Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Hunter x Hunter - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#121 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 05 November 2013 - 18:53

Θα βγει πακέτο με το νέο chapter berserk.

2 μέρες μετά που μάθαμε νέα για το berserk μαθαίνουμε και για το hunter x hunter...ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα...

Hunter x Hunter manga resuming on December 1383658441190.jpg


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#122 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 05 November 2013 - 19:05

:angell: :angell: :angell: :angell: :angell: :angell: :if: :if: :if: :if:

 

Ε ΟΧΙ ! ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ! ΧD ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!

 

Ε μωρε ο καημενος ο Togashi δν ειχε αλλο παιχνιδι να παιξει κι ειπε '' δν πα να συνεχισω κι εκεινο το καημενο μανγκα που το χω κανει τοσα hiatus  ?'' :Ρ

 

Αχ πραγματικα μακαρι να ισχυει!


74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#123 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 05 November 2013 - 20:23

ΑΙΝΤΕ ΠΙΑ!!! :burningbe3: Να τρέξει λίγο και το anime που ξαφνικά φρέναρε σαν φερράρι στη στροφή!



#124 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 November 2013 - 20:54

1. Ακόμα και να μην είχε ο άνθρωπος οικογένεια ή σοβαρό πρόβλημα υγείας λόγω των εκδοτικών πιέσεων στην προηγούμενη σειρά του, (θα έπρεπε να) είναι απολύτως σεβαστό το ότι κατανέμει τον χρόνο του με όποιον τρόπο θεωρεί φρόνιμο, εκτός αν έχει υπογράψει κάποιο κρυφό συμβόλαιο με την κόκκινη βασίλισσα παραπάνω ή άλλους "θαυμαστές" της δουλειάς του. Προσωπικά δεν δέχομαι υπόνοιες για οτιδήποτε ούτε με τη γλώσσα έξω στο τέλος. Είναι απαράδεκτες.

2. Το άνιμε καλύπτει δύο-τρία κεφάλαια άνα επεισόδιο όπως έκανε πάντα, με εξαίρεση το Greed Island που έφτανε και πέντε και τα πρώτα 3-4 επεισόδια του τωρινού arc που περιείχαν και filler material. Ίσως επειδή δεν είχε ΜΑΧΕΣ της προηγούμενης βδομάδας το επεισόδιο; Η όχι αρκετή ΠΛΟΚΗ της προπροηγούμενης με τη μάχη του Killua; Δεν μπορώ να κάνω άλλες υποθέσεις, παραδίνομαι.


Edited by Warchief, 05 November 2013 - 20:56.


#125 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 05 November 2013 - 21:28

Ασχολίαστο το θαυμαστές με εισαγωγικά. Υπάρχουν φαντάζομαι διάφορα κριτήρια για να γίνεις κανονικός θαυμαστής, όπως να μην κάνεις πλάκα ή να αστειεύεσαι για σειρές που σου αρέσουν, εκτός και αν υπονοούνται τελείως άλλα πράγματα (μάλλον ναι). Αξιοσέβαστες βέβαια οι επιλογές όλων των δημιουργών όταν θέλουν να αφοσιωθούν σε κάτι, όπως έρευνα για τη δουλειά τους ή να σκεφτούν λίγο παραπάνω το σενάριο, αν και υπάρχουν και άλλοι που ακόμα και μετά από προβλήματα υγείας ή ακόμα και όταν νοσηλεύονται συνεχίζουν να γράφουν και να ζωγραφίζουν που είναι και άξιοι θαυμασμού.


ySss0UF.jpg


#126 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 05 November 2013 - 21:45

"Πλάκα".

 

Μόνο που αυτό που γράφω εγώ είναι ότι η επιλογή να μην γράψουν το manga τους για ένα χρόνο ή για δέκα χρόνια ή και ποτέ ξανά αξιοποιώντας το χρόνο τους όπως τους αρέσει είναι εξίσου σεβαστή, ακόμα και αν δεν έχουν οικογένεια ή γνωστά σε όλους όσοι επισκέφθηκαν την wiki τους προβλήματα υγείας. Δεν αφορά κανέναν τι κάνει στον ελεύθερο χρόνο του ο Togashi ή οποιοσδήποτε άλλος.

Αν κάποιος ζωγραφίζει στην εντατική, και αυτό σεβαστό. Απλά κάθε επιλογή έχει τις συνέπειες της, σωματικές ή εμπορικές. Το να κρίνουμε βάσει κάποιου γενικού και αορίστου work ethic χωρίς μάλιστα να γνωρίζουμε ούτε στο ελάχιστο την κατάσταση και να κατηγορούμε ανθρώπους για τεμπελιά είναι φαιδρό και προσβλητικό.


Edited by Warchief, 05 November 2013 - 21:46.


#127 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 05 November 2013 - 23:51

1. Ακόμα και να μην είχε ο άνθρωπος οικογένεια ή σοβαρό πρόβλημα υγείας λόγω των εκδοτικών πιέσεων στην προηγούμενη σειρά του, (θα έπρεπε να) είναι απολύτως σεβαστό το ότι κατανέμει τον χρόνο του με όποιον τρόπο θεωρεί φρόνιμο, εκτός αν έχει υπογράψει κάποιο κρυφό συμβόλαιο με την κόκκινη βασίλισσα παραπάνω ή άλλους "θαυμαστές" της δουλειάς του. Προσωπικά δεν δέχομαι υπόνοιες για οτιδήποτε ούτε με τη γλώσσα έξω στο τέλος. Είναι απαράδεκτες.

2. Το άνιμε καλύπτει δύο-τρία κεφάλαια άνα επεισόδιο όπως έκανε πάντα, με εξαίρεση το Greed Island που έφτανε και πέντε και τα πρώτα 3-4 επεισόδια του τωρινού arc που περιείχαν και filler material. Ίσως επειδή δεν είχε ΜΑΧΕΣ της προηγούμενης βδομάδας το επεισόδιο; Η όχι αρκετή ΠΛΟΚΗ της προπροηγούμενης με τη μάχη του Killua; Δεν μπορώ να κάνω άλλες υποθέσεις, παραδίνομαι.

 

Tην παλεύεις αγόρι μου;

 

1. Η redqueen απ' όσο ξέρω δεν αλληλογραφεί προσωπικά με τον Togashi, ούτε είναι οικογενειακή φίλη/κουνιάδα/χαμένη μικρή αδερφή για να γνωρίζει επακριβώς, όπως κι όλοι μας, γιατί έγινε το hiatus για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Έκανε μια πλάκα η οποία προφανώς, απ' ότι βλέπω εκλήφθηκε ως η μεγαλύτερη βλασφημία μετά απ' αυτή του Οδυσσέα στον Ποσειδώνα. Έλεος! Όσο για τα δικαιώματα του συγγραφέα για το hiatus, βλέπε Kai, δε χρειάζεται να τα επαναλαμβάνω.

 

2. Άχου μωρέ. Μα είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι SHOUNEN χωρίς MAXEΣ δε μπορεί να έχει λόγο ύπαρξης, απλά κωλυσιεργεί! Και δεν έχει και ΠΛΟΚΗ ασφαλώς αν αφιερωθεί μια φορά σε μια μάχη, έτσι; Δεν είναι το ότι από εκεί που βλέπαμε της Παναγιάς τα μάτια ξαφνικά έχουμε ένα επεισόδιο τον Gon να περπατάει στο δάσος πχ, και ο χρόνος των επεισοδίων αναλώνεται σε διαλόγους και λεπτομέρειες που στα προηγούμενα θα μπορούσαν να τους είχαν περάσει τσακ μπαμ, όοοοοοοοχι. Δεν είναι το ότι η διαφορά του pacing βγάζει μάτι! Είναι ότι είμαστε "θαυμαστές", κι όχι πραγματικοί θαυμαστές. Θέλουμε ΒΙΑ και ΠΙΣΟΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ δυο φορές σε κάθε επεισόδιο, αλλιώς πφφφφ, αργεί, τι κάνει πια αυτό το τεμπελόσκυλο.

 

Redqueen άκουσες. Από εδώ και πέρα μην τολμήσεις να ξαναπαραπονεθείς. Είμαστε "θαυμαστές", όχι θαυμαστές, άρα δεν έχουμε δικαίωμα ν' αμφισβητούμε και να κάνουμε "πλάκα", ποιοι νομίζουμε ότι είμαστε δηλαδή.



#128 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 06 November 2013 - 00:20

Προσπερνάω τη στερεοτυπική ατάκα κυράτσας και προχωράω στην ουσία.

 

Η "πλάκα" αυτή που την κάνουν όλοι για τον Togashi και τον Miura και ακόμα και τον Oda, εκτός του ότι την κάνουν ΟΛΟΙ και δεν είναι αστεία, είναι και προσβλητική για λόγους που ανέφερα. Πάντα βέβαια παίζει ρόλο και ποιος την κάνει και σε ποιον απευθύνεται. Μπορώ να κάνω προσβλητικά αστεία με ένα φίλο μου επειδή γνωρίζουμε και οι δύο ότι είναι άτοπα, αλλά σε ένα forum αυτό το context δεν υπάρχει. Ειδικά από τον άνθρωπο που την έγραψε.

Αν είδες στην Κάι εγώ απάντησα οπότε δεν υπάρχει κάτι να επαναλάβεις. Μπορείς να απαντήσεις στη δικιά μου απάντηση αν θέλεις.

 

Τα πρώτα που γράφεις μέτα για μάχες και πλοκή ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω, επειδή πρώτον έγραψα τα ίδια για να περιπαίξω εσένα και δεύτερον τα ανατρέπεις λέγοντας ότι δε γίνεται να υπάρχει επεισόδιο μόνο με διαλόγους. Το μοναδικό που κατάλαβα είναι ότι έχεις πλήρη άγνοια του τι συνιστά μια ιστορία.

 

Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να σας φιμώσω. Οφείλω όμως να παρατηρήσω ότι οι δημοσιεύσεις σας μου θυμίζουν animecast.gr.



#129 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 06 November 2013 - 03:27

O miura, o togashi και ο κάθε mangaka μπορούν να διαχειριστούν το έργο τους όπως αυτοί θέλουν, δικό τους είναι άλλωστε αλλά για μένα το κύριο πρόβλημα είναι οτι δεν ενημερώνουν για την πορεία και την διάθεση που έχουν προς το manga τους.Αν έβγαινε αύριο ο togashi και έλεγε ότι σταματάω το hxh γτ έχω ένα προβλημα υγείας ή και γτ απλά δεν θέλω το συνεχίσω δεν μπορούσε να του πει κανένας τίποτα αλλά όταν για ένα χρόνο και, μας έχει αφήσει έτσι ε λογικό είναι να υπάρξουν τέτοια φαινόμενα που για κάποιους είναι αστεία η όχι αλλά γίνονται μέσω τον φανς που αγαπάνε την σειρά και όπως και να το κάνουμε άμα όντως αγαπάς μια σειρά την νιώθεις και αυτή και το δημιουργό πιο κοντά όπως ανέφερες στο παράδειγμα σου μεταξύ φίλων.Πχ για τον oda που ανέφερες σε κάθε break που έχει κανει ειδικά τώρα τελευταία αιτία έιναι ένα σοβαρό προβλημα υγείας που πήγε και έκανε και μια επέμβαση κιόλας και οι περισσότεροι που έβλεπα του ευχόντουσαν περάστικα και αμα είναι ανάγκη να κάνει μεγαλύτερα breaks γτ ξέρουν ότι όντως το αγαπάει το έργο του και είναι αφοσιωμένος σε αυτό, τώρα άμα του είπε κανένας lazy oda και τέτοια τα άκουσε γτ προφανώς δεν γνωρίζει τι τράβηξε ο άνθρωπος αλλά άμα αυριο σταμάταγε το manga χωρίς λόγο και αιτιά για κανα χρόνο αναμενόμενο είναι και αυτός να άκουγε κάτι.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#130 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 06 November 2013 - 12:30


 

 


Τα πρώτα που γράφεις μέτα για μάχες και πλοκή ειλικρινά δεν τα καταλαβαίνω, επειδή πρώτον έγραψα τα ίδια για να περιπαίξω εσένα και δεύτερον τα ανατρέπεις λέγοντας ότι δε γίνεται να υπάρχει επεισόδιο μόνο με διαλόγους. Το μοναδικό που κατάλαβα είναι ότι έχεις πλήρη άγνοια του τι συνιστά μια ιστορία.

 

Σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να σας φιμώσω. Οφείλω όμως να παρατηρήσω ότι οι δημοσιεύσεις σας μου θυμίζουν animecast.gr.

 

Συγνώμη που χρησιμοποίησα ειρωνεία για να απαντήσω στην ειρωνεία σου. Πίστεψα ότι αφού είχες διδακτορικό πάνω της θα μπορούσες να την καταλάβεις. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ο κάθε fan έχει δικαίωμα να παραπονιέται αν αργεί πολύ να βγει το αγαπημένο του manga ειδικά όταν δεν ξέρει για ποιο λόγο γίνεται αυτό. Και δεύτερον, εσύ ξεκίνησες όλη την κουβέντα περί μαχών και πλοκής όπως λες για να με περιπαίξεις επειδή είπα ότι... το anime φρέναρε στο pacing? Άλλο πράγμα το ένα κι άλλο το άλλο δηλαδή. Άλλο το περιεχόμενο μιας ιστορίας κι άλλο η παρουσιάσή της.Tα δικά σου λόγια δεν καταλαβαίνεις, όχι τα δικά μου. Τώρα, το πού κατάλαβες εσύ ότι έχω πλήρη άγνοια του τι πάει να πει ιστορία, δεν αξίζει να το σχολιάσω.



#131 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 06 November 2013 - 17:18

Εγώ λέω ότι δεν έχει και έγραψα γιατί δεν έχει και δε θεωρώ απάντηση το "ΟΧΙ ΕΧΕΙ" που ανάλογό του έγραψες πάνω.

 

Θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις τώρα τι γίνεται επειδή γράφεις για περιεχόμενα και παρουσιάσεις και ανάθεμα αν καταλαβαίνεις και η ίδια τι εννοείς. Όσο για την άγνοια σου, είναι εμφανής σχεδόν σε κάθε δημοσίευσή σου, με τις παραπάνω να μην αποτελούν εξαίρεση.

 

1) Άχου μωρέ. Μα είναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ ότι SHOUNEN χωρίς MAXEΣ δε μπορεί να έχει λόγο ύπαρξης, απλά κωλυσιεργεί! Και δεν έχει και ΠΛΟΚΗ ασφαλώς αν αφιερωθεί μια φορά σε μια μάχη, έτσι;

Μετάφραση: προφανώς και δεν τα πιστεύω αυτά.

 

2) Δεν είναι το ότι από εκεί που βλέπαμε της Παναγιάς τα μάτια ξαφνικά έχουμε ένα επεισόδιο τον Gon να περπατάει στο δάσος πχ, και ο χρόνος των επεισοδίων αναλώνεται σε διαλόγους και λεπτομέρειες που στα προηγούμενα θα μπορούσαν να τους είχαν περάσει τσακ μπαμ, όοοοοοοοχι. Δεν είναι το ότι η διαφορά του pacing βγάζει μάτι!

Μετάφραση: το επεισόδιο με τον Gon και τον Meleoron αναλώνεται σε διαλόγους και λεπτομέρειες (όπως ας πούμε η προσωπικότητα του πρωταγωνιστή της σειράς και οι δυνάμεις ενός τύπου που βρίσκεται σε περίοπτη θέση στο ending - καθόλου σημαντικά), σε αντίθεση με τα προηγούμενα. Τα προηγούμενα επεισόδια όμως είχαν είτε μάχες είτε γρήγορα βήματα στην πλοκή. Αντίφαση με το (1). Και αν δεν είναι αντίφαση είναι πρόβλημα επικοινωνίας του πομπού και όχι του δέκτη, οπότε δεν υπάρχει σχέση με διδακτορικά του δέκτη ή άλλα υποτίθεται σκωπτικά κατορθώματά του. Άλλωστε απαραίτητη προϋπόθεση για μια αντίφαση είναι μία ακολουθία συγκεκριμένων συλλογισμών που δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι υπάρχουν. Πιο πιθανό βρίσκω ένα πλήρες μπέρδεμα σε όλα τα επίπεδα.

 

3) Είναι ότι είμαστε "θαυμαστές", κι όχι πραγματικοί θαυμαστές. Θέλουμε ΒΙΑ και ΠΙΣΟΜΑΧΑΙΡΩΜΑΤΑ δυο φορές σε κάθε επεισόδιο, αλλιώς πφφφφ, αργεί, τι κάνει πια αυτό το τεμπελόσκυλο.

Ίδιο με το (1).

 

Τα αστεία της υπόθεσης, εκτός του ότι όλη η συζήτηση γίνεται για ένα επεισόδιο (μόνο αυτό αναφέρθηκε) άρα συμπέρασμα για το τι κάνει συνολικά η σειρά δε γίνεται να βγει ούτως ή άλλως: ο χρόνος που διατίθεται στους διαλόγους του Gon με τον Meleoron αντιστοιχεί σε χώρο που διατίθεται στο manga για αυτούς, δηλαδή δεν τίθεται καν θέμα "φρεναρίσματος" του anime, και ακόμα και αν τα ξεχάσουμε ΟΛΑ τα παραπάνω, το πώς θα "τρέξει λίγο και το anime" επειδή θα συνεχίστει το manga το Δεκέμβριο αν λάβουμε υπόψη ότι το τωρινό τελευταίο chapter του manga είναι μία εξαιρετική άνω τελεία (σαν να τελειώνει το πρώτο μέρος ας πούμε), ή ότι η απόφαση για τον συνολικό αριθμό επεισοδίων της τωρινής σειράς είναι πιθανό να έχει παρθεί ήδη και μάλιστα πριν από την όποια απόφαση του Togashi, ή ότι ακόμα και να συνεχιστεί κατά πάσα πιθανότητα θα φτάσει το manga πριν προλάβει να ολοκληρωθεί ένα arc σε αυτό οπότε μετά τι θα κάνουν ας πούμε ή γενικότερα επειδή δεν είναι δυνατό να εφαρμόζουμε λογική δημοτικού σε περίπλοκες καταστάσεις όπως παραγωγή τηλεοπτικών σειρών δεν το γνωρίζω. Έχεις γνωστούς στην Madhouse Νταμ... εε Ντομπ;

 

Ουσιαστικά δηλαδή έχουμε άτοπο πάνω στο άτοπο πάνω στο άτοπο. Όπως είπα και πριν, παραδίνομαι.

 

Επίσης, τι σημαίνει pacing εκτός από το "η λέξη που χρησιμοποιούνε σαν πασπαρτού όσοι έχουν άγνοια επί του θέματος";


Edited by Warchief, 06 November 2013 - 17:23.


#132 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 November 2013 - 19:02

Ο Leorio πρέπει να πεθάν- εχμ...

Τι γίνεται εδώ ρε παίδες; American bar? Τώρα σοβαρά μπορείτε να συζητήσετε και χωρίς τους χαρακτηρισμούς και την ένταση. Παρακαλώ να μην ξαναδώ ούτε για animecast ούτε για το αν την παλεύει κανείς ή οχι και τα συναφή. Δεν βοηθάνε την συζήτηση.

Ηρεμία ομαδικώς.



#133 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 06 November 2013 - 19:54

Ωραία, να μιλήσουμε πολιτισμένα τότε. Εγώ έκανα ένα σχόλιο για ένα τελείως τεχνικό ζήτημα μεταφοράς της ιστορίας του manga στο anime. O Warchief μετά άρχισε να μιλάει για θέματα δόμησης και πλοκής του περιεχομένου της ιστορίας, τα οποία καμιά σχέση δεν έχουν με αυτό που είπα εγώ, οπότε έλαβε και την ανάλογη ειρωνική απάντηση στο πνεύμα του δικού του σχολίου. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω την παραπάνω αντιπαράθεση μιας κι έχει καταλάβει άλλα ντι άλλων απ' ο,τι βλέπω, οπότε άλλος για Χίο τράβηξε κι άλλος για Μυτιλήνη. Το κύριο θέμα είναι ότι το HxH μας έχει συνηθίσει σε πολύ πιο γρήγορους ρυθμούς παρουσίασης της ιστορίας απ' αυτούς των τελευταίων πέντε επεισοδίων - κατά τη δική μου άποψη. Αν ο Warchief διαφωνούσε με αυτό, θα μπορούσε πολύ απλά να το πει χωρίς να μας περιπαίζει, όπως ξέρει και λέει. Δε διαφωνώ ότι οι τόνοι ανέβηκαν χωρίς να χρειάζεται, αλλά αν ήθελε πιο ευγενική απάντηση, ας έκανε με πιο ευγενικό τρόπο το σχόλιό του. Αν θεωρεί πως ξέρει πιο πολλά για τα anime απ' ότι εμείς, θα μπορούσε να μας διορθώσει χωρίς να μας προσβάλλει. Αλλά προφανώς είμαι πολύ... νταμπ, οπότε δεν μπορώ να έχω αυτή την αξίωση.

 

Τέλος πάντων. Και πολύ σκοτίστηκα.



#134 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 06 November 2013 - 20:15

Εγώ έκανα κάποιες υποθέσεις μόνο. Θα παρατήρησες ίσως τα ερωτηματικά στη δημοσίευση μου όπως και την χρήση της λέξης "υποθέσεις" για αναφερθώ στις υποθέσεις μου. Ο λόγος που έγιναν αυτές οι υποθέσεις ήταν επειδή το σχόλιο σου για φρενάρισμα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα με κανέναν τρόπο και δεν είναι θέμα άποψης ή οπτικής γωνίας αφού υπάρχει το manga και ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαπιστώσει τον ρυθμό κάλυψης των κεφαλαίων αλλά και το ότι δεν υπάρχουν fillers - και αν δε μιλούσες για το anime συγκεκριμένα αλλά για την ιστορία γενικότερα τότε το σχόλιο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα παραπάνω οπότε είναι άκυρο εξ αρχής.

 

Για το ότι δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάς ευθύνεσαι μόνο εσύ, όπως εξήγησα πριν σε έκταση και πολύ βολικά αγνόησες, και γι'αυτό άλλωστε κάλυψα όλα τα ενδεχομένα στη δημοσίευσή μου. Στην τελική δεν έχει τόση σημασία αφού οποιαδήποτε επιλογή δεδομένων καταλήγει σε άτοπο, μόνο το εύρος του είναι προς συζήτηση.

 

Πάντως δηλώνω διατεθειμένος να ανακαλέσω και να συνεχίσω το διάλογο ευγενικά και σε πολύ χαμηλούς τόνους από εδώ και πέρα αν θέλεις, αρκεί να απαντήσεις σε αυτά που γράφω στην προηγούμενη δημοσίευσή μου.



#135 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 06 November 2013 - 20:47

Δεν έχει νόημα ν' απαντήσω ένα-ένα στα προηγούμενα, αφού το κάθε τι βασίστηκε σε απανωτές παρεξηγήσεις. Ένα είναι το πράγμα που ήθελα να πω: Ότι νιώθω πως υπάρχει μια βραδύτητα στο πώς προχωράει η ιστορία σε σχέση με τα προηγούμενα επεισόδια. Δεν είναι το ότι λένε άχρηστα πράγματα - δε λένε. Απλά νιώθω ότι τους παίρνει περισσότερο χρόνο να τα πούνε απ' ότι θα τους έπαιρνε αν ήμασταν πχ στο Greed Island. Εκεί είχαν προπονήσεις να κάνουν, στρατηγικές ν' αναλύσουν, τίποτα σημαντικό δεν παρέλειψαν κι όμως ένιωθες ότι η ιστορία έτρεχε και σου έφερνε τη μια πληροφορία μετά την άλλη. Το ίδιο ήταν και μέχρι πρόσφατα στο Chimera Ant. Τώρα όμως ξαφνικά μαθαίνεις πολύ λιγότερες εξελίξεις απ' ότι πριν. Σίγουρα είναι σε αντιστοιχία με το manga, αλλά μου έδωσε την αίσθηση ότι ο γρήγορος ρυθμός με τον οποίο πήγαινε πριν ξαφνικά ελαττώθηκε. Αν εσύ διαφωνείς με αυτό, εξήγησέ το μου σε παρακαλώ χωρίς να με ειρωνευτείς ή να με προσβάλλεις. Κι αν κάποια άλλη φορά δεν καταλάβεις τι θέλω να πω, ζήτα μου να σου εξηγήσω χωρίς να βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα και να τα περιπαίξεις.