Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

1ο Tουρνουά Riichi Mahjong (Αθήνα) 24 Μαρτίου 2012


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#16 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 24 February 2012 - 11:59

ελα ελα θα τα επιτρεψουμε
κοιτα μετα το mangan εχουν σειρα haneman baiman sanbaiman kai yakuman:P(νομιζω οτι αυτη ειναι η σωστη σειρα) κατσε να κανουμε ολα τα αλλα και μετα παμε και για yakuman
εγω εχω κανει μεχρι mangan και αξια haneman νομιζω:P

αν και απο yakuman θελω να κανω το Kokushi Muso ειναι το αγαπημενο μου:D

Edited by Skinner1991, 24 February 2012 - 12:12.

i wish the world was more ero and peaceful...

#17 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 24 February 2012 - 12:14

Το ότι θα το σπάσουμε σε δύο ή περισσότερες μέρες είναι σχεδόν σίγουρο. Νομίζω ότι το μέγιστο των ατόμων που μπορεί να παίξουν στο Πανδοχείο είναι 16 αλλά μάλλον θα περάσω μια βόλτα σήμερα να τσεκάρω και να ρωτήσω για ημερομηνίες. Για κανόνες καλύτερα να το αφήσουμε χαλαρά. Ένα άλλο θέμα είναι αν θα παίξουμε με τα Akahai ή όχι.

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#18 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 24 February 2012 - 12:16

δεν εχουμε ολοι σετ με akahai οποτε μαλλον οχι!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#19 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 24 February 2012 - 13:02

Ο Δρακοφινικασ εχει 3 τετραγωνα τραπεζια οποτε μεχρι 12 ατομα πεζουν ταυτοχρονα. Επισεις λογικα θα παιξουμε χωρις Akahai διοτι αποκλειετε ολα τα σετ να εχουν τα σωστα tiles.Kαλο ειναι να χρισιμοποιησουμε τα European Rules και να το αποφασισουμε απο τωρα ετσι οποιος θελει να διαβασει κ να προετιμαστει να εχει τον χρονο του.
Ακομα καλο θα ειναι μεχρι να γινει το τουρνουα να κανονισουμε μια μερα να βρεθει στον Δρακοφινικα καποιος που εχει παιξει λιγο παραπανω και ξερει απο ''μετριμα'' για να λυσει αποριες και να παιξουμε δοκιμαστικα με τους πιο φρεσκους ετσι ωστε να μην τους ερθει αποτομο στο τουρνουα.

P.S. το site του

European Mahjong Association

I would likePosted Image for a pet...


#20 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 24 February 2012 - 16:46

Μπορεί κάποιος να μου πει πού είναι το μαγαζάκι?
επίσης συμφωνώ με τον από πάνω. Επίσης και εγώ και ο xalathal έχουμε μια μικρή ιδέα από μέτρημα, οπότε μπορούμε να βοηθήσουμε
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#21 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 24 February 2012 - 16:56

Posted Image

I would likePosted Image for a pet...


#22 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 28 February 2012 - 23:57

Λοιπόν, μέχρι στιγμής έχουν δείξει ενδιαφέρον οι εξής : kleidokrator, olgidio, Xalathal, acid black cherry, xa0s, ambient, Skinner1991, fandom, kamui, namida, lord leon. Σύνολο 11. Ελπίζω τουλάχιστον να φτάσουμε τους 12 ή 16. Και όταν μαζευτούμε πρέπει να σκεφτούμε πως θα παίξουμε, με βάσης το σύνολο των πόντων που μαζέψουμε από όλους τους αγώνες ή με βάση τον πρώτο και τον δεύτερο κάθε τραπεζιού. Απλώς πετάω ιδέες. Επίσης θα μπορούσαμε να θέσουμε ένα χρονικό όριο στις παρτίδες.

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#23 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 29 February 2012 - 06:54

Ημερομηνίες πρώτα. Πιστεύω ότι οι 2 πρώτοι του κάθε τραπεζιού θα ήταν καλή ιδέα. Θα πω και σε μια φίλη μου που παίζαμε μαζί αν ενδιαφέρεται.
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#24 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 29 February 2012 - 09:41

παιδιά νομίζω οτι υπάρχει κι άλλος τροπος περα από one off matches. Παιζουμε εναν τυχαιο αριθμο παιχνιδιών φροντιζοντας να παιξουμε π.χ. όλοι από δύο ή τρεις φορές ξερω γω, και μετά το παμε με βαθμολογίες οι 4 πρωτοι. ετσι μπορει να βγει πιο χαλαρα το θεμα με τις μερες και τις ωρες.

stasou%2520mygdala.jpg


#25 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 29 February 2012 - 13:07

Μέσα και εγώ, αρκεί να μου (ξανα)εξηγήσετε πως δουλεύουν τα καταραμένα τα ξυλάκια με τις βούλες. Και που μπαίνουν οι μπαταρίες.

#26 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 29 February 2012 - 21:58

Μιαν άλλη σκέψη, εάν είμαστε 12, είναι να χωριστούμε σε έξι ζευγάρια και να προχωρήσουμε σε αγώνες μεταξύ τους. Σε 5 παρτίδες όλα τα ζευγάρια θα έχουν παίξει από μια φορά. Με κάθε αγώνα θα προσθέτουμε τους πόντους που έχει κερδίσει ο καθένας. Καλό θα ήταν να βάλουμε ένα χρονικό όριο π.χ. 90 λεπτά η κάθε παρτίδα και να αρχίζουμε με το minimum των 25.000 πόντων. Στην περίπτωση που μαζευτούμε 16 τότε τα πράγματα είναι πιο απλά και από League αγώνες γίνονται Nock Out αφήνοντας τους δύο πρώτους να συνεχίσουν....

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#27 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 February 2012 - 22:06

εγω προσωπικα με χρονικο οριο δεν συμφωνω
καλυτερα να παιζουμε ολοκληρωμενο han-chan
και να το ευχαριστηθουμε αλλα αν υπαρχει προβλημα
στην οργανωση του και συμφωνουν οι υπολοιποι
τοτε οκ απο εμενα!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#28 kleidokrator

kleidokrator

    Flame Master

  • Members
  • 237 posts

Posted 01 March 2012 - 00:18

Το χρονικό όριο το διάβασα όταν έψαχνα πληροφορίες για διεξαγωγή τουρνουά Mahjong .Ειδικά για Riichi υπάρχει όριο τα 90 λεπτά ή 120. Και εγώ θα ήθελα να παίξω ολοκληρωμένο παιχνίδι αλλά για σκέψου ότι κάποιες παρτίδες θα έχουν πολλά Dealer Repeat, άλλες θα τελειώσουν κανονικά, κάποιοι νέοι παικτες μπορεί να παίζουν πιο αργά. Και τι γίνεται αν κάποιος μηδενιστεί ? συνεχίζει με χρέος ? Πρέπει να τα σκεφτούμε όλα αυτά και να πάρουμε μια απόφαση. Το πρώτο που πρέπει να δούμε όμως είναι τελικά πόσα άτομα μαζευόμαστε. Όσο περισσότερους αγώνες αποφασίσουμε να κάνουμε τόσο πιο αργά θα πάμε. Κάποιοι μάλλον δεν θα μπορούν να κάτσουν μετά τις 2....

"You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive able influence the wolves of Mibu! Some things will never change. A wolf will always be a wolf, the Shinsen Gumi will always be the Shinsen Gumi, and a manslayer will always be a manslayer!" Goro Fujita, also known as Hajime Saito


Posted Image


#29 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 01 March 2012 - 15:39

δεν το κάνουμε κατά το μεσημέρι κάποιου σαββάτου; έτσι δεν θα υπάρχει πρόβλημα με την ώρα, εκτός κι αν μας διώξουν. Τελικά η φίλη μου δεν ξέρει αν θα έρθει, so dont count on it.
και full han - chan θα το προτιμούσα και εγώ.
Έχετε αποφασίσει ημερομηνία;
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#30 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 02 March 2012 - 16:23

λοιπον διαβαζοντας το παρακατω blog για το
Αυστριακο τουρνουα
καταληγω πως η καλυτερη λυση τελικα ειναι να παμε ως εξης:
οσοι και να ειμαστε να γινει κληρωση
και να παιξουμε 4 hanchan απο 1 ωρα και 3/4
το καθενα με ορο το να εχει κανει ο καθενας dealer
το λιγοτερο μια φορα και να παιξουμε σε καθε hanchan με διαφορετικους.
ο νικητης να ειναι εκεινος που θα εχει συνολικα μεγαλυτερη βαθμολογια
και για αυτο ισως θα πρεπει να σκεφτουμε την πιθανοτητα χρησιμοποιησης
και των κοκκινων dora!
αναμεσα στα hanchan να κανουμε διαλλειμα για φαι.

αν μπορεσουμε να ειμαστε ολοι ταυτοχρονα για παιχνιδι
μπορουμε να ολοκληρωσουμε το τουρνουα σε μια μερα.

το κακο ειναι πως η βαθμολογια θα γραφεται σε τετραδιο
γιατι αν καποιος πεσει κατω απο το μηδεν το παιχνιδι δεν θα σταματαει!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg