Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Περί καπνίσματος


  • This topic is locked This topic is locked
947 replies to this topic

Poll: Καπνίζετε ή οχι (511 member(s) have cast votes)

Καπνίζετε ή οχι

  1. Καπνίζω (97 votes [25.33%] - View)

    Percentage of vote: 25.33%

  2. Δεν καπνίζω (286 votes [74.67%] - View)

    Percentage of vote: 74.67%

Vote

#16 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 15 September 2006 - 22:34

DarkTranquillity:

Μόνο μία ειλικρινά θερμή παράκληση μην αντιμετωπίζεται τους καπνιστές με ένα τέτοιο ματί απέχθειας που βλέπω( κ in-forum κ κυρίως out of forum)... Αν δεν ξέρετε μην κρίνετε ή τουλάχιστον μείνετε στο ότι το θεωρώ ^%^%& για τον εαυτό μου... Calm


δεν νομιζω να απεχθανεται καπιος τους καπνιστες,αλλα το αν δεν ξερετε μην κρινεται τη σημαινει, τη ακριβος θα πρεπει να ξερει καπιος :huh:

#17 Dae-su

Dae-su

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 15 September 2006 - 23:46

LUCKY LUCKY LUCKY
LUCKY STRIKE
smoking is my f**** life i really enjoy it

Post edited by _GaARa_:Ας Προσέχουμε τις εκφράσεις μας
Posted Image

#18 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 16 September 2006 - 01:37

Λοιπον καπνιζω μια 5ετια.
Οσοι καπνιζουν μπορει να εχουν βρεθει σε μια στιγμη που αν δεν εχουν ενα τσιγαρο τρελαινονται.
Και κατα την γνωμη μου οσοι λενε οτι "εγω δεν θα το κανω ποτε" δεν πολυ ισχυει.Εχω δει πολλους που το ελεγαν και τωρα καπνιζουν 2πλασια απο εμενα.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#19 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 16 September 2006 - 01:44

Είμαι φανατικός αντικαπνιστής(από τους λίγους που έμεινα στην παρέα μου) και γενικός με πειράζει υπερβολικά ο καπνός. :pinch: :mad2:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#20 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 16 September 2006 - 07:19

DarkTranquillity:

Μόνο μία ειλικρινά θερμή παράκληση μην αντιμετωπίζεται τους καπνιστές με ένα τέτοιο ματί απέχθειας που βλέπω( κ in-forum κ κυρίως out of forum)... Αν δεν ξέρετε μην κρίνετε ή τουλάχιστον μείνετε στο ότι το θεωρώ ^%^%& για τον εαυτό μου... Calm


δεν νομιζω να απεχθανεται καπιος τους καπνιστες,αλλα το αν δεν ξερετε μην κρινεται τη σημαινει, τη ακριβος θα πρεπει να ξερει καπιος :huh:

Λοιπόν το σταματάω εδώ... Πες ότι δεν έγινε το σχόλιο :rolleyes:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#21 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 16 September 2006 - 09:07

Ημουν φανατικος αντικαπνιστης οσπου αρχισα αλλα δεν με ενθουσιασε :greece: αρα ειμαστε καλα
I put up my headphones and listen to the deftones

#22 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 16 September 2006 - 09:39

Δεν καπνισα, δεν καπνίζω και δεν θα καπνισω ποτε... Κακό σε όποιον το κάνει, είναι αντιαισθητικο, φλοριά, σπατάλη και πολλά αλλα. :huh: (Ναι, χοντρή μπηχτή στους καπνιστές του φόρουμ μας :hehe:)

oR4yYRl.gif


#23 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 16 September 2006 - 10:37

Αντικαπνιστής εδώ, αν κρατάτε τσιγάρο, πούρο κλπ καλύτερα μείνετε μακρυά μου, καθώς ο καπνός δεν αρέσει ούτε στα ρουθούνια μου, ούτε στα πνευμόνια μου, αλλά ούτε και στα μάτια μου(τσούζουν και δακρύζουν). :cry:
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Posted Image

#24 ssj4_goku

ssj4_goku

    Anime Freak

  • Members
  • 352 posts

Posted 16 September 2006 - 11:13

Μόνο μία ειλικρινά θερμή παράκληση μην αντιμετωπίζεται τους καπνιστές με ένα τέτοιο ματί απέχθειας που βλέπω( κ in-forum κ κυρίως out of forum)... Αν δεν ξέρετε μην κρίνετε ή τουλάχιστον μείνετε στο ότι το θεωρώ ^%^%& για τον εαυτό μου...

Και κατα την γνωμη μου οσοι λενε οτι "εγω δεν θα το κανω ποτε" δεν πολυ ισχυει.Εχω δει πολλους που το ελεγαν και τωρα καπνιζουν 2πλασια απο εμενα.

Επειδή φαντάζομαι πως το δικό μου ποστ είναι που προκάλεσαι αυτά τα σχόλια θα απαντήσω και ειδικά και γενικά.
Όσον αφορά αυτό το μάτι απέχθιας πραγματικά εγώ ποτέ μου δεν έχω δει κάποιον να αντιμετωπίζει τους καπνιστές έτσι. Ίσως εσύ θεωρείς τον τρόπο άσχημο με τον οποίο μιλάνε και έτσι παραμένεις στο άσχημο ύφος και δεν βλέπεις ότι λέει την πραγματικότητα και θέλει να βοηθήσει(με τον τρόπο του). Αυτό πιστέυω τουλάχιστον, γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να απεχθάνεται τους καπνιστές(ο μόνος λόγος μπορεί να είναι επιδή δεν τον σέβονται και καπνίζουν σε χώρο μη καπνίζοντων που αυτό έχει να κάνει με το ίδιο το άτομο όπου και σε άλλους τομείς δε θα σέβεται τους άλλους)
Τώρα όσον αφορά το αν ξέρουμε και αν δεν ξέρουμε. Εγώ ξέρω ότι άτομα έχουν σταματήσει την χρήση ηρωϊνης. Επίσης ξέρω ότι το τσιγάρο σου μειώνει την αντοχή, σου γεμίζει τα πνευμόνια πίσσα, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο στον ισοφάγο η των πνευμόνων και πολλά άλλα που δεν γνωρίζω. Γιατί λοιπόν να πρέπει να ξεκινήσω το κάπνισμα ωστέ να μπορώ να πω 2 απλά πράγματα: Το κάπνισμα κάνει κακό και μπορεί να το σταματίσει ο οποιοσδήποτε.
Απλά το να βλέπω κάποιον να λέει δεν μπορώ και να τα παρατάει έτσι έυκολα(όχι ότι κάποιος απο το φόρουμ το είπε) είναι πολύ λυπηρό γιατί όλα είναι μέσα στο μυαλό και μπορούμε να καταφέρουμε πολλά περισσότερα απο αυτό.
"Εγώ δε θα το κάνω ποτέ"...σωστά λες, δεν ισχύει για όλους. Αυτό είναι ανάλογα με το άτομο, δηλαδή αν από μικρός έχει μάθει να τρώει "παλούκια" κάτι τέτοιο δε θα τον ζορίσει και πολύ. Αν πάλι είναι βουτυρόπαιδο μην περιμένεις και πολλά. Και διάφοροι άλλοι παραγοντες είναι που παιζουν ρόλο αλλά θέλω να τονίσω ότι αυτό που λες έχει άμεση σχέση με τον χαρακτήρα του κάθε ατόμου και το περιβάλλον που μεγάλωσε.
Εγώ για παράδειγμα στην δευτέρα λυκείου όταν έπαθα το λέμφωμα hotzkin και αργότερα έμαθα πως είναι ένα είδος καρκίνου αναγκαστικά δεν θα άρχιζα απο τότε και μετά το κάπνισμα ενώ θα έπρεπε να απογέυγω τον ήλιο τα καλοκαίρια τις επικύνδυνες ώρες διότι οι πιθανότητες για υποτροπιασμό είναι μεγαλύτερες απο τους νορμάλ ανθρώπους. Ένα πράγμα έμαθα σίγουρα πάντως, ούτε καν την ζωή σας μην πέρνετε ως δεδομένο. Γι' αυτό μην καταπονείτε τον οργανισμό σας, τουλάχιστον όσο μπορείτε
Posted Image

#25 Cartman

Cartman

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 16 September 2006 - 12:22

Είμαι ενάντια στο κάπνισμα γιατί το θεωρώ ανούσιο .Ακούω πολλούς να λένε μ'αρέσει κλπ αλλά υπάρχουν πολλά αρνητικά σ'αυτό που έστω και αυτό το ένα που ο θεωρούν οι περισσότεροι ως θετικό δεν αξίζει

#26 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 16 September 2006 - 13:48

Μόνο μία ειλικρινά θερμή παράκληση μην αντιμετωπίζεται τους καπνιστές με ένα τέτοιο ματί απέχθειας που βλέπω( κ in-forum κ κυρίως out of forum)... Αν δεν ξέρετε μην κρίνετε ή τουλάχιστον μείνετε στο ότι το θεωρώ ^%^%& για τον εαυτό μου...

Και κατα την γνωμη μου οσοι λενε οτι "εγω δεν θα το κανω ποτε" δεν πολυ ισχυει.Εχω δει πολλους που το ελεγαν και τωρα καπνιζουν 2πλασια απο εμενα.

Επειδή φαντάζομαι πως το δικό μου ποστ είναι που προκάλεσαι αυτά τα σχόλια θα απαντήσω και ειδικά και γενικά.
Όσον αφορά αυτό το μάτι απέχθιας πραγματικά εγώ ποτέ μου δεν έχω δει κάποιον να αντιμετωπίζει τους καπνιστές έτσι. Ίσως εσύ θεωρείς τον τρόπο άσχημο με τον οποίο μιλάνε και έτσι παραμένεις στο άσχημο ύφος και δεν βλέπεις ότι λέει την πραγματικότητα και θέλει να βοηθήσει(με τον τρόπο του). Αυτό πιστέυω τουλάχιστον, γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να απεχθάνεται τους καπνιστές(ο μόνος λόγος μπορεί να είναι επιδή δεν τον σέβονται και καπνίζουν σε χώρο μη καπνίζοντων που αυτό έχει να κάνει με το ίδιο το άτομο όπου και σε άλλους τομείς δε θα σέβεται τους άλλους)
Τώρα όσον αφορά το αν ξέρουμε και αν δεν ξέρουμε. Εγώ ξέρω ότι άτομα έχουν σταματήσει την χρήση ηρωϊνης. Επίσης ξέρω ότι το τσιγάρο σου μειώνει την αντοχή, σου γεμίζει τα πνευμόνια πίσσα, μπορεί να προκαλέσει καρκίνο στον ισοφάγο η των πνευμόνων και πολλά άλλα που δεν γνωρίζω. Γιατί λοιπόν να πρέπει να ξεκινήσω το κάπνισμα ωστέ να μπορώ να πω 2 απλά πράγματα: Το κάπνισμα κάνει κακό και μπορεί να το σταματίσει ο οποιοσδήποτε.
Απλά το να βλέπω κάποιον να λέει δεν μπορώ και να τα παρατάει έτσι έυκολα(όχι ότι κάποιος απο το φόρουμ το είπε) είναι πολύ λυπηρό γιατί όλα είναι μέσα στο μυαλό και μπορούμε να καταφέρουμε πολλά περισσότερα απο αυτό.
"Εγώ δε θα το κάνω ποτέ"...σωστά λες, δεν ισχύει για όλους. Αυτό είναι ανάλογα με το άτομο, δηλαδή αν από μικρός έχει μάθει να τρώει "παλούκια" κάτι τέτοιο δε θα τον ζορίσει και πολύ. Αν πάλι είναι βουτυρόπαιδο μην περιμένεις και πολλά. Και διάφοροι άλλοι παραγοντες είναι που παιζουν ρόλο αλλά θέλω να τονίσω ότι αυτό που λες έχει άμεση σχέση με τον χαρακτήρα του κάθε ατόμου και το περιβάλλον που μεγάλωσε.
Εγώ για παράδειγμα στην δευτέρα λυκείου όταν έπαθα το λέμφωμα hotzkin και αργότερα έμαθα πως είναι ένα είδος καρκίνου αναγκαστικά δεν θα άρχιζα απο τότε και μετά το κάπνισμα ενώ θα έπρεπε να απογέυγω τον ήλιο τα καλοκαίρια τις επικύνδυνες ώρες διότι οι πιθανότητες για υποτροπιασμό είναι μεγαλύτερες απο τους νορμάλ ανθρώπους. Ένα πράγμα έμαθα σίγουρα πάντως, ούτε καν την ζωή σας μην πέρνετε ως δεδομένο. Γι' αυτό μην καταπονείτε τον οργανισμό σας, τουλάχιστον όσο μπορείτε


Συμφωνω απολυτα σε ολα απο την αρχη ως το τελος... (μακαρι να σε ακουγε η μανα μου.)Αν και η αληθεια ειναι οτι αν εχεις ξεκινησει το τσιγαρο κατα τη διαρκεια της εφηβειας ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το κοψεις.Αλλα και παλι υπαρχουν πολλες λυσεις για αυτο...
Υ.Γ.:Ξερω εναν καπνιστη ο οποιος ξυπνησε και σκεφτηκε ολα τα κακα που του "προσφερει το τσιγαρο" και λεει θα το κοψω σημερα.Και το κοψε...δεν ειχε ουτε παρενεργειες ουτε τπτ(βεβαια εξαρταται απο τον οργανισμο καθε ανθρωπου)...
不 林 カ 山
Posted Image

#27 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 16 September 2006 - 14:07

Σιμφωνω και εγω με τον ssj4_goku,το θεμα ομως παιδια πιστευω οτι ειναι το <<γιατι?>>,δηλαδι γιατι να το ξεκινισης το ξερω ομως οτι δεν υπαρχει καπια λογικη απαντηση.

ssj4_goku:

Ένα πράγμα έμαθα σίγουρα πάντως, ούτε καν την ζωή σας μην πέρνετε ως δεδομένο


Εγω εμαθα να την σεβομαι απο μικρη σχετικα ηλικεια,γιαυτο και δεν μου αρεσει το καπνισμα καθολου.

#28 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 16 September 2006 - 14:33

Σύνηθως το ξεκινάς υστερα απο κάποιο συμβάν(σύνηθως ειναι γυναίκα στην μέση 8D )

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#29 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 16 September 2006 - 16:35

ssj4_goku δεν αναφερόταν σε σένα πίστεψε με... Συμφωνώ ότι μπορείς να το κόψεις αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μου έχουν δείξει κάποια άτομα πόσο στενόμυαλλα είναι στην πραγματική ζωή κ βλέπω κ τέτοια περιστατικά (όχι τόσο χοντρά βέβαια κ στο forum). Εγώ έκανα μία πράκληση τα περί φλωριάς , μη σεβασμός ως προς τους άλλους τα ακούω βερεσέ.
Κ επειδή είμαι ένα φλώρος, σπάταλος, ψυχανώμαλος κ έχω αυτοκαταστροφική φύση κ δεν σέβομαι κανέναν (άλλωστε το έχω δείξει στο forum τι κολοχαρακτήρας είμαι) καπνίζω κ βλάπτω τα 6.000.000.000 ανθρώπων του πλανήτη :kakashithumbup:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#30 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 16 September 2006 - 17:05

Συγγνώμη αν παρεξιγίθηκες Dark. Σε καμία περίπτωσει δεν είχα αυτό το σκοπό. Σου είπα τις απόψεις μου στο MSN πάντως. Sorry και πάλι...

oR4yYRl.gif