες στερεοτυπικές συμπεριφορές να μην μου καθόντουσαν τόσο άσχημα τα παραπάνω πράγματα. Τα μεγάλα expectations με έκαψαν λίγο υποθέτω.

Spoiler:
.

 

Susanoo μέγας!Επίσης λατρεύω και τον Kon(το αλεπουδάκι)!

Όσο για τον αδερφό της μπορεί

Spoiler:


Posted Image


#7 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 20 March 2014 - 01:01

Από τα ωραία αυτηνής της σεζον , κρίμα που ήταν μόλις 10 επεισόδια(θα βγει και ένα ova αργότερα αλλά μάλλον προβλέπεται να είναι άκυρο με το plot). Γενικά αν και είχε αρκετά κλισέ χαρακτήρες δεν έπαψε να ειναι διασκεδαστικό και τρισχαριτωμενο και κυρίως KANSAI FUCKIN BEN .Πρέπει να βγάλουν και άλλες σειρές που να μιλάνε έτσι .Αγαπημένος χαρακτήρας ήταν ο chuuni αδερφός και κρίμα για όλες τις σκηνές του που δεν θα δούμε πότε animated :damn: .All in all a fun watch :)



#8 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 20 March 2014 - 12:26

Από τα ωραία αυτηνής της σεζον , κρίμα που ήταν μόλις 10 επεισόδια

 

Τι εννοείς, ότι δε θα βγούν άλλα επεισόδια;;; Αυτό ήταν; Τέλος;


30w46c0.jpg


#9 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 20 March 2014 - 13:01

Υeap τελείωσε δυστυχώς :beaten: :beaten: . Όπως είπα και πιο πάνω θα βγει ένα ova που θα έχει να κάνει με την Inari και τον Kon αλλά θα βγει τέλη Ιουνίου  .



#10 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 21 March 2014 - 11:20

Όχι... τι κρίμα.... θέλω κι άλλο :cry5: !!! Μα ήταν τόσο καλό.....


30w46c0.jpg


#11 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 March 2014 - 11:42

Εμένα μου άρεσε που τελείωσε εκεί που τελείωσε

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#12 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 21 March 2014 - 19:12

Εμένα μου άρεσε που τελείωσε εκεί που τελείωσε

Spoiler:

 

Αγαπημένο από αυτήν την season.Πολύ ομορφο.

Spoiler:


Edited by zennith666, 21 March 2014 - 19:12.

Posted Image




Also tagged with one or more of these keywords: 1x episodes, Romance, Comedy, Supernatural, School Life, Winter 2014