Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

[βιβλία] A Song of Ice & Fire


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#61 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 15 March 2012 - 20:24

Έχοντας διαβάσει και τα 6 βιβλία


Δε μου δίνεις & εμένα το time-machine σου? ;)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#62 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 March 2012 - 21:13

Κ εγώ αυτό θα έλεγα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι το παιδί μάλλον θα διάβασε τις εκδόσεις που έχουν "σπάσει" το 3ο βιβλίο σε δύο μέρη. :P

Posted Image


#63 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 15 March 2012 - 21:30

Κ εγώ αυτό θα έλεγα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι το παιδί μάλλον θα διάβασε τις εκδόσεις που έχουν "σπάσει" το 3ο βιβλίο σε δύο μέρη. :P


I know; just teasing.


(Αλλά, technically, σπασμένο ξεσπασμένο εξακολουθεί να είναι 1 βιβλίο.)
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#64 Turin77

Turin77

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 16 March 2012 - 00:47

Δε μου δίνεις & εμένα το time-machine σου? ;)


Νο προμπλεμ Master, πες μου μόνο που να σου στείλω την φορητή, γιατί η πρωτότυπη πιάνει ενα ολόκληρο δωμάτιο. :P

Πάντως δίκιο έχετε, έχω διαβάσει την έκδοση όπου έχουν σπάσει το 3ο.

Posted Image


#65 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 29 March 2012 - 20:47

Spoiler:

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#66 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 12 April 2012 - 21:02

Βγηκε paperback το A dance with dragons.Θα ημουν πολυ κοροιδο αν αντικατιστουσα τη σκληρη τεραστια εκδοση μου μονο για να χω χωρο στο ραφι?(και για να τα χω σετακι :3)

sc5bab.jpg


#67 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 26 May 2012 - 14:42

Ναι θα ήσουν... Μακάρι να είχα και εγώ ένα τεράστιο game of thrones :(

Πήγα και πήρα σήμερα το 1o βιβλίο... 8 ευρώ μου φάνηκαν λίγα αν αναλογιστείς την δημοτικότητα της σειρας , ακόμα και για pocket(τι πόκετ , 800 σελίδες ειναι)-sized

v4kFmx.png


#68 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 May 2012 - 14:44

Βασικά όχι, δε θα ήσουν. Έχω το τιμημένο το 5ο από την πρωτοχρονιά, και είναι τόσο βαρύ και ασήκωτο, που μόνο καθισμένη στο τραπέζι με την προεδρική καρέκλα μπορώ να το διαβάσω.
Δεν γίνεται. Το παράτησα στην 100στη σελίδα και δεν μπορώ να βρω το κουράγιο να το ξαναρχίσω! Τ-Τ

Posted Image


#69 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 27 May 2012 - 21:56

Βλεποντας τον δευτερο τομο του 5ου βιβλιου στα ελληνικα παρατηρησα κατι.Εδω εχουμε το εξωφυλλο του βιβλιου
Posted Image

Τωρα ριξτε μια ματια σε ενα artwork με θεμα τον ancalagon the black του σιλμαριλιον.

Posted Image

Τυχαιο?Δε νομιζω...

sc5bab.jpg


#70 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 27 May 2012 - 22:01

Τουλάχιστον άλλαξαν το βράχο.

Posted Image


#71 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 27 May 2012 - 22:10

Και κοιταει αλλου ο δρακος σε παρακαλω πολυ XD

sc5bab.jpg


#72 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 27 May 2012 - 22:16

Επισης, οι δρακοι στον κοσμο του ASOIAF εχουν δυο ποδια και αλλα δυο ακρα στα φτερα τους. Αυτος εδω εχει 4 ποδια και δυο φτερα. Οποτε ναι, ηταν προχειροδουλεια.

#73 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 27 May 2012 - 22:23

Επισης, οι δρακοι στον κοσμο του ASOIAF εχουν δυο ποδια και αλλα δυο ακρα στα φτερα τους. Αυτος εδω εχει 4 ποδια και δυο φτερα. Οποτε ναι, ηταν προχειροδουλεια.


Τι λες ρε φίλε... Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία και με ιδιαίτερη τάχα προσοχή τα κεφαλαία με τις αναφορές για του δράκους αλλά αυτό δεν το είχα προσέξει. Δίκιο έχεις. Ουσιαστικά οι δράκοι στο ASoIaF είναι Wyverns. Ψιλο-απογοητεύτηκα λίγο μπορώ να πω.

#74 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 28 June 2012 - 23:40

Δεν το πιστευω πως εκανα κατι τετοιο και μαλιστα τοσο συντομα μετα απο την πρωτη αναγνωση αλλα το τολμησα.Εκανα reread τα πρωτα 3 βιβλια του asoiaf σε ενα μηνα *βαθιες σοκαρισμενες εισπνοες απο παντου*.Ναι,ναι ειναι αληθεια.Δεν εχω τολμησει να παω παραπερα λογω του τρομου της βαρεμαρας του feast for crows αλλα καποια στιγμη θα γινει και αυτο.

With that said,πρεπει να ομολογησω πως η βαθυτατη λατρεια μου για τους stanisandre βρηκε ομοιο της.Στο εξης οι αγαπημενοι μου characters ειναι....

Spoiler: Books 2,3,5

sc5bab.jpg


#75 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 28 July 2012 - 19:07

Κάτι που παρατηρησα και στο storm of swords και στο feast for crows , αν και δεν ξέρω αν ισχύει.
Ο martin χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη φράση κάθε φορά σε κάθε κεφάλαιο. Σε κάθε βιβλίο αλλάζει , αλλά μου έκανε εντύπωση. Εννοώ πως σε ένα κεφάλαιο μπορεί να λέει μια ψαγμένη έκφραση που δεν έχει χρησιμοποιήσει σε προηγούμενο βιβλίο και την επαλαμβάνει στα επόμενα κεφάλαια.

Δεν ξέρω αν το κάνει επίτηδες για να δίξει μια έμμεση σύνδεση μεταξύ των γεγονότων που συμβαίνουν σε κάθε κεφάλαιο ή αν απλά έμαθε μια καινούρια έκφραση πριν γράψει το βιβλίο και την χρησιμοποιεί πολυ :P

v4kFmx.png