Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Quote of the Day


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#16 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 20 March 2012 - 16:50

"we are anonymous.we are legion.we dont forgive.we dont forget.expect us"
απο τους ανώνυμους(το αναφέρει στο περιοδικό pcmagazine)
μου αρέσει η δυναμική του μηνύματος + something else ;)

#17 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 March 2012 - 18:43

People who live in glass houses should SHUT THE FUCK UP.

Ατάκα που διάβασα στο Ready Player One, όπου ο Ernest Cline παραφράζει το γνωστό, όπως ανακάλυψα αργότερα, ρητό "People who live in glass houses should not throw stones."

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι η φράση καθεαυτή που μου άρεσε, ή ο τρόπος με τον οποίο τη συνάντησα (ανάμεσα σε ένα υπέροχο παραλήρημα του πρωταγωνιστή του μυθιστορήματος), αλλά έχω ενθουσιαστεί. Πέρα από τη χάρη της ορίτζιναλ φράσης, που έχει και νόημα, με έκανε να γελάσω. Οπότε δις ιζ μάη κουόουτ φορ δι ντέη!

Posted Image


#18 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 23 March 2012 - 18:52

I'm gonna wrap your legs around my head and wear you like the crown that you are.


Ατάκα από το Youth in Revolt από τον πρωταγωνιστή προς την πρωταγωνίστρια.

Κάποια στιγμή πρέπει οπωσδήποτε να τη χρησιμοποιήσω:if:

Posted Image


#19 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 23 March 2012 - 20:12

"You can't live in fear"


απο το ghost raider
μια απο τις δυο φρασεις που ακολουθω συνειδητα στη ζωη μου. διοτι ο φοβος περιοριζει την ελευθερια του ανθρωπου

#20 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 23 March 2012 - 21:00

"You are gonna meet many people and you are gonna loose many people in your life , so treasure the time you have with them because nothing lasts forever"

Από Suikoden 2, οι 3-4 από το forum που είχαμε την τιμή να το παίξουμε δε νομίζω να το ξεχάσουμε σύντομα. Είναι δύσκολο να περιγράψεις πλήρως τι θέλει να πει χωρίς να εξηγήσεις την σκηνή και την ιστοριά του παιχνιδιού, αλλά έχει να κάνει με το τι έχει πραγματικά αξία στη ζωή του ανθρώπου και για το αν πραγματικά αξίζουν οι θυσίες που αναγκάζεται να κάνει.

Edited by Mad_Hatter, 23 March 2012 - 21:20.

qzMHWHd.png


#21 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 24 March 2012 - 21:25

"Truth is a thing which only appears to those who have observed, considered, and made a choice." - Margaret απο το Persona 4.

Εκτός οτι μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση οταν το πρωτοείχα ακούσει στο παιχνίδι, πιστεύω οτι περιγράφει σωστά την έννοια της αλήθειας και το πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις σε αυτήν.
Posted Image

#22 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 25 March 2012 - 16:47

Where life had no value, death, sometimes, had its price. That is why the bounty killers appeared.


For a few dollars more (Μονομαχία στο Ελ Πάσο), εισαγωγή. Σκηνοθεσία Σέρτζιο Λεόνε.

Είναι από τις κορυφαίες εισαγωγές σε ταινία, και ισορροπεί τέλεια ανάμεσα στο λογοπαίγνιο και την πραγματικότητα.

#23 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 25 March 2012 - 16:53

-Believing oneself to be perfect is often the sign of a delusional mind.

-Small words, from a small being, trying to attack what it doesn't understand!

Αυτος ο μινι διαλογος προερχεται απο το star trek:first contact.Χρησιμοποιηθηκε επισης στην αρχη ενος Bgm του umineko που λεγεται "system 0" και επαιζε σε μια απο τις πιο χαρακτηριστικες του σκηνες.

Και οι 2 φρασεις ξεχωριστα εκφραζουν μερη της προσωπικοτητας μου που θα ευχομουν να μην ειχα και οταν τα βλεπω ως διαλογο φανταζομαι αμεσως καποιον φιλο μου να μου λεει το πρωτο και εγω να απανταω το δευτερο.Λιγα quotes με εκφραζουν με τοσους τροπους οσο αυτο(δυστυχως...)

sc5bab.jpg


#24 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 03 April 2012 - 21:17

"Έστησε την τέλεια παγίδα. Θα πολεμήσει έναν ολόκληρο στρατό μόνος του."


Ατάκα που έριξε ένας φίλος μου, καθώς ήμασταν βυθισμένοι στην απόγνωση, χάρη στη νέα ταινία του Conan (με το μανάρι τον Momoa.)

Έχοντας δει λοιπόν τον Κόναν να κάνει άπειρες άκυρες γαματιές, χωρίς καμία λογική υπόσταση, δεν άντεξε το παιδί, και πάνω που ετοιμαζόταν (ο Κόναν) να στριμώξει τον κακό με "έξυπνο" τρόπο, ξεστόμισε την παραπάνω ατάκα. Κοντέψαμε να πνιγούμε από τα γέλια.


@Trivia (στην προηγούμενη σελίδα, αλλά εγώ τώρα το είδα) : O Holden είχε περισσότερο δίκιο απ' ότι νόμιζε.

Posted Image


#25 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 03 April 2012 - 21:33

There is a time when a man will not run from a fight.That time is when his nakama ,when his nakama dreams are laughed


From my pal,Usopp.

Παιζει να ειναι το καλυτερο nakama quote που υπαρχει σε manga.

Spoiler:

#26 Psyxodrama

Psyxodrama

    Starting...

  • Members
  • 0 posts
  • LocationAthens

Posted 05 April 2012 - 03:32

Δεν έχει σημασία να έχεις δίκιο,αλλα να κάνεις τους άλλους να το πιστεύουν


Αrthur Schopenhauer

Κυρίως γιατί είναι η φράση που αντιπροσοπεύει όλο το βιβλίο....μακάρι να μπορούσα να το γράψω όλο..

#27 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 05 April 2012 - 16:32

All growth depends upon activity. There is no development physically or intellectually without effort, and effort means work.




Calvin Coolidge



Προσπαθώ να το θυμάμαι κάθε φορά που θέλω να μην κάνω τίποτα.


Posted Image

#28 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 05 April 2012 - 16:41

If you work for a living, why do you kill yourself working?


Tuco Ramires, ο Άσχημος, από τον Καλό, τον Κακό και τον Άσχημο.

Στην ταινία, ρωτάει ένα νεκρό κοτόπουλο!

Δυστυχώς δεν έχει δώσει απάντηση κανένας ιθύνων...

#29 God Clande

God Clande

    All Fictive

  • Members
  • 30 posts

Posted 01 May 2012 - 16:31

"[I'VE WAITED MY ENTIRE LIFE FOR SOMEONE TO COME AND CORRECT ME!]"

~Misogi Kumagawa (Medaka Box - βλ. avatar/signature).
Οι άνθρωποι έχουν την τάση να πιστεύουν πως οι συμβουλές τους, τις οποίες στιγμιαία και ευκαιριακά έχουν διατυπώσει -αν και όχι πάντα-, δύναται ποτέ να εκθρονίσουν σε μία στιγμή την νοοτροπία κάποιου, η οποία χτίστηκε με τις εμπειρίες μιάς ολόκληρης ζωής.
Posted Image

#30 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 01 May 2012 - 17:01

“It's not the size of the dog in the fight, it's the size of the fight in the dog.”

~ Mark Twaιn

γιατι δεν εχει σημασια αν ο αλλος ειναι 2 φορες το μεγεθος σου και οι περιστασεις ειναι εναντιον σου ολα καταληγουν στο ποσο θες κατι και αν το λεει η καρδια σου :)

Edited by jeffhardy, 01 May 2012 - 19:49.