Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μουσικά Όργανα


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#46 gunslinger girl

gunslinger girl

    Anime Newbie

  • Members
  • 40 posts

Posted 17 September 2007 - 18:30

Την τεχνικη του Antoine Dufour στην κιθαρα την εχει ενσωματωσει στο παιξιμο του και ο Miyavi στις τελευταιες δουλειες του πραγμα πολυ ευχαριστο και refreshing:

YouTube - Miyavi Guitar Solo

Btw, αν διαλεγα τωρα ενα οργανο να μαθω θα ηταν το hang drum μονο και μονο γιατι ξεχωριζει αρκετα απο τα κλασσικα μουσικα οργανα και θα μου επαιρνε αρκετο καιρο να το βαρεθω:

YouTube - biddle de duddle de doo
YouTube - New Song on Hang Drum (2005 "melog" scale)

so relaxing :Blissfull:

There is no real life, only afk.
(..and /patpat)
Posted Image

#47 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 17 September 2007 - 20:32

Για να έχει τόση άνεση και να το εκτελεί τέλεια μπροστά σε κάμερα με τη μια πιστεύω πως 2-3 χρόνια δε φτάνουν. Για να το βγάλεις απλά ναι σίγουρα 3 χρόνια αλλά να παίζεις πολύ, όχι χαλαρή κιθάρα. Όντως είναι από τις "εύκολες" εκτελέσεις αυτή αλλά είναι πολύ πιο ωραία από του Malmsteen π.χ. imo, και είμαι και μεγάλος του fan.

Το τραγούδι είναι κλασικό του Pachelbel και λέγεται Canon και όπως είπε και ο προλαλήσαντας υπάρχουν πολλές πολλές πολλές διασκευές, όπως για παράδειγμα το Tumbling Down (Komm, susser Tod) που ακούγεται στο τέλος(?) του End of Evangelion (ή Death and Rebirth, δε θυμάμαι να πω την αλήθεια, κάπου στο anime πάντως :Ρ), αλλά και μια πιο προφανής διασκευή είναι στο OP του Death and Rebirth (Kanon D-dur, από το prelude του Pachelbel's Canon):

YouTube - Komm, susser Tod
YouTube - Canon D-Dur - Evangelion

Νομίζω ότι το Komm, susser Tod δεν βασίζεται στο Canon αλλά σε ένα κομμάτι του Bach, πάντως. Eίναι σίγουρα ένα από τα αγαπημένα μου anime τραγούδια.

#48 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 17 September 2007 - 21:58

hmm εγώ ξέρω διαφορα όργανα..πιτσιρικα (7χρονων) με έστειλε ο πατέρας μπουζούκι,πράγμα που δη μου άρεσε πολύ.μετά έπιασα τι κιθάρα την ηλεκτρική..έκανα 8 μήνες με δάσκαλο αλλα κατάλαβα ότι αν θέλει κάποιος να μάθει κάτι πρέπει να βρει το δρόμο να το κάνει.μονος του..etci άρχισα να παίζω μονος μου k κατέληξα να κάνω 2 live σολίστας κιόλας, εκτάκτos, με μια πρόβα....επίσης όσα όργανα που έχουν χορδές πλέον μπορώ να τα παίξω (ξέρω k μπάσο k έχω παίξει κομμάτια σε βιολί,ταμπουρά,τσέλο...)!!επίσης μου δώσαν ένα αρμόνιο k επειδή "μαρεσε", έβγαλα το fur elise στο αρμόνιο k με τα 2 χερια..έχω τελειώσει k μουσικό γυμνάσιο αλλα αυτό που πήγα εγώ από άποψη να σε μάθουν δη ήταν καλο k etc ακόμα μια φορα ηπα να τα βγάλω πέρα μονος μου..μονο βυζαντινή/εκκλησιαστική μουσική k κάναμε κανονικά k αυτή δη την θυμάμαι k πολύ kala.exw κοπανήσει k καμια δεκαρια φορες k ούτε drums k ο κόσμος που με άκουσε νόμιζε ότι έκανα μαθήματα...θέλω να καταλήξω ότι έχουμε μάθει να βασιζόμαστε πάνω σε άλλους αλλα ΜΟΝΟ ΠAΝΩ ΣΕ AΛΛΟΥΣ k δη κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε μονη μας..όση με δουλεύουν αυτή τι στιγμή που το διαβάζουν αυτό , κακό του κεφαλιού τους η άλλη όμως ελπίζω να καταλάβουν αυτό πω...find your way....k αυτό δη είναι μονο για τα όργανα αλλα k κανόνας ζωής, απτή δικη μου οπτική γωνια...
Posted Image

#49 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 18 September 2007 - 05:32

Νομίζω ότι το Komm, susser Tod δεν βασίζεται στο Canon αλλά σε ένα κομμάτι του Bach, πάντως. Eίναι σίγουρα ένα από τα αγαπημένα μου anime τραγούδια.


Σίγουρα; Ίδιες μου φαίνονται οι συγχορδίες. Και μάλιστα το είχα κάνει transcript πρόσφατα και είχα βασιστεί πάνω στο Canon για να το βγάλω ακριβώς (se .GP4).
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#50 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 25 September 2007 - 16:35

Ο_ο?

Από μουσικά όργανα, πέρσι έκανα την ύλη δύο χρόνων στο πιάνο και σκοπεύω να συνεχίσω κάποια στιγμή.

(Ναι, πέρσι έκανα Γαλλικά και πιάνο.)

~ Στορμ/Μαρία ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#51 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 15 October 2007 - 15:25

Απο μικρή παίζω πιάνο ερασιτεχνικά και φέτος άρχισα και επαγγελματικά. Κάποια στιγμή στο μέλλον θέλω να μάθω και βιολί.

p.s Το Komm susser Tod βασίζεται πράγματι σε μια παλιά εκτέλεση του Bach. Θυμάμαι το είχα διαβάσει παλιά σε official σελίδα.

Posted Image


#52 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 15 October 2007 - 15:33

BWV 478 (BWV = Bach Werke Verzeichnis)

J.S. Bach >>>>>>>>>>> Any composer that has been born or will be born

:riiight:

(Παρακαλώ, όμως, να επιστρέψουμε on topic. :bath:)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#53 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 16 October 2007 - 16:16

J.S. Bach >>>>>>>>>>> Any composer that has been born or will be born


QFT.

Πάντως απ' ότι κατάλαβα όντως το Komm susser Tod του Shiro Sagisu βασίζεται μουσικά σε μεγάλο βαθμό στο Canon και η ομοιότητα με το κομμάτι του Bach είναι μόνο στους στίχους.

#54 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 21 November 2007 - 14:28

Επαιζα κιθαρα αλλα...βλεπετε την παρατισα...Και δεν ξερω γιατι(Βλακεια μου):wacko:
Επεισης θελω να μαθω Drums kai μπασο...
Που θα παει δεν θα τελιοσω φετος το λυκειο!!!:smart:
Θα τους δειξω εγω...:hahaha::hahaha:
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#55 Missing Score

Missing Score

    Ναι Νικος Κουκος;

  • Members
  • 98 posts

Posted 22 November 2007 - 01:35

Και γω ενας κακομοιρης με κιθαρα ειμαι, εδω και 6 χρονια :congrats: οκ, την ψιλοπαλευω αλλα εχω δροοοοοοοομο ακομα.

Παρενθεση: Τα ακορντα του Canon υπαρχουν σε δισεκατομμυρια κομματια οπως το Courage των Manowar. Του Jerry C ειναι το καλυτερο Canon Rock που εχω ακουσει, αν και το all favorite ειναι αυτου του τυπα, ο οποιος ειναι μελωδια σκετη, το γουσταρω απιστευτα!

Youtube Video


#56 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 22 November 2007 - 01:56

ξεκινησα νομιζω γυρω στο δημοτικο κιθαρα εφτασα 1-2 ανωτερα (3 ανωτερα= πτυχιο) και σταματησα .....

μαλακια ^2 σιχαινομαι το εαυτο μου καθε φορα που ακουω ενα ωραιο riff

#57 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 08 December 2007 - 00:04

80's Attaaaaaaaack:bike:

George Lynch
Spoiler:


Reb Beach
Spoiler:


Spoiler:


#58 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 07 January 2008 - 18:47

εγώ έκανα γύρω στα 10 χρόνια πιάνο αλλά φέτος...πιάνο γιόκ:uhh:
μία με το σχολειό :madtodeath: μία που άρχισα σχέδιο εντατικά μαθήματα δεν γίνεται πλέον....:nanteee: κρίμα.........
Posted Image

#59 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 30 January 2008 - 11:33

Έγω παίζω βιολί.Την κυριακή θα δώσω εξετάσεις για να μπω στην ανωτέρα.Πέζω ημιεπαγγελματικά κυρίως παραδοσιακά, σμυρναιίκα λαίκα κλπ..
Intelligence is nothing without wisdom...

#60 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 30 January 2008 - 15:37

Αυτη ειναι η αγαπη μου και εσκασα πολλαααα για να την αποκτησω
Posted Image

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr