Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ποιά άλλη πόρωση έχετε εκτός από άνιμε;


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#31 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 24 May 2012 - 06:47

Αναζητώ οτιδήποτε έχει σχέση με τις Η.Π.Α., είτε αυτό έχει σχέση με τη μουσική παράδοση της χώρας, με τις ταινίες και τα κόμιξ που έχουν κυκλοφορήσει εκεί, απλά σχέδια σε notebooks που μπορεί να έχουν κάποια ιστορία να πουν -ας πούμε θα ψόφαγα για να μπορούσα να αποκτήσω κάποιο έγγγραφο της εποχής της επανάστασης-, κτλ. Η αλήθεια είναι πως παλιότερα είχα και τη φαντασίωση να ανοίξω ένα μαγαζί με αυτού του είδους τη θεματολογία, αλλά κατάλαβα πως δύσκολα θα ήθελε ο μέσος Έλληνας να ακούσει π.χ. Jean Ritchie, οπότε και το ψιλοπαράτησα.

Έχω επίσης πόρωση με τα βιβλία, βλέποντας όμως ως καταναλωτικά προϊόντα. Δηλαδή αυτό που θα με τραβήξει σε ένα βιβλίο είναι το εξώφυλλο του, ή η γραμματοσειρά στο εσωτερικό, ίσως κάποιο ωραίο παιχνίδι με το σχήμα του, κτλ.

Για κάποιο λόγο που αρέσει επίσης να έχω παλιότερα αντικείμενα. Π.χ. θα ήθελα πολύ να έχω κάποια κονσόλα της δεκαετίας του 1980, και να τη χρησιμοποιώ για να παίζω παλιότερα παιχνίδια. Ξέρω ότι την ίδια δουλειά κάνουν οι emulators, αλλά δεν ξέρω, δεν έχει την ίδια αίσθηση. Βέβαια λεφτά για τέτοιες αγορές δεν υπάρχουν, αλλά ζούμε για να ελπίζουμε :P

Last but not least, I love sketchbooks. Ιδιαίτερα αν άλλοι άνθρωποι έχουν σχεδιάσει στις σελίδες τους. Είναι σαν ημερολόγια με εικόνες και γι' αυτό έχουν τόση πλάκα. Υπάρχει ένα βιβλίο που αξίζει να διαβάσετε αν σας αρέσουν, το An Illustrated Life.
Posted Image

#32 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 24 May 2012 - 10:04

Με την σειρά που τα γράφω:

1. Ταινίες. Κάθε είδους πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις. Κάθε χρονιάς, κάθε χώρας. Με ιδαίτερη αγάπη πλέον στις Ευρωπαϊκές. Από 1930-50 μέχρι σημερινές. Τελικά αυτή είναι και η μεγαλύτερη μου τρέλα, που ξεκίνησε μετά την ηλικία των 20++ και ούτε φαίνεται να σταματάει ποτέ με τόσες ταινίες που υπάρχουν. Καλές και οι ταινίες δράσης/εφέ άμα είσαι κουρασμένος και θέλεις κάτι χαλαρό, αλλά συνήθως προτιμώ να δω κάτι άλλο. Το σύγχρονο Hollywood με έχει ψιλοξενερώσει τώρα τελευταία, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις το αποφεύγω.

2. Τέννις. Τρέλα που ξανάναψε πριν 3 χρόνια και δεν την αφήνω με τπτ. :P

3. Μουσική ξένη, σχεδόν κάθε είδους. Κλασική, rock, metal, jazz etc με προτίμηση στα instrumental/electronica κομμάτια για τα οποία τρέφω ιδιαίτερη λατρεία. Α ναι έχω και μανία με OSTs παντός είδους, λογικό λόγω instrumental tracks. :P Πού και πού με πιάνει και μανία να παίξω λίγο (αρμόνιο) αν και το έχω αφήσει εδώ και κάποια χρόνια, και δεν ασχολούμαι όσο θα ήθελα...

4. Βιβλία. λογοτεχνικά/comics/manga τα πάντα. Στο χαρτί όμως όχι στο pc. Παλιότερη τρέλα αυτή που δυστυχώς πλέον έχει ελαττωθεί ψιλοτραγικά λόγω ελεύθερου χρόνου..

5. Σειρές. Αυτό άρχισε τώρα τελευταία, έχω δει ελάχιστα πράγματα για τα δεδομένα σειρών που υπάρχουν. Οι Βρετανοί μου μοιάζουν οι καλύτεροι σε αυτόν τον τομέα, μέχρι στιγμής, ειδικά σε κατηγορίες όπως detective/thrillers και humor γενικότερα. Α ναι και φυσικά άξιες αναφοράς οι ποιοτικότατες δουλειές της HBO.

6. Gaming. Αυτό κάποτε ήταν πρώτο και τώρα έχει μπει εντελώς τελευταίο priority. :S No time. Κάναν indie τίτλο μόνο αν τσεκάρω, μια στο τόσο. And that's it. Tα indie είναι και τα μόνα πλέον που μπορεί να μου δώσουν κάτι πρωτότυπο που δεν το έχω ήδη πάρει από άλλα games που έπαιζα μικρός. Χώρια που σχεδόν κατά κανόνα έχουν σχετικά μικρή διάρκεια (which is a plus πλέον) και προσεγμένα soundtracks και ατμόσφαιρα.

PS : To fansubbing δεν το αναφέρω καν, I still love it αλλά πλέον ασχολούμαι σπάνια, πού χρόνος για τα πάντα.

Edited by Radagast, 24 May 2012 - 12:17.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#33 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 24 May 2012 - 10:20

Ξέχασα να αναφέρω το stand-up comedy στο προηγούμενό μου post. Να και μια πόρωσή μου που έχει να κάνει με οπτικοακουστικό υλικό.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#34 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 24 May 2012 - 10:38

H yoga! Και το vintage, είτε είναι ρουχισμός, είτε είναι ένα λαμπατέρ, μουσική, ταινία με τις μεγάλες ντίβες της εποχής και πάει λέγοντας...

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/


#35 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 24 May 2012 - 12:13

Pro12 ( μεγαλο καψιμο ) και MMA ( λιωνω )

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#36 Slayer_13

Slayer_13

    Όμορφο αγόρι

  • Members
  • 215 posts
  • LocationSuncity

Posted 24 May 2012 - 15:13

Μπάσκετ, τρέξιμο, HALO 3, μουσική, σκατά και ύπνο.

#37 mjj

mjj

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 24 May 2012 - 15:24

Αλλες μεγαλες αγαπες περαν των ανιμε ειναι η Korean pop(Kpop),τα Jdrama,Kdrama kαι τα Twdrama(Taiwanese Drama)
Τρελαμενος επισης με Jmusic,μου κολησε κυριως απο τοτε που αρχισα τα ανιμε,αρχικα με ροκ και επειτα και με την ποπ.Επισης τελευταια εχω αρχισει να κολαω και με Cpop(Chinese pop,κυριως mandarin που προερχεται απο Taiwan).Πιο παλια εβλεπα και Αμερικανικες σειρες και ταινιες αλλα μετα απο το κολλημα με Ασια τα εκοψα τελειως!
Posted Image

#38 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 24 May 2012 - 15:28

MMORPGs...δώσε μου online game και πάρε μου την ψυχή.

x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#39 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 24 May 2012 - 22:03

Gaming.

qzMHWHd.png


#40 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 posts

Posted 24 May 2012 - 22:36

Εκτός από τα Anime και τα Manga είμαι πορωμένη:
1. Στα βιντεοπαιχνίδια.
2. Με το ποδόσφαιρο(όχι και τόσο πλέον).
3. Την Μουσική.
4. Και τις ταινίες.
Posted Image

#41 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 25 May 2012 - 19:14

1000 % μουσική.μουσική με το που ξυπνάω,τρώω,πάω τουαλέτα,κοιμάμαι.ροκ κυρίως,ποπ και ντίσκο και μερικές φορές και σύγχρονη.
και ύπνο(μα πάρα πολύ ύπνο) :P

#42 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 25 May 2012 - 20:56

-video games(rpgs, jrpgs)
-βιβλία με fantasy θεματολογία(δυστυχώς για αυτά τώρα πια μόνο το καλοκαίρι έχω όρεξη)
-ξένες σειρές
Posted Image

#43 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 29 May 2012 - 22:00

Gaming κι από εδώ, online κυρίως, αλλά όχι μόνο.

Αλλά γενικότερα οτιδήποτε έχει fantasy setting με τραβάει, βιβλία, ταινίες, games και βασικά ίσως το γεγονός ότι η πλειοψηφία των anime έχουν κάποιου είδους φαντασία στο στόρυ τους να είναι ένας παράγοντας που με τράβηξε σ' αυτά in the first place.

Τελευταία έχω πιάσει κι έχω δει σχεδόν ότι χαζοταινία φαντασίας έχει βγει τα τελευταία χρόνια.

Edited by Gilmaru, 29 May 2012 - 22:09.


#44 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 29 May 2012 - 22:19

Για μένα είναι :
1. Monster Hunter (τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον)
2. Totalbiscuit (caster , letsólayer , google him :P)
3. Μουσική (Μέταλ , πάνκ και ρόκ... Και φυσικά Blind-fucking-guardian!!)
4.Σχέδιο (Είμαι απέσιος αλλά τι να κάνουμε.....)

v4kFmx.png


#45 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 29 May 2012 - 22:33

ξέχασα να αναφέρω μια ακόμα αγάπη , το gaming :3
ειδίκα με τα J-RPG / RPG το χω το κόλημα μου !
αλλα και με τα platform ( που δυστυχως δεν βρησκεις πλέον >.>...αχ! καλεες παλιές εποχες!!) :)

Edited by GhostPrince, 29 May 2012 - 22:35.

フカフカ