Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Hataraku Maou-sama! | The Devil is a Part-Timer!

comedy romance shounen Spring 2013

  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#31 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 May 2013 - 14:00

Spoiler:


:canthelp: Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;

Edited by mono, 26 May 2013 - 14:11.
spoiler

ySss0UF.jpg


#32 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 May 2013 - 14:51

Spoiler:

Edited by mono, 26 May 2013 - 14:11.
spoiler

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#33 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 May 2013 - 15:02

Spoiler:

Edited by mono, 26 May 2013 - 14:12.
spoiler

ySss0UF.jpg


#34 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 May 2013 - 15:07

Spoiler:
Και ναι, έχεις δίκιο για το opening. Πλάκα πλάκα, δε θυμάμαι να το σχολιάσαμε το καινούργιο. Ομολογώ πως μου άρεσε γιατί δείχνει ωραία τους ρόλους τους! xD

Edited by mono, 26 May 2013 - 14:13.
spoiler

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#35 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 19 May 2013 - 17:11

Και εμένα μου άρεσε καλύτερα το καινούριο.Δεν έχει spoil(απ 'όσο θυμάμαι δεν δέιχνει κάτι τρομερό) αλλά δεν είναι και φτιαγμένο από σκηνές του anime όπως το προηγούμενο.

Posted Image


#36 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 26 May 2013 - 14:17

Μπήκαν μερικά spoiler tags στα τελευταία posts. Σας παρακαλώ λίγη παραπάνω προσοχή όταν αποκαλύπτετε σημαντικά στοιχεία της πλοκής :P

xbJ3b2w.jpeg


#37 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 May 2013 - 11:03

Είδα τα 6 πρώτα επεισόδια, και σκέφτομαι να το ντροπάρω, αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Γενικά δεν υπάρχει επεισόδιο στο οποίο να μην έχω γελάσει, οι χαρακτήρες είναι γουστόζικοι, η κεντρική πλοκή μπορεί να πέφτει σε κλισέ αλλά το κάνει εν γνώση της με χάρη και αυτοσαρκασμό και το όποιο fanservice είναι τόσο μίνιμαλ που πραγματικά δε με ενοχλεί καθόλου. Δεν το περίμενα, καθώς ξεκίνησα να το βλέπω από βαρεμάρα πιστεύοντας ότι θα είναι του πεταματού.

Στο 6ο επεισόδιο όμως έγινε κάτι τόσο απαίσιο, που με έκανε να σιχαθώ και πραγματικά να αρχίσω να το σκέφτομαι διπλά και τριπλά για το αν θα συνεχίσω να βλέπω τη σειρά.

Spoiler: 6ο επεισόδιο


Μπορεί να τη συνεχίσω, μπορεί και όχι. Μέχρι το 5ο επεισόδιο πάντως πιστεύω ότι αξίζει.


PS. Ashiya for waifu of the year! <3

Posted Image


#38 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 27 May 2013 - 12:05

Είδα τα 6 πρώτα επεισόδια, και σκέφτομαι να το ντροπάρω, αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Γενικά δεν υπάρχει επεισόδιο στο οποίο να μην έχω γελάσει, οι χαρακτήρες είναι γουστόζικοι, η κεντρική πλοκή μπορεί να πέφτει σε κλισέ αλλά το κάνει εν γνώση της με χάρη και αυτοσαρκασμό και το όποιο fanservice είναι τόσο μίνιμαλ που πραγματικά δε με ενοχλεί καθόλου. Δεν το περίμενα, καθώς ξεκίνησα να το βλέπω από βαρεμάρα πιστεύοντας ότι θα είναι του πεταματού.

Στο 6ο επεισόδιο όμως έγινε κάτι τόσο απαίσιο, που με έκανε να σιχαθώ και πραγματικά να αρχίσω να το σκέφτομαι διπλά και τριπλά για το αν θα συνεχίσω να βλέπω τη σειρά.

Spoiler: 6ο επεισόδιο


Μπορεί να τη συνεχίσω, μπορεί και όχι. Μέχρι το 5ο επεισόδιο πάντως πιστεύω ότι αξίζει.


PS. Ashiya for waifu of the year! <3


Spoiler:

ySss0UF.jpg


#39 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 27 May 2013 - 12:18

Εχω δει τα 3 πρωτα επεισοδεια, και πραγματικα εκτως απο το 1ο και το τελος του 3ου "προσπαθω" να το δω :P Δεν μπορω να πω οτι μαρεσει ιδιαιτερα αλλα θα το συνεχισω, οταν τελιωσω το Kuroko no Basket!

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#40 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 27 May 2013 - 16:54

Είδα τα 6 πρώτα επεισόδια, και σκέφτομαι να το ντροπάρω, αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Γενικά δεν υπάρχει επεισόδιο στο οποίο να μην έχω γελάσει, οι χαρακτήρες είναι γουστόζικοι, η κεντρική πλοκή μπορεί να πέφτει σε κλισέ αλλά το κάνει εν γνώση της με χάρη και αυτοσαρκασμό και το όποιο fanservice είναι τόσο μίνιμαλ που πραγματικά δε με ενοχλεί καθόλου. Δεν το περίμενα, καθώς ξεκίνησα να το βλέπω από βαρεμάρα πιστεύοντας ότι θα είναι του πεταματού.

Στο 6ο επεισόδιο όμως έγινε κάτι τόσο απαίσιο, που με έκανε να σιχαθώ και πραγματικά να αρχίσω να το σκέφτομαι διπλά και τριπλά για το αν θα συνεχίσω να βλέπω τη σειρά.

Spoiler: 6ο επεισόδιο


Μπορεί να τη συνεχίσω, μπορεί και όχι. Μέχρι το 5ο επεισόδιο πάντως πιστεύω ότι αξίζει.


PS. Ashiya for waifu of the year! <3

Δώστου ευκαιρία δώστου.Κάνε τα στραβά μάτια(η καλυψέ τα,χεράκια έχεις!) όταν εμφανιστεί η χοντρή.

Posted Image


#41 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 May 2013 - 19:55

Το θέμα δεν είναι η χαρακτήρας, και όχι η χοντρή -το είπα ειρωνικά στο προηγούμενο ποστ-, αλλά τα αστεία που την περιβάλλουν. Προτιμώ τα χέρια, και όχι χεράκια, μου να κλείσουν αυτό που βλέπω από το να κλείσω κυριολεκτικά τα μάτια μου σε τέτοιου είδους αντιμετωπίσεις.

Kai σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, αν είναι έτσι τότε μάλλον θα δω τουλάχιστον τα δύο επόμενα. If only for Ashiya!

Posted Image


#42 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 27 May 2013 - 21:03

δεν είναι αναφαίρετο δικαίωμα οποιουδήποτε το να αηδιάζει βλέποντας τι φωτογραφία μιας μεσήλικης χοντρής με μαγιό?(το χρωμα δεν εχει σημασία)

#43 Piscatella

Piscatella

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 27 May 2013 - 22:29

δεν είναι αναφαίρετο δικαίωμα οποιουδήποτε το να αηδιάζει βλέποντας τι φωτογραφία μιας μεσήλικης χοντρής με μαγιό?(το χρωμα δεν εχει σημασία)


Ο σεξισμός είναι καταπιεστική συμπεριφορά και καμία καταπιεστική συμπεριφορά δεν είναι αναφέρετο δικαίωμα κανενός.

#44 Pirate King

Pirate King

    Anime Freak

  • Members
  • 429 posts

Posted 27 May 2013 - 23:40

Ο σεξισμός είναι καταπιεστική συμπεριφορά και καμία καταπιεστική συμπεριφορά δεν είναι αναφέρετο δικαίωμα κανενός.


που κολλά ο σεξισμός τώρα?
δεν είπα ότι δεν έχει το δικαίωμα να φοράει ότι θέλει αλλα έχω και εγώ το δικαίωμα να μην μου αρέσει αυτό βλέπω σωστά??

#45 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 28 May 2013 - 07:18

Νομίζω ότι αυτό που έθιξε η Anelis έχει να κάνει με την παγιοποίηση της εκάστοτε προσωπικής αισθητικής σε νόρμα και μάλιστα την επιβολή συγκεκριμένων προτύπων όπως χοντρός = κακός που είναι αντίστοιχο ας πούμε με το κοκκινομάλλης = κακός ανάλογα πάλι με την αισθητική του καθενός.

Και για να το προχωρήσω λιγάκι, θεωρώ την απεικόνιση του "κακού" κάθε ιστορίας ως χοντρό ή φαφούτη ή καραφλό ή εμπάσει περιπτώσει μακριά από τα πρότυπα "ομορφιάς" μία αδυναμία δημιουργίας πραγματικού χαρακτήρα και την "εύκολη" λύση σε κάθε περίπτωση. Είναι και αυτό μία μορφή κοινωνικού ρατσισμού.

Εμπάσει περιπτώσει, ας συνεχίσουμε on topic :P

xbJ3b2w.jpeg




Also tagged with one or more of these keywords: comedy, romance, shounen, Spring 2013