Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Quote of the Day


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 March 2012 - 20:57

~Quote of the Day~


Στο πνεύμα του Song of the Day II είπα να δημιουργήσω ένα αντίστοιχο thread για φράσεις και αποσπάσματα που μας αρέσουν.

Εδώ λοιπόν ο καθένας θα βάζει φράσεις που του αρέσουν, τον εκφράζουν, τις θεωρεί αστείες ή γαμάτες, που του έκαναν εντύπωση κ.ο.κ.

Για να μη γίνει άλλο ένα σπαμοθρέντ όμως θα έχουμε και κάποιους μικρούς αλλά σημαντικούς κανόνες, όπως και το θρεντ για τα τραγούδια.

Οι κανόνες είναι οι εξής:

1. Ένα post με ένα quote την ημέρα ανά μέλος. Παρακαλώ αυτός ο κανόνας να τηρηθεί με ευλάβεια.

2. Πρέπει να αιτιολογήσετε γιατί διαλέξατε το συγκεκριμένο απόσπασμα. Ένα απλό "γιατί έτσι μου αρέσει" δεν είναι αποδεκτό. Ένα σωστό ποστ θα έλεγε πχ. "carpe diem γιατί είναι η φιλοσοφία που ακολουθώ στη ζωή μου." Το θέμα δεν είναι να βάλετε ένα εντυπωσιακό quote, αλλά ένα που να έχει σημασία για εσάς.

3. Στα quotes που επιλέγετε θα βάζετε και την πηγή τους, όποτε αυτό είναι δυνατόν. Πότε, πού και ποιός την είπε; Έτσι ώστε οι υπόλοιποι να μπορούν να βρουν περισσότερες πληροφορίες εάν τους κινήσει την περιέργεια κάποια φράση.

4. Τα αποσπάσματα θα είναι μικρά. Στο περίπου δηλαδή θα είναι μία με δύο, άντε τρεις προτάσεις. Δεν θα βάλετε ολόκληρα τραγούδια ή ολόκληρα ποιήματα του Καβάφη. Εδώ μιλάμε για μικρές φράσεις. Αν έχετε κάποιο πχ στίχο που να σας εκφράζει από το αγαπημένο σας κομμάτι, τότε θα γράψετε ΜΟΝΟ τον στίχο αυτό. Όχι ολόκληρο το τραγούδι.
Θα μου πεις οκ ρε φίλοςςς και αν εγώ θέλω να βάλω αυτό; Θα σας πω ότι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Προσπαθήστε όμως να τα ζυγιάσετε σωστά πριν ποστάρετε.

5. Επιτρέπονται αποσπάσματα από τα πάντα. Ταινίες, βιβλία, τραγούδια, αρχαίες φράσεις, λόγοι πολιτικών, ατάκες από τους αγαπημένους σας χαρακτήρες anime, Jesus-quotes, βλακείες που είπε ο κολλητός σας, you name it! Ακόμα και ατάκες.... της μάνας σας. (χο) ~Μην το παραχέσετε με τις παροιμίες όμως.~




:arrow:Όσα ποστ δεν τηρούν τους 4εις πρώτους κανόνες θα θεωρούνται spam και θα ζητείται η διαγραφή τους από τους αρμόδιους mods.





P.S. Νομίζω υπάρχει και κάποιο άλλο παρόμοιο θρεντ, αλλά μιας και αυτό είναι λίγο διαφορετικό και έχει συγκεκριμένους κανόνες πήρε το ok από έναν πρόσφατο Admoestrator. (Οπότε μη μου πρήξετε ότι υπάρχει και άλλο τέτοιο θρεντ~! :P )


Posted Image


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 March 2012 - 21:00

Και για να κάνω την αρχή, μπικοζ άη κεν, ....

".....It is the epic sandwiched into the ordinary."

Ατάκα από το βιβλίο "The art of Bill Viola" όπου μια κριτικός προσπαθεί να περιγράψει τη δουλειά του καλλιτέχνη.

Γιατί, εκτός του ότι είναι τραγικά αστείο και έξυπνο, μπορεί να περιγράψει τέλεια τόσα πολλά πράγματα, που από τότε που το διάβασα (προχτές) μου έχει κολλήσει και το λέω συνέχεια!

Posted Image


#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 15 March 2012 - 21:06

I live each day as if it was my last, filled with fear and black vomit.

Από το twitter του Norm Macdonald.

Εύστοχη και αστεία αποδόμηση του "ζήσε κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου".

#4 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 15 March 2012 - 21:16

Gegen die Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens... (Friedrich Schiller)


Ενάντια στην ηλιθιότητα οι ίδιοι οι θεοί μάχονται μάταια

Κρετίνοι υπάλληλοι της εμπορικής τράπεζας

#5 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 15 March 2012 - 21:46

'' And Darkness and Decay and the Red Death held illimitable dominion over all''

μια φραση απο ενα αγαπημενο μου βιβλιο που ετυχε να διαβασω ξανα σημερα και παντα μου εκανε εντυπωση.. εκφραζει ωραια τη σταδιακη κλιμακωση του θανατου κλεινωντας επικα την ιστορια με αυτο τν τροπο!like it! by Edgar A.Poe
The Masque of the Red Death

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#6 Punisher_P.E.F.

Punisher_P.E.F.

    Manga Fan

  • Members
  • 369 posts

Posted 15 March 2012 - 22:30

The bad artists imitate,great artists steal.

Δικο μου.

Γιατι περα απτη πλακα, εχει ουσια.

" On life's vast ocean diversely we sail. Reasons the card, but passion the gale. ,,


Alexander Pope


#7 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 March 2012 - 22:37

The bad artists imitate,great artists steal.

Δικο μου.

Γιατι περα απτη πλακα, εχει ουσια.


Καλά τα αστεία, αλλά μπορεί να μην το ξέρουν όλοι, οπότε καλύτερο θα ήταν να έλεγες ότι είναι quote του Picasso :P
Other than that, I agree.

/offtopic

Posted Image


#8 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 15 March 2012 - 23:22

Moυ είναι αρκετά δύσκολο να διαλέξω ενα μικρο απόσπασμα από το παρακάτω, ετσι κι αλλιώς το θεωρώ αρκετά συμπηκνωμένο. Ειναι σαν να ειναι ολοκληρο ενα "quote" ή πολλά μαζί. Ή και τα δυο.

Σημείωσα με άλλο χρώμα αν ειναι να κρατήσω κάτι, τι νομίζω οτι θα κραταγα, αλλα το βαλα ολοκληρο για όποιον ενδιαφέρεται.

Επίσης δεν ξερω αν ειναι "... of the day", διοτι μου το θυμιζουνε "any given day". Σε κάθε περίπτωση αν είναι εκτός κανόνων θα σβηστει, οποτε δε χανω κάτι.

Spoiler: Here you are

stasou%2520mygdala.jpg


#9 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 15 March 2012 - 23:36

"By failing to prepare, you are preparing to fail." -- Benjamin Franklin

Μακράν η αγαπημένη. Η προετοιμασία είναι το κυριότερο κομμάτι της επιτυχίας.

#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 March 2012 - 22:12

"Let us prove to the world that good taste, good art, and good writing can be good selling."

William Bernbach

Αυτό επειδή είναι σημαντικό να κατανοήσουμε πως τα πραγματικά όμορφα πράγματα -αυτά τα οποία μας συγκινούν, μας θυμώνουν, μας δημιουργούν συναισθήματα που ποτέ δεν περιμέναμε- δεν χρειάζεται να είναι πράγματα εντελώς απόμακρα, σε μουσεία και εκθέσεις, αλλά αντικείμενα της καθημερινότητας μας, προϊόντα που αγοράζουμε για τις να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας.
Posted Image

#11 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 March 2012 - 13:57

"Hold nothing.
If you meet Buddha
Kill him.
If you meet the patriarchs
Kill them.
Free of all
Bound by nothing
You live your life simply as it is."


- Muichimotsu, Gensoumaden Saiyuki.


Είναι ένα quote από ένα manga, ναι. Θα ήθελα πολύ να το ακολουθήσω, μιας και το θαυμάζω, αλλά και με τρομάζει ταυτόχρονα.

Posted Image


#12 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 17 March 2012 - 22:07

Το IQ του όχλου, ισούται με το IQ τού πιο ηλίθιου συμμετέχοντα σ’αυτόν, διαιρεμένο δια τού πλήθους του.” - Terry Pratchett

Γιατί όσο προσπαθώ να καταρρίψω αυτή τη συνθήκη τόσο μου επιβεβαιώνεται.

#13 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 17 March 2012 - 22:16

Τι κάνουν οι ήρωες μιας ιστορίας μεταξύ δύο κεφαλαίων;; Ίσως η κατάστασή τους μοιάζει μ' αυτή τη σταθερή, αλλά αναλλοίωτη ακινησία, την ηλεκτρισμένη σιωπή, το ελεγειακό κενό, που είναι, ίσως, ο τελικός στόχος των πραγμάτων, των ανθρώπων, του σύμπαντος...

...εκτός αν περνάνε τον καιρό τους με το αυτί τους δεσμευμένο από κάποιο είδος σούπερμαν.


Μίλο Μανάρα, δια στόματος Χλόης, από τις Αφρικανικές περιπέτειες του Τζουζέπε Μπέργκμαν, Μέρες οργής 2

Ίσως μια από τις ομορφότερες και πιο ενδιαφέρουσες σκέψεις για τη λογοτεχνία, που δεν γλιτώνει όμως από την παράνοια του συγγραφέα

#14 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 17 March 2012 - 22:37

The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.

J.D. Salinger, The Catcher in the Rye

Τάδε έφη Holden Caulfield, νεαρός που μόλις έφαγε το ξύλο της ζωής του και οραματίζεται εκδίκηση που περιλαμβάνει πιστόλια, πτώματα, γαλόνια αίματος και μια childhood friend να του φροντίζει τις πληγές έπειτα.

Όλοι έχουμε ανάγκη από αποδράσεις και εμμονές. Αλλά ας μην το παρακάνουμε. Μπορούν να μας καταστρέψουν. Εκτός κι αν αυτό επιδιώκουμε...

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#15 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 17 March 2012 - 22:53

Death is a natural part of life. Rejoice for those around you who transform into the Force. Mourn them do not. Miss them do not. Attachment leads to jealously. The shadow of greed, that is.


by Grand Master Yoda :respect: Επειδή το Star Wars δεν είναι μόνο πίου πίου!

Δεν έχω να σχολιάσω κάτι, η φράση μιλάει από μόνη της και μπορεί να γενικευτεί πάνω στην τάση του ανθρώπου να προσκολλάται σε καταστάσεις, πράγματα και πρόσωπα. Όποιος καταφέρει το αντίθετο, πιθανά έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα μπροστά στη ζωή του.
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"