Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Muse


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#31 Hotshot

Hotshot

    Starting...

  • Members
  • 17 posts

Posted 12 August 2009 - 03:12

απ'ο ξένη rock μουσική με συγκινούν μόνο οι linkin park και οι muse. Πραγματικά οι τελευταίοι έχουν κανει βήματα προόδου προς τα μπρός. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι πως όλα τα τραγούδια τους είναι στο ίδιο στυλ

#32 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 09 September 2009 - 00:40

New album out σε επιλεγμένα στέκια.
On the seventh day, God saw the world had already been outdated, so he did a god@heaven# emerge --sync && emerge --update world && exit."

#33 Alarenon

Alarenon

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 12 September 2009 - 13:00

Λιγο απογοητευση το νεο album σε σχεση με τα προηγουμενα τους. Ξεχωρισα uprising, MK ultra, unnatural selection, undisclosed desires
Posted Image

#34 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 01 December 2009 - 17:56

το "The resistance" ειναι λιγο fail η ειναι η ιδεα μου?
ειχα αναβαλει να το τσεκαρω οταν ακουσα οτι ενα απο τα τραγουδια τους γραφτηκε για να μπει στο soundtrack του Twilight Saga πραγμα που με εκανε να ξενερωσω full
αλλα τσπ δν ειναι εκει το θεμα... το ακουσα σημερα κ μου φανηκε αποτυχια -_-" ελεος μου αρεσει π εχει γινει τοσος ντορος για το καινουργιο cd των muse... τα προηγουμενα ηταν ΚΛΑΣΗΣ ανωτερα... ειδικα origins of symmetry και showbiz
τσπ ας ελπισουμε πως δν θα φαω ηττα και με το new των pearl jam :3:emptyonexg1:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#35 Kakashinote

Kakashinote

    .:: Yawn ::.

  • Members
  • 444 posts

Posted 01 December 2009 - 18:46

οι muse τα σπανε. δεν με νοιαζει αν ειναι εμπρικοι ή οχι, εγω τους παω γιατι πληρουν καποια μουσικα κριτηρια που θετω σε συγκροτηματα οπως: φωνη(απιστευτη και η κανονικη και η fake), κιθαρα(τι να πεις...!!!), στιχος(νταξ' σε καθε τραγουδι οι στιχοι εχουν διαφορετικη σημασια σε καθε ατομο αναλογα με το τι εχει ζησει). βεβαια δεν αφηνω εξω και τα απιστευτα drums αλλα πανω απο ολα:........το bass φυσικα. αγαπημενα κομματια παρα πολλα, αν και εφαγα λιγη ξενερα με το τελευταιο cd. ας ειναι καλα το HARP που εχω και παιζει καθε μερα supermassive,map of the problematique,stockholm & plug in!!
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#36 Alarenon

Alarenon

    Anime Amateur

  • Members
  • 74 posts

Posted 01 December 2009 - 19:25

Ενω το resistance ξενιζει στην αρχη, μετα απο μερικες ακροασεις φαινεται οτι ειναι ανω του μετριου και ας εχει διαφορετικο στιλ απο τα προηγουμενα. Κι εμενα fail μου φαινοταν {το εχω ηδη πει πιο πανω} αλλα τωρα το εχω λιωσει

Edited by Alarenon, 02 December 2009 - 23:36.

Posted Image

#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 December 2009 - 21:41

εμένα πάλι το ίδιο με τα άλλα φαίνεται...
ίσως θα έπρεπε να περιμένουν λίγο ακόμη
πριν βγάλουν αυτό το cd.

#38 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 30 January 2010 - 02:56

λοιπόν τι να πρωτοπώ και από πού να αρχίσω. Είχα την τύχη να βρεθώ σε συναυλία του συγκροτήματος το 2003 στην αυστραλία και συγκεκριμένα ήταν και από τις πρώτες συναυλίες που πήγα γενικότερα. Έχω δίσκους από το Showbiz μέχρι και το Black Holes and Revelations. Αυτό που μου άρεσε σε αυτούς ήταν η μίξη διάφορων στοιχείων στη μουσική και η όχι και τόσο radio friendly αίσθηση(στα πρώτα τους δισκάκια τουλάχιστον).
Η αλήθεια είναι ότι είχα μιλήσει αρκετές φορές με τους φίλους μου πέρι mainstream element και δεν συμφωνούσα, η αλήθεια όμως είναι οτι άλλαξα γνώμη όταν άκουσα το πολυαναμενόμενο από πολλόυς The Resistance.
Αρχικά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη μείωση της χαρακτηριστικής σκληράδας του ήχου τους. Το πιό ιδιαίτερο, δεν είχε συνολική ουσία. Για να το καταλάβετε θα πώ οτι παράδειγμα το Absolution ήταν καθαρά αποκαλυπτικό το ύφος του ενώ το Showbiz έδειχνε αγωνιώδες και ωμό. Ακόμα και το μέτριο Black Holes And Revelations είχε ένα φουτουριστικό αίσθημα.
Το Resistance δεν αφήνει τίποτα. Αρχίζει ικανοποιητικά,γίνεται easy listening,έπειτα έχει και ένα τραγούδι που κυριολεκτικά είναι εκτός τόπου και χρόνου, μετά χτυπάει και λίγο από queen feeling και στο τέλος έχει και ένα τριπλό ορχηστρικό το οποίο δεν είναι άσχημο αλλά δεν έχει συνοχή με τα προηγούμενα.
Συνοπτικά δεν είναι άσχημο το cd, θέλει αρκετό άκουσμα για να το συμπαθήσεις και το εξώφυλο μου άρεσε πάρα πολύ
Βέβαια στη συνέχεια έμαθα οτι τραγούδια τους παίζονται στο Twilight και έτσι κατάλαβα για το εντελώς εκτός τόπου και χρόνου τραγούδι στο cd όπως και πολλά άλλα.
Φυσικά όμως δεν μπορώ να μην πώ οτί έχουν συμβάλλει στην μουσική βιομηχανία και κρατούν μία φυσιολογική στάση σαν συγκρότημα.
Προσωπικά αγαπημένος μου δίσκος το Absolution ενώ τραγούδια που έχω ξεχωρίσει γενικώς είναι.
Muscle museum,showbiz,newborn,plug in baby,butterflies and hurricanes,hysteria and map of your head.

#39 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 February 2010 - 03:46

άλλαξα γνώμη....τελικά βρήκα ένα που μου άρεσε και το ακούω συνέχεια.

#40 ellesmira

ellesmira

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 09 July 2010 - 16:13

Νομίζω ότι για να καταλάβει κανείς πλήρως το resistance πρέπει να διαβάσει (αν δεν το έχει κάνει ήδη) το 1984 του George Οrwell από το οποίο η μπάντα άντλησε την έμπνευση και το περιεχόμενο κάποιων στίχων.
εγώ απογοητεύτηκα λίγο από το καινούριο τους album... νομίζω ότι έλειπε το συναίσθημα. κατά τα άλλα είναι μια μπάντα της υπερβολής (δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό) και γι'αυτό σημειώνουν τέτοια επιτυχία- ζούμε στην εποχή της υπερβολής. νομίζω πως αυτό το άλμπουμ μπορεί να το ακούσει μόνο κάποιος φαν των muse.

#41 animestarling

animestarling

    Anime Amateur

  • Members
  • 108 posts

Posted 24 June 2011 - 23:41

Οι Muse ειναι χαρακτηριστικοι εκπροσωποι της alternative rock σκηνης... Μιλησε καποιος για gay rock... Πραγματικα καμια σχεση... Για οσους ψαχνουν κατι αμιγως Rock υπαρχουν οι Rolling Stones. Led Zeppelin, Doors και AC DC για πιο hard rock καταστασεις.. Οι Muse θεωρω οτι αντιπροσωπευουν το στυλ τους επαξια... Μιλαω ως κατοχος του Black Holes & Revelations, album που δεν με εχει απογοητευσει... Τωρα το νεο τους album, εμενα μάρεσει... Οχι ολα τα κομματια αλλα θεωρω το Undisclosed Desires και το Uprising μεγαλες επιτυχιες..:head:

#42 Loveanime

Loveanime

    Christina-sai.fan

  • Members
  • 177 posts

Posted 24 June 2011 - 23:50

Το τελευταιο album δεν ηταν τοσο καλο οσο τα προηγουμενα αλλα ηταν καλο αν και εγιναν καπως πιο εμπορικοι,παραμενουν ενα πολυ καλο συγκροτημα Alternative Rock.
Posted Image"When the Dogs wake up, you can once again start to hear the warbling of a demon.."

#43 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 17 August 2011 - 12:44

Καλό συγκρότημα, άκουσα πολλά τραγούδια και μου άρεσαν αρκετά. Σκέφτομαι μάλιστα να κάνουμε καμιά διασκευή με την μπάντα:head:
Posted Image

#44 God Clande

God Clande

    All Fictive

  • Members
  • 30 posts

Posted 17 August 2011 - 23:31

Youtube Video


Μας δουλεύει κανονικά ο τραγουδιάρης. Κάθισα να ακούσω όλο το άλμπουμ και σκάλωσα 5 φορές εδώ.
Posted Image

#45 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 18 August 2011 - 09:17

Είναι να μην σκαλώσεις :canthelp: