Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

.::: Movies recommendations :::.


  • Please log in to reply
948 replies to this topic

#931 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 05 July 2014 - 21:17

Ερχεται ο σκηνοθετης των ταινιων Before sunrise,sunset, midnight (τα οποια λατρευω) και μας δινει κατι τετοιο.

12 χρονια casting, 12 χρονια ταινια.

 

I'm fucking sold.

Δεν μου κάθεται καθόλου καλά αυτή η ιδέα.

Αφιέρωσε αυτός ο πιτσιρικάς 12 χρόνια από τη (επαγγελματική) ζωή του σε μία ταινία. Τί θα γινόταν αν σταματούσε η παραγωγή πριν την τελειώσουν?

Μου φαίνεται πολύ μεγάλο στοίχημα και ευθύνη για ένα παιδί.


Posted Image
Posted Image

#932 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 02 September 2014 - 14:04

Νάις Θρεντ.Θα μου χρειαστεί,μιας και που δεν έχω και πολλές ιδέες για ταινίες όταν με ρωτάνε.

 

Θα προτείνω το Combat Girls.  (german title : Kriegerin = warrior)

 

 Η πρωταγωνίστρια Marisa ( (Alina Levshin) ζει στη Γερμανία,είναι μπλεγμένη σε συμμορία καθαρά ναζιστικών διαθέσεων και συναναστρέφεται με τον επίσης προσκολλημένο σε αρριο-θεωρίες παππού της, ο οποίος παίζει  καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση της ιδεολογίας της σε μικρή ηλικία . (γενικότερα τη ζωή της χαρακτηρίζει άμετρος τσαμπουκάς,άστατο οικογενειακό ιστορικό,επιπολαιότητα και επικύνδινες πράξεις που πηγάζουν από την απέχθεια  απέναντι σε μειονότητες)

Η συνείδηση και η στάση της αποπροσανατολίζονατι όμως από τη στιγμή που έρχεται σε επαφή με τον Ρασούλ,έναν νεαρό φτωχό μετανάστη,του οποίου επιθυμία είναι να ταξιδέψει στη χώρα όπου ζουν οι δικοί του και τώρα απευθύνεται στη Marisa για βοήθεια.

Και κάπου στη διάρκεια της ταινίας "φυτρώνει" και η Svenja , ένα κορίτσι αναθρεμμένο από υπερπροστατευτικό και σκληρό γονέα, που επιζητεί νέα, πιο ελεύθερη ζωή και έτσι μπαίνει και αυτή στη ναζιστοπαρέα με αποτέλεσμα οι δρόμοι Marisas και Svenjaς να συναντώνται...

Youtube Video

 

Δε νομίζω ότι μπορώ να το βαθμολογήσω με λιγότερο από 10,αν και γενικότερα δε θα το βαθμολογούσα,απλώς είναι αγαπημένη ταινία.

 

 Μου θυμίζει πολύ american history x (προτάθηκε στην πρώτη σελίδα και συμφωνώ >must) ,στην οποια ταινία συναντάται επίσης κλονισμός συνείδησης και προσπάθεια για επανόρθωση,όπως επίσης και στοιχεία ναζιστικής συμπεριφοράς και φανατισμού όσον αφορά τη πλοκή και πληρωμή τιμήματος στο τέλος...κι άλλες πολλές μα πολλές ομοιότητες


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#933 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 22 September 2014 - 01:28

Her

Σοκ! Εξαιρετικη ταινια με πρωτοτυπο σεναριο. Σαν να μπηκα σε rollercoaster συναισθηματων!


Edited by didimakia, 22 September 2014 - 01:29.


2bbd14fc.jpg


#934 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 October 2014 - 00:12

Ερχεται ο σκηνοθετης των ταινιων Before sunrise,sunset, midnight (τα οποια λατρευω) και μας δινει κατι τετοιο.

12 χρονια casting, 12 χρονια ταινια.

Youtube Video

 

I'm fucking sold.

Α ΜΑΗ ΓΚΑΝΤ!

Αυτή την ταινία την έχω στο νου μου μια δεκαετία. Θυμάμαι μικρή είχα διαβάσει πως ο Ίθαν Χοκ είχε δεσμευτεί για μια ταινία που θα γυριζόταν 12 χρόνια και με είχε ιντριγκάρει τόσο η ιδέα, που παρόλο που τον μισώ, το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Βρε πως περνάν τα χρόνια.

 

Δεν ξέρω αν θέλω να είναι καλή ή όχι, ελπίζω πάντως να άξιζε τον κόπο έστω σαν πείραμα.


Posted Image


#935 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 14 October 2014 - 00:21

Δυστηχως στην πολη μου δεν ηρθε ποτε αυτη η ταινια, οποτε θα περιμενω τους yify 

Παντως για 8.7 στο imdb και top#49, δεν μπορει να ειναι τοσο χαλια :P 

 

Προσφατα ειδα την Μικρα Αγγλια. Η αληθεια ειναι πως δεν τρελαθηκα αλλα δεν απογοητευτηκα κιολας. Πολυ καλη παραγωγη για τα ελληνικα δεδομενα και νομιζω πως η συγκεκριμενη σκηνη θα μου μεινει αξεχαστη!

Spoiler:



2bbd14fc.jpg


#936 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 07 November 2014 - 01:46

Μολις γυρισα απ τον κινηματογραφο και το Interstellar.

Οποιος λοιπον γουσταρει θεωρεια της σχετικοτητας, χωροχρονους, διαστασεις, κβαντικη φυσικη, σκουλικοτρυπες και μαυρες τρυπες να την δει αμεσα (αν δεν το εκανε σημερα)

Ολα τα παραπανω υλοποιουνται με εξαιρετικο σεναριο, σκηνοθεσια, φωτογραφια, ερμηνιες και φυσικα μουσικες (Hans Zimmers εισαι), απο την παραγωγη.

Νομιζω πως ειναι η πιο ολοκληρωμενη δουλεια του Nolan και ισαξια του Inception!

 

Go watch it λοιπον!

 

Υ.Γ. Δεν χρειαζοντε τρομερες γνωσεις για ολα τα παραπανω. Τα βασικα μονο :)



2bbd14fc.jpg


#937 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 28 November 2014 - 09:41

Ταρατατζούμ - ταρατατζούμ!

 

The Hunger Games: Mockingjay part1 ή "Και το PTSD Συνεχίζεται"

Ωραίο, πολύ ωραίο! Καλογραμμένο το σενάριο, η σκηνοθεσία είναι αντάξια της 2ης ταινίας και το καστ, ένας-κι-ένας! Πολύ καλή και η φωτογραφία της που αποδίδει πολύ καλά τις μισοσκοτεινές υπόγες της District13. Δεδομένου του θανάτου του Φ.Σ.Χόφμαν πριν την ολοκλήρωση των γυρισμάτων, έχουν διαχειριστεί πολύ καλά το μοντάζ και την εμπλοκή του χαρακτήρα του στην ιστορία (έχει μεν 1-2 σημεία που είναι λίγο άνευρα, αν τα σκεφτείς μετά, αλλά στη διάρκεια της ταινίας δεν είναι ενοχλητικά). Ο χαρακτήρας της Προέδρου Κόιν ήταν επίσης πολύ ενδιαφέρον, έβγαζε μια απίστευτη νηφαλιότητα και στιβαρότητα.

Πάντως, αν και δίωρη ταινία, με την ιστορία να συνεχίζεται στο part 2 (που θα βγει σε ένα χρόνο), καταφέρνει να μην πλατιάζει. Νομίζω θα μπορούσα να κάτσω άνετα να δω στο καπάκι και το part 2. Μάλλον κάνω πολλούς μαραθώνιους με τις σειρές μου, ε;


Edited by ma_foteini, 28 November 2014 - 09:42.


#938 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 23 January 2016 - 05:42

Δεν μπορώ να σταματήσω να βλέπω ταινίες με το δίδυμο Seth Rogen και James Franco. Πραγματικά αυτοί οι 2 έχουν δημιουργήσει το δικό τους χιουμουριστικό στυλ. Έχουνε φέρει ένα είδος ξεχωριστής αμερικάνικης κωμωδίας. Δεν μπορώ να σταματήσω να βλέπω τις ταινίες τους.
Για εμένα πλέον έχουν καταχωρηθεί συγκεκριμένες ταινίες στα All Time Classic μου.

  1. Pineapple Express (2006)
  2. This is the End (2013)

ezgif.com-resize.gif


#939 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 23 January 2016 - 06:34

Lethal ίσως σου αρέσει το "The Worlds End" αν δεν το έχεις δει, μοιάζει λίγο με το "This is the end" στο στυλ, αν και εμένα προσωπικά μ' άρεσε πολύ περισσότερο. Έχουν και παρόμοιο τίτλο και βγήκαν και την ίδια χρονιά.  :hihi2:

 

http://www.imdb.com/title/tt1213663/?ref_=nm_flmg_act_15


Edited by Gilmaru, 23 January 2016 - 06:35.


#940 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 23 January 2016 - 09:39

Lethal ίσως σου αρέσει το "The Worlds End" αν δεν το έχεις δει, μοιάζει λίγο με το "This is the end" στο στυλ, αν και εμένα προσωπικά μ' άρεσε πολύ περισσότερο. Έχουν και παρόμοιο τίτλο και βγήκαν και την ίδια χρονιά.  :hihi2:

 

http://www.imdb.com/title/tt1213663/?ref_=nm_flmg_act_15

Καλή καφρίλα και αυτή. Μου άρεσε αρκετά, με χάλασε λίγο το τέλος γιατί ξέφυγε. Το ξύλο όμως επικό.


ezgif.com-resize.gif


#941 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 29 January 2016 - 20:16

Άλλη μια πολύ καλή ταινία που είδα σήμερα. Πιστεύω αγγίζει τον κάθε άνθρωπο.
Angel-A


ezgif.com-resize.gif


#942 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 01 April 2016 - 19:25

Batman v Superman: Dawn of justice.

Θα έπρεπε να λέγεται: Batman v Superman: Wonderwoman saves your asses.

Αν και το θρεντ λέγεται "movie recommendations", προτείνω να μην την δείτε. Τουλάχιστον όχι στο σινεμά.

Υπερβολικά μακροσκελής αχταρμάς με το σενάριο μοιάζει παραπάνω να αποτελείται από τρύπες και λίγη πλοκή.

Η γενικότερη αίσθηση που έχεις κατά τη διάρκεια της ταινίας είναι:

 tumblr_inline_n7012bwjLr1sdta1m.gif

 

Και μετά συνειδητοποιείς ότι

giphy.gif

αλλά δυστυχώς αμέλησες να πάρεις κανα-δυο μπύρες μαζί σου. Ή ένα μπουκάλι κρασί. Ή ρούμι. Ή αψέντι.

Αυτά, γιατί βαριέμαι να μπω σε λεπτομέρειες.


Edited by ma_foteini, 01 April 2016 - 19:26.


#943 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 February 2018 - 13:02

Είδα τις ταινίες Love and Pop & Shiki-jitsu που σκηνοθέτησε ο Hideaki Anno

 

Eιλικρινά κρίμα που σταμάτησε να σκηνοθετεί τέτοιες ταινίες και οπισθοδρόμησε με την ταινία Cutie Honey το 2004 και μετά ξανακαταπιάστηκε με τις ταινίες Evangelion και το νέο Γκοτζίλα. Αν και η τελευταία είναι αναμφίβολα η πιο φιλόδοξη και τέλεια δουλειά του, λείπει ο ανθρώπινος παράγοντας των πρώτων δύο. Τον φάγαν τα ανιμε. Τι Ευαγγέλια και χαζομάρες....

Στις ταινίες τώρα. Η Love and Pop δεν πραγματεύεται κάτι πρωτότυπο. Υπάρχουν πολλές ταινίες με θέμα τη μαστροπία και εκπόρνευση μαθητριών Λυκείου. Ομως ο σκηνοθέτης έχει βαλθεί να μας τρελάνει. Χρησιμοποιεί μια μικρή φορητή κάμερα και τη στηρίζει σε απίθανα σημεία, μέχρι και μέσα στη φούστα της μαθήτριας, βλεποντας το πάτωμα και τα πόδια της! Από αυτές τις συνεχείς αλλαγές των πλάνων βλέπουμε μια παρέα μαθητριών που για να βγάλουν παραδάκι, βάζουν στο στόχο απελπισμένους μεσήλικες που θέλουν απλά παρέα αλλά και να ικανοποιήσουν περίεργα μη ερωτικά φετιχ. Μέχρι που η πρωταγωνιστρια για να αγοράσει ένα δαχτυλίδι αποφασίζει να δράσει μόνη της, νομίζοντας πως θα είναι ρόδινα και εύκολα τα πράγματα όπως με τις φίλες τις. Με δραματικά αποτελέσματα. Οποιοσδήποτε άλλος σκηνοθέτης θα έδινε την ανάλογη σοβαρότητα και δραματοποίηση στο θέμα, αλλιώς θα κινδύνευε να κακοχαρακτηριστεί. Η διαφορά με τον Άννο είναι πως ουδέποτε λαμβάνει το θέμα στα σοβαρά και αυτός είναι ακριβως ο λόγος που γίνεται τόσο απρόσμενα δραματικό στο τέλος. Για αυτό και ξεκινάει στην αρχή με ακίνδυνες αλλά ανατριχιαστικές περιπτώσεις που πιο πολύ εμπνέουν γέλιο. Μπορώ να πω πως περισσότερο μου άρεσε αυτή η ταινία, που είναι κάπως πιο προσωπική.

 

Εκείνη την περίοδο ο Αννο συνεργαζόταν με το σκηνοθέτη της All about Lily Chou Chou, Shunji Iwai, για να μάθει περισσότερα για τη σκηνοθεσία ταινιών. Στην ταινία Shiki-Jitsu o Iwai είναι πρωταγωνιστής. Βάλε και τον παραγωγό Toshio Suzuki και το παρακλάδι του Ghibili για ταινίες, Studio Kajino, βάλε τη φωνη της Megumi Hayashibara ως αφηγήτριας με χρεία Rei Ayanami, βάλε την ηθοποιό Αyako Fujitani, κόρη του Steven Segal και διακεκριμένη συγγραφέας, στης οποίας το έργο βασίζεται η ταινία, βάλε και σκηνές ανιμάτιον εμπνευσμένες από Ευαγγέλιο και έχεις ένα υπέροχο αποτέλεσμα. Απλά εδώ καταλαβαίνεις πως και άλλοι έβαλαν το χεράκι τους πέραν του Αννο για να γίνει τόσο ωραία η ταινία. Για αυτό και προτιμώ την πρώτη ταινία.

 

Με αυτές τις ταινίες εκτιμώ περισσότερο τον Αννο παρά βλέποντας όλα του τα ανιμε. Κρίμα που η Ρει και η Ασουκα κατέληξαν έτσι....



#944 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 October 2018 - 23:57

Ταινιάρα η Dark City

 

Eιλικρινά παρά το ότι βγήκε το 1998, 1 χρονο πριν τη Matrix, δεν την ηξερα καν. Γιατί αν την έβλεπα πριν, η Μatrix ειλικρινά δεν θα μου έκανε καμία αίσθηση.



#945 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 12 October 2018 - 00:49

Ταινιάρα η Dark City

 

Eιλικρινά παρά το ότι βγήκε το 1998, 1 χρονο πριν τη Matrix, δεν την ηξερα καν. Γιατί αν την έβλεπα πριν, η Μatrix ειλικρινά δεν θα μου έκανε καμία αίσθηση.

Θα το τσεκαρω λοιπον, με επεισες.
Ειδα λιγο τη ταινια Triple 9 χθες καθως με πηρε ο υπνος στα μισα.
Φανηκε πολυ ωραια περιπετεια λογικα θα τη τελειωσω σημερα.
Κλασικη αμερικανικη περιπετεια με μπατσους και αστυνομους αλλα πολυ καλη μιας και δε μου αρεσουν οι κλισε.
Θυμησε λιγο Training Day


ezgif.com-resize.gif