Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Chuunibyou demo Koi ga Shitai!

kyoani kyoto animation comedy school fall 2012 romance light novel i want a date chu-2 awesomeness

  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 04 October 2012 - 16:44

Posted Image


Direction: Ishihara Tatsuya (SuzuHaru,Clannad,Nichijou)

Studio:Kyoto Animation (SuzuHaru,Hyouka,K-ON)
Genres: Romance, Comedy, School life

Length: 12 episodes + Lite(Web)

Air Date: 4/10/12



O Yuuta είναι πλέον ένα φυσιολογικό Λυκειόπαιδο. Δεν ίσχυε το ίδιο όταν ήταν στο Γυμνάσιο,όμως.Εκεί έπασχε από chuunibyo, ένα σύνδρομο κατά το οποίο γίνεσαι λίγο φαντασμένος.Νόμιζε ότι ήταν ο ήρωας από το τυπικό σου magical fantasy shonen.Τώρα, ξεκινώντας το Λύκειο, προσπαθεί να ξεχάσει το ντροπιαστικό του παρελθόν.Η συμμαθήτρια του όμως, Rikka, η οποία πάσχει από το σύνδρομο αυτό, δεν τον αφήνει.


Το πρώτο επεισόδιο, από gg, εδώ. PV εδώ.

Τυπική KyoAni.Πανέμορφο και εξαιρετικό animation.Οι πρωταγωνιστές ήταν συμπαθητικότατοι.Υπήρχαν μια-δυο σκηνές που γέλασα αλλά μικρή διαφορά είχε μιας και χαμογελούσα όλο το 20λεπτο.Γενικά εξαιρετική αρχή.












Links:MAL, AniDB, ANN, Official, Fansub Group



#2 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 04 October 2012 - 17:10

Τεχνικά πολύ καλό όπως ήταν αναμενόμενο, επίσης διασκεδαστικό όπως ήταν σχεδόν αναμενόμενο.
Αλλά δε ξέρω, ενώ μου άρεσε μου φαίνεται πως η KyoAni άρχισε να μπαίνει σε επικίνδυνα χωράφια.
Δύσκολο να το εξηγήσω, ίσως να χρειαστεί δεύτερη θέαση ή απλά να δω πως θα προχωρήσει για να καταλάβω κι εγώ τι μου φάνηκε αλλαγμένο στη συνηθισμένη KyoAni συνταγή επιτυχίας.

Η Takanashi αρκετά ugyuu αλλά σε συμπαθητικό βαθμό, επίσης με ωραία πόδια

2/2 μέχρι τώρα η σαιζόν, μακάρι να συνεχίσει καλά!

HnH5aB0.jpg


#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 04 October 2012 - 18:28

Αν δεν γίνει χαρέμι, αν δεν αναλωθεί σε εκπλήρωση ευχών και φαντασιώσεων, αν έχει διάθεση να επεκτείνει τον κόσμο πέρα από τη ρουτίνα του σχολείου, αν καταφέρει να ξεφύγει από τα τετριμμένα περί αποδοχής του εαυτού και μπλαμπλα μπλαμπλαμπλα τότε ίσως, ίσως λέγω να το εκτιμήσω.
Αν κάποτε γίνουν όλα αυτά τα αν αμάν, αμάν, αμάν.

#4 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 05 October 2012 - 01:46

Ενώ ήταν να μη το δω, με trollαραν οι UTW με αυτό το screenhot
Spoiler: Screenshot

Όχι ότι με χάλασε στην τελική. Πολύ ευχάριστο. Η τύπισσα αυτή τα σπάει. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Posted Image


#5 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 October 2012 - 15:01

Youtube Video

Nichijou και Hyouka ήταν σε άλλο επίπεδο αλλά οκ είναι κι αυτό αρκεί να μην τους γίνει συνήθεια, βαθμολογία KyoAni/10

#6 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 06 October 2012 - 12:30

Στην αρχή δε μου πολυγέμιζε το μάτι και φοβόμουν πως θα έβγαινε τίποτα σε χαρεμό-moe love story. Ευτυχώς αποδείχθηκα λάθος... τουλάχιστον για το πρώτο επ.

Από υπόθεση δεν ξετρελάθηκα, αλλά μ'άρεσε αρκετά και γέλασα σε πολλά σημεία. Αυτό που πιστεύω πως έδωσε πραγματικά ρέστα, είναι το animation και τα χρώματα.

Not bad, not bad at all.

Edited by Keito, 06 October 2012 - 14:33.


#7 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 07 October 2012 - 22:15

What Keito said, το color balance ήταν πολύ περιποιημένο. Γενικά από την εικόνα δεν έχω παράπονα, φοβάμαι όμως το plot και το character development γιατί βρωμάει χαρεμίλα. Ελπίζω να πέταξε τις αισχρές τυπικές ατάκες μόνο για να τραβήξει ecchi moe fans.

Μου φάνηκε αληθινό παρόλα αυτά. Το setting πιστεύω ότι βοήθησε πολύ σε αυτό: δεν ντράπηκαν να δείξουν την τηλεόραση καλυμμένη με το πανί, τα σιδερένια industrοειδή θρανία, τις κούτες με τα "σκουπίδια" παρατημένες στο μπαλκόνι, όλες αυτές τις καφετιές αποχρώσεις των διαδρόμων και των τάξεων. Το σχολείο δεν είχε sparkles sparkles και έντονα φωτεινά γούτσου χρωματάκια όπως συνηθίζεται στο μέσο school anime και αυτό για ΄μένα είναι plus.
Also το θέμα με το σύνδρομο. Μπορεί να έχω πουληθεί για προσωπικούς λόγους. Η "stay away from me I am normal" απεικόνισή του από τον πρωταγωνιστή ίσως μας υπονοεί ότι η σειρά δεν σκοπεύει να βασιστεί στην φαντασίωση.

Οι χαρακτήρες so-so, προς συμπαθείς. Δεν με ενόχλησαν, αλλά ούτε και τρελάθηκα, αν υπάρχει κάτι φρικτό στο σύνολο, βρίσκεται στο τρολολολ όπενινγκ. Κόντεψα να πάθω επιληψία με το αριστερά-δεξιά. On a different note, το ending είχε μέσα μερικές πολύ όμορφες εικόνες.

Για να δούμε πως θα συνεχίσει.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#8 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 October 2012 - 09:39

Συμπαθητικό οπτικά αλλά τίποτα παραπάνω μέχρι στιγμής. Με το teaser είχα γελάσει 3εις φορές, ενώ εδώ καμία. Πολύ εισαγωγικό επεισόδιο, δε μου άφησε τίποτα. Ελπίζω με το επόμενο να καταλάβω πού το πάει. Θα προτιμούσα η Kyoani να έπιανε κάτι καλύτερο και να άφηνε αυτό εδώ για τη SHAFT.

Posted Image


#9 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 October 2012 - 00:13

Δε ξέρω γιατί, αν και είναι χαζό, με όλη τη ένοια, μου προκαλεί απίστευτο γέλιο η συγκεκριμενη σειρά :kakaka:
Αν συνεχίσει σε τέτοιους ριθμούς πιστεύω οτι θα μαρεσει αρκετά :)

Spoiler: 2


Εντομεταξύ νομίζω οτι έχω αρχίσει να τον καταλαβαίνω απο χιλιόμετρα τον Fukuyama, τις είχα τις υποψίες μου, ε μετα το epic recording έκλεισε το θέμα,αυτός ήταν όντος, dat epic voice :P
フカフカ

#10 Chrysteria

Chrysteria

    Starting...

  • Members
  • 55 posts

Posted 13 October 2012 - 21:06

To κορίτσι από το Another είναι αυτό εκεί ?

#11 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 14 October 2012 - 00:23

To κορίτσι από το Another είναι αυτό εκεί ?


Απλά επειδή φοράει eyepatch? :bahhh:
Posted Image
Posted Image

#12 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 15 October 2012 - 02:24

Youtube Video

HnH5aB0.jpg


#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 26 October 2012 - 01:09

Αρχίζει και μου αρέσει πολύ η σειρά.
Spoiler: 4

Posted Image
Posted Image

#14 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 26 October 2012 - 11:35

Spoiler: 4


#15 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 27 October 2012 - 15:05

Πολύ ωραίο και το 4ο επ.
Spoiler:
Τώρα μένει να αναπτύξουν λίγο παραπάνω και την υπναρού.

Θα μ'άρεσε αν δεν περιοριστεί μόνο στην καθημερινή τους ζωή. Ή αν περιοριστεί σε αυτήν, να έχει μερικά ιδιαίτερα συμβάντα (χωρίς υπερβολές πάντα).



Also tagged with one or more of these keywords: kyoani, kyoto animation, comedy, school, fall 2012, romance, light novel, i want a date, chu-2, awesomeness