Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

[βιβλία] A Song of Ice & Fire


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#181 ThePirateHunter

ThePirateHunter

    Anime Fan

  • Members
  • 273 posts

Posted 09 July 2013 - 23:08

Pirate hunter δεν έχει μόνο αυτήν

Spoiler: book2,5


Spoiler:


#182 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 10 July 2013 - 00:35

Pirate hunter δεν έχει μόνο αυτήν

Spoiler: book2,5


Spoiler: Book 5


#183 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 July 2013 - 09:15

Spoiler: Book 5


Book 5
Spoiler:


#184 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 10 July 2013 - 09:58

AAAAAAAAAAAAAAA!!! Χτες το διάβαζα..!

Spoiler: Book 1


Spoiler: Book 5


#185 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 10 July 2013 - 13:57

book 1-5
Spoiler:

sc5bab.jpg


#186 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 posts

Posted 10 July 2013 - 15:45

Book 5:
Spoiler:


#187 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 10 July 2013 - 16:09

Book 5:

Spoiler:


Book 5:
Spoiler:


#188 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 15 July 2013 - 20:18

Να ρωτησω? Η ελληνικες εκδοσεις των βιβλιων αξιζουν? Θελω να τα αγορασω σιγα σιγα αλλα η ελληνικη εκδοση εινια 15 ευρο πιο ακριβη απ την αγγλικη...
Eστω οτι αγοραζω την αγγλικη. Καποιος με average αγγλικες γνωσεις θα εχει προβλημα κατανοησης? Ας πουμε καποιος τριτος που δεν εχει δει καν την σειρα...


2bbd14fc.jpg


#189 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 posts

Posted 15 July 2013 - 21:03

Προβλημα δεν θα εχεις κ πιστευω θα σου κανει κ καλο στην γλωσσα. Αμα θελεις μπορεις να παρεις μονο το 1ο κ να δεις πως ειναι. Παντως για μενα θα εισαι μια χαρα!

#190 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 15 July 2013 - 21:22

Αν το διαβάσει κάποιος που δεν έχει δει τη σειρά ίσως κουραστεί λιγουλάκι στα πρώτα κεφάλαι που ο μάρτιν πετάει όλα το ονόματα της σειρά να πούμε χωρίς κάποια εξήγηση του ποιος είναι ο ένας η ο άλλος.Από γλώσσα όμως δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν χρησιμοποιεί δύσκολο λεξιλόγιο,απλά γράφει με ιδιαίτερα πομπώδη τρόπο.

Οι ελλήνικες εκδόσεις είναι πανάκριβες και χωρίζουν και τα πολύ μεγάλα βιβλία(3,5) σε 2 τόμους οπότε θα δώσεις αρκετά περισότερα μάνι από ότι στα αγγλικά.Συν ότι στη μετάφραση χάνεται η απίστευτη μαγία της γλώσσας του μάρτιν αλλά και η λεπτομέρια σε κάποια σημεία.Στις προφητίες ας πούμε που κάθε λέξη έχει σημασία κάποιος που διάβασε τη μετάφραση χάνει λίγο κάποια hint που στα αγγλικά είναι πιο εμφανή.

Άμα είναι πήγαινε σε κανένα public ή κάτι τετοιο που να σε αφήνει να διαβάσεις εκεί,διάβασε τον πρόλογο και αν δεν καταλαβαίνεις καθόλου τι λέει πάρε το ελληνικό.Αλλιώς πάρε αγγλικά,εξάλλου όπως είπε και ο jooji-san καλό κάνει.

sc5bab.jpg


#191 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 16 July 2013 - 17:54

Βρε, εγω δεν εχω προβλημα, πιο πολυ για τον αδερφο μου και την αδερφη μου νοιαζομαι.
Εριξα και πριν λιγο μια ματα σε online pdf και οντως ειναι αρκετα απλα.
Ευχαριστω παντως.


2bbd14fc.jpg


#192 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 16 July 2013 - 21:52

Απλα δεν τα λες γιατι οι περιγραφες που εχει σπανε αρχιδια.Βεβαια το γενικο νοημα δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις.Απλη γλωσσα εχει για παραδειγμα εχει η Αγκαθα Κριστι.Εδω ανηξα λεξικο για να μαθω τι σκατα ειναι αυτα τα turnips :P

#193 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 28 March 2014 - 14:15

BOOK 6 SAMPLE!


sc5bab.jpg


#194 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 28 March 2014 - 14:29

Spoiler:




:x3:

Τα λέμε πάλι για το επομενο κεφαλαιο σε εναν χρονο


v4kFmx.png


#195 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 March 2014 - 14:33

Νομίζω αυτό είναι το 5ο κεφάλαιο από το 6ο βιβλίο που βλέπει τα φώτα της δημοσιότητας (μαζί με αυτά που είχε διαβάσει σε ένα ιβεντ). Αντί να περιμένουμε μέχρι το 2015 (μιας και η publicist του Martin είχε πει ότι to 6o βιβλίο πριν το '15 ΔΕΝ) νομίζω θα ήταν πολύ καλύτερο να το ανέβαζε όλο σε μορφή μπλογκ και να μας ανεβάζει 3 κεφάλαια το χρόνο, μιας και κάπως έτσι το πάει.

Α ρε Μάρτιν, αφού δε σε θέλει το book format, άλλαξέ το να μην παιδευόμαστε κ εμείς!


Posted Image