Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

1ο Tουρνουά Riichi Mahjong (Αθήνα) 24 Μαρτίου 2012


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#106 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 27 March 2012 - 21:44

Με τα δεδομένα που έδωσε ο Xa0s έφτιαξα δύο γραφήματα σχετικά με την εξέλιξη του τουρνουά. Τα ονόματα στις εικόνες είναι τοποθετημένα με την τελική σειρά κατάληξης.
Spoiler: Round Progress
Spoiler: Point Progress
Spoiler:

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#107 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 27 March 2012 - 22:05

Nταξει μπορώ να πω πως είμαι ο πιο βαρετός παίκτης στην ιστορία του mahjong.:hihi2:
Έριχνα σχεδόν μόνο safe tiles, έβγαζα τα πιο βαρετά χέρια, και μάλιστα ανοιχτά, και το αποτέλεσμα ήταν να βγω ακριβώς στο κέντρο της κατάταξης και να έχω την πιο ίσια γραμμή.
Conservative purity for life.

O6rrvsU.jpg


#108 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 10 April 2012 - 09:34

στις συναντησεις για mahjong που μαζευομαστε καθε βδομαδα,
εγινε και ο "ατυπος" τελικος απο τους 4 πρωτους του τουρνουα!

νικητης βγηκε ο skinner1991 κανοντας μαλιστα και το πρωτο Yakuman
στις συναντησεις κλεινοντας με τον καλυτερο τροπο το τουρνουα.
περισσοτερες λεπτομερειες ας γραψουν εκεινοι που συμμετετειχαν.

απο το τουρνουα αποκτηθηκε ενα ενδιαφερον και απο αλλους για mahjong
και ετσι ισως τα 12 ατομα να ειμαστε σταθερα καθε βδομαδα στον δρακοφοινικα :D
παμε τωρα για το επομενο

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#109 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 10 April 2012 - 10:04

εννοειται πως και απο τους υπολοιπους που έχουν περασει κατα καιρους απο τα τραπεζια, και οχι μονο, οποιος θελει να έρθει, θα βρουμε τροπο να παιξει. εξαλλου όπως έχει αποδειχθει πολλακις, στο επιπεδο του αρχαριου ειμαστε αρκετοι ακομα.

ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι και θα ελεγα και σε άλλους να το ξανασκεφτουν και να το δοκιμασουν. Αρχιζεις και το φχαριστιεσαι πραγματικα μετα απο ένα δυο παιχνιδια που δε χρειαζεται να σκεφτεσαι για το παραμικρο.

Οσο για το yakuman επειδη το εβλεπα απο πισω, ενταξει του skinner ο πατος συγκρινοταν μονο με κουφαλα αιωνοβιας σεκογιας. Ξεκινησε με το χερι ετοιμο απο το μοιρασμα παρα ένα δυο tiles και το χερι του ειχε ηδη ξεκινησει να τρεμει απο συγκινηση με το που υποψιαστηκε τι παιζει. με το που παιρνει το πρωτο τile αρχιζει και τσεκαρει χαρτια φωναζει το λαμπρο για βοηθεια/επιβεβαιωση, γενικως ηταν σε αναβρασμο.

Ποιο pokerface και πεη μπλε, με 48 καφετια στο χερι απο το καλημερα κιολας οι άλλοι δεν μπορουσαν να κανουν τιποτα. ;)

stasou%2520mygdala.jpg


#110 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 10 April 2012 - 10:43

μετα τον ατυπο τελικο το σκορ τον 4 πρωτων εχει ωσ εξης

1 Skinner1991 85.100
2 Olgidio 13.700
3
Xa0s 10.700
4
Xalathal 8.200

Οσο για το yakuman επειδη το εβλεπα απο πισω, ενταξει του skinner ο πατος συγκρινοταν μονο με κουφαλα αιωνοβιας σεκογιας. Ξεκινησε με το χερι ετοιμο απο το μοιρασμα παρα ένα δυο tiles και το χερι του ειχε ηδη ξεκινησει να τρεμει απο συγκινηση με το που υποψιαστηκε τι παιζει. με το που παιρνει το πρωτο τile αρχιζει και τσεκαρει χαρτια φωναζει το λαμπρο για βοηθεια/επιβεβαιωση, γενικως ηταν σε αναβρασμο.


Απο εκει πισω ισως να μπορουσεσ να δεισ κ τουσ δαιμονεσ που τον πιεζανε προσ τα κατω.....

Το κακο στο game ειναι οτι ουτε εγω ουτε η Ολγα δεν καταφεραμε να κερδισουμε εστο 1 χερι....τραγικη βραδια....

"Την επόμενη φορά, Skinner !! Την επόμενη φορά!!"

I would likePosted Image for a pet...


#111 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 10 April 2012 - 11:30

χαχαχαχαχαχαχα εχεις απολυτο δικιο lord leon ημουν ελαφρος suuuuuuuuuuper κωλοφαρδος :P
οσο για το χερι που ετρεμε (ηταν απο τους δαιμονες που με ειχαν κανει possessed) συνηθως κραταω poker face αλλα πραγματικα δεν μπορουσα να κρατηθω ηταν το πρωτο μου yakuman (αν και θα προτιμουσα να εκανα Kokushi Muso αντι για Su Anko αλλα νταξ δεν πειραζει την επομενη φορα) οταν ερθεις στη θεση μου θα καταλαβεις πως ενιωθα :P

οντως XaOs την επομενη φορα αλλα συνηθως στις επομενες και στις προηγουμενες φορες εσυ κερδιζεις..
αλλα δεν πειραζει τωρα βρηκα το κολπο θα σε βγαζω dead hand με κολπα tetsuya :hehehe:
i wish the world was more ero and peaceful...

#112 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 10 April 2012 - 14:45

Νομίζω ότι ο Μάιος προσφέρεται για το επόμενο...



#113 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 10 April 2012 - 15:54

επομενο τουρνουα σωστα?
οποτε και να γινει ειμαι μεσα!
i wish the world was more ero and peaceful...

#114 Jcenawl

Jcenawl

    Anime Amateur

  • Members
  • 141 posts

Posted 10 April 2012 - 16:13

Εντάξει skinner παιδί μου το έχουμε καταλάβει ότι αγαπάς το "άθλημα", ηρέμισε :P :P
Posted Image

"Sehen Sie mich! Sehen Sie mich! Das Monstrum in meinem Selbst ist so groß geworden!"

#115 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 13 April 2012 - 13:23

Και για του λογου το αλιθες το πρωτο+μοναδικο live Yakuman του τουρνουα
Attached File  yakuman.jpg   115.39KB   32 downloads
Επισησ ενα pinfu που κατελιξε σε Baiman..τα καθετα tiles ειναι τα 2 πανο Dora και τα 2 κατο τα ura-dora
Attached File  pinfu.jpg   78.77KB   28 downloads

I would likePosted Image for a pet...


#116 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 13 April 2012 - 14:29

νταξ νομιζω πως μονο ο XaOs καταφερνει και παει τα pinfu τοσο ψηλα respect!!
εγω μεχρι manga η ισως και haneman το εχω παει
Spoiler:


α αληθεια guys μηπως μετα το πασχα να οργανωσουμε και δευτερο τουρνουα???
i wish the world was more ero and peaceful...

#117 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 15 April 2012 - 01:50

19 ή 26 Μαΐου θεωρείτε ότι είναι καλή ημερομηνία;
δεν έχω ιδέα από εξεταστικές και πανελλήνιες, όσοι πιστεύετε ότι μπορεί να έχετε κάποιο θέμα τότε, πείτε και βλέπουμε



#118 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 15 April 2012 - 10:59

χμμμ απο οσο ξερω απο τα χρονια μου( :P) νομιζω οτι μεσα μαιου αρχιζαν οι πανελληνιες οσο για τισ εξεταστιες οι περισσοτερες νομιζω πως αρχιζουν απο τα μεσα ιουνιου και μετα
Spoiler:

i wish the world was more ero and peaceful...