Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Dendrobates

Seinen Mature Action

  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 08 October 2011 - 12:11

Dendrobates
Story By Ishiwata Youji
Art by Yamane Akihiko

 

Dendrobates.png

 

Ο Sengawa εργάζεται ως λογιστής σε ένα αστυνομικό τμήμα. Ταπεινός και σχεδόν αδιάφορος για τους άλλους, δεν προκαλεί και μεγάλη αίσθηση στους συνεργάτες του και στους αστυνομικούς του τμήματος. Υπέροχη κάλυψη για την διπλή ζωή που κάνει μιας και οι νύχτες του είναι πολύ πιο πολυάσχολες καθώς αναλαμβάνει τον ρόλο του δολοφόνου και δε διατάζει να σκοτώσει κάποιον για χρήμα.

01-8.jpg


Ο άνδρας με τα 100 όπλα όπως τον αποκαλούν, θεωρεί την αστυνομία ένα κομμάτι της γραφειοκρατίας και πιστεύει στον δικό του τρόπο απόδοσης της δικαιοσύνης. Άμεσα συνδεδεμένος λόγω τις δουλειάς του με τα καθημερινά εγκλήματα, πλησιάζει τα θύματα που δεν τους δίνεται η δυνατότητα να βρουν το δίκιο τους και τους προσφέρει τις υπηρεσίες του. Πάντα με την ανάλογη τιμή, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητα μεγάλη, αναλαμβάνοντας ν’ αποδώσει τιμωρία σε κάθε έναν που πιστεύει ότι του αξίζει.

02-12.png

Η σειρά έχει μεταφρασμένα μόλις τέσσερα κεφάλαια ως τώρα από τους γνωστούς Easy Going Scans, ενώ έχει ολοκληρωθεί ήδη σε 6 volumes στην Ιαπωνία, και για την ώρα πάει πολύ καλά. Ίσως δεν είναι και ό,τι πιο πρωτότυπο σαν ιδέα αλλά οι εισαγωγικές ιστορίες ήταν αρκετά ενδιαφέρουσες και έχει και μπόλικα κομμάτια δράσης. Μπορείτε να το βρείτε κλασικά στα παρακάτω links

 

Direct Download || Read Online

Genres: Seinen, Mature, Action


Edited by Kai, 16 September 2013 - 09:13.

ySss0UF.jpg


#2 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 October 2011 - 12:41

Yay~! Έγινε τελικά! Να οω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι είναι μέχρι τώρα πολύ ενδιαφέρουσα η πλοκή του. Σίγουρα δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά το δίνει καλά, "στεγνά" και όπως πρέπει.

Όλες οι ιστορίες μέχρι τώρα καλές και ειδικά η πρώτη ήταν η καλύτερη ειαγωγή και η τέταρτη...
Spoiler:


Δε μπορώ να περιμένω για το επόμενο.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#3 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 08 October 2011 - 17:19

Ύστερα,από προτροπή της FAI,το άρχισα κι εγώ.
Πολύ ωραίο σχέδιο με ενδιαφέρουσες ιστορίες,ελπίζω μόνο τα επόμενα chapter να μην αργήσουν να μεταφραστούν.

Thank you,Left Hand !

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#4 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 October 2011 - 17:58

Ε δεν έχω φοβερό timing? Κι εμείς με την Kai τα λέγαμε και ήμαστε και οι δύο ΄Α, το διβάζειες κι εσύ?΄

Πολύ καλές οι ιστορίες αλλά το σχέδιο του να πω την αλήθεια με παραξενεύει λίγο στα πρόσωπα. Λίγο. Ειδικά σε μερικές περίεργες εκφράσεις. Κατατάλλα όλα είναι πολύ καλά. Μαρέσουν ειδικά το πως ζωγραφίζει τα χέρια και τα αντικείμενα.

You΄re welcome boss! :riiight:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#5 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 08 October 2011 - 18:08

Αυτό που λες,δεν το παρατήρησα,μάλλον επειδή το διάβαζα κάπως γρήγορα.Θα το δω στα επόμενα κεφάλαια,πως θα εξελιχθεί και θα το συζητήσουμε.
Στο τέταρτο κεφάλαιο,έμεινα με την αποκάλυψη ότι η κοπέλα
Spoiler:

Edited by junpei, 08 October 2011 - 18:44.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 08 October 2011 - 18:15

Spoiler:


:blurah5: Boss, τι typo ήταν αυτό;

Προσωπικά το σχέδιο δε με χάλασε καθόλου, αν και γέλασα με την φάτσα Light που είχε στο 3ο chapter. Αυτή η σύγκριση θα τους στοιχειώνει όλους.

Το 4ο κεφάλαιο παρόλο που ήταν το πιο "σκληρό" σε σχέση με τα υπόλοιπα, δεν παύει να είναι το πιο ενδιαφέρον μιας και όσο πάει το χοντραίνει με τη διαφθορά των αστυνομικών. Ελπίζω μόνο να μην το δείχνει μονόπλευρα και να μας δείξει και παραδείγματα του άλλου άκρου.

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#7 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 08 October 2011 - 18:27

:blurah5: Boss, τι typo ήταν αυτό;

Προσωπικά το σχέδιο δε με χάλασε καθόλου, αν και γέλασα με την φάτσα Light που είχε στο 3ο chapter. Αυτή η σύγκριση θα τους στοιχειώνει όλους.

Το 4ο κεφάλαιο παρόλο που ήταν το πιο "σκληρό" σε σχέση με τα υπόλοιπα, δεν παύει να είναι το πιο ενδιαφέρον μιας και όσο πάει το χοντραίνει με τη διαφθορά των αστυνομικών. Ελπίζω μόνο να μην το δείχνει μονόπλευρα και να μας δείξει και παραδείγματα του άλλου άκρου.

Spoiler:

Έλα το διόρθωσα,δεν ξέρω γιατί,αλλά σήμερα συνέχεια μπερδεύω το "α" με το "ε".
Μην ανησυχείς,δεν πρόκειται να πάρω άδεια λοχείας από την οικογένεια.

Τέλος πάντων,όντως το τέταρτο κεφάλαιο είναι το πιο ενδιαφέρον,αλλά και το πιο πολλά υποσχόμενο για την συνέχεια.
Επίσης,όταν λέμε rape face,πιο απ'όλα εννοούμε,γιατί γενικότερα είναι σκατόφατσα ο αστυνομικός.
Και ναι,θέλω κι εγω να τον δω,να εκλιπαρεί για την ζωή του !

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#8 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 October 2011 - 18:30

+1 :nooooo: για το τυπογραφικό κι από μένα!

Και οχι, ούτε εμένα με χάλασε το σχέδιο απλώς λέω κι εγώ, κάνω την παρατήρησή μου. xD Έφερνε σε Light λίγο αλλά όχι και τόσο εντάξει.

Δεν σοκαρίστηκα με την κακκή έννοια βέβαια ίσα ίσα το θεώρησα μεγάλο συν τοο ότι έβαλε κάτι τέτοιο μέσα στο manga.
Spoiler:


ninjad by botsun!

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#9 Frenzy89

Frenzy89

    Moumantai

  • Members
  • 100 posts

Posted 08 October 2011 - 18:31

Κάτι από την αμερικάνικη σειρά το Dexter θυμίζει (με κάποιες διαφορές)...

#10 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 08 October 2011 - 18:34

Αμάν πια,το διόρθωσα το τυπογραφικό,για πόσο ακόμα θα μου το χτυπάτε; ε; ε; ε; :cry5:

@Frenzy89

Αν το διαβάσεις,θα καταλάβεις πως οι διαφορές,είναι περισσότερες από τις ομοιότητες που ίσως να'χουν.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#11 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 October 2011 - 18:41

Όχι, δε μοιάζει με το Dexter σε τίποτα άλλο ετός από το ότι και οι δύο σκωτώνουν καθάρματα. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο manga-ka δεν πρόκειται να κάνει τον Sengawa να έχει τις τρομερές δολοφονικές τάσεις που δε μπορεί να ξεφύγει και γι αυτό σκοτώνει κόσμο. Αυτός σκοτώνει γιατί επειδή έχει βαρεθεί τη σαπίλα του κόσμου, όχι επειδή φοβάται μη σκοτώσει αθώους.

Το όλο vigilante θέμα το έχουν πολλοί εξάλλου...Και το ότι και οι δύο δουλεύουν στην αστυνομία, όχι δεν το θεωρώ ομοιοότητα εφόσον κάθε άνθρωπος που σέβεται τον εαυτό του θα έκανε το ίδιο. Ούτε καν τα πόστα τους δεν ταιριάζουν...

@botsun, δε μπορούσα να μη σχολιάσω τέτοιο επικό ορθογραφικό λάθος...

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#12 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 04 November 2011 - 14:18

New chapter new chapter new chapter: Chapter 5

Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#13 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 November 2011 - 14:49

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#14 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 04 November 2011 - 14:59

Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 November 2011 - 15:13

Spoiler:

ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Seinen, Mature, Action