Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 3 votes

Samurai Flamenco

NoitaminA Manglobe Fall 2013 comedy action

  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#61 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 22 November 2013 - 13:08

WTF?????????  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk:  :erk: 

 

Spoiler:



#62 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 November 2013 - 14:17

Δεν παίζει να είναι αληθινό.

Το πιο πιθανό είναι να χτύπησε το κεφάλι του σε unseen σκηνή και τώρα να είναι σε κάνα νοσοκομείο ή να δοκίμασε με πρόθεση ή κατά λάθος ( κάποιο ατύχημα με σύριγγα ) κάποιο LSD-like ναρκωτικό από αυτά που υπήρχαν πάλι σε unseen σκηνή.

Πάντως αν δεν δικαιολογηθεί καλά η συγκεκριμένη ανατροπή ρίχνει το show κατακόρυφα.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#63 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 22 November 2013 - 14:46

Spoiler: 7

Posted Image
Posted Image

#64 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 22 November 2013 - 21:16

Spoiler: 7

 

Να σου απαντησω τι με χαλασε:

 

Spoiler:



#65 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 22 November 2013 - 23:55

ok what the fuck

 

είναι γύρισμα

 

ή lsd

 

ή κάτι

 

δε παίζει

 

what

 

λέτε το opening να μας τρολάρει εις διπλούν? I don't even

 

και ο hazama τουλάχιστον μόνο μονοδιάστατος δεν είναι, καλή προσπάθεια.



#66 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 23 November 2013 - 00:24

shit just got real!!!!

 

Spoiler:

 

called it.



#67 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 November 2013 - 01:19

Πάει και αυτό το επεισόδιο χωρίς να εξηγηθεί τίποτα, με τον κόσμο να αντιδρά με πολύ χαλαρότητα στην εμφάνιση τεράτων (!!!), καιαπό ότι φαίνεται η συγκεκριμένη ανατροπή θα αποτελέσει βασικό plot device μέχρι το τέλος μάλλον.

Αν αυτό είναι αλήθεια τότε η εξήγηση του γυρίσματος ή το χτύπημα στο κεφάλι φαντάζουν απίθανα.
Τα ναρκωτικά συνεχίζω να τα πιστεύω ως λύση από την άλλη καθώς οι παραισθήσεις θα μπορούσαν να ήταν απόρια LSD. Επίσης κάτι που πρόσεξα στο συγκεκριμένο επεισόδιο είναι ότι τα πάντα πάνε όπως τα ονειρεύτηκε ο ίδιος: Ο ίδιος έγινε ήρωας ενάντια στο κακό που πλέον έχει και μορφή evil organization, αυτός είναι το επίκεντρο σε σχέση με την αστυνομία και τα τρελοκόριτσα, και τέλος η προσωπική του ζωή και η καριέρα του πάνε από το καλό στο καλύτερο (ποσά εξώφυλλα είχε?).
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θα τα δεχόμουν ως αποτέλεσμα ψευδαισθήσεων του μυαλού ενός άρρωστου σώματος ( ναρκωτικά, ή ακόμα και ασθένεια...).

Anyway, μπορεί να μην ισχύει τίποτα από αυτά που έχουμε υπόθεση και να λέω χαζομάρες Πάντως κρίμα που με μια επιλογή κινδυνεύει να πάει στράφι μια ωραία ιδέα περί ηρωισμού και ενσωμάτωση στην πραγματική κοινωνία καθώς αν όντως είναι delusion θα θέλει μια πολύ πειστική εξήγηση ενώ από την άλλη αν τα τέρατα είναι αληθινά τότε το show για μένα έχει ήδη αποτύχει αισχρά.
Το σημερινό επεισόδιο το σιχάθηκα ας μη συνεχίσει έτσι...

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#68 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 29 November 2013 - 01:36

Εγώ το καταφχαριστήθηκα.

Καλύτερα να συνεχίσει έτσι σαν παρωδία και να βγάζει γέλιο, παρά σαν κακέκτυπο του Kickass με αμπελοφιλοσοφίες περί δικαιοσύνης.

 

VIVA TOOOO-CHAAAAA :8):


Posted Image
Posted Image

#69 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 29 November 2013 - 01:57

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θα τα δεχόμουν ως αποτέλεσμα ψευδαισθήσεων του μυαλού ενός άρρωστου σώματος ( ναρκωτικά, ή ακόμα και ασθένεια...).

 

η εκει που τον προειδοποιησε ο αλλος ο επιστημονας οτι αν συνεχισει ετσι θα πεθανει να τον μαχαιρωσε κανενας και να τα ονειρευεται αυτα πριν πεθανει.



#70 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 November 2013 - 02:05

Ναι την είχα ξεχάσει αυτήν την σκηνή.

Ερεβε κοροϊδεύεσαι... Ποτέ δεν προσπάθησε να γίνει badass/ kickass (μα ποτέ) και δεν καταλαβαίνω που.γελούσες στο επεισόδιο πές μου να το ξαναδώ.

Εγώ αυτό που είδα ήταν:
1) Κακός αλά powerange
2) Εμφάνιση καλού
3) Νίκη καλού με έκρηξη viva la France...
4) Κύριε πρόεδρε συμφωνείτε? Γχχχ!
Όλο επί 4.

Όσο για την φιλοσοφία τι θα ήθελες να λέει παραπάνω? Βλέπεις κάναν ψαγμένο ή με καμιά σχολή?

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#71 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 29 November 2013 - 02:20

η εκει που τον προειδοποιησε ο αλλος ο επιστημονας οτι αν συνεχισει ετσι θα πεθανει να τον μαχαιρωσε κανενας και να τα ονειρευεται αυτα πριν πεθανει.

Στα όνειρα δεν βλέπεις σκηνές που δεν βρίσκεσαι ο ίδιος μέσα όμως. Και τέτοιες είδαμε αρκετές πχ με τον Lord Torture που μιλάει μόνος του ή με τον πρωθυπουργό.


Posted Image
Posted Image

#72 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 November 2013 - 15:05

Spoiler: 8



#73 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 13 December 2013 - 12:45

Αφήνοντας στην άκρη την έλλεψη λογικής, τις ακραίες μη φυσιολογικές συμπεριφορές όχι μόνο των κύριων πρωταγωνιστών αλλά όλων(τέρατα στον κόρφο σου και εσένα δεν σε νοιάζει), τους ηρωικούς λόγους και τα ξαφνικά level up/power up των Hazama και Goto η σειρά έχει ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα θέματα που θίγει και θα ήθελα να τα αναφέρω.

Το πρώτο είναι η ίδια η εμφάνιση του King Torture. Είναι προφανές ότι εφόσον εμφανίστηκε κάποιος που αντιπροσωπεύει το απόλυτο καλό και ηρωισμό, θα υπάρξει και κάποιος με τις εντελώς αντίθετες απόψεις, με μια μαζοχιστικη συμπεριφορά που θα αντιπροσωπεύει το αιώνιο δέος, δηλαδή το απόλυτο κακό.
Ιδιαίτερα να σημειώσω ότι
Spoiler:

Για εμένα αυτά είναι τα κύρια μηνύματα της σειράς μέχρι στιγμής, το γεγονός δηλαδή ότι το ίδιο ερέθισμα μπορεί να επιφέρει ακόμα και άκρως αντίθετα αποτελέσματα σε 2 διαφορετικά άτομα και το δεύτερο, ότι η ανάδειξη μιας δύναμης θα οδηγήσει αναγκαστηκά στην αύξηση της αντίθετης της.
Τώρα προσωπικά θεωρώ επιλέχθηκε να γίνει η σύγκριση καλό με κακό σαν το παράδειγμα (αλληγορία) μιας και είναι η κλασσική αιώνια μάχη στο μυαλό των ανθρώπων και ιδιαίτερα των μικρών αλλά και γιατί το ίδιο το show ασχολείται με τους σύγχρονους σούπερ-ήρωες που αντιπροσωπεύουν αυτήν την κόντρα.

Στα του επεισοδίου 10 τώρα θεωρώ μακράν την καλύτερη σκηνή, και μάλλον όλης της σειράς μέχρι τώρα,
Spoiler:

Ο Torture σαν χαρακτήρας μου άρεσε, αν ακραίος σε χαζό βαθμό που και που(το πριόνι μπορείς και να το κρατάς με αυτό που λέγεται χέρι, δεν χρειάζεται να το κολάς πάνω σου), ιδιαίτερα για τον λόγο του εισήχθη.

Πάντως αν δεν ήταν τόσο power ranger στυλ αλλά ελάχιστα πιο σοβαρό θα μπορούσε να είναι άνετα στα καλύτερα της χρονιάς, αλλά έστω πόρτα. Υπάρχουν άλλα 13 eps εξάλλου για να μην ξεχνιόμαστε.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#74 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 20 December 2013 - 19:21

Η σειρα αρχισε να παιρνει την κατω βολτα μου φαινεται. 

Copy Paste απο PowerRangers?? Seriously?? Εχουν κανει και σε αλλα ανιμε παρωδιες και λοιπα για αυτους, αλλα δεν εδωσαν τοση εκταση. Εδω ομως το παρακαναν. 



#75 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 December 2013 - 22:53

Η σειρα αρχισε να παιρνει την κατω βολτα μου φαινεται. 

Copy Paste απο PowerRangers?? Seriously?? Εχουν κανει και σε αλλα ανιμε παρωδιες και λοιπα για αυτους, αλλα δεν εδωσαν τοση εκταση. Εδω ομως το παρακαναν. 

 

Λες και οι Power Rangers ήταν το 1ο super sentai show...


Posted Image
Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: NoitaminA, Manglobe, Fall 2013, comedy, action