Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Ας παίξουμε RISK - Forum Style

risk game war dice board game world domination pink glitter bishounen yaoi

  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#1 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 29 June 2012 - 20:00

Anime//GR's First RISK Game!

Ήθελα πολύ εδώ και καιρό να διοργανώσω αυτό το παιχνιδάκι αλλά κάθε φορά κάτι συνέβαινε και συνεχώς το ανέβαλα. E, λοιπόν τώρα ήρθε η ώρα: ποιός είναι μέσα να παίξουμε ένα Risk forum-style? Να μαζευτούμε 3-6 άτομα και να αλληλοσκοτωθούμε?

Για όσους δεν ξέρουν, το Risk είναι ένα πολύ διάσημο επιτραπέζιο strategy παιχνίδι. Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για το παιχνίδι αλλά θα το εξηγήσω και εγώ συνοπτικά τους κανόνες του παιχνιδιού με τους οποίους θα παίξουμε παρακάτω:

To Risk είναι ένα παιχνίδι το οποίο έχει να κάνει με την κατάκτηση των περιοχών του παγκόσμιου χάρτη. Κάθε παίκτης στην αρχή του γύρου του τοποθετεί έναν συγκεκριμένο (αυξομειώμενο ανάλογα με το πόσες περιοχές κατέχει, αν κατέχει ολόκληρες ηπείρους ή αν έχει μαζέψει αρκετές κάρτες) αριθμό στρατιωτών. Έπειτα μπορεί να επιτεθεί με τους στρατιώτες του σε αντίπαλες (γειτονικές στις δικές του) περιοχές για να τις κατακτήσει.

Ο χάρτης στον οποίο θα παίξουμε και οι περιοχές του:

Δημοσιευμένη  εικόνα
Spoiler:


Διάφοροι κανόνες

Spoiler:


Παράδειγμα παιχνιδιού:

Spoiler:


Όσοι παίκτες ξέρουν το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα ευπρόσδεκτοι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν δέχομαστε πρωτάρηδες. Το παιχνίδι είναι πολύ απλό και στους πρώτους γύρους θα βοηθήσω και εγώ. ;) Μην τρομάζετε με τους κανόνες, το παιχνίδι σε δύο-τρεις γύρους θα το έχετε μάθει. Αν μαζευτούμε (3 ως 6 παίκτες) ξεκινάμε. Επίσης ευπρόσδεκτες είναι και οι γνώμες ή ερωτήσεις από όσους σκέφτονται ακόμα αν θα παίξουν ή δεν θέλουν να παίξουν.

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 June 2012 - 23:02

Approved + bump.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 29 June 2012 - 23:13

Ερώτηση : ο σκοπός θα είναι να κατακτήσουμε όλο τον χάρτη και όχι να έχει ο καθένας μια αποστολή όπως το original ?/

#4 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 29 June 2012 - 23:14

Ερώτηση : ο σκοπός θα είναι να κατακτήσουμε όλο τον χάρτη και όχι να έχει ο καθένας μια αποστολή όπως το original ?/


Όταν μαζευτούν μπορούν να συμφωνήσουν οι ίδιοι οι παίκτες του κανόνες του παιχνιδιού. Μπορούμε να παίξουμε με αποστολές ή 60% - 80% Domination ή και Capital.

#5 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 June 2012 - 10:52

Είμαι μέσα και εγώ για να σας κατακτήσω όλους στο όνομα του Ισλάμ.

Μια ερώτηση: Τις αρχικές περιοχές (από που αρχίζουν οι παίκτες) τις καθορίζουν οι παίκτες ή ο GM ή δεν υπάρχουν καθόλου αρχικές περιοχές και λέω αρλούμπες;

Επίσης, δηλώνω ότι δεν έχω ξαναπαίξει Risk.

#6 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 June 2012 - 10:58

Ωραιός, θα δεις πόσο απλό είναι το παιχνίδι. Διάλεξε και το χρώμα σου(πέρα από μαύρο και ανοιχτό γαλάζιο).

Τις αρχικές περιοχές του κάθε παίχτη τις καθορίζει ο GM μέσω random generator.

#7 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 June 2012 - 11:07

Πράσινο προφανώς :P :islamzealot:

Edit: Επίσης προτιμώ Domination από Capital, αλλά whatever, δεν έχω θέμα με οποιοδήποτε από τα δύο.

Edited by Osama Bin Laden, 30 June 2012 - 11:12.


#8 P.Z.W.Y.S

P.Z.W.Y.S

    Οne Hell of an Otaku!

  • Members
  • 208 posts

Posted 30 June 2012 - 11:12

Eχω παίξει παλαιότερα και θέλω να παρω μέρος. Επισης θέλω το κόκκινο χρώμα αν είναι διαθέσιμο
Here is my anime list so far..

And .... here is my manga list so far

Also i'm proud to say that i'm the founder and editor of this blog!


And yes i stole this style from you mirana_neko! I have no regrets....

#9 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 June 2012 - 11:19

^Βεβαίως P.Z.W.Y.S.
Άλλος ένας παίκτης και μετά βάζουμε μια μέρα διορία για όποιον άλλο θέλει να συμμετέχει.

#10 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 30 June 2012 - 11:42

πορτοκαλί

#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 June 2012 - 11:49

Προλαβαίνω να δηλώσω συμμετοχή? Και τί χρώματα έχουν μείνει? Επίσης δεν πολυκατάλαβα πώς παίζεται αλλά είμαι καλή στα επιτραπέζια απλά θέλω κάποιον να μου το εξηγήσει πριβέ αν γίνεται. Α και μέχρι πότε θα πάει?

xbJ3b2w.jpeg


#12 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 June 2012 - 11:55

^Φυσικά και μπορείς. Μέχρι 6 άτομα παίζουμε και έχουν μείνει άλλες τρεις θέσεις κενές. Έχω γράψει τους κανονισμούς πιο πάνω αλλά θα σου πω και σε pm τα βασικά, αν θέλεις. Το παιχνίδι είναι πάρα πολύ απλό. Σε δύο γύρους το έχεις μάθει.

Οκ έχουμε μέχρι τώρα. (φωτεινοί σηματοδότες...)
1) Osama Bin Laden (Green)
2) P.Z.W.Y.S (Red)
3) Fandom (Orange)
4) Κενή
5) Κενή
6) Κενή

Για το πότε θα κερδίσει ένας παίκτης η δική μου η πρόταση είναι ούτε αποστολές,ούτε κατάκτηση ποσοστού χάρτη αλλά μιας και είναι η πρώτη φορά να παίξουμε συγκεκριμένα 20 ή όσους θελετε γύρους και νικητής να βγει εκέινος με τις περισσότερες περιοχές στο τέλος. Φυσικά αυτό είναι debatable. Οι ίδιοι οι παίκτες αποφασίζουν.

#13 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 30 June 2012 - 11:56

Επίσης άλλη μαι ερώτηση. Τις "κάρτες" που έχει κάθε παίχτης θα τις κρατάει ο GM;

Edit: Γιατί όχι Last Man standing? :P

Edited by Osama Bin Laden, 30 June 2012 - 11:56.


#14 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 30 June 2012 - 11:59

^ Deathmatch

#15 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 June 2012 - 12:01

Επίσης άλλη μαι ερώτηση. Τις "κάρτες" που έχει κάθε παίχτης θα τις κρατάει ο GM;

Edit: Γιατί όχι Last Man standing? :P


Ναι. Θα κρατάω εγώ πόσες κάρτες έχει ο καθένας σας και όταν ανακοινώνω τη σειρά σας θα σας λέω και πόσες είναι αυτές. Προφανώς μιας και παίζουμε σε forum όλες οι κάρτες είναι ίδιες και ρόλο παίζει μόνο πόσες είναι αυτές. Όταν μαζέψετε τρεις ή πέντε τις ανταλάσσετε με στρατιώτες.

Last Man Standing? Νo way. Γιατί μπορεί να μας πάρει πάρα πολύ. Τα παιχνίδια Risk με τέτοιο objective κρατάνε πάρα πολύ. Μα πάρα πάρα πολύ :P



Also tagged with one or more of these keywords: risk, game, war, dice, board game, world domination, pink, glitter, bishounen, yaoi