Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

WII...Ναι στη πειρατία?


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 27 August 2006 - 19:15

το GC παιζει πειρατικα?wtf? :?

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#17 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 August 2006 - 19:26

ρε παιδια στο gc ειναι κανονικο τσιπακι! εγω εχω βαλει οποιοσ ειναι σαλονικιος και δεν ξερει που να βαλει να παει σε ενα μαγαζι μου λεγεται techworks ειναι στο εμπορικο κεντρο civitas στην μπότσαρη. οσο για το N64 ειχαν βγει κατι καντριτζ που λειτουργουσαν σαν USB διλαδι το εγραφεσ και το εσβινες και εκανε κατι λιγεσ χιλιαδεσ δραχμεσ νομιζω 2000 βεβαια αυτο μονο μου το ειχε πει ο μαγαζατορασ δεν ειχα παρει

#18 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 27 August 2006 - 22:35

ενταξη σιγουρο ειναι οτι θα γινει στοχος για την πειρατια,εμενα γενικα δεν μου αρεσει η πειρατια,πρεπει να καταλαβουνε ολοι οι gamers τη διαφορα αναμεσα σε πειρατικα και αυθεντηκα το ιδιο ειναι να εχεις το αυθεντικο mgs και το ιδιο να το εχεις σε κοπια καταστρεφη την βιομηχανια τον video games για τον εξης λογο οτι οι αιτεριες χανουν πολα λεφτα και η μηκροτερες δε αντημετοιζουν ακομα μεγαλητερα προβληματα επισης πολλες φορες χανεται και οι πρωτοτιπια στα video games αυτο σημβενει λογο της πειρατιας γιαυτο πολλες αιτεριες δεν βγαζουν προτοτιπα παιχνιδια οπος καποτε για τον λογο οτι δεν μπορουν να επενδισουν πανω σε αυτα γιαυτο ακολουθουν δοκιμασμενες formules παιχνιδιων επιδι δεν μπορουν να παρουνε το ρισκο μονο η μεγαλες αιτεριες μπορουν να κανουν κατι και παλι δεν το επιχιρουνε ολες π.χ. η sony που εβγαλε το ICO ηταν ενα μεγαλο ρισκο το παιχνιδι αν και εξεραιτικο δεν πουλισε παρα πωλι αν αναλογιστιτε το κοστος που χρηαζεται για φτιαχτι ενα παιχνιδη στο ps2 θα καταλαβετε τη προβλημα θα αντημετοπιση η αιτερια αν δεν πουλιση το παιχνιδι βεβαια μηλαμε τωρα για τη sony αν ηταν ωμος καπια πιο μηκρι,φαναστητε τωρα τη θα σηνεβαινε αν γινοταν αυτο στο ps3,xbox360,wii.

βαιβεα ολα ξεκινανε απο τον καταναλοτη.

Phantom Duck:

Αυτός που χάνει από την πειρατεία είναι οι δημιουργοί των παιχνιδιών. Η εταιρία όχι μόνο δεν χάνει από την πειρατεία, αλλά κερδίζει κιόλλας. Για παράδειγμα το PS1 δεν θα είχε κατά διάνοια τόσες πωλήσεις, αν δεν υπήρχαν τα τσιπάκια για να παίζεις φθηνά παιχνίδια


δηλαδι το N64 δεν πουλησε πολη επισει δεν επαιρνε αντηγραφες μην λεμε οτι θελουμε τωρα η πορει μιας κονσολας δεν εξαρτατε οχι μονο στο hardware αλλα πιο πολη στο software επισεις οπως ξερουμε τα video games τα τελευτεα χρονια ανταποκρινεται σε πιο μεγαλο κηνο,βεβαια θα πει καπιος μα να δοσω 60Ε για ενα παιχνιδι ειναι πανακριβα,και απανταω πιος ειπε οτι τα video games ειναι φθινο χομπι αν δεν μπορεις να ανταπεξελθεις μην ασχολησε.

και μην ξεχναμε ποσοι ανθρωποι πρεπει να πληροθουνε για να μπωρουνε να βγαζουνε καπια αρηστουργιματα και εμεις να τα παιζουμε,σε ποσους απο εμας εδω μεσα θα μας αρεσε να φτιαχναμε ενα παιχνηδι οπως το kingdom hearts μετα απο πολλες ωρες δουλειας,και να εβγαινε καπιος να το αντεγραφε και να το πουλαγε εμενα πρωσοπικα δεν θα μου αρεσε καθολου.

και κατη τελευτεο η πειρατια δεν ειναι μονο κλεψια για της αιτεριες μονο αλλα και για τον καταναλοτη.

#19 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 27 August 2006 - 23:06

Δεν είπα ότι όποια κονσόλα δεν παίρνει πειρατικά δεν πουλάει καθόλου.

Είπα ότι χάρη (εξ' αιτίας) της πειρατείας οι πωλήσεις των κονσολών ανεβαίνουν.

Μην τα συγχέεις, δεν είπα αυτό το πράγμα. Αν ηταν έτσι τότε πως εξηγείται το ότι το Dreamcast δεν πούλησε ενώ δεν χρειαζόταν καν τσιπάκι ?

(Βασικά το DC είναι από τις πιο παρεξηγημένες κονσόλες που την έφαγε λάχανο το PS2 αλλά τέλος πάντων :P)

E5VV38U.jpg


#20 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 28 August 2006 - 05:22

ενταξη σιγουρο ειναι οτι θα γινει στοχος για την πειρατια,εμενα γενικα δεν μου αρεσει η πειρατια,πρεπει να καταλαβουνε ολοι οι gamers τη διαφορα αναμεσα σε πειρατικα και αυθεντηκα το ιδιο ειναι να εχεις το αυθεντικο mgs και το ιδιο να το εχεις σε κοπια καταστρεφη την βιομηχανια τον video games για τον εξης λογο οτι οι αιτεριες χανουν πολα λεφτα και η μηκροτερες δε αντημετοιζουν ακομα μεγαλητερα προβληματα επισης πολλες φορες χανεται και οι πρωτοτιπια στα video games αυτο σημβενει λογο της πειρατιας γιαυτο πολλες αιτεριες δεν βγαζουν προτοτιπα παιχνιδια οπος καποτε για τον λογο οτι δεν μπορουν να επενδισουν πανω σε αυτα γιαυτο ακολουθουν δοκιμασμενες formules παιχνιδιων επιδι δεν μπορουν να παρουνε το ρισκο μονο η μεγαλες αιτεριες μπορουν να κανουν κατι και παλι δεν το επιχιρουνε ολες π.χ. η sony που εβγαλε το ICO ηταν ενα μεγαλο ρισκο το παιχνιδι αν και εξεραιτικο δεν πουλισε παρα πωλι αν αναλογιστιτε το κοστος που χρηαζεται για φτιαχτι ενα παιχνιδη στο ps2 θα καταλαβετε τη προβλημα θα αντημετοπιση η αιτερια αν δεν πουλιση το παιχνιδι βεβαια μηλαμε τωρα για τη sony αν ηταν ωμος καπια πιο μηκρι,φαναστητε τωρα τη θα σηνεβαινε αν γινοταν αυτο στο ps3,xbox360,wii.


(Sorry δεν κρατήθηκα)...μα καλά ρε αγορίνα, που πήγαν οι τελείες?...έκανα ένα πείραμα (*είναι γνώστο ότι είμαι ανώμαλος) να το απαγείλλω μονοκοπανία, και κάπου στο "εξεραιτικο"......λιποθύμισα... :pinch:

Παίδες μεγάλο θέμα ανοίξατε...απλά να προσθέσω πως η πειρατεία στην συγκεκριμένη αγορά κάνει και καλό και κακό...μπορεί να πλήττεται η πνευματική ιδιοκτησία στο software λόγω υφαρπαγής αλλα ταυτόχρονα τονώνονται οι πωλήσεις σε hardware λόγω διεύρυνσης της αγοράς-στόχου. Το μόνο σίγουρο είναι πως την πειρατεία την πληρώνουν όσοι αγοράζουν "original" software μέσω αύξησης των τιμών του κατα 20-30% (ad hoc φυσικά).

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#21 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 28 August 2006 - 11:06

Dante:

(Sorry δεν κρατήθηκα)...μα καλά ρε αγορίνα, που πήγαν οι τελείες?...έκανα ένα πείραμα (*είναι γνώστο ότι είμαι ανώμαλος) να το απαγείλλω μονοκοπανία, και κάπου στο "εξεραιτικο"......λιποθύμισα... Pinch


χαχα στην εφερα Dante παντως σηγνωμη ρε man αλλα ημουν σε internet cafe οταν εγραφα και μου ταιλιωνε ο χρονος που να βρω καιρο για τελειες,εδω εγραφα μαλλιοκουβαρα για να προλαβω πιστευω να καταλαβαινεις.

Phantom DuΚ:

Μην τα συγχέεις, δεν είπα αυτό το πράγμα. Αν ηταν έτσι τότε πως εξηγείται το ότι το Dreamcast δεν πούλησε ενώ δεν χρειαζόταν καν τσιπάκι ?


Φιλε Phantom δεν σηνχιζω τιποτα αλλα αφου ρωτησες για το dreamcast πρεπει να σου πω οτι για κακοι τηχυ της sega βγηκε σε λαθος εποχη.

παντος παιδια δεν μπωρειτε να καταλαβετε ποσο το εχω μετανιοση που επι εποχης psx δεν αγορασα καπια παιχνιδια αυθεντηκα βλετε εκηνει την εποχη που ειχα ξεκινιση εγω και που να καταλαβενα την αξια των αυθεντικων παιχνιδιων και επαιρνα σηνεχεια αντηγραφες στην πλιοψηφια τουλαχιστον ευτηχως που καταλαβα γρηγορα τη μαλακια εκανα.

#22 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 03 October 2006 - 16:16

Το ότι ένας από τους λόγους που τα ps1 και ps2 πήγαν τόσο καλά είναι και η πειρατεία είναι γεγονός. Πάντα θυμάμαι τους ιδιοκτήτες των καταστημάτων με games που πήγαινα και συζητάμε για το θέμα της πειρατείας να λένε πως οι πελάτες (ειδικά οι γονείς που πήγαιναν να πάρουν παιχνίδια για τα παιδιά τους) να θέλουν τις κονσόλες αυτές (εκτός των άλλων λόγων) γιατί έχουν πειρατικά παιχνίδια. Ας μην ξεχμάμε τις τιμές που κυκλοφορούν τα παιχνίδια στην ελληνική αγορά στο ps2 για παράδειγμα. Γύρω στα 70 ευρώ στους πρώτους μήνες κυκλοφορίας του και ίσως πολύ αργότερα να έπεφτε λίγο η τιμή του. Αν έμπαινε στη σειρά platinum που έβρισκες και τίτλους με 25 ευρώ μα αργούσαν να μπούν, και αυτά σε περίοδο που έβαζες τσιπάκι με 80 ευρώ και το καθε παιχνίδι το έπερνες με 10! Επίσης, όπως είπε και ο Champloo mastahh οι μισθοί στην Έλλάδα δεν βοηθούν στο να πάρεις γνήσια παιχνίδια. Εγώ προσωπικά γνήσια games σε αυτές τις κονσόλες θα έπερνα το πολύ κανένα final fantasy (η αγαπημένη μου σειρά!!!) και παλι όχι τόσο εύκολα.

Μπορεί να είμαι υπέρ της πειρατίας μα στο Wii, αν και είναι δεδωμένο πως θα σπαστούν τα παιχνίδια, δεν θα προτημίσω τα φτηνά πειρατικά παιχνίδια . Η Nintendo προσφέρει κάτι το διαφορετικό, άκρως διασκεδαστικό και σε προσιτές τιμές, αν πάρουμε ως παράδειγμα το Gamecube (ακριβότερο παιχνίδι στα 50 ευρώ) και το DS που τα παιχνίδια του κυκλοφορούσαν στα 45 ευρώ με λιγους τίτλους να ανεβαίνουν στα 50 (με πολλούς όμως να πέφτουν κάτω από 30). Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι λίγοι αυτοί που έχω δει να αγοράζουν γνήσια games και το ίδιο σκοπεύω να κάνω κι εγώ.
Ξέρει τι κάνει η μαμά Nintendo!

#23 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 07 January 2007 - 01:45

Όχι μόνο είχαν στο N64 πειρατικά αλλά μάλιστα στο GamePro αν δεν κάνω λάθος πριν πολλάααα χρόνια (τότε την εποχή του Νόε) είχαν, ναι δεν κάνω πλάκα, μονοσέλιδο με φωτογραφίες της συσκευής που κάνανε τα n64 copies.. και είχε αναφορές στο ότι τους πιάσανε να τα copiάρουν και κάτι τέτοια..

Είχα μείνει κι εγώ και μάλιστα τότε ήταν που μου μπήκε το έναυσμα και άρχισα να ψάχνω για loaded carts.. είχα και στο μυαλό μου το famicom με τα carts που είχαν άπειρα παιχνίδια και βρήκα μετά σε κάτι sites κάτι carts με έτοιμα gba-games.. και άλλα..

Τέλος πιστεύω ότι ξεφεύγουν από τις ίδιες τις εταιρίες κάποια blueprints επίτηδες ώστε να μπορούν οι πειρατές να ξεκινήσουν το hardwiring μιας κονσόλας για σπάσιμο.. Δεν γίνονται όλα έτσι εύκολα..!!

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#24 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 07 January 2007 - 12:16

Όχι μόνο είχαν στο N64 πειρατικά αλλά μάλιστα στο GamePro αν δεν κάνω λάθος πριν πολλάααα χρόνια (τότε την εποχή του Νόε) είχαν, ναι δεν κάνω πλάκα, μονοσέλιδο με φωτογραφίες της συσκευής που κάνανε τα n64 copies.. και είχε αναφορές στο ότι τους πιάσανε να τα copiάρουν και κάτι τέτοια..

Πειρατεια και gamepro ειναι αντιθετες εννοιες.
Εισαι σιγουρος γι αυτο που λες?
Εγω παντως απο το τευχος 52 που επαιρνα το εν λογω περιοδικο δεν θυμαμαι κατι τετοιο.

#25 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 07 January 2007 - 12:24

Νομίζω ότι δεν έπιασες τι είπα..!!
Δεν είπα ότι το GamePro promotάρει την πειρατεία σε κάποιο τεύχος..
Απλά είχε ένα θέμα σε μια σελίδα ότι κάποιοι (εξ-ασίας) είχαν βρεί τρόπο να κάνουν dupes δλδ αντίγραφα των cartiges του n64.. και αν θυμάμαι καλά είχε γενικά θέμα τις κόπιες.. τώρα δεν ξέρω αν στο ίδιο τεύχος ή σε άλλο περιοδικό της εποχής (του Νόε δλδ) που έλεγε για το μηχάνημα που έκανε dupes των dreamcast games με gd disks..

Παιδιά δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα ήταν σε περιοδικό "γνωστό" μπορεί και όχι του GamePro αλλά "γνωστό" γιατί το θυμάμαι σαν να το βλέπω μπροστά μου και ακόμα αχνά θυμάμαι και τις εικόνες.. που είχε το μηχάνημα και τα άδεια carts..

Γενικά όμως για να μην την κάνω αρκετά off-topic..
Πιστεύω ότι κάποιοι που εργάζονται ή συνεργάζονται με τις εταιρίες που κατασκευάζουν κονσόλες διαρέουν πληροφορίες ώστε οι h4x0rάδες να μπορούν να τις σπάνε σε χρόνο ντε-τε..!

Όσο για το Wii, που του ξαδερφού μου το έχω ξεψαχνήσει καλά καλά, βλέπω sd port, βλέπω drive slot.. ελαφρί κουτί άρα.. μπορεί να έχει και χόρο μέσα για κάνα chip.. πολύ σύντομα το βλέπω να τρέχει homebrew..! Σίγουρα!!

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#26 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 07 January 2007 - 12:59

Το θέμα με τα cartridges του N64 που ανέφερε ο
Somnius....όντως έχει αναφερθεί σε ελληνικό περιοδικό χρήστο....
(εκείνη την εποχή του νώε)...νομίζω στο GAMES όμως(90% sure).....:shock:
Μάλιστα είχαν δεχθεί και πολλά παράπονα........

Όσον αφορά το Wii,απλά να αναφέρω πως..

βλέπω sd port, βλέπω drive slot.. ελαφρί κουτί άρα.. μπορεί να έχει και χόρο μέσα για κάνα chip..


όλα αυτά αληθεύουν....ήδη υπάρχει κάτι....
αν και αναμένονται περισσότερα απο κορέα πλευρά με ημερομηνία εξαγωγής 23/4/07......
Wait and see.....:bye2:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#27 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 07 January 2007 - 13:36

Νομίζω ότι δεν έπιασες τι είπα..!!

Ναι,οντως παρεξηγησα:oops:

#28 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 07 January 2007 - 14:17

παντος αντιγραφα παιχνιδια λεει πολυ.το να δωσεις ειδικα για κονσολα 60 $ και να το τερματισεις σε 20 ωρες είναι τσαμπα λεφτα.Αν παρεις για pc για να παίζεις και στο ιντερνετ ενταξει.γενικα μετασιωσα που δε πηρα ps2 για το λόγο οτι αντιγράφονται εύκολα τα παιχνίδια.Ενωto xbox μου έβγαλε την πίστη.i=Aυθεντικα μονο μουσικης.και δεν εννοω τα ελληνικα που κάνουν 25$ και τέτοια.

#29 Somnius

Somnius

    -= Carpe Noctem =-

  • Members
  • 85 posts

Posted 08 January 2007 - 00:37

Το θέμα με τα cartridges του N64 που ανέφερε ο
Somnius....όντως έχει αναφερθεί σε ελληνικό περιοδικό χρήστο....
(εκείνη την εποχή του νώε)...νομίζω στο GAMES όμως(90% sure).....:shock:
Μάλιστα είχαν δεχθεί και πολλά παράπονα........

Τι λες τώρα..?? Κοίτα μπορεί και να ήταν το Games γιατί το αγόραζα τότε μαζί με τα άλλα καμμένα εποχής του Νόε περιοδικά για games και συναφή..
Παράπονα..?? Παράπονα..??? για πε.. δεν θυμάμαι..

Όσον αφορά το Wii,απλά να αναφέρω πως..
όλα αυτά αληθεύουν....ήδη υπάρχει κάτι....
αν και αναμένονται περισσότερα απο κορέα πλευρά με ημερομηνία εξαγωγής 23/4/07......
Wait and see.....:bye2:

Άλλα ερωτηματικά.?? τι ημ/νία είναι αυτή ωρέ παιδί..?? για ξήγα..! :

Ναι,οντως παρεξηγησα:oops:

Μην μασάς.. δεν τρέχει τσάι!

παντος αντιγραφα παιχνιδια λεει πολυ.το να δωσεις ειδικα για κονσολα 60 $ και να το τερματισεις σε 20 ωρες είναι τσαμπα λεφτα.Αν παρεις για pc για να παίζεις και στο ιντερνετ ενταξει.γενικα μετασιωσα που δε πηρα ps2 για το λόγο οτι αντιγράφονται εύκολα τα παιχνίδια.Ενωto xbox μου έβγαλε την πίστη.i=Aυθεντικα μονο μουσικης.και δεν εννοω τα ελληνικα που κάνουν 25$ και τέτοια.

Ναι λέει πολύ αλλά όπως έχει αναφερθεί και σε άλλα post/threads.. άλλη η γλύκα του original και η πράξη του να βοηθήσεις πραγματικά με το ληθαράκι σου τον/την κατασκευαστή/ομάδα-κατασκευής με την αγορά του original..!

Βέβαια καλά είναι να έχεις την copia για να μην χαλάς το original ή αν το τραβήξουμε αρκετά.. δεν λέω ότι είμαι saint.. στην εποχή μου δεν είχα απλά 1 original.. δεν είχα.. όσο για το ps2.. το chip στην ελλάδα κάνει τα άπειρα χρήματα και είναι και επικύνδυνο με τον κάθε άσχετο να chipάρει κονσόλες λες και είναι σάντουιτς.. Όσο για τα pc άλλος τομέας..

Δεν ξέρω.. πειρατεία.. καλύτερα να το πούμε δοκιμή.. δεν ξέρω αν με πιάνετε..!

-= Carpe Noctem =-
Posted Image
| Magician.gr | MagicWeb.gr |
Posted Image
Super Mod. @ DsPlanet.gr
Posted Image


#30 Arxidamos

Arxidamos

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 08 January 2007 - 01:42

Το καλήτερο πραγμα στην πειρατια ειναι οτι σωζεις αρκετα τιν τσεπη σου!!
Αλλα η Νιντεντο με το WII κανει κατι αλλο!!
Το κατι αλλο ειναι τα online games. Απο την θέση μου παντος δεν προκετε να ξαναγορασω game που δεν ειναι online. Αυτο το κανω 2 χρονια με το DS. Γιατί να μιην το κανω με το WII; Πιστευω πως μονο τα online θα αξιζουν γιατι θα εχουν διαρκεια. Μονο για αυτο!!