Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ao Haru Ride | Blue Spring Ride

Spring 2014 Tv Series Shoujo Drama Comedy School Life

  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#16 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 16 August 2014 - 21:01

Με άφησε πάλι άφωνο η σειρά και με το 6o επεισόδιο. Με αποστόμωσε από τις πρώτες σκηνές.

 

Spoiler: 6

Edited by Kamui, 16 August 2014 - 21:04.

O6rrvsU.jpg


#17 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 August 2014 - 19:26

Συγγνώμη γράφω από κινητό οπότε δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί ήδη στη συζήτηση, το είδα πάνω-πάνω και απλώς ήθελα να γράψω ότι η παρακολουθηση της σειράς είναι βασανιστηκη σε σημείο το φυλλάδιο του λιντλ να φαινεται πιο ενδισφερον. Ίσως φταιει και η ολη μελο ατμόσφαιρα της σειρας γιατι το μανγκα το θυμάμαι πιο υποφερτο, αν και εχω διαβασει και πολυ χειροτερα. Πιο πολυ λυπαμαι ωστόσο την αδερφή μου και όλα τα σχόλια που ανεχεται.

ySss0UF.jpg


#18 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 22 August 2014 - 22:32

Συγγνώμη γράφω από κινητό οπότε δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί ήδη στη συζήτηση, το είδα πάνω-πάνω και απλώς ήθελα να γράψω ότι η παρακολουθηση της σειράς είναι βασανιστηκη σε σημείο το φυλλάδιο του λιντλ να φαινεται πιο ενδισφερον. Ίσως φταιει και η ολη μελο ατμόσφαιρα της σειρας γιατι το μανγκα το θυμάμαι πιο υποφερτο, αν και εχω διαβασει και πολυ χειροτερα. Πιο πολυ λυπαμαι ωστόσο την αδερφή μου και όλα τα σχόλια που ανεχεται.

 

Επιτέλους, κάποιος με καταλαβαίνει εδώ μέσα. Μιλάω μόνος μου τόσο καιρό και με τα ψυχιατρικά φαινόμενα που βλεπω και αναφέρω νιώθω σαν να μιλάω σε ψυχίατρο που να μη μου απαντά είτε γιατί θεωρεί την περίπτωση μου τελειωμένη και μόνο που το βλέπω, είτε γιατί αναγνωρίζει σε αυτό μια ποιότητα που είμαι ανάξιος να δω (not). Νομίζω ως group therapy thread μπορούμε να λειτουργήσουμε καλύτερα. Οπότε θα το εκτιμούσα αν η αδερφή σου μοιραζόταν μαζί μας τις εμπειρίες της, να γίνουμε μια αγαπημένη οικογένεια.

 

Spoiler: 7

Edited by Kamui, 22 August 2014 - 22:34.

O6rrvsU.jpg


#19 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 22 August 2014 - 22:34

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά αν καταφέρνει ένα πράγμα αυτή η σειρά, είναι να μην παύει ποτέ να με αφήνει έκπληκτη xD Όσες βλακείες και να πουνε, όσες τελείως περίεργες καταστάσεις κι αν γίνουν, η σειρά πάντα θα ξεπερνάει τον εαυτό της με κάτι χειρότερο.

 

Spoiler: 7

 

 



#20 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 August 2014 - 07:21

:hahaha: Δεν είχα διαβάσει τους σχολιασμούς και τώρα γελάω γιατί συμφωνώ στα περισσότερα, δεν έχω καν κάτι να προσθέσω. Το manga πάντως το είχα διαβάσει πιο εύκολα μιας και μια ψιλοανοσία σε τέτοιες καταστάσεις σε shoujo την έχω πάθει, όμως το anime κυλούσε βασανιστικά αργά και όσο να' ναι όταν σχολιάζεις καθώς το βλέπεις τα κάνει χειρότερα τα πράγματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς τουλάχιστον υποφέρεται, αφού τουλάχιστον δεν πιάνει πάτο επιπέδου "atashi no mannaka" που ήταν ότι πιο ντροπιαστικό και άθλιο έχω διαβάσει ποτέ σε shoujo και το κατάφερε μέσα σε ένα one shot, με 1 να το βαθμολογούσε κάποιος πολύ θα ήταν, τραύματα, μετά από αυτό όλα φαίνονται υπέροχα.

 

Επίσης για σαμπουάν δεν ξέρω, αλλά μετά από μερικά βασανιστικά λεπτά μέσα στο λεωφορείο τους καλοκαιρινούς μήνες αποκτάς ένα φετίχ με αποσμητικό/κολόνια λόγω των "υπέροχων" οσμών που ευωδιάζουν τον χώρο.


ySss0UF.jpg


#21 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 26 August 2014 - 22:37

Τελικά έκανα το λάθος και ξεκίνησα τη σειρά χθες το βράδυ... Όχι ότι η Sakisaka Io χρησιμοποίησε τα ίδια tropes και άλλες λεπτομέρειες που είχε και στο Strobe Edge (ιδιαίτερα τις σκηνές στο σταθμό του τρένου), όοοοχι καλέεεεεε...  :yawn2:

 

Να πω ότι δεν το περίμενα και για το τρίγωνο, ψέματα θα 'ναι.

 

Τώρα θα δω και τα υπόλοιπα επεισόδια μόνο και μόνο για το γαμώτο. Και να βάλω κακό βαθμό στο MAL  :bleh:



#22 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 27 August 2014 - 03:08

Unpopular opinion: Εμένα μου αρέσει και μάλιστα αρκετά.

 

Ναι οκ κλασσικό school setting έχουμε με μοναδικό μας ενδιαφέρον τις ερωτικές περιπέτειες μεταξύ των πρωταγωνιστών. Ξέρεις που πας να μπλέξεις όταν το δεις. To μεγαλύτερο πρόβλημα με το οποίο έχουν να ασχοληθούν οι πρωταγωνιστές σε ένα μέσο shoujo είναι να μην ξεχάσουν να αναπνεύσουν την ώρα που τους μιλάει o έρωτας της ζωής τους. Το Ao Haru Ride δεν βρίθει πρωτοτυπίας αλλά τα καταφέρνει αρκετά καλά σε πολλούς τομείς.Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για εμένα παρουσιάζει η πρωταγωνίστρια - ανασταλτικός παράγοντας σε άλλα anime του είδους. Την βρίσκω πολύ...ανθρώπινη. Πρωτού αρχίσει ο Kamui να μου πετάει ζαρζαβατικά, να πω οτι κι εγώ στην ηλικία της παρόμοιες βλακείες σκεφτόμουν - βλακείες πολύ πιο ουσιαστικές και αληθινές από πολλές φράσεις που εχουν ειπωθεί ανα καιρούς σε άλλα άνιμε του είδους. Πέρα από την ανθρώπινη φύση της Futaba θεωρώ πως το όλο θεματάκι της επιβαλόμενης αλλαγής άλλοτε από το περιβάλλον κι άλλοτε από τον ιδιο σου τον εαυτό χρήζει ενδιαφέροντος - τουλάχιστον μέχρι το σημείο όπου έχει καλύψει το άνιμε, στο manga δεν ξέρω αν όλη αυτή η πλοκή παρεκτρέπεται και αναλώνεται σε ηλίθιες καταστάσεις. Τα tropes που χρησιμοποιούνται δεν με ενοχλούν καθώς θεωρώ πως ελάχιστα από αυτά είναι τόσο χιλιοχρησιμοποιημένα που να φτανουν να κουράζουν. Γενικά μου αφήνει πολύ όμορφο feeling ενώ σε πολλές περιπτώσεις θαυμάζω τους χαρακτήρες για την πιστότητα τους σε αληθινές εφηβικές αντιδράσεις, χωρίς να πυροδοτούν εκρηκτικούς μηχανισμούς στα νεύρα λόγω αδυναμίας χαρακτήρα.

 

Να πω εδώ ότι δεν έχω ασχοληθεί με άλλες δημιουργίες της εν λογω κυρίας mangaka και πως σε σχεση με εσάς την κινητή αρχειοθήκη anime, εγώ φαντάζω περισσότερο μισοσκισμένο περιοδικό μόδας - οπότε σαφώς ενδέχεται να υπάρχουν περιθώρια λάθους σε ο,τι λεω. Και πάλι όμως θεωρώ πως έχει πέσει πολύ σκληρή κριτική και δεν του αξίζει! Αυτά!

 



Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#23 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 30 August 2014 - 18:49

Spoiler:


 


Edited by Kamen Tantei Zura, 30 August 2014 - 18:53.


#24 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 30 August 2014 - 23:51

Spoiler:

Τα Deus ex machina δεν είναι απαραίτητα κακό γράψιμο, σε αυτή την σειρά είναι λίγο πολύ η συχνότητα με την οποία εμφανίζονται που το κάνει κακό. Αν και στην συγκεκριμένη σειρά δε βλέπω πως θα μπορούσαν να προχωρήσουν το plot χωρίς τα Deus ex machina. Oι χαρακτήρες εδώ τυχαίνει να είναι τόσο χαζοί που αν δεν κατέβει θεός να του δώσει το φως του δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα development.


Edited by Takayama Yuichi, 31 August 2014 - 00:00.


#25 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 31 August 2014 - 17:57

Βασικα αυτο ειναι το προβλημα, ναι συμφωνω. Δεν ανεπτυξα καλα την σκεψη γενικα σε αυτο το ποστ, συγγνωμη. Δεν ειναι οτι εχω προβλημα με το deus ex machina, εχω προβλημα με το πως χρησιμοποιειται στην συγκεκριμενη σειρα.

Spoiler:


#26 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 31 August 2014 - 18:12

Spoiler:


 

Υποθέτω ότι εδώ αναφέρεσαι πάλι στη Yuuri, γιατί δε ξερω ποσο φυσιολογικη μπορει να θεωρηθει η αντιμετώπιση της Futaba απέναντι στην κατάσταση, είτε όπως λες μπορει να ειναι πραγματική και συνηθισμένη είτε όχι.
 

Επίσης, κρίμα που δεν έχει μετρό η Θεσσαλονίκη. Εδώ πέρα δεν μπορούμε να καταλάβουμε αν έχουμε ερωτευτεί κάποιον.

 

Μάλλον ξεκίνησε σαν ιδέα αντιμετώπισης της υπογεννητικότητας στη χώρα μας αλλά μετά με την κρίση δεν προχώρησε ποτέ γιατί με τα τόσα δράματα που θα αναπτύσσονταν εκεί πέρα θα γέμιζε η πόλη έρωτες, λουλούδια και παιδιά. Επίσης τα ακριβά σαμπουάν που συνοδεύουν αναπόφευκτα τον έρωτα είναι εισαγόμενα από το εξωτερικό οπότε κάτι τέτοιο θα κλόνιζε την εθνική οικονομία μας.

 

 

Τα Deus ex machina δεν είναι απαραίτητα κακό γράψιμο, σε αυτή την σειρά είναι λίγο πολύ η συχνότητα με την οποία εμφανίζονται που το κάνει κακό. Αν και στην συγκεκριμένη σειρά δε βλέπω πως θα μπορούσαν να προχωρήσουν το plot χωρίς τα Deus ex machina. Oι χαρακτήρες εδώ τυχαίνει να είναι τόσο χαζοί που αν δεν κατέβει θεός να του δώσει το φως του δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα development.

Μώρε το θέμα πράγματι δεν είναι το ότι υπάρχει απο μηχανής θεός, το θέμα είναι τι φώτα πάει και τους δίνει.xD

Νομίζω ότι αν υπάρχει κάποιος θεός που κινεί τα νήματα του σύμπαντος του ao haru τότε ο αντίστοιχος διάβολος είναι το πιο αγνό και σοφό πλάσμα στον κόσμο.


O6rrvsU.jpg


#27 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 31 August 2014 - 18:40

Ναι, στην Yuuri αναφερόμουν.

#28 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 31 August 2014 - 20:47

Ω, ελάτε τώρα!Αν κάτι είναι υπερβολικό αυτό είναι η αντίδραση σας στις υπερβολικές αντιδράσεις των πρωταγωνιστών! :bleh: Δηλαδή αδυνατώ να καταλάβω γιατί μια κοπέλα σαν την Futaba θα έπρεπε να ξεχωρίζει αρνητικά μέσα στο πλήθος των χαρακτήρων που σκιαγραφούνται από πάντα στα anime - πόσο μάλλον σε shoujo τα οποία  βγάζουν ΤΕΡΑΤΑ ευφυίας και ρεαλιστικότητας εξ ακανέκαθεν!

 

Αν είναι να επικεντρωθούμε στα αρνητικά, επικεντρωνόμαστε στα λάθος στοιχεία αυτή τη στιγμή. Ναι, υπάρχουν προβλήματα, το σαμπουάν της πρωταγωνίστριας δε νομίζω πως είναι ένα από αυτα. Το κακό γράψιμο σε ορισμένα σημεία ίσως, ενστάσεις σχετικά με το originallity σε άλλα σημεία επίσης. Όπως και να χει, τα κακά στοιχεία του anime δεν φτάνουν τόσο χαμηλά ώστε να το κάνουν να ξεχωρίσει αρνητικά μέσα στο σκουπιδότοπο των shoujo.

 

Spoiler:

Edited by Regina, 31 August 2014 - 20:48.


Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#29 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 31 August 2014 - 22:29

Δεν διαφωνώ στο ότι υπάρχουν πολλά κακά shoujo, δεν διαφωνώ πως αυτό είναι ίσως καλύτερο από άλλα, όμως σε καμία περίπτωση αυτό δεν το κάνει καλύτερο σαν αυτόνομη σειρά, από ότι είναι ήδη. Επίσης, δεν θεωρώ δικαιολογία για να εκτιμήσω την σειρά, πως κάποιος συγκεκριμένος άνθρωπος έχει περάσει κάποιες παρόμοιες καταστάσεις με την πρωταγωνίστρια της σειράς. Με τον ίδιο συλλογισμό, άλλοι τόσοι περνάγανε διαφορετικές καταστάσεις. Αν δηλαδή δεν υπάρχει ή αν υπάρχει κάποια ταύτιση με τους χαρακτήρες, για διάφορους λόγους, οι χαρακτήρες είναι απαραίτητα καλοί ή κακοί;

 

Προσωπικά θεωρώ τους χαρακτήρες της σειράς απαίσιους και ρηχούς όσο δεν πάει, πόσο μάλλον όταν παρουσιάζονται σαν καλοί/ιπποτικοί (*cough* Kou *cough*) και όταν δεν βλέπουμε ούτε δείγμα ποικιλίας πέρα από συνηθισμένα στερεότυπα σε αυτούς, δεν μπορώ να τους συμπαθήσω, ακόμα και πραγματικοί άνθρωποι να ήταν. 

 

Regina, το ότι φοράει σαμπουάν η πρωταγωνίστρια δεν είναι πρόβλημα, το ότι σπαταλάμε ένα επεισόδιο να επεξεργαζόμαστε το αν μπορεί μια νέα ερωτευμένη κοπέλα να φοράει φτηνό σαμπουάν, αν μπορεί να δείξει στο ερωτικό ενδιαφέρον της την ακατάστατη τσάντα της και να καταλήγουμε στο συμπέρασμα του ότι όχι, δεν γίνεται να κάνει κάτι από αυτά είναι πρόβλημα :Ρ



#30 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 31 August 2014 - 22:38

Με το ρεαλισμό που γενικά εκπέμπει η σειρά λέω να αρχίσω να παίρνω και μαθήματα.

 

Spoiler: 8

Edited by Kamui, 31 August 2014 - 22:49.

O6rrvsU.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Spring 2014, Tv Series, Shoujo, Drama, Comedy, School Life