Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

A Game of Thrones RISK: Battle of Westeros!

Risk Strategy Game of Thrones Westeros Iron Throne Always paying our debts Backstab your Stark

  • This topic is locked This topic is locked
322 replies to this topic

Poll: "The Iron Throne is mine by right!" (19 member(s) have cast votes)

Ποιός θα στρογγυλοκαθίσει τελικά στο Σιδερένιο Θρόνο των Westeros?

  1. House Baratheon - Ours Is The Fury (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  2. House Greyjoy - They Do Not Sow (4 votes [21.05%])

    Percentage of vote: 21.05%

  3. House Lannister - Hear Us Roar (3 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  4. House Martell - Unbowed, Unbent, Unbroken (5 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  5. House Stark - Winter Is Coming (5 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  6. House Tyrell - Growing Strong (1 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

Vote

#46 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 19 April 2013 - 19:09

Οι κανίβαλοι ακόμα κάνουν omnomnomnomnom εκεί πάνω και οι φωτιές από τα τσιμπoύσια τους αγγίζουν τον ουρανό. Αλλά, ρε κερατάδες, την έχετε βαμμένη με την υπογραφή του Robb Stark (με τ'όνομα).

Επίσης κύριε Kaiser, θα έπρεπε να ξέρετε ότι το κολύμπι στο κρύο νερό κάνει καλό στο δέρμα.

Μετακινώ ένα πλοίο από το The Frozen Sea (West) στο Bay of Ice.
Μετακινώ 9 από το Winterfell στο Torrhen's Square.
Επιβιβάζω 3 από το Greywater Watch στο πλοίο στο The Bite και μετακινώ τους υπόλοιπους στο The Twins.
Μετακινώ 4 πλοία από το The Βite στο The Fingers' Bay.
Μετακινώ 6 από την Ποταμοτρεχάλα στο Fairmarket.

Edited by Osama Bin Laden, 19 April 2013 - 19:10.


#47 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 19 April 2013 - 19:40

Αλλά, ρε κερατάδες, την έχετε βαμμένη με την υπογραφή του Robb Stark (με τ'όνομα).


"Κε στω καζάνοι θα ίνε οραία, με τους βο- με τους βόρυους παραία!"

Χάρτης


Spoiler:


Παίζει o Cloudy-Sky (House Martell) την φάση επίθεσης του (διορία μέχρι τις 8.38 π.μ το πρωί της Κυριακής)

#48 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 19 April 2013 - 23:52

Attack with 6 from Wyl to Stonehelm
Posted Image

#49 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 20 April 2013 - 00:08

Τα νερά εκεί είναι πιο ζεστά από αυτά του The Shivering Sea αλλά και πάλι χρειάζονται πλοία. :P Δεν έχει rp για τους Martell μιας και ο οίκος τους θα είναι το επίκεντρο του Chapter ΙII και χρειάζονται μια καλή εισαγωγή.

Χάρτης

Spoiler:

Παίζει o Cloudy-Sky (House Martell) την φάση τακτικής του (διορία μέχρι τις 1.10 π.μ το πρωί της Κυριακής)



#50 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 20 April 2013 - 00:21

2 from Wyl to Kingsgraves
4 from Stonehelm to Blackhaven
All from Sunspear get on the ships and move to summer sea center
All from Sandstone get on the ships
1 ship from Summer sea east move to summer sea center
2 ships from sea of drone to narrow sea south
Everyone from Blackhaven and Kingsgraves get out of the castles

Posted Image

#51 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 20 April 2013 - 00:27

All from Sunspear get on the ships and move to summer sea center


^Invalid. Αυτές είναι τρεις κινήσεις (επιβίβαση->Summer Sea East->Summer Sea Center. Repeat your moves.

#52 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 20 April 2013 - 00:47

The same as before (Without moving the guys from Sunspear)

Edited by Cloudy-Sky, 20 April 2013 - 00:47.

Posted Image

#53 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 20 April 2013 - 12:07

Ο Οίκος Tully(NPC) έκανε επίθεση από το Harenhall στο Acorn Hall με 2 στρατιώτες.
Ο Οίκος Tully(NPC) έβγαλε 4 στρατιώτες έξω από το κάστρο των The Twins.
O Oίκος Arryn of the Eyrie δεν έκανε καμία κίνηση.
O Οίκος Joffrey Baratheon of King's Landing μετακίνησε 2 στρατιώτες από το King's Landing στο Stonedance.
O Οίκος Joffrey Baratheon of King's Landing έβγαλε 5 στρατιώτες από το κάστρο του King's Landing.
O Οίκος Joffrey Baratheon of King's Landing έβγαλε 2 στρατιώτες από το κάστρο του Rosby.
O Oίκος Stannis Baratheon of Dragonstone δεν έκανε καμία κίνηση.

Χάρτης


Spoiler:


-ΤΕΛΟΣ 2ου ΓΥΡΟΥ-


Σειρά Παιχνιδιού (3ος γύρος)


Posted Image


Μπάρες Επιρροής NPC


Posted ImagePosted Image

Posted ImagePosted Image


4 αστέρια: Πολύ καλές σχέσεις
3 αστέρια: Καλές
2 αστέρια: Τυπικές
1 αστέρι: Κακές
0 αστέρια: Εχθρικές





-ΓΥΡΟΣ 3-

DEPLOYMENT PHASE

Κάποια στιγμή αργότερα ελέγξτε τα pms σας.


Καθυστερημένο αιώνων EDIT γιατί η παραπάνω σειρά παιχνιδιού είναι του 3ου γύρου και όχι του 2ου

Edited by Black Kaiser, 26 May 2013 - 17:35.


#54 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 22 April 2013 - 20:09

Posted Image


Κεφάλαιο ΙΙI: Arianne Martell


Posted Image


Αγαπητοί μου Άρχοντες και όμορφες Αρχόντισσες, σε εμένα έλαχε ο κλήρος να σας κάνω μια πρώτη εισαγωγή στον Οίκο Martell του Dorne. Δηλαδή όχι ακριβώς "έλαχε", ο πατέρας μου μου είπε να το κάνω μιας και ισχυρίζεται πως έχω τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο από όλα τα παιδία του -διαφωνώ βέβαια- αλλά έχε χάρη που τον αγαπώ πολύ. Επίσης παρότι δεν το διευκρινίσε θα σας πω πράγματα τα οποία δεν θα αποκαλύπτουν πληροφορίες για μελλοντικά γεγονότα. No spoilers δηλαδή.

Λοιπόν, ονομάζομαι Arianne Martell, είμαι η μεγάλη κόρη του Πρίγκιπα Doran Martell, Ανώτατου Άρχοντα όλου του Dorne και η μελλοντική του κληρονόμος. Ναι, καλά ακούσατε, σε αντίθεση με τους μπουμπούνες στο Βορρά και στα άλλα μέρη το, εδώ στο Dorne έχουμε προσέξει πως οι γυναίκες διαθέτουν και εκείνες εγκέφαλο, χέρια, πόδια και μάτια, δηλαδή πραγματικά όσα χρειάζεται να διαθέτει κάποιος για να είναι ηγέτης ενός από τα 7 Βασίλεια του Westeros. Φυσικά, για αυτό ευθύνεται η κληρονομιά που μας άφησε η Βασίλισσα Nymeria, μακρινή μας πρόγονος και ιδρυτής του Βασίλειου του Dorne.

Η Nymeria (από την οποία πήρε το όνομα της η λύκαινα της Arya Stark), Βασίλισσα των Rhoynar, οι οποίοι αρχικά κατοικούσαν στην Essos, (στην ήπειρο απέναντι από τα Westeros), κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια, εισέβαλλε με τους πολεμιστές της στο Dorne. Εκεί αφού συμμάχησε και παντρεύτηκε τον Πρίγκιπα Mors Martell του Sunspear κατάφερε να υποτάξει όλους τους υπόλοιπους άρχοντες τους Dorne μετατρέποντας τον Οίκο Martell στον Ανώτατο Αφέντη όλης της επαρχίας. Από τότε, το Dorne μετατράπηκε σε ένα ενωμένο ανεξάρτητο Βασίλειο υπό την εξουσία του Πρίγκιπα ή της Πριγκίπισσας του Sunspear. Ακόμα και ο Aegon Targaryen ο Κατακτητής, του οποίου οι Δράκοι έλιωσαν τους πέντε πύργους του Harenhall δεν μπόρεσαν να μας υποτάξουν! Μόνο μέσω γάμου επήλθε τέλικα η ένωση του Dorne με τα υπόλοιπα 6 Βασίλεια του Westeros.





Posted Image


H Βασίλισσα Nymeria αποβιβάζεται στο Dorne


Αυτά τα λίγα για την ιστορία. Θα ήθελα να σας πως και άλλα, ιδιαίτερα για την Βασίλισσα Nymeria αλλά ο χρόνος μου είναι λίγος. Πρίγκιπας του Dorne τώρα είναι ο πατέρας μου, ο Doran Martell. Σοφός και έξυπνος άνδρας αλλά η ηλικία του και η αρθρίτιδα του δεν του επιτρέπουν να μετακινείται για μεγάλο διάστημα. Τον λυπάμαι το πατέρα μου. Στα νιάτα του ήταν εξαιρετικός πολεμιστής. Τρομερός πολεμιστής όμως είναι ο μικρός αδελφός του (και θείος μου) ο Oberyn Martell. Είναι τόσο διαβόητος που τον αποκαλούν Κόκκινη Έχιδνα και τις έξι μπάσταρδες κόρες του "Φίδια της Άμμου". Ο θείος Oberyn είναι ο καλύτερος πολεμιστής του Dorne.





Posted ImagePosted Image


Αριστερά, ο Πρίγκιπας του Dorne, Doran Martell.

Δεξιά, ο αδελφός του, ο Oberyn Martell (aka "Κόκκινη Έχιδνα")


To Dorne βρίσκεται σε εξαιρετική θέση. Στα δυτικά η χώρα προστατεύεται από οροσειρές ενώ από τις άλλες πλευρές υπάρχει μονάχα θάλασσα. Το μόνο κακό της χώρας μου είναι η τρομερή ζέστη του Καλοκαιριού - αντίθετα τον Χειμώνα είμαστε εμείς οι τυχεροί. Το κλίμα εδώ κάτω είναι ιδιαίτερα ξηρό ενώ ένα μεγάλο κομμάτι της χώρας αποτελείται από ερήμους. Πολλοί ξένοι πιστεύουν πως ο ήλιος ευθύνεται για το σκουρόχρωμο δέρμα των κατοίκων εδώ κάτω, αλλά ο πατέρας μου λέει πως το δέρμα μας είναι έτσι επειδή στις φλέβες μας κυλά το περήφανο αίμα της Nymeria και των Rhoynar.

Τέλος θυμόμαστε. Και παρότι ο πατέρας μου έχει επιλέξει να ακολουθήσει τον Stannis Baratheon ως Βασιλιά, θυμόμαστε ακόμα και όλοι ξέρουμε πως η πραγματική μας πίστη είναι αλλού. Θα έρθει κάποια στιγμή, που οι Δρακοβασιλιάδες θα επιστρέψουν. Και τότε το Dorne θα κληθεί και πάλι να επιλέξει.






Posted Image


Σειρά Παιχνιδιού (3ος γύρος)


Posted Image


Χάρτης

Spoiler:

^Ρίχνουμε μια γρήγορη ματιά αν έχει γίνει σωστά το Deployment μας.


Παίζει o Osama (House Stark) την φάση επίθεσης του (διορία μέχρι τις 9.10 το πρωί της Τετάρτης)

------------------------------------------------
Κάρτες που παίχτηκαν στο Deployment Phase και ενεργοποιούνται στην αρχή. (Άλλαξα την προηγούμενη αμφίσιμη πρόταση :P)

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

-> Παίχτηκε Κάρτα Τιμή των Επτά πάνω στον Οίκο Tyrell (Mono). Βλέπε πιο κάτω για την επίδραση της.
-> Παίχτηκε Κάρτα Έκτακτη Φορολογία
-> Παίχτηκε Κάρτα Έκτακτη Επιστράτευση
-> Παίχτηκε Κάρτα Κατασκόπου #2 πάνω στον Οίκο Lannister (Iristella). Η παραπάνω κάρτα "Έκτακτη Επιστράτευση" ακυρώθηκε.






------------------------------------------------
ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΕΠΤΑ


Posted Image


Spoiler:


------------------------------------------------


Edited by Black Kaiser, 26 May 2013 - 17:36.


#55 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 23 April 2013 - 16:49

Ο Rob Stark κοίταξε σκεπτικός το εξαιρετικό risk-like ταμπλό του Westeros που βρισκόταν πάνω στο τραπέζι, μπροστά του.
"Ε, Bolton, νομίζω ότι θα πρέπει να αναβάλλεις εκείνες τις διακοπές που σχεδίαζες στον νότο."
Ο Bolton στράβωσε.
"Και γιατί παρακαλώ;"
"Γιατί μου είχες υποσχεθεί ότι θα κατακτήσεις το Skagos όσο γίνεται πιο γρήγορα γίνεται αλλά κατάκτηση δεν βλέπω. Ούτε ακούω."
"Μα πως μπορεί κάποιος να ακούσει μια κατάκτηση;"
"Καλά, κάνε την εσύ και άσε με εμένα να ανησυχώ για το αν θα την ακούσω ή οχι. Comprende;"
"Και με τις διακοπές μου τι θα γίνει;"
"Είμαστε σε πόλεμο. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσες να κατέβεις στον νότο."
Ο Bolton έμεινε ακίνητος για λίγο. Έπειτα, μια στιγμή διάυγειας φώτησε το πρόσωπό του.
"Μα ναι, έχεις δίκιο! Τώρα που είμαστε το βασίλειο του Βορρά, θα πρέπει να έχουμε βίζα για να κατέβουμε στον Νότο!"
Ο Rob έμεινες ακίνητος, προσπαθώντας να κατανοήσει αυτό που μόλις είχε ακούσει.
"Τι είναι η βίζα;"
"Δεν έχω ιδέα. Αλλά ακούγεται ωραίο, ε; Μπορούμε να το οργανώσουμε σαν κυνήγι θησαυρού. Όποιος βρει πρώτος την βίζα, κερδίζει ένα ταξίδι στον Νότο!"
"Καλά, άστο.", είπε ο Rob κουρασμένα. "Απλώς φρόντισε να κατακτήσεις το καταραμένο το νησί αυτή την φορά..."

------------------------------

Επίθεση με 6 από το Karhold στο Skagos ΚΟΛΥΜΠΩΝΤΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ ΔΕΝ ΜΑΣΑΝΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΑΣΑΝΕ ΡΕ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ. ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ. ΚΟΛΥΜΠΗΣΤΕ ΡΕ ΚΩΛΟΠΑΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ Η ΟΡΓΗ!

Μετακινώ 4 πλοία από το The Finger's Bay στο Bay of Crabs και επιτίθεμαι με τους 12 των πλοίων στο Maidenpool.

Επίθεση με 10 από το Harrenhal στο Maidenpool.

Edited by Osama Bin Laden, 28 May 2013 - 22:18.


#56 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 23 April 2013 - 17:42

Posted Image


Η τρομακτική επίθεση των Βορείων εξαπολύθηκε στο Maidenpool εναντίον της κύριας στρατιάς των Lannister. 10.000 άνδρες επιτέθηκαν από το Harenhall και άλλοι 12.000 αποβιβάστηκαν από τον κόλπο των Καβουριών ώστε να πλαγιοκοπήσουν τον αντίπαλο. Παρότι το μεγάλο φαβορί για την μάχη ήταν οι Βόρειοι, οι Lannister στο τέλος επικράτησαν με στυλ και μάλιστα κράτησαν και κάβα 4000 στρατιωτών. Συντριβή για τον Robb Stark, μεγάλη νίκη για τον Tywin Lannister και τον Βασιλιά Joffrey βεβαίως-βεβαίως, παρότι εκείνος καθόταν πίσω από τα τείχη του μερικά χιλιόμετρα πιο νότια.



Posted Image


"Αφιερώνω την νίκη στον εαυτό μου, στον Joffrey Baratheon και σε εμένα!"


Πιο βόρεια, ανοιχτά του Karhold, έγινε η δεύτερη πολεμική επιχείρηση της ημέρας. Οι Κανίβαλοι περίμεναν με ανοιχτές αγκάλες τους νόστιμους βόρειους του άρχοντα Μπόλτον. Ο ίδιος ο αρχηγός τους μάλιστα έκανε την δήλωση-απειλή:

Γεια των Πόλντων θα κάνουμαι μεια αικσέραισυ. Θα των κάνουμαι στι σούβλα γεια να ξαιροψοιθοί ει παίτσα.


Δυστυχώς για αυτόν, μετά το τέλος της μάχης, ο Μπόλτον ήταν εκείνος που καθόταν μπροστά στην σούβλα και όχι ο αρχηγός των φυλών του Skagos ο οποίος κατέληξε γδαρμένος στο βάθος της θάλασσας.



Χάρτης


Spoiler:

Παίζει o Osama (House Stark) την φάση τακτικής του (διορία μέχρι τις 9.40 το βράδυ της Τετάρτης)

Posted ImagePosted Image

-> Παίχτηκε κάρτα Διπλωμάτη πάνω στον Οίκο Lannister (Iristella) και τον Οίκο Stark (Osama)
-> Παίχτηκε Κάρτα Κατασκόπου #2 πάνω στον Οίκο Lannister (Iristella). Η παραπάνω κάρτα "Διπλωμάτη" ακυρώθηκε.

#57 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 23 April 2013 - 19:34

1 πλοίο από το Bay of Ice και 1 από το The Frozen Sea (West) μετακινούνται στο Western Coast.
9 από Torrhen's Square μετακινούνται στο Moat Cailin.
8 από τα The Twins μετακινούνται στο Seaguard.
10 από το Fairmarket μετακινούνται στο Harrenhal.

#58 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 23 April 2013 - 19:41

Χάρτης


Spoiler:


Παίζει o Fandom (House Greyjoy) την φάση επίθεσης του (διορία μέχρι τις 11.40 το πρωί της Πέμπτης)

#59 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 23 April 2013 - 20:10

Υπάρχει ένα μικρό λαθάκι στο χάρτη. Δείχνει τους 10 στρατιώτες του Stark στο Harrenhal :P

xbJ3b2w.jpeg


#60 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 23 April 2013 - 20:14

10 από το Fairmarket μετακινούνται στο Harrenhal.


:|

Πόσο σίγουρος είμαι πως ο Fandom θα πάει να παίξει τον γύρο του μόλις ξεκινήσει η συντήρηση του site;



Also tagged with one or more of these keywords: Risk, Strategy, Game of Thrones, Westeros, Iron Throne, Always paying our debts, Backstab your Stark