Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τι Players και Codecs χρησιμοποιείτε ?


  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#181 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 17 October 2010 - 04:22

Γενικά χρησιμοποιώ K-lite Codec Pack με Media Player Classic και είμαι καλυμένος, με ένα VLC στην άκρη για τίποτα δύσκολους τύπους ή κατεστραμένα αρχεία. Όμως το K-lite ή το CCCP που προτείνετε δεν υπάρχουν για Mac (το laptop μου έχει MacOSX) οπότε εκεί χρησιμοποιώ κυρίως VLC και QuickTime Player (+Perian).

Τώρα να ρωτήσω κάτι. Έχω 2 anime όπου τα επεισόδια είναι .mkv και έχω το εξής πρόβλημα με τους υπότιτλους:
-Στο VLC αντί για γράμματα να δείχνει ΑΑΑΑΑ σε κουτάκια!
-Με Dvix player τους βγάζει πολύ μεγάλους και στις ρυθμίσεις ό,τι και να αλλάξω δεν το δέχεται.

Με QuickTime (+Perian) παίζουν, αλλά αν ξέρει κάποιος πως να φτιάξω τουλάχιστον τα ΑΑΑΑ του VLC θα με βοήθαγε. Επίσης επειδή είμαι σχετικά καινούργιος στα Mac, αν κάποιος ξέρει κανένα καλό codec pack θα του ήμουν ευγνώμων. Προς το παρόν VLC και Perian είναι ok (με λίγα σπασίματα στο πρώτο) αλλά δεν τα χρησιμοποιώ καιρό οπότε αν ξέρετε κάτι πείτε μου!
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#182 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 15 January 2011 - 06:33

Χαιρετώ και ζητάω προκταβολικά συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος να το ποστάρω αυτο.

Λοιπόν ψάχνω ένα καλό music player. Όταν λέω καλό εννόω να είναι solid, να μήν κρασάρει συνέχεια, και να την παλεύει στα XP. Δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις επι του θέματος οπότε προσπάθησα να το θέσω όσο πιο απλά μπορώ.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το καταραμένο το winamp μου, μου πέθανε στα χέρια και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε καμιά ιδέα εσείς εδώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Posted Image

#183 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 15 January 2011 - 11:30

Θα σου πρότεινα το foobar

Ήθελα και εγώ έναν player για μουσική που να μου τρώει την ελάχιστη μνήμη και παράλληλα να κάνει σχεδόν τα πάντα και μου τον πρότεινε ο Kenny. Έκτοτε είμαι απόλυτα ευχαριστημένη :P

xbJ3b2w.jpeg


#184 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 16 January 2011 - 14:20

Ευχαριστώ για την γρηγορή απάντηση. Θα το δοκίμασω και θα επανέλθω με σχόλια. Και πάλι thanks a lot :)
Posted Image

#185 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 November 2011 - 23:01

Music Player: Rhythmbox βεβαίως βεβαίως
Codec: mp3 (από την βιβλιοθήκη libmp3lame) αν και δεν είναι "ανοικτό" format ήχου όπως το vorbis/ogg
Όσο για low mem player υπάρχει ο mplayer (για unixοειδή συστήματα ;) )

Edited by pc_magas, 26 November 2011 - 00:45.
Τα ορθογραφικά μου δεν είναι τόσο καλά


#186 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 25 November 2011 - 16:43

Για music player εχω τον παραδοσιακο κακο winamp. Το θεμα μου ειναι οτι εχω αποθηκευσει τα playlist μου (εχω πολλααααααααα και δε μπορω να τα ξαναφτιαξω) σε αυτο το προγραμμα και δε μπορω ν αλλαξω προγραμμα εξ αιτιας αυτων.

Δυο ερωτησεις:
1)Μπορω να μεταφερω τα playlist σε ενα πιο προκοπης προγραμμα?
2)Αν μεταφερω τα playlist μαζι με τα αρχεια μουσικης σε ενα αλλο pc θα τα αναγνωριζει το winamp του αλλου pc?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
(Ελπιζω να μην υπαρχει θεμα που το postαρα εδω. τωρα το ειδα οτι δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα του topic και κανω edit το msg μου)

#187 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 27 January 2012 - 11:03

WMP Classic και για codex pack CCCP βεβαίως βεβαίως. Απλά, πρακτικά και καλά πράγματα. :riiight:

#188 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 28 January 2012 - 21:33

Αν θέλετε να έχετε το καλύτερο δυνατό Quality > Performance, stutter-free, Hi10p-supported playback και να έχετε τον απόλυτο έλεγχο του decoding chain (i.e. ποιο πρόγραμμα κάνει τί ακριβώς) χρειάζεστε αυτά:

mpc-hc x86 beta, Haali Splitter, LAV filters, xy-vsfilter, madVR renderer, ReClock

Οδηγίες εγκατάστασης και προτεινόμενες ρυθμίσεις για MPC-HC + madVR
Γιατί xy-vsfilter?


ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παραπάνω τρόπος δεν χρησιμοποιεί DXVA (GPU acceleration) που σημαίνει πως για 720p Hi10p και πάνω χρειάζεστε σχετικά δυνατό (2GHz+) 2πύρηνο επεξεργαστή.

Edited by Erebos, 18 September 2014 - 19:23.

Posted Image
Posted Image

#189 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 September 2014 - 10:30

Αν θέλετε να έχετε το καλύτερο δυνατό Quality > Performance, stutter-free, Hi10p-supported playback και να έχετε τον απόλυτο έλεγχο του decoding chain (i.e. ποιο πρόγραμμα κάνει τί ακριβώς) χρειάζεστε αυτά:

mpc-hc x86 beta, Haali Splitter, LAV filters, xy-vsfilter, madVR renderer, ReClock

Οδηγίες εγκατάστασης και προτεινόμενες ρυθμίσεις για MPC-HC + madVR
Γιατί xy-vsfilter?


ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παραπάνω τρόπος δεν χρησιμοποιεί DXVA (GPU acceleration) που σημαίνει πως για 720p Hi10p και πάνω χρειάζεστε σχετικά δυνατό (2GHz+) 2πύρηνο επεξεργαστή.

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτά.

Έχω lav filters και madVR, αλλά ένα τώρα βίντεο που κοιτάω με Hi10P (Giovanni's Island) δεν το παίζει καλά, κολλάει! (σε κάποια άλλα δεν είχα πρόβλημα)

 

Μήπως φταίει που έχω 3GB μνήμη; Βλέπω το CPU να φτάνει 100%!

Έχω διπύρηνο επεξεργαστή.

Στο παραπάνω λινκ βλέπω λέει:

 

How NOT to play back Hi10P content:

  • CoreAVC in CUDA mode, DXVA, LAV CUVID as well as the stable versions of VLC and ffdshow do not support Hi10P at the time of writing, because no graphics cards support 10-bit decoding

Αλλά εγώ χρησιμοποιώ LAV CUVID.

Αν δεν το βάλω και αυτό τότε πάει ακόμα χειρότερα!!

 

Βάζω και τον EVR Custom Pres όπως προτείνεται, αλλά πάλι τα ίδια.


Edited by filmmusic, 18 September 2014 - 10:39.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#190 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 September 2014 - 17:50

μαλλον ο υπολογιστης ειναι αδυναμος για να παιζει 1080 10-bit βιντεο. και αυτο γιατι δεν χρησιμοποιει την καρτα γραφικων αλλα τον επεξεργαστη.

μπορεις ομως να τα αναπαραγεις απο την καρτα γραφικων, απλα θα εχουν 8-μπιτ ποιοτητα, αν και δεν θα καταλαβεις τη διαφορα.

 

δοκιμασε το οverlay να δεις αν υπαρχει διαφορα 

χρησιμοποιησε το mpc  με  τις αρχικες ρυθμισεις, χωρις LAV

δοκιμασε εναλλακτικα και το Potplayer με τις ιδιες ρυθμισεις

 

Θα συνιστουσα να δοκιμασεις και το CoreAVC. Για τετοιες περιπτωσεις σε αδυνατους υπολογιστες τα παει καλυτερα απο το LAV

 

Εγω ξανασχοληθηκα μετα απο καιρο με το Ubuntu και εμφανιστηκαν καποια ενδιαφεροντα προγραμματακια, οπως το mpv (διαδοχος του Mplayer2 που επαψε να αναπτυσσεται) και το Cmplayer



#191 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 September 2014 - 18:31

Χμμμ..

Ok, θα δοκιμάσω και το overlay.

edit: τα ίδια και με αυτό.

 

Φοβάμαι να αλλάξω τις ρυθμίσεις εντελώς μήπως χαλάσω κάτι..

Πάντως άλλα 1080p 10bit τα έδειχνε καλά.

Σε αυτό το συγκεκριμένο κόλλαγε (σε κάποιες σκηνές μόνο)

 

Πώς το αναπαράγω από την κάρτα γραφικών που λες;

ή μήπως σε αυτό πήγαιναν τα άλλα παρακάτω που ανέφερες;


Edited by filmmusic, 18 September 2014 - 18:35.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#192 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 18 September 2014 - 20:24

Πάντως άλλα 1080p 10bit τα έδειχνε καλά.
Σε αυτό το συγκεκριμένο κόλλαγε (σε κάποιες σκηνές μόνο)


Μήπως κόλλαγε σε εφφετζίδικο karaoke? Αν ναι, βεβαιώσου ότι τρέχει το xy-vsfilter ή XySubFilter (beta) και όχι το ενσωματωμένο του mpc-hc.
Άλλος λόγος μπορεί να είναι το bitrate. Ένα αρχείο πχ με 10-25Mbit bitrate (σχεδόν ατόφιο BDrip 1080p) θα είναι πιο βαρύ από ένα με 1-5Mbit (720p BDrip). Επίσης, σκηνές με πολύ κίνηση θέλουν μεγαλύτερο bitrate από ακίνητα πλάνα.
 

Πώς το αναπαράγω από την κάρτα γραφικών που λες;
ή μήπως σε αυτό πήγαιναν τα άλλα παρακάτω που ανέφερες;


10bit decoding δεν μπορούν να κάνουν οι κάρτες γραφικών. Αν έχεις επιλέξει CUVID στο LAV decoder και το αρχείο είναι 10bit, τότε αγνοεί την επιλογή.
Αυτό που εννοούσε ο petran ήταν να ξανακατεβάσεις την ταινία σε 8bit.
To CoreAVC πλέον είναι πιο αργό από το LAV και το ffdshow.
Posted Image
Posted Image

#193 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 September 2014 - 20:26

 

10bit decoding δεν μπορούν να κάνουν οι κάρτες γραφικών. Αν έχεις επιλέξει CUVID στο LAV decoder και το αρχείο είναι 10bit, τότε αγνοεί την επιλογή.
Αυτό που εννοούσε ο petran ήταν να ξανακατεβάσεις την ταινία σε 8bit.
To CoreAVC πλέον είναι πιο αργό από το LAV και το ffdshow.

 

 

δεν ειναι απαραιτητο. την 10-μπιτη μπορει να την αναπαραγει και ως 8-μπιτη χωρις το madvr. Αλλα αν εχει προβληματα, καλυτερα να βρει αλλη εκδοση



#194 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 18 September 2014 - 20:35

δεν ειναι απαραιτητο. την 10-μπιτη μπορει να την αναπαραγει και ως 8-μπιτη χωρις το madvr. Αλλα αν εχει προβληματα, καλυτερα να βρει αλλη εκδοση


Δεν κερδίζει σε performance έτσι όμως. Εγώ το ίδιο cpu usage βλέπω αν ξετικάρω τα 10bit output formats στο LAV.
Posted Image
Posted Image

#195 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 18 September 2014 - 21:16

δεν ειναι απαραιτητο. την 10-μπιτη μπορει να την αναπαραγει και ως 8-μπιτη χωρις το madvr. Αλλα αν εχει προβληματα, καλυτερα να βρει αλλη εκδοση

Δεν υπάρχει άλλη 1080p έκδοση για Giovanni's island! :(

H 720p δεν είναι τόσο καλή όπως είδα..

 

@Erebos

 Κολλούσε σε σκηνές με πολλή κίνηση.


Edited by filmmusic, 18 September 2014 - 21:19.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.