Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Monster Hunter


  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#106 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 April 2015 - 14:52

Παίδες, για χαρά νταν. Με σκοπό να κάνω μπάρμπεκιου το χέρι του φίλτατου Hellraider, ήρθα να σας πω την πονεμένη μου ιστορία περί MH.

 

Η σειρά είναι από τις πιο επιτυχημένες, δε χωράει αμφιβολία για αυτό.

 

Έχω την έκδοση για Wii. (Δεν ξέρω αν είναι καλή ή όχι, ή ποιες διαφορές έχει με τις άλλες)

 

Βλέπω μια αντικειμενικά εντυπωσιακή εισαγωγή, και είμαι ψυχολογικά έτοιμος για επικές μάχες.

 

Ξεκινάω, κάνω χαρακτήρα (έφαγα κανένα μισάωρο να κοιτάω μαλλιά και να ακούω φωνές)

 

Η όλη εμπειρία συνοψίζεται σε μία λέξη: Ξενέρα.

 

Η αποστολή βαρετή, χωρίς αίσθηση κινδύνου, απλά κόβω βόλτες, καμία αίσθηση επικότητας.

Ο χειρισμός δύσκολος. (Ίσως φταίει το wiimote)

Loading στα μέσα της αποστολής, όταν αλλάζω ζώνη.

Σφάζω κατι άκακα ζώα, και ψήνω μπριζόλες.

 

Λέω, δεν έχω πάρει το παιχνίδι με καλό μάτι. Το αφήνω για λίγο και το ξαναπιάνω μετά από καιρό.

Ξανά-μανά τα ίδια.

Αυτό έγινε 2-3 φορές και τελικά το παράτησα.

 

Γιατρέ, θα ζήσω;

 

Απλά αναφέρω ότι λάτρεψα τα Demon/Dark Souls και το Dragon's Dogma.

Σε βάζουν αμέσως στο πετσί του ρόλου, με επικές μάχες από τα πρώτα λεπτά.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#107 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 20 April 2015 - 16:18

Το Monster Hunter πάντα ήταν παιχνίδι στο οποίο όταν το παίζεις για πρώτη φορά πρέπει να επενδύσεις πάρα πολύ χρόνο για να αντιληφθείς το πόσο καλό είναι, απλά ξεχνάς το concept του 'πιάνω ένα παιχνίδι για να το τερματίσω και μετά πάμε στο επόμενο'

Πόσο μάλλον στους παλαιότερους τίτλους της σειράς οπού και 10 ώρες να μου έλεγες πως έχεις παίξει θα σού λεγα πως είσαι ακόμα στο 'tutorial του tutorial' όταν σε μέσο όρο ο μέσος παίκτης έχει τουλάχιστον 350 ώρες παιχνιδιού.

 

Η αρχή είναι βαρετή και χρονοβόρα απο τη μία, δεν θα διαφωνήσω εκεί, άλλα σε εφοδιάζει με τις βασικές γνώσεις για να παίξεις το παιχνίδι και μία ψευδή αίσθηση υπεροχής και ασφάλειας που έρχεται στο τέλος της όταν θα χρειαστεί να πολεμήσεις το πρώτο πραγματικό τέρας του παιχνιδιού οπού θα ταπεινωθείς όσο δεν έχεις ταπεινωθεί σε άλλο βιντεοπαιχνίδι στη ζωή σου και θα συνειδητοποιήσεις ότι έμπλεξες σε μια character building εμπειρία που θα αναδείξει όλες τις κακές και τις καλές συνήθειες σου ως gamer. (ήδη το έκανε, ανυπομονησία j/k)

Χωρίς να βασίζεσαι στο 'Επίπεδο' του χαρακτήρα σου που σε πολλά άλλα παιχνίδια με ένα απλό φαρμάρισμα καλύπτει τις ατέλειες σου θα σε αναγκάσει να γίνεις εσύ ο ίδιος καλύτερος υπενθυμίζοντας σου οτι το tutorial αυτού του παιχνιδιού δεν τελειώνει πότε.

 

Θα συμφωνήσω επίσης πως τα Soul Series έχουν πιο επικές αρχές, άλλα μπορείς να πεις το ίδιο και για το τέλος τους;

Έχοντας παίξει DS1&2 μπορώ να πώ πως τα highlights και των 2 είναι περίπου στα μισά τους, μετα απλά ξεφουσκώνουν.

 

Σήμερα μπορεί να ψήνεις μπριζόλες στην εξοχή και να μαζεύεις μέλι, άλλα αν έχεις την υπομονή και την επιμονή το παιχνίδι θα σου προσφέρει μερικές από τις πιο επικές αναμετρήσεις που έχεις συναντήσει στην καριέρα σου ως gamer... και θα συνεχίσεις να μαζεύεις μέλι, ποτέ δεν έχεις αρκετό μελί....

 

tl;dr suck it up, τα αγαθά κόποις κτώνται.


LfNX0dh.png


#108 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 21 April 2015 - 12:49

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λοιπόν, πρώτα από όλα, δεν είμαι της φάσης 'πιάνω ένα παιχνίδι για να το τερματίσω και μετά πάμε στο επόμενο'.

Παίρνω ένα παιχνίδι με βάθος και το ξεζουμίζω. 

 

Τώρα, σχετικά με τις ταπεινώσεις, μπορώ να πω ότι έχω υποστεί αρκετές.

Αλλά αυτό ακριβώς είναι και το σημείο που βρήσκω ελκυστικό σε ένα παιχνίδι, να κερδίσεις εκεί που έχεις φτύσει αίμα.

 

Χμμ...

 

https://www.youtube.com/watch?v=--qoj2ktIdU

Αυτό είναι ένα βίντεο με την πρώτη και τρίτη πίστα από το Zangeki no Reginleiv.

Δείξε μου κάποιο βίντεο από MH που να βγάζει ανάλογη επικότητα...


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#109 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 21 April 2015 - 19:40

Sry αλλα λιγο σαπιο μου φαινεται το παιχνιδι :/


header.jpg?t=1485907896


#110 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 21 April 2015 - 19:59

Stygian Zinogre Με αυτό για ήχο κατά προτίμηση.[/youtube]


Edited by Hellraider, 21 April 2015 - 20:00.


#111 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 22 April 2015 - 02:48

Είναι παιχνιδάρα,αλλά θέλει ένα 20ωρο τουλάχιστον για να μπεις στο πνεύμα του παιχνιδιού.Τη πρώτη φορά που το είχα παίξει το είχα αφήσει στο 8ωρο και το ξανάπαιξα μετά από μήνες όπου το έλιωσα και κατάλαβα γιατί γίνεται τόσος ντόρος.

 

Ωστόσο θα πρότεινα να μην το ξεκινήσει κανείς.Είναι αν όχι το πιο εθιστικό,από τα πιο εθιστικά παιχνίδια που έχω παίξει και πιστέψτε με έχω παίξει πάρα πολλά εθιστικά παιχνίδια.Στο MH4U έχω κλείσει 300ωρο και άνετα παίζω άλλο τόσο γι'αυτό εδώ και καμιά βδομάδα έχω σταματήσει να παίζω και το έχω βγάλει από το 3DS γιατί ξέρω ότι αν βάλω να παίξω λίγο δε θα ξεκολλάω πάλι.


Posted Image


#112 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 22 April 2015 - 12:10

^What he said
Και ειδικα αμα το παιζεις με 4 ατομα αντε μετα να ξεκολλησεις,ποσο μαλλον στο Online.


header.jpg?t=1485907896


#113 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 22 April 2015 - 13:18

Τρεις νοματαίοι σε ένα τερατάκι; Αυτό δεν είναι σωστό  :P

 

Πλάκα-πλάκα η μάχη φαίνεται πολή καλή, αλλά λείπει η μαζικότητα των μαχών που θα ήθελα.

 

 

Θα κοιτάζω να βρω παρέα, γιατί αν είναι να το πιάσω ξανά σόλο, μάλλον θα το ξαναπαρατήσω.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#114 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 28 April 2015 - 19:15

Μιλώντας ως Solo-player εδω και 3-4 χρονια , δεν ειναι τοσο απολαυστικό όσο το Online και σε αυτο εχεις δικιο. Απο την άλλη το να μπαίνεις με τα μουτρα στο Online χωρις καποιον να σου μαθαίνει τα βασικα δεν ειναι και οτι καλυτερο (και για τους αλλους).
Στο 4U εχει γίνει πολυ καλυτερο το Story (δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο απλα δεν ειναι "σου επιτεθηκε στον δρομο ενα τερας , εισαι κυνηγος go kill shit") και ειναι πιο ευχαριστο το Single player. Σου δινει και μια βαση για να ξεκινησεις τα guild hall quests.
Απο 'κει και πέρα ειναι θέμα ατομου πιστευω. Εγω για παραδειγμα ενδιαφερομαι πιο πολυ για τα Boss fights και πολλες φορες πάω σε Quests μονο και μονο γιατι βαριεμαι και μου αρεσει το συγκεκριμενο τερας. Για παράδειγμα μπορώ να παίζω το Zinogre fight (το τέρας στο βίντεο του Hellraider και η απλη του εκδοση) ξανα και ξανα. Σε άλλους απλά αρέσει το Progression, το online , τα όπλα or whatever.

Για το παιχνιδι που πόσταρες , πιο πολυ σε Warriors series παρά σε mh. Στο Monhan οι μαχες συνήθως γίνονται μόνο με το μεγάλο τέρας ,με μερικές εξαιρέσεις, ή με quest που σου βαζουν κανα δυο τερατα μαζι.


v4kFmx.png


#115 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 04 November 2015 - 04:27

dQ8Fi2R.jpg

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ


qzMHWHd.png


#116 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 09 November 2015 - 18:00

Youtube Video

 

Youtube Video

 

Δύση, πότε;


LfNX0dh.png


#117 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 14 December 2015 - 13:00


Δύση, πότε;

ποτέ.

 


v4kFmx.png


#118 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 07 February 2016 - 14:32

Youtube Video

Υστερα από ενα χρονο μια μικρη νοσταλγια για το 3 μας επιασε :P


header.jpg?t=1485907896


#119 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 04 March 2016 - 13:09

ποτέ.

 

 

http://www.capcom-unity.com/dubindoh/blog/2016/03/03/monster-hunter-generations-coming-to-nintendo-3ds-in-summer-2016

 

!!!

 

Γιατί Generations, το Cross τι τους πείραξε....


LfNX0dh.png


#120 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 04 March 2016 - 15:06

To θεμα ειναι οταν θα βγει το ultimate Ιαπωνια θα το φερουν και σαν DLC Upgrade στη δυση για οσους εχουν αγορασει το Generations?


header.jpg?t=1485907896