Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Μα γιατί κανείς δεν μεταφράζει αυτό το anime; T__T


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 March 2012 - 11:15

Ένα thread το οποίο έλειπε από το .aNiMe//GR... ένα thread στο οποίο μπορούμε να παρουσιάζουμε σειρές που καιγόμαστε να δούμε, οι οποίες δεν έχει τύχει να αποκτήσουν ακόμα υπότιτλους. Γενικά, ένα μέρος για να καταριόμαστε την τύχη μας, και να τα βάζουμε με τους fansubbers που μεταφράζουν μόνο τα πιο διάσημα anime κάθε season.

(manga version here)

ΚΑΝΟΝΕΣ

Για να ανήκει ένα anime σ' αυτό το thread θα πρέπει να πληροί τις εξής δύο προϋποθέσεις:

α) Πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 6 μήνες από την προβολή του πρώτου επεισοδίου.

β) Πρέπει να έχει 0 μεταφρασμένα επεισόδια, ή το fansubbing του να έχει μείνει πολύ πίσω και stalled για τουλάχιστον 3 μήνες.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 March 2012 - 11:16

Και ξεκινάμε το χορό.

Masuda Kousuke Gekijou Gag Manga Biyori + Γιατί τόση λίγη αγάπη για τα gag; :cry5:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 posts

Posted 22 March 2012 - 15:01

Εγώ περιμένω να μεταφραστεί με αξιοπρεπή μετάφραση το πρώτο Getter Robo.
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#4 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 22 March 2012 - 16:32

Super Zugan
Naki no Ryuu (Με decent ποιότητα εικόνας)
Dr. Slump ;___;

LfNX0dh.png


#5 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 22 March 2012 - 16:32

Καμμένο thread. :P
Αλλά why not.

Αυτό που μου ήρθε για αρχή είναι το :
Animated Classics of Japanese Literature (anidb link)


Έχουν μεταφραστεί 12 από τα 34 (32 + 2 specials) και μάλλον έτσι θα μείνει...
Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως είναι του 86' ....

Κρίμα γιατί κάποιες από τις ιστορίες της βρήκα πάρα πολύ καλές...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#6 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 22 March 2012 - 16:54

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μαζευτούν άπειρες σειρές που θα πείτε.Το θέμα μου είναι ότι δεν καταλαβαίνω το γιατί γίνεται αυτό.Βασικά το πρόβλημα μου είναι όχι τόσο σε σειρές που δεν μεταφράζονται(καταλαβαίνω για μερικές για τον α,β,γ λόγο δεν είναι η πρώτη επιλογή των ομάδων) αλλά στο γιατί τόσες σειρές μεταφράζονται από τόσα διαφορετικά groups.Για να μην μιλήσω για την καινούρια μόδα τα ίδια groups να έχουνε την γρήγορη έκδοση και την ποιοτική.

Τουλάχιστον στο manga edition του θέματος που έχω κάμποσες σειρές που δεν μεταφράζονται νιώθω ότι δεν συμβαίνει αυτό.Δεν έχουμε 15 groups να μεταφράζουν το ίδιο manga όπως στα anime.

#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 22 March 2012 - 17:16

To oversubbing σε καινούριες σειρές είναι τραγικό και παράλογο. Θα περίμενε κανείς με τα simulcasts τώρα να έψαχναν και τίποτα παλιό οι subbers.
Ευτυχώς υπάρχουν groups όπως Licca και Takara.

Mερικά αμετάφραστα που με ενδιαφέρουν:
Kyou Kara Ore Wa!!
Hiatari Ryoukou (και όλα του Adachi βασικά, στο συγκεκριμένο πάντως δουλεύουν οι ray=out)
Nono-chan (η ταινία ήταν υπέροχη)
Ashita e Free Kick (το έβλεπα μικρός σε τοπικό κανάλι)
Kyojin no Hoshi

Eπίσης Ashita no Joe και Yawara, που βγαίνουν μεν, αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς.

#8 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 22 March 2012 - 17:23

Ashta no joe ειναι ο καημος μου.Το βγαζουνε παρα πολυ αργα ρε γαμωτο :(

sc5bab.jpg


#9 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 March 2012 - 17:34

^+Captain Tsubasa.

#10 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 22 March 2012 - 18:15

Γενικά ως fan των παλιών anime έχω τραβήξει πολλή πίκρα με αυτό το θέμα. Υπάρχουν ένα σωρό WMT σειρές, όπως και άλλες παλιές σαν τις Lady Georgie, Snow Queen, Kimba the White Lion, Ashita no Joe etc. που είτε δεν τις μεταφράζει κανείς, είτε βγαίνουν απελπιστικά αργά, είτε έχουν subs από βιντεοκασέτα ή με μετάφραση ότι να ναι. Τουλάχιστον έχουν βγει τώρα κάτι group που ασχολούνται με τίποτα παλιό όπως Licca, Takara (που αναφέρθηκαν και πιο πάνω), SilverZeroSubs και λοιποί και τουλάχιστον παρηγοριόμαστε κάπως.

Από πιο καινούρια, ο μεγάλος μου καημός είναι η ταινία του Buddha, που είναι ντροπή και όνειδος να έχει βγει τόσο καιρό και να τρώει τέτοιο φτύσιμο. :sadist:

15fkk04.jpg


#11 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 March 2012 - 20:09

In the Beginning: Stories from the Bible

Θα ήθελα να δω πώς ο μεγάλος παραμυθάς προσέγγισε αυτές τις ιστορίες.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#12 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 23 March 2012 - 03:04

Αυτό που μου ήρθε για αρχή είναι το :
Animated Classics of Japanese Literature (anidb link)


+1. Πραγματικά κρίμα μια τέτοια σειρά να έχει μείνει αμετάφραστη...

Εμένα προσωπικά το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό και ήθελα να ποστάρω ήταν το Porphy no Nagai Tabi αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι (επιτέλους!) το έπιασε γκρουπάκι!!

Οπότε για το τυπικό της υπόθεσης (να μην λένε ότι δεν ακολουθούμε και τα rules :P) θα πω και εγώ με την σειρά μου τις δύο εξης σειρές
:

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=7434 Δεν ξέρω αν αξίζει διότι λίγο που έχω ψάξει έχω διαβάσει και θετικά και αρνητικά σχόλια. Πάντως το θέμα που καλύπτει υποτίθεται είναι αρκετά ενδιαφέρον για να περάσει έτσι στο ντούκου...

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1880 Μια σειρά που πρέπει να είναι πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα αλλά λογικά δεν πρόκειται να την δω ποτέ έτσι όπως τα κόβω τα πράγματα...
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#13 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 23 March 2012 - 10:33

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=7434 Δεν ξέρω αν αξίζει διότι λίγο που έχω ψάξει έχω διαβάσει και θετικά και αρνητικά σχόλια. Πάντως το θέμα που καλύπτει υποτίθεται είναι αρκετά ενδιαφέρον για να περάσει έτσι στο ντούκου...

Αυτό.
Είμαι διατεθημένος να μισήσω όλη την ανθρωπότητα για το συγκεκριμενο anime.
Δηλαδή μετά το χάος με τα subs του Souten Kouro πάει να βγει αυτό and they don't even bother...
Η θεματολογία δεν εγγυάται μια καλή σειρά, αλλά αν δεν τιμήσουν εξ αρχής κάτι διαφορετικό απο τα ρεύματα της εποχής δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

Θα έβαζα Hyouge mono και Showa monogatari αλλά πρεπει να είναι εκτός κανόνων μιας και τυπικά είναι ongoing και το ένα υποτίθεται πως προχωράει.
Την όρεξη να τα δούμε κατάφεραν να μας τη χαλάσουν όταν την είχαμε πάντως.:unlucky:

O6rrvsU.jpg


#14 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 23 March 2012 - 16:47

In the Beginning: Stories from the Bible

Θα ήθελα να δω πώς ο μεγάλος παραμυθάς προσέγγισε αυτές τις ιστορίες.



υπαρχουν dubbed σε shitty quality στο youtube αν σ ενδιαφερει XD

#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 March 2012 - 20:44

Από πιο καινούρια, ο μεγάλος μου καημός είναι η ταινία του Buddha, που είναι ντροπή και όνειδος να έχει βγει τόσο καιρό και να τρώει τέτοιο φτύσιμο. :sadist:

To αυτό.

Την περιμένω μήνες τώρα και δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάνε μαζί της.