Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2011 Anime Awards Categories And Nominees


  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#46 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 January 2012 - 20:11

Δεν θα είχα πρόβλημα αλλά το Melody Pichi pich και ποιο άλλο; Κατηγορία με μόνο ένα anime δεν γίνεται. >.<


ας γινει εξαιρεση και ας μπουν και απο τις προηγουμενες χρονιες, δεν πειραζει.

πχ το Oban Star Racers ειχε προβληθει το 2009 και ηταν αρκετα καλο και σα μεταγλωττιση.

ή το καινουργιο Powerpuff Girls.

To Bakugan Battle Browlers επισης.

#47 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 01 January 2012 - 20:34

Καλή ιδέα αλλά το κακό είναι πως παίζει τεράστιο ρόλο ο παράγοντας του υποκειμενισμού. Για παράδειγμα πώς θα καταλήξουμε πως μια συγκεκριμένη φράση αντιπροσωπεύει ένα ανιμ όταν υπάρχουν είκοσι διαφορετικές γνώμες;


Δίκιο έχεις, το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο... Aλλά θα 'ταν ωραία πιστεύω! Ah, I'll stay with the dream!:drink:

#48 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 January 2012 - 20:37

Petran αν μπούν και από άλλες χρονιές it kinda beats the whole purpose των ετήσιων awards. Αυτό φυσικά δεν εμποδίζει να ανοιχτεί κάποιο thread που να εξετάζει αυτό ακριβώς το πράγμα και το οποίο θα είναι και χωρίς time limit, και θα εξετάζει πιο ευρεία βάση, και θα έχει και πιο αναλυτική συζήτηση. Απλά όχι στο πλαίσιο των awards. :D

Θα διαφοροποιείται από το thread του Cassiel στο ότι θα υπάρχει ανάλυση μιας συγκεκριμένης κατηγορίας και ιεράρχιση αλλά παράλληλα θα μπορεί το ενα να χρησιμοποιεί ώς βάση το άλλο.

Diamondsofblood ακριβώς ότι σου είπε ο Nikos1451.

Για το OST του Blood C δεν ξέρω. Εθιστικότατο το op μεν, αλλά δεν το θεωρώ καλό σαν σύνολο.

Also προστέθηκε το Souten Kouro σε διάφορες κατηγορίες που επιτέλους oλοκληρώθηκε, το Je t aime του Oshii. :D

Edited by iristella, 01 January 2012 - 20:45.


#49 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 02 January 2012 - 02:11

Πιστεύω ότι επιβάλλεται να μπει ο Tsunashi Takuto από Star Driver
σαν καλύτερο Male Lead, όταν έχει μπει ο good for nothing Sou Sou...

#50 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 02 January 2012 - 02:30

όταν έχει μπει ο good for nothing Sou Sou...


Απλα τι?


Iristella,βαλε και κανα Dong Zhuo για Best supporting male while you're at it


Eπισης σχετικα με το Blood C θεωρω το ed καλυτερο απ το op αλλα οκ.
Και το ιδιο το ανιμε ειναι αλφα ποιοτητας ε,να φανει αυτο στα awards παρακαλω

Edited by Hanzo, 02 January 2012 - 05:59.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#51 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 02 January 2012 - 12:22

Πιστεύω ότι επιβάλλεται να μπει ο Tsunashi Takuto από Star Driver
σαν καλύτερο Male Lead, όταν έχει μπει ο good for nothing Sou Sou...

Posted Image

Επείσης συνάντησα κάτι που απορώ πως δεν το σχολίασε κανείς.
Γιατί η Ringo και όχι η Himari ως male lead?
Ξέρω, η Himari δεν της δώθηκε ιδιαίτερη προσωπικότητα, αλλά η Ringo δεν είναι secondary μπροστά σ' αυτήν?
Εσείς ξέρετε και δε διαφωνώ κάθετα με την επιλογή της Iristella (παρά την προσωπική μου αντιπάθεια απέναντι στη συγκεκριμένη χαρακτήρα) απλά θα ήθελα να ακούσω περισσότερες απόψεις πάνω σ' αυτό.

Edited by Kamui, 02 January 2012 - 12:28.

O6rrvsU.jpg


#52 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 January 2012 - 12:46

Petran αν μπούν και από άλλες χρονιές it kinda beats the whole purpose των ετήσιων awards. Αυτό φυσικά δεν εμποδίζει να ανοιχτεί κάποιο thread που να εξετάζει αυτό ακριβώς το πράγμα και το οποίο θα είναι και χωρίς time limit, και θα εξετάζει πιο ευρεία βάση, και θα έχει και πιο αναλυτική συζήτηση. Απλά όχι στο πλαίσιο των awards. :D

Θα διαφοροποιείται από το thread του Cassiel στο ότι θα υπάρχει ανάλυση μιας συγκεκριμένης κατηγορίας και ιεράρχιση αλλά παράλληλα θα μπορεί το ενα να χρησιμοποιεί ώς βάση το άλλο.



να ειναι και εκτος συναγωνισμου,δεν πειραζει. Απλα μιας και δεν εχουμε πολλα, ας γινει μια εξαιρεση.

δυστηχως δεν ειμαστε Γαλλιες,Ισπανιες, Ιταλιες και Γερμανιες που καθε χρονο μεταγλωττιζουν καμια ντουζινα σειρες στην τηλεοραση και στα DVD.

καλα, ας ειναι....θεμα με "ανιμε με καλυτερη ελληνικη μεταγλωττιση ανα δεκαετια" προσεχως

#53 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 02 January 2012 - 19:11

Εμένα Kamui μου φάνηκαν και οι δύο τους για leads :hmmm:. Την ringo μπορεί να την έβλεπα ως support μόνο αν δεν έκανε την δυνατή εμφάνιση στο τελευταίο επεισόδειο IMO.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#54 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 02 January 2012 - 20:59

Posted Image


Έλα τώρα, πιστεύω σου έχω πει αρκετές φορές πόσο μου τη σπάει o Cao Cao...

Όσο για το πρόβλημα Himari vs Ringo, και εγώ αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ πέρα. Γιατί δεν μπήκε
η de facto Female Lead;

#55 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 02 January 2012 - 21:46

@ DiamondsofBlood Την Himari την αγαπώ την εκτιμώ αλλά όσο πολύπλευρος και απολαυστικός χαρακτήρας είναι η Ringo για το MPD δεν είναι. Ξεκίνησε αλλιώς η σειρά αλλά η Ringo κατόρθωσε να αποδειχθεί αδιαμφισβήτητο ατού της.


Guys, page number 2. Να μη λέει συνεχώς τα ίδια η κοπέλα... Το 'χουμε ήδη σχολιάσει αυτό το ζήτημα. Τώρα αν λέτε ότι ακόμα κι έτσι αντιτίθεστε, that's okay. Eμένα πάντως δε με χαλάει όποια και να μπει.

#56 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 02 January 2012 - 23:58

Έλα τώρα, πιστεύω σου έχω πει αρκετές φορές πόσο μου τη σπάει o Cao Cao...

Moυ το έχεις πει αλλά μου ποτέ δε μου εξήγησες γιατί, αυτό περιμένω να καταλάβω.
(expect another thread to be fucked up)
Maybe vming would be a better sollution, no?

Guys, page number 2. Να μη λέει συνεχώς τα ίδια η κοπέλα... Το 'χουμε ήδη σχολιάσει αυτό το ζήτημα. Τώρα αν λέτε ότι ακόμα κι έτσι αντιτίθεστε, that's okay. Eμένα πάντως δε με χαλάει όποια και να μπει.

Μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω αλλά δεν είδα να γίνεται κάποια ιδιαίτερη συζήτηση οπότε μου ξέφυγε.
Anyway αφού αναφέρθηκε...

O6rrvsU.jpg