Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Muse


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#16 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 08 May 2008 - 11:49

Παιδιά αυτό το συγκρότημα είναι αρκετά παλιό και εχουν βγάλει το πρώτο τους άλμπουμ όπως λέει ο hajate εδώ και κάτι χρόνια....είναι φοβερό συγκρότημα και μου αρεσουν παρα πολυυυυ.....καλά το Absolution ειναι το αγαπημενο μου δισκάκι....έχουν φοβερά τραγούδια και τέλια μουσική....

Τα πιο γνωστά κομμάτια τους ειναι τα εξης:

Plug in baby
Stockholm Syndrome
Hurricanes and Butterflies
Knights of Cydonia
Hysteria
Time is running out
Starligh
Falling Down

and many others!! :D


Tiger-stock-blog-header.jpg


#17 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 May 2008 - 12:16

δεν φαίνεσαι για άτομο που θα άκουγε muse
μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί όταν πρωτοξεκίνησαν κανεις δεν τους άκουγε αλλα βλέπω ότι τώρα οι πιο νέοι τους εκτίμησαν περισσότερο από ότι εμείς.
αλλα ίσως φταίει ότι τότε είχε πιο πολλά συγκροτήματα σαν αυτούς

#18 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 May 2008 - 15:42

Γυρω στις 8000 μαζεψαν και αυτο πιστευω επειδη εγινε καθημερινη και στα απομακρυσμενα χωραφια της Μαλακασας. Κατα τα αλλα μια χαρα επιτυχημενη ηταν αφου τα σπασανε κυριολεχτικα και κοσμος το καταευχαριστηθηκε..


Πρώτη φορά ακούω για 8000, αλλά αφού δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα πάω πάσο. Στο αν είναι επιτυχημένη αναφέρθηκα καθαρά στον αριθμό εισητηρίων (6000 για ''μεγάλο'' όνομα δεν θεωρούνται επιτυχία)

Τωρα το οτι καποιοι ελληνες τους σνομπαρουν επιδεικτικα ειναι πιστευω επειδη πολλοι σε αυτη την χωρα ειναι πολλα χρονια πισω οσον αφορα τα μουσικα ακουσματα και ειναι κολλημενοι στις για αυτους "in" προτιμησεις.. Αλλωστε σε οποια χωρα και να παιξουν γινεται χαμος.


Ή ίσως απλά δεν τους αρέσει η μουσική τους (θέμα καθρά γούστου):nosey:. Α
Posted Image

#19 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 08 May 2008 - 15:55

Ή ίσως απλά δεν τους αρέσει η μουσική τους (θέμα καθρά γούστου):nosey:.

Δεν νομιζω οτι ειναι μονο αυτο...

Για πολλους στη χωρα μας για να θεωρειται ενα συγκροτημα "κουλ" πρεπει τα μελη του να ειναι π.χ μαλλιαδες η γενικοτερα να ακολουθουν ενα συγκεκριμενο underground ρευμα. Και φυσικα να μην ειναι πολυ εμπορικο. Το οτι οι Muse ειναι νορμαλ ατομα και οχι καφροι, συν του οτι η μουσικη τους εχει εκτιμηθει απο το γενικοτερο συνολο με αποτελεσμα να θεωρουνται πια "εμπορικοι", εχει οδηγησει πολλους ελληνες στο να τους σνομπαρουν...
Posted Image

#20 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 May 2008 - 16:03

ένα πράγμα όπως ο portishead ας πούμε και οι massive attack?

#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 May 2008 - 16:05

Δεν νομιζω οτι ειναι μονο αυτο...

Για πολλους στη χωρα μας για να θεωρειται ενα συγκροτημα "κουλ" πρεπει τα μελη του να ειναι π.χ μαλλιαδες η γενικοτερα να ακολουθουν ενα συγκεκριμενο underground ρευμα. Και φυσικα να μην ειναι πολυ εμπορικο. Το οτι οι Muse ειναι νορμαλ ατομα και οχι καφροι, συν του οτι η μουσικη τους εχει εκτιμηθει απο το γενικοτερο συνολο με αποτελεσμα να θεωρουνται πια "εμπορικοι", εχει οδηγησει πολλους ελληνες στο να τους σνομπαρουν...


Χμ. Ίσως υσχίει αλλά όχι στο βαθμό του να θεωρεί κάποιος ότι το συγκρότημα χάνει κόσμο απο αυτή τη στάση ή ότι αυτός είναι ο κύριος λόγος που αυτό συμβαίνει. Άλλωστε, αμφιβάλω αν στην Ελλάδα θεωρούνται εμπορικοί.

Όσο για τους μαλλιάδες που ανέφερες, για όσους είναι αυτού του στύλ, μπορείς να βρείς άλλους τόσους που σνομπάρουν τους μαλλιάδες και τους κάφρους. Αυτό θα μπορούσαμε να το πάμε μακριά αλλά είναι αρκετά οφ τόπικ.

ένα πράγμα όπως ο portishead ας πούμε και οι massive attack?


Μια χαρά κόσμο έχουν και οι 2, ειδικά τους δεύτερους μπορείς να βρείς και άτομα που είναι καθαρά μέσα στο μέταλ να τους ακούνε.
Posted Image

#22 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 May 2008 - 16:18

e ναι ρε σου πλάτωνα αυτό εννοώ.

#23 Tamaki

Tamaki

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 08 May 2008 - 22:23

Πρώτη φορά ακούω για 8000, αλλά αφού δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα πάω πάσο. Στο αν είναι επιτυχημένη αναφέρθηκα καθαρά στον αριθμό εισητηρίων (6000 για ''μεγάλο'' όνομα δεν θεωρούνται επιτυχία)


Tην μπερδεύεις με την συναυλία των Manic Street Preachers.. η οποία θεωρήθηκε σχετικά αποτυχημένη.. καθώς τη σύγκριναν (ανεπιτυχώς) οι περισσότεροι με την συναυλία των Muse ,οι οποίοι μάζεψαν περισσότερο κόσμο..!

Spoiler:


Και στην Ελλάδα θεωρούνται πλέον εμπορικοί. Tουλάχιστον μετά την κυκλοφορία του black holes and revelations το 2006..σίγουρα.
Spoiler:




#24 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 09 May 2008 - 02:41

Και οσοι δεν τους ειδανε live στη Μαλακασα πραγματικα χασανε...


TRUE. Ηταν πανέμορφα, πέραν απο την ίδια τη μουσική, το σοου ηταν απίστευτο, τα φωτα κ αυτα, κ στο τελος η φαση με τα μπαλόνια ήταν θεική.
Κατα τα αλλά εμένα μου αρεσουν πάρα πολύ, αλλα είναι φάση "εχουμε μονο χιτάκια" οποτε τα μισα τραγουδια ειναι πολύ ομορφα, κ τα άλλα μισα πολύ βαρετά.

#25 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 09 May 2008 - 08:57

εδώ έχουμε χάσει άλλα και άλλα για τους muse Θα σκάσουμε;
η ημερομηνία ήταν εντελός κουλή για κάποιον που δουλεύει για ακόμη μια φορά.
η μαιζκόηττα που απέκτησα το ονομα κατά τη γνώμη μου οφείλετε στο γεγονός
ότι είναι οι μόνοι απο αυτού του είδους συγκροτήματα που συνέχισα απο το 1994
να βγάζουν δίσκους χωρίς μεγάλα κενά ανάμεσα τους.

το τελευταίο album φυσικά και τους εκτίναξε αφού ειναι και ωραίο,
αλλά ειλικρινά δεν σας θύμισε κάτι; εγώ κάθε φορά που άκουγα το black hole and revelations στο ράδιο νόμιζα ότι άκουγα Puressence ή radiohead

Edited by Erisabetsu, 09 May 2008 - 09:05.


#26 zolitas

zolitas

    Anime Amateur

  • Members
  • 98 posts

Posted 09 May 2008 - 16:16

ε καλα αυτοι ολοι μοιαζουν μεταξυ τους. Κ εγω ας πουμε που ειμαι ασχετος απο μπλακ μεταλ ναουμε οποια μπαντα κ να ακουσω θα μου φανει η ιδια. Εγω εχει ενα - δυο χρονια που τους ακουω (συνηδειτα) παντως. Κ οσους γνωστους εχω που εχουν λιγα παραπάνω παρε-δωσε με τη μουσική εχουν ακριβώς την ιδια γνώμη με τον Πυραμιδα.

η ημερομηνία ήταν εντελός κουλή για κάποιον που δουλεύει για ακόμη μια φορά.


επιτηδες ρε, για να μην εχει μπαρμπαδια σαν κ του λογου σου κ να μπορει να κανει παιχνιδι η νεολαια ανετα. Αν ημουν γκεη παντως του Μαθιου του ξηγουσα τονειρο.

#27 JoHnAroC

JoHnAroC

    Kοκορνιογκος για παντα!!!

  • Members
  • 175 posts

Posted 14 May 2008 - 07:53

επιτηδες ρε, για να μην εχει μπαρμπαδια σαν κ του λογου σου κ να μπορει να κανει παιχνιδι η νεολαια ανετα. Αν ημουν γκεη παντως του Μαθιου του ξηγουσα τονειρο.


λυπαμαι φιλε...μονο που σου περασε απο το μυαλο..θεε μου φαντασιωσεις...
Posted Image
πραγματικα θελω να ψοφησω

#28 Skiarxon

Skiarxon

    Starcaller

  • Members
  • 134 posts

Posted 15 May 2008 - 03:49

εδώ έχουμε χάσει άλλα και άλλα για τους muse Θα σκάσουμε;
η ημερομηνία ήταν εντελός κουλή για κάποιον που δουλεύει για ακόμη μια φορά.
η μαιζκόηττα που απέκτησα το ονομα κατά τη γνώμη μου οφείλετε στο γεγονός
ότι είναι οι μόνοι απο αυτού του είδους συγκροτήματα που συνέχισα απο το 1994
να βγάζουν δίσκους χωρίς μεγάλα κενά ανάμεσα τους.

το τελευταίο album φυσικά και τους εκτίναξε αφού ειναι και ωραίο,
αλλά ειλικρινά δεν σας θύμισε κάτι; εγώ κάθε φορά που άκουγα το black hole and revelations στο ράδιο νόμιζα ότι άκουγα Puressence ή radiohead


Οχι δεν ειναι το ιδιο.Κιθαριστικα παντως τους γουσταρω τρελα.

#29 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 25 December 2008 - 21:31

πάντως εγώ τους λατρεύω.Άκουσα καταλάθος το Time is running out και παρόλο που δεν μου έκανε εντύπωση κατέβασα την δισκογραφία τους(την οποία άκουσα μετά απο 6 μήνες) και τρελάθηκα.Το ένα cd καλύτερο απο το άλλο και τα τραγούδια τελείως διαφορετικά μεταξύ τους.Κάθε βδομάδα βέβαια που ξανακούω τα cd αλλάζω αγαπημένο τραγούδι.Ειδικά το Hoodoo με κάνει και ανατριχιάζω κάθε φορά που το ακούω.
Άλλα αγαπημένα είναι τα:The Small Print,Muscle Museum,Hysteria,Exo-politics

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#30 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 25 December 2008 - 22:59

Κι εμένα μ' αρέσει ο ήχος τους.

Τι σημασία έχει αν είναι εμπορικό ένα συγκρότημα ή όχι. Δηλαδή πες ότι τους ήξερες πριν να γίνουν γνωστοί και σου άρεσαν. Μετά θα πεις 'Α όχι είναι εμπορικά τα τραγούδια τους δεν μου αρέσουν πια'; Αν κάποιος κρίνει το τι θ' ακούσει σύμφωνα μ' αυτό που βλέπει και όχι μ' αυτό που ακούει, τότε έχει πέσει στην ίδια παγίδα που προσπαθεί να αποφύγει.

Posted Image

Posted Image