Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πως οργανώνετε τα αρχεία σας;

αρχεία φάκελοι οργάνωση

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 December 2012 - 14:43

500 GB στο Laptop και 2,5 ΤΒ σε εξωτερικούς. :D

PS: Προτιμώ τον όρο "εναλλακτική μέθοδος ταξινόμησης".

#17 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 December 2012 - 14:46

2,5 TB! Πόσοι εξωτερικοί;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 December 2012 - 14:47

Δύο. :D

#19 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 December 2012 - 14:52

Καθόλου άσχημα. Εμένα ο πιο μεγάλος εξωτερικός είναι 750 GB. >__>

Που θα πάει ρε, μια μέρα θα κάνω το RAID 5 όνειρό μου πραγματικότητα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#20 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 29 December 2012 - 15:36

Απορία, για RAID 5 οι δίσκοι πρέπει να είναι εντελώς ίδιοι ή απλά το ίδιο μέγεθος;

#21 my_password_is_12345

my_password_is_12345

    powered by a troll

  • Members
  • 25 posts
  • LocationΣτο της μάνας σου.

Posted 29 December 2012 - 18:49

τα πράγματα ειναι απλά,τα πετάς όλα στην επιφάνεια εργασείας και όταν γεμίσει φτιάχνεις ένα φάκελο και πετάς μέσα ότι να'ναι, φυσικά αφήνεις πολλά έξω γιατί τα χρειάζεσαι.....αα..και φυσικά άμα φτιάξεις φάκελο μέσα σε φάκελο είσαι φλώρος

Edited by my_password_is_12345, 29 December 2012 - 18:49.

This is how trolling is...
Μην πιστεύετε πάντα αυτά που γράφω...





Don't you agree?!:P

#22 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 29 December 2012 - 21:03

Απλά όταν μου βαρέσει, θα αποθηκεύσω τον φάκελο Λήψεις στο σκληρό, θα τον αδειάσω και θα αρχίσω να τον ξαναγεμίζω χύμα στο κύμα.

Με βολεύει επειδή το μόνο που μπορεί να ψάχνω είναι μουσική. Τα anime συνήθως έχουν στην αρχή του ονόματος του φακέλου αγκύλες οπότε πάνε πάνω πάνω, ταινίες δεν κατεβάζω αλλά τις γράφω σε dvd από το video club (2 ευρώ για 3 ταινίες, και συχνά μοιρασμένα με τον πατέρα μου), εικόνες δεν πολυκατεβάζω για κάποιο λόγο.

Γενικά μισώ την τακτοποίηση, να κάνω χιλιάδες φακέλους με ονόματα συγκροτημάτων και να πετάω μέσα τ' άλμπουμ. Απλά με τρελαίνει η διαδικασία.

#23 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 30 December 2012 - 00:24

what iri said. ή έχεις μνημη η εχεις οργανωση. Εγω με την οργανωση ειμαστε στα δικαστηρια. Ομολογω, την βιασα κατ'εξακολουθηση κυριε προεδρε.

Το πιο αστειο ειναι που προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι πρεπει να οργανωθω που και που, οποτε τσουκου τσουκου, οοοοοποτε το θυμαμαι, βαζω και κατι στο φακελο "μουσικη" μετα βαζω κατι στο φακελο "ταινιες" κτλ.

Οταν κοντευει να τελειωσει ολο αυτο (και κυριολεκτω οταν λεω "κοντευει") εχουν περασει 4-5 χρονια, ο νεος σκληρος ειναι ο 5πλασιος τουλαχιστον του προηγουμενου, οποτε οοοοολο το κουλουβαχατο πλεον ειναι ενας φακελος που ονομαζεται ο παλιος σκληρος (α/β/γ κτλ. γιατι δεν ειναι μονο ένας)

Εναλλακτικα ονοματα "@@ σκληρος, μελατος ειναι", "ηταν σκληρος και τον λεγαν φανουρη", "μαλακο σουβερ", "μηντοανοιξειςεχειτσοντες", κλπ. Ε, αφου δεν ξανανοιγει τουλαχιστον να χει ωραιο ονομα.

Edited by Lord Leon, 30 December 2012 - 00:26.

stasou%2520mygdala.jpg


#24 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 30 December 2012 - 01:10

500 GB στο Laptop και 2,5 ΤΒ σε εξωτερικούς. :D

PS: Προτιμώ τον όρο "εναλλακτική μέθοδος ταξινόμησης".



είπα να κρατηθώ αλλα δε τα κατάφερα!
εγώ γενικά αν τα μετρίσω φτάνω τα 5TB κοντά :P και πάλυ καλα που πήρα πριν λιγες μέρες ενα 2TB portable, γιατι πάλυ είχα αρχίσει να χω έλειψη χώρου :P
και έχουμε τώρα 2 σκληρους των 2ΤΒ ένα portable κιενα μεγάλο, έναν άλο Portable 500GB και απο τήν άλη το PC με 250gb χωρο >.< γιαυτο κι αναγκάζωμε να το κρατάω άδιο το PC :hahaha: ( τα προγραματα, drivers και λοιπα μου τρονε το μισο χώρο απο μόνα τους! >.<)

Edited by GhostPrince, 30 December 2012 - 01:12.

フカフカ

#25 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 December 2012 - 12:20

εγω εχω το χωρο καπως ετσι.


2 TB εξωτερικος που μεσα σε αυτον κατεβαζω αρχεια, torrent (non-manga, non-anime), μεγαλα παιχνιδια (isos gog, ps2, saturn, gamecube, taitox, portable παιχνιδια και προγραμματα κλπ)
3 ΤΒ εξωτερικος (anime,manga, steam (καμια 300ρια παιχνιδια)
1 TB δισκος υπολογιστη (΅Windows XP, 7 και παιχνιδια που θελουν κανονικη εγκατασταση)
250 GB εξωτερικο απο παλια (MAME, NES, SNES, MS-DOS isos κλπ) και διαφορα αλλα αρχεια μικρα.
500 GB laptop (εκει εχω οτι υπαρχει στο 250 GB και λιγα παιχνιδια απο τους αλλους δισκους)

εχω ακομα αρκετο χωρο αλλα αν γεμισει παω για νεο σκληρο (αν βγει 5 GB θα το παρω)

#26 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 December 2012 - 15:39

what iri said. ή έχεις μνημη η εχεις οργανωση. Εγω με την οργανωση ειμαστε στα δικαστηρια. Ομολογω, την βιασα κατ'εξακολουθηση κυριε προεδρε.



Lord Leon, η .aNiMe//GR Team έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν ανέχεται τη μεταφορική και ελαφρά τη καρδία χρήση της έννοιας του βιασμού για χάρην υπερβολής ή αστεϊσμού. Ήσουν μάλιστα παρών στην αρκετά πρόσφατη συζήτηση, άρα δεν έχεις ούτε το ελαφρυντικό της άγνοιας. Και ειλικρινά, μέσα σε μία βδομάδα όπου έχουν ανακοινωθεί στις ειδήσεις τουλάχιστον 3 φριχτά περιστατικά βιασμού στα οποία όλα τα θύματα είναι νεκρά, δεν θα μπορούσες να διαλέξεις χειρότερη και πιο awkward στιγμή για να κάνεις το κακόγουστο αστείο σου.

Warned.

Που θα πάει, μια μέρα θα καταφέρεις να κάνεις ένα επιτυχημένο rape joke. Συνέχισε να προσπαθείς.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#27 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 30 December 2012 - 18:47

Έναν SSD 80αρη με το λειτουργικό και προγράμματα

Έναν 2TB για anime,μουσική,εικόνες

Έναν 2TB για ταινίες,comics,βιβλία,περιοδικά (αν και έχει σχεδόν γεμίσει οπότε μάλλον θα πρέπει να μεταφέρω κάποια αρχεία σε άλλο σκληρό)

Έναν 2TB με αμερικάνικες και ασιατικές σειρές

Έναν 2TB για παιχνίδια

Έναν 500GB που τον είχα μέχρι πρόσφατα για παιχνίδια.Τώρα θα τον χρησιμοποιήσω για backup αρχείων μιας και ο εξωτερικός που χρησιμοποιούσα για αυτό το σκοπό τα έπαιξε

Έναν εξωτερικό 500GB που του έχω διάφορες βλακείες που δε με πολυενδιαφέρουν

Εννοείται ότι σε κάθε σκληρό έχω πάλι τα αρχεία ταξινομημένα.Πχ ταινίες,τι έχω δει τι όχι σε άλλους φακέλους,μουσική σε άλλο folder τα OST σε άλλο η ασιατική μουσική,σε άλλο η κλασσική κτλ.Μόνο οι εικόνες είναι λίγο χύμα αν και εκεί έχω αρκετούς folder ανάλογα την κατηγορία.

Posted Image


#28 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 30 December 2012 - 20:07

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:15.


#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 December 2012 - 20:21

Ξέχασα να απαντήσω σ' αυτό:

Απορία, για RAID 5 οι δίσκοι πρέπει να είναι εντελώς ίδιοι ή απλά το ίδιο μέγεθος;


Γενικά ΔΕΝ προτείνεται, αν όμως είναι απόλυτη ανάγκη να κάνεις RAID με διαφορετικούς δίσκους, γίνεται. Φυσικά είναι ακόμα μεγαλύτερος μπελάς στο στήσιμο, και παρουσιάζει μειωμένη απόδοση, οπότε for all intents and purposes, οι δίσκοι θα πρέπει να είναι πανομοιότυποι.

(περιγραφή "στόλου")


Damn you, ζηλεύω. T__T

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 30 December 2012 - 22:21

Doumo Kenny. Όντως δεν το βλέπω να αξίζει τον κόπο.
Και ούτε και NAS μπορώ να φτιάξω τώρα, οπότε το χάος παραμένει.